Ministru kabineta noteikumi Nr.538
Rīgā 2009.gada 17.jūnijā (prot. Nr.43 17.§)
Autotransporta līdzekļu cisternu bīstamo kravu pārvadāšanai tehniskās uzraudzības kārtība
Izdoti saskaņā ar likuma “Par bīstamo iekārtu tehnisko uzraudzību” 3.panta otro daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka prasības, kas jāievēro, organizējot un veicot darbus ar piestiprinātām cisternām (autocisternām), cisternkonteineriem, noņemamām cisternām, portatīvām cisternām, ar vakuumu darbināmām atkritumu cisternām vai citām cisternām, kas noteiktas Eiropas valstu nolīgumā par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu (turpmāk — ADR nolīgums), 1., 3., 4.1., 4.2., 4.3., 5.1., 5.2., 6.1., 6.2., 8. vai 9.klases bīstamo vielu pārvadāšanai ar autotransportu (turpmāk – cisterna), kā arī cisternu tehniskās uzraudzības kārtību.
2. Noteikumi neattiecas uz:
2.1. 2.klases (saskaņā ar ADR nolīguma klasifikāciju) bīstamo vielu pārvadāšanai paredzētām cisternām, cisternkonteineriem, daudzelementu gāzes konteineriem, baterijtransportlīdzekļiem, spiedtvertnēm un aerosolu izsmidzinātājiem;
2.2. transportlīdzekļu motora barošanas sistēmu tvertnēm un tvertnēm, kas paredzētas transportlīdzekļu autonomo apsildes (dzesēšanas) sistēmu darbības nodrošināšanai.
3. Cisternu pirmreizējo pārbaudi un tehniskās pārbaudes veic sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Standartizācijas, akreditācijas un metroloģijas centrs” atbilstoši standartam LVS EN ISO/IEC 17020:2005 “Galvenie kritēriji dažāda veida institūcijām, kas veic inspekciju” akreditēta institūcija, par kuru Ekonomikas ministrija ir publicējusi paziņojumu laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” (turpmāk – inspicēšanas institūcija).
4. Atļauts lietot tikai tādas cisternas, kuras ir reģistrētas bīstamo iekārtu reģistrā un kurām ir veiktas tehniskās pārbaudes šajos noteikumos noteiktajā kārtībā, ADR nolīgumā noteiktajā apjomā un saskaņā ar ADR nolīgumā noteikto periodiskumu.
5. Katrai cisternai nepieciešama cisternas pase (1.pielikums) un cisternas tehniskā dokumentācija (2.pielikums) valsts valodā. Cisternas pasi izsniedz inspicēšanas institūcija, veicot cisternas reģistrāciju vai pārreģistrāciju bīstamo iekārtu reģistrā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par bīstamo iekārtu reģistrāciju. Cisternas tehnisko dokumentāciju sastāda cisternas valdītājs (turpmāk – valdītājs).
6. Valdītājs nodrošina visu nepieciešamo pasākumu veikšanu, lai cisterna atbilstu šajos noteikumos noteiktajām prasībām, kā arī nodrošina šādu prasību izpildi:
6.1. cisternu izmanto atbilstoši ražotāja noteiktajam mērķim;
6.2. cisternu uzpilda atbilstoši ražotāja instrukcijām un normatīvajos aktos par bīstamo kravu pārvadājumiem noteiktajām prasībām;
6.3. cisterna ir apkopta un atbilstoši uzturēta (tai skaitā ir atbilstošs krāsojums);
6.4. cisterna tiek periodiski pārbaudīta atbilstoši ADR nolīgumā noteiktajām prasībām.
7. Valdītājs cisternas tehniskajā dokumentācijā dokumentē ziņas par cisternai veiktajiem remontiem un tehniskajām pārbaudēm, kā arī uzglabā un nodrošina šo dokumentu pieejamību uzraudzības un kontroles institūcijām un inspicēšanas institūcijām, kamēr cisterna ir lietošanā, kā arī vismaz 15 mēnešus pēc cisternas lietošanas izbeigšanas.
8. Valdītājs nodrošina cisternas pirmreizējās pārbaudes veikšanu atbilstoši šo noteikumu II nodaļā noteiktajām prasībām, kā arī šādu cisternas tehnisko pārbaužu veikšanu:
8.1. sākotnējā pārbaude;
8.2. hermētiskuma pārbaude (starppārbaude);
8.3. periodiskā pārbaude;
8.4. ārpuskārtas pārbaude.
9. Inspicēšanas institūcija sastāda un izsniedz pārbaudes protokolu par katru veikto cisternas tehnisko pārbaudi neatkarīgi no tās rezultāta (pozitīvs vai negatīvs) un veida. Datus par katru veikto cisternas tehnisko pārbaudi inspicēšanas institūcija ievada bīstamo iekārtu reģistrā.
10. Valdītājs un inspicēšanas institūcija glabā pārbaužu protokolus, kamēr cisterna ir lietošanā.
II. Cisternas pirmreizējā pārbaude
11. Cisternas pirmreizējo pārbaudi veic pirms cisternas lietošanas uzsākšanas un reģistrācijas bīstamo iekārtu reģistrā normatīvajos aktos par bīstamo iekārtu reģistrāciju noteiktajā kārtībā.
12. Lai cisternai veiktu pirmreizējo pārbaudi pirms tās reģistrēšanas bīstamo iekārtu reģistrā, valdītājs vēršas inspicēšanas institūcijā, iepriekš vienojoties par pārbaudes veikšanas laiku un vietu.
13. Veicot cisternas pirmreizējo pārbaudi, inspicēšanas institūcija pārliecinās par cisternas tehniskajā dokumentācijā norādīto datu atbilstību faktiskajiem cisternas datiem un nosaka nepieciešamo pārbaudes apjomu saskaņā ar ADR nolīgumu.
14. Ja pirms cisternas reģistrēšanas bīstamo iekārtu reģistrā valdītājs uzrāda spēkā esošus pārbaudes rezultātus (protokolus) par cisternas atbilstību ADR nolīguma prasībām, uzskata, ka cisternas tehniskā pārbaude saskaņā ar ADR nolīguma prasībām ir veikta attiecīgajā valstī, un cisternas tehnisko pārbaudi (sākotnējo pārbaudi, periodisko pārbaudi vai hermētiskuma pārbaudi) neveic.
15. Cisternas pirmreizējā pārbaudē iegūtos datus par cisternu inspicēšanas institūcija ievada bīstamo iekārtu reģistrā un izsniedz valdītājam cisternas pasi.
16. Ja cisternas pirmreizējā pārbaudē tiek konstatēti trūkumi, valdītājs tos novērš un veic atkārtotu pārbaudi inspicēