Ministru kabineta sēdē: 2009.gada 19.maijā
RAPLM: Par Ķekavas pagaidu administrācijas paveikto
19.maijā Ķekavas pagasta pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Andris Krūms valdību iepazīstināja ar administrācijas darbu un funkciju izpildi no 2008.gada novembra beigām līdz šā gada 27.februārim.
Lai nodrošinātu pašvaldību darbības nepārtrauktību un veiksmīgu funkciju izpildi, Ķekavas pagaidu administrācija ir izstrādājusi un apstiprinājusi vairākus saistošos noteikumus. Piemēram, izstrādāti saistošie noteikumi par sociālo pabalstu piešķiršanu, palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, detālplānojumu un zemes ierīcības projektu izstrādes uzsākšanu un apstiprināšanu, kā arī citās nozīmīgās darbības jomās.
Februāra sākumā tika apstiprināta Ķekavas pagasta attīstības programmas 2008.–2020.gadam pirmā redakcija un nodota sabiedriskai apspriešanai.
Darba procesā pagaidu administrācija pieņēma lēmumu par patvaļīgās būvniecības radīto seku novēršanu, uzdodot patvaļīgās būvniecības veicējam SIA “Krauja” par saviem līdzekļiem demontēt izbūvēto kanalizācijas sistēmu nekustamajā īpašumā “Ābranti”, kā arī atjaunot nekustamo īpašumu iepriekšējā stāvoklī.
Lai veicinātu alternatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamību Ķekavā, pagaidu administrācija februārī apstiprināja projektu par 35 tūkstošiem latu no Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu konkursa darbības programmā “Infrastruktūra un pakalpojumi”.
Tāpat pagaidu administrācija turpina darbu pie pirmsskolas izglītības iestādes projekta, kas tiek īstenots publiskās privātās partnerības projekta ietvaros, sadarbojoties ar Mārupes pagasta, Ogres novada un Tukuma pilsētas pašvaldībām. Februāra beigās tika izsludināts vienotā iepirkuma konkurss par tiesībām veikt četru jaunu pirmsskolas izglītības iestāžu būvniecību un apsaimniekošanu pašvaldībās.
Lai novērstu Ķekavas pagasta padomes darbībā pieļautos pārkāpumus un nodrošinātu teritorijas attīstību, pagaidu administrācija sāka darbu pie jauna teritorijas plānojuma izstrādes un izstrādāja grozījumus esošajā teritorijas plānojumā, tie stājās spēkā 2008.gada 25.oktobrī.
Izvērtēti arī nekustamo īpašumu detālplānojumi, kas tika izstrādāti un apstiprināti, pārkāpjot normatīvo aktu prasības. Pagaidu administrācija izvērtēja katru detālplānojumu atsevišķi un pieņēma lēmumus, ka plānojumi ir īstenojami.
Pagaidu administrācija novērsa arī Ķekavas pagasta padomes darbības laikā konstatētos pārkāpumus, piemēram, izbeidzot līgumu ar sporta sabiedrisko organizāciju “Futbola klubs “Auda””. Neizdevīgais līgums pašvaldībai tika noslēgts uz 99 gadiem par nesamērīgi zemu nomas maksu, iznomājot nekustamo īpašumu “Delta” 4,43 ha platībā.
Lai efektīvi uzlabotu Ķekavas pagasta pašvaldības pārvaldi, veicinot optimālu pašvaldības funkciju izpildi, koordinētu sistēmu un administratīvo izdevumu samazināšanu, pagaidu administrācija veica sporta iniciatīvu centra reorganizāciju un izveidoja Ķekavas sporta aģentūru. Tāpat tika izveidota Ķekavas pagasta pašvaldības būvvalde, pārveidojot to par pašvaldības iestādi.
Likums par Rīgas rajona Ķekavas pagasta padomes atlaišanu nosaka, ka reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministram reizi trijos mēnešos jāsniedz valdībai izskatīšanai pārskats par Ķekavas pagasta pašvaldības pagaidu administrācijas darbu.
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas Komunikācijas nodaļa
SM: Par termiņa pagarināšanu kvalitātes prasību izpildei sabiedriskajā transportā
Vairākās pozīcijās pagarināti kvalitātes prasību ieviešanas termiņi sabiedriskajā transportā, tādējādi atslogojot Latvijas autopārvadātājus no tuvākajā laikā plānotajām izmaksām.
