Par eiro ieviešanas plānu
Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija 6.maijā pēc iepazīšanās ar Finanšu ministrijas ziņojumu par paveiktajiem un plānotajiem uzdevumiem eiro ieviešanai Latvijā pauda cerību, ka iesāktais darbs sekmīgi turpināsies.
Komisijas deputāti interesējās, kā plānots sakārtot normatīvos aktus pirms eiro ieviešanas. Finanšu ministrijas (FM) Eiro projekta vadītāja Sanita Bajāre informēja, ka patlaban vēl nav vienota viedokļa, taču viens no variantiem varētu būt pieņemt īpašu likumu, ar kuru grozītu 93 likumus, kas skar vienotās Eiropas valūtas ieviešanu.
Komisijas sekretāre Karina Pētersone uzsvēra, ka šis varētu būt ērtākais veids, kā saskaņot normatīvos aktus, taču “tas ir maldīgi, jo kopumā problēmas atrisinātas netiktu”. K.Pētersone rosināja apsvērt priekšlikumu normatīvos aktus grozīt pakāpeniski. Savukārt komisijas deputāts Arturs Krišjānis Kariņš aicināja jau tagad strādāt pie jauno likumu redakciju gatavošanas.
Lai likumdošanas saskaņošanas process noritētu veiksmīgi, Latvija ir analizējusi jauno eirozonas valstu – Slovēnijas, Kipras un Maltas – normatīvos aktus, kā arī apzinājusi Čehijas, Igaunijas, Slovākijas un Lietuvas pieredzi un veiktos pasākumus likumdošanas sakārtošanā, noskaidroja komisija.
Deputāti arī vēlējās zināt, kādas neērtības var rasties iedzīvotājiem, kad vienlaikus apgrozībā būs gan lati, gan eiro, un kā jaunajā režīmā strādās tirgotāji un kredītiestādes. FM pārstāve skaidroja, ka iedzīvotāji pārejas posmā, kas ilgs vienu mēnesi, varēs norēķināties ar latiem, bet atlikums tiks izsniegts eiro. Tāpat paredzēts izgatavot jaunās valūtas monētu sākuma komplektu 10 latu vērtībā. Lielākas problēmas varētu būt tirgotājiem ar kases aparātu pārprogrammēšanu.
Saeimas preses dienests