• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par autobusu un kuģu pasažieru tiesībām. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 13.05.2009., Nr. 73 https://www.vestnesis.lv/ta/id/191815

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par ES telesakaru operatoru tarifiem

Vēl šajā numurā

13.05.2009., Nr. 73

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Par autobusu un kuģu pasažieru tiesībām


 

Autobusu un kuģu pasažieru tiesības Eiropas Savienībā plānots nostiprināt pēc līdzīga principa, kā tas izdarīts ES gaisa pasažieru hartā. Eiropas Parlaments 23.aprīlī pirmajā lasījumā pieņēma nostāju par diviem likumprojektiem, kas noteiks kompensācijas apjomus kavēšanās un reisu atcelšanas gadījumā, atlīdzību par kaitējumu un palīdzību cilvēkiem ar invaliditāti.

 

Kompensācijas par kavēšanos

Saskaņā ar grozīto priekšlikumu autobusa pasažieriem būs jāpiedāvā alternatīvs transports, ja reiss atcelts vai izbraukšana kavējas vairāk par divām stundām. Ja pasažieris alternatīvu noraidīs, varēs saņemt biļetes kompensāciju pilnā apmērā. Ja netiek piedāvāta cita transporta iespēja, biļetes cena jāatmaksā 150% apmērā.

Ja autobusa reisa pienākšanu galapunktā par vairāk nekā divām stundām un kavēšanos izraisījusi šofera nolaidība vai tehniska kļūda, pasažieris ir tiesīgs uz 50% kompensāciju. Prasības par kompensācijām neattiecas uz gadījumiem, kad reiss kavējas nenovēršamu ar kompānijas darbību nesaistītu iemeslu dēļ, piemēram, dabas apstākļi, pasažiera vaina.

Ja traucēta ūdens transporta plūsma, operatoriem jāsniedz pasažieriem informācija un jāizmaksā kompensācijas pēc šādiem principiem:

• 25% no biļetes cenas par vienas līdz divu stundu kavēšanos, pienākot galapunktā,

• 50% no biļetes cenas par divu vai vairāk stundu kavēšanos, pienākot galapunktā,

• 100%, ja operators nenodrošina citu atbilstošu transportu vai informāciju par alternatīvu ceļu.

 

Kompensācijas nelaimes gadījumos

Ja pasažieris autobusa avārijā ievainots vai gājis bojā, autopārvadājumu operatoram 15 dienu laikā jāsamaksā iepriekšēja kompensācija, kas ir proporcionāla kaitējumam; nāves gadījumā minimums ir 21 000 eiro. Eiropas Parlaments pieņēma grozījumu, kas paredz, ka kompensācija nav jāmaksā, ja pārvadātājs no nelaimes gadījuma nebūtu varējis izvairīties.

Deputāti arī piekrita priekšlikumam, ka jāņem vērā ūdens transporta specifika un jānosaka nepārvaramas varas gadījumi, proti, gadījumi, kad operators nevar nest atbildību: nacionalizācija, valdības noteiktas sankcijas, blokāde, embargo, darba strīds, streiks, elektroenerģijas piegādes pārtraukšana, dabas katastrofas, kā arī tādi apstākļi kā stiprs vējš, augsti viļņi, ledus, ārkārtēji paisuma un bēguma apstākļi, ledus veidošanās u.c.

 

Palīdzība personām ar invaliditāti

Personām ar kustību traucējumiem nedrīkstēs atteikt piekļuvi transportam, izņemot gadījumus, kad tas apdraud viņu drošību. Ostās cilvēkiem ar invaliditāti būs jānodrošina palīdzība, tomēr, lai to saņemtu, operatori būs jāinformē rezervācijas laikā vai vismaz 48 stundas pirms ceļojuma.

Jaunie noteikumi neattieksies uz pilsētu, piepilsētu un citiem vietēja mēroga reisiem, tomēr tiem būs jāizvirza prasības dalībvalstu līmenī. Grozījumi tālāk tiks iesniegti izskatīšanai dalībvalstu ministriem ES Padomē, ar kuru Parlaments par likumprojektiem lemj ar līdzvērtīgām tiesībām.

 

Eiropas Parlamenta preses dienests

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!