Tas izdarīts, pamatojoties uz Ministru prezidenta uzdevumu, un paredzēts Ministru kabineta noteikumu projektā “Grozījumi Ministru kabineta 2007.gada 11.decembra noteikumos Nr.843 “Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība””, ko valdība atbalstīja 19.maijā.
Turpmāk pārvadātājam sabiedriskā transportlīdzekļa salonā informācijas sniegšana par pieturvietām gan audiāli, gan vizuāli starppilsētu nozīmes maršrutos būs jānodrošina divus gadus vēlāk – līdz 2013.gadam, savukārt vietējās un pilsētas nozīmes maršrutos gadu vēlāk, nekā plānots, – līdz 2016.gadam.
Termiņi pagarināti arī sabiedriskā transporta pielāgošanai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un autoparka nomaiņai.
Laiks, līdz kuram jāizpilda kvalitātes prasības, pagarināts, ņemot vērā valsts budžeta līdzekļu nepietiekamību sabiedriskā transporta pakalpojumu zaudējumu segšanai.
Līdz ar termiņu pagarinājumu autopārvadātāji plānotās izmaksas kvalitātes prasību ieviešanai varēs novirzīt citiem mērķiem. Savukārt valstij nebūs jāsedz zaudējumi, kas radušies, tās ievērojot.
Satiksmes ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa
VidM: Par nolietotu transportlīdzekļu, iepakojuma un videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanas līgumu
19.maijā Ministru kabineta sēdē tika akceptēts Vides ministrijas sagatavotais Ministru kabineta rīkojuma projekts “Nolietotu transportlīdzekļu, preču un izstrādājumu iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu vai videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanas līgumu par atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa samaksas slēgšanas un izbeigšanas kārtība”.
Ministru kabineta noteikumu projekts nosaka kārtību, kādā slēdz nolietotu transportlīdzekļu, preču un izstrādājumu iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu vai videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanas līgumu par atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa samaksas (apsaimniekošanas līgums), un kārtību, kādā izbeidz minēto līgumu, tostarp kārtību, kādā notiek vienpusēja atkāpšanās no apsaimniekošanas līguma gadījumos, kad nodokļa maksātājs vai apsaimniekotājs nepiemēro vai piemēro nepilnīgā apmērā apsaimniekošanas sistēmu un neizpilda līgumā ietvertās saistības, un gadījumos, kad nodokļa maksātājs noteiktā termiņā nav iesniedzis pārskatu.
Ir paredzēts, ka Vides ministrija pieņem lēmumu par nolietotu transportlīdzekļu, preču un izstrādājumu iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu vai videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanas līguma slēgšanu un atbrīvojumu no nodokļa samaksas piemērošanu, bet līgumu slēdz Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācija (fonda administrācija).
Noteikumu projekta 6.punktā noteikts: ja apsaimniekošanas plāna īstenošanas gaitā nodokļa maksātājs vai apsaimniekotājs konstatē apsaimniekošanas plāna izpildes neiespējamību vai nelietderīgumu, tad piecu darba dienu laikā par to rakstiski informē fonda administrāciju. Lēmumu par apsaimniekošanas plāna izpildes neiespējamību vai nelietderīgumu nodokļa maksātājs vai apsaimniekotājs pieņem gadījumā, ja reāli vairs nespēj nodrošināt apsaimniekošanas plāna izpildi paredzētajos apjomos un termiņos sakarā ar to, ka plānošana bijusi nepilnīga vai pieļautas kļūdas plānošanā. Iespējama arī situācija, kad nodokļa maksātājs vai apsaimniekotājs veic visas nepieciešamās darbības, bet no viņa neatkarīgu iemeslu pēc apsaimniekošanas programmas izpildi nav iespējams nodrošināt atbilstošos apjomos un termiņos (piemēram, globālās ekonomiskās krīzes dēļ, jo šobrīd ir kritisks pieprasījuma kritums pēc otrreizējās pārstrādes izejmateriāliem visā Eiropā).
VidM: Par dabas parka “Embūte” individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem
19.maijā Ministru kabineta sēdē tika akceptēts Vides ministrijas sagatavotais Ministru kabineta rīkojuma projekts “Dabas parka “Embūte” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”.
