Par sabiedriski nozīmīgu valsts funkciju nodošanu nevalstiskajam sektoram
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē deputāti 28.aprīlī atzina, ka valsts pārvaldes reorganizācijas ietvaros daudzas sabiedriski nozīmīgas funkcijas jāuztic nevalstiskajam sektoram.
Komisija norādīja, ka nevalstiskās organizācijas (NVO) jau ir apliecinājušas, ka tās daudz efektīvāk izmanto struktūrfondu naudu un novirza to konkrētam mērķim. Komisijas priekšsēdētājas biedrs Leons Līdums apliecināja, ka ir ļoti svarīgi laikus pārrunāt turpmākās sadarbības jautājumus, lai novērstu sabiedrībai svarīgu funkciju likvidēšanu.
Latvijas Dzimumu līdztiesības apvienības valdes locekle Inete Ielīte uzsvēra, ka ministrijas joprojām nav gatavas atsevišķas funkcijas nodot nevalstiskajam sektoram, lai gan NVO būtu gatavas tās realizēt ar daudz mazākiem administratīvajiem resursiem. Nevalstiskās organizācijas varētu daudz plašāk iesaistīties, sabiedriskajos medijos izglītojot sabiedrību, veicinot pasākumus sabiedrības integrācijai, īstenojot vardarbības novēršanas projektus, kā arī strādājot citās jomās, apliecināja I.Ielīte.
L.Līdums akcentēja, ka tikpat būtiski ir panākt, lai pēc Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrijas reorganizācijas arī turpmāk tiktu pilnvērtīgi nodrošinātas bērnu tiesību aizsardzības funkcijas.
Komisijas deputāte Ina Druviete norādīja, ka NVO ir pamatoti nobažījušās par funkciju zudumu. “Nedrīkst pieļaut, ka tiek sagrautas jomas, kuru atjaunošana nebūs iespējama vai izmaksās vairākus miljonus,” teica I.Druviete. Starptautiskā sabiedrība palīdzēs risināt mūsu ekonomiskos jautājumus, taču ne kultūras identitātes un sabiedrības integrācijas jautājumus, uzsvēra I.Druviete.
Tāpat Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti pārrunāja NVO iesaisti lēmumu pieņemšanas procesā un vienojās uz Saeimas un NVO forumu maijā aicināt arī izpildvaras pārstāvjus, lai nodrošinātu pilnvērtīgāku diskusiju. Komisija arī lēma vairākus 28.aprīļa sēdē iztirzātos jautājumus, tostarp iespējamo funkciju deleģēšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā, pārrunāt arī Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijā.
Saeimas preses dienests