Dabas parks “Embūte” ir izveidots 1977.gadā. Dabas parks atrodas Liepājas rajona Embūtes pagastā, tā platība ir 481 ha. Dabas parks ir izveidots, lai aizsargātu Latvijā un Eiropas Savienībā īpaši aizsargājamos biotopus un sugas, tostarp nogāžu un gravu mežus, īpaši aizsargājamo putnu ligzdošanas vietas, kā arī dabas un kultūrvēsturiskās ainavas. Ar likumu “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” (1.pielikums) dabas parks “Embūte” ir noteikts kā Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorija – “Natura 2000” atbilstoši direktīvai 92/43/EEK par dabisko biotopu un savvaļas faunas un floras aizsardzību.
Individuālo noteikumu projekts sagatavots, balstoties uz dabas parka “Embūte” dabas aizsardzības plānu, kas apstiprināts ar vides ministra 2008.gada 25.aprīļa rīkojumu Nr.133. Individuālo noteikumu projekts paredz dabas parku iedalīt trīs funkcionālajās zonās: dabas lieguma zonā, dabas parka zonā un neitrālajā zonā. Dabas lieguma zonā ir iekļautas bioloģiski augstvērtīgas nogāžu un gravu teritorijas, kā arī Lankas un Kuiļupes ielejas, kas ir nozīmīgas arī kā aizsargājamo putnu ligzdošanas vietas. Lai nodrošinātu šo vērtību aizsardzību, dabas lieguma zonā tiek ierobežota mežsaimnieciskā darbība (galvenā cirte un rekonstruktīvā cirte), zemes transformācija, kā arī citas darbības, kas var ietekmēt dabas vērtību saglabāšanu. Dabas parka zona izveidota Embūtes paugurainei raksturīgo nogāžu un gravu ainavu un kultūrvēsturisko vērtību aizsardzībai. Dabas parka zonā plānotie ierobežojumi ir vērsti uz esošo teritorijas izmantošanas veidu saglabāšanu un būtiski neatšķiras no patlaban spēkā esošajiem noteikumiem. Neitrālajā zonā ir iekļautas intensīvi izmantotas teritorijas, kas piemērotas videi draudzīga tūrisma un uz ilgtspējīgas attīstības principiem balstītas saimnieciskās darbības attīstību, tāpēc šajā zonā aizsardzības režīms tiek atvieglots (salīdzinot ar patlaban spēkā esošajiem noteikumiem).
Vides ministrijas Komunikācijas nodaļa
ZM: Par administratīvā sloga samazināšanu meža reproduktīvā materiāla izmantošanai
Valdība 19.maijā apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos “Noteikumi par meža reproduktīvo materiālu”.
Normatīvajā aktā veikti grozījumi, lai samazinātu administratīvo slogu meža reproduktīvā materiāla ražotājiem un izmantotājiem. Grozījumos iestrādāti nosacījumi, kas paredz lielākas iespējas meža reproduktīvo materiālu pārvietot. Savukārt meža reproduktīvā materiāla – sēklu, sējeņu, stādu un augu daļu, ko paredzēts izmantot meža atjaunošanai vai ieaudzēšanai – ieguves apgabala robežas ir noteiktas pa dabiskajām šķirtnēm, piemēram, upēm, autoceļiem u.c. Līdz ar to meža reproduktīvā materiāla ieguves apgabalu robežas nebūs saistītas ar administratīvi teritoriālā iedalījuma turpmākām izmaiņām.
Grozījumos arī precizēta meža reproduktīvā materiāla ievešanas kārtība Latvijā no valstīm, kas nav ES dalībvalstis (trešajām valstīm). Lai vienkāršotu meža reproduktīvā materiāla tirdzniecības un izmantošanas kārtību, kā arī samazinātu administratīvo slogu tā piegādātājiem, noteikumi paredz sēklu vienību vai meža reproduktīvā materiāla partiju apvienošanu, ja tas ražots dažādos ražas gados.
Tāpat turpmāk Latvijas teritorijā atestētu un reģistrētu meža reproduktīvā materiāla ieguves avotu reģistra kopsavilkums būs publiski pieejams Valsts meža dienesta (VMD) mājaslapā, tādējādi samazinot VMD administratīvās izmaksas. Grozījumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.
Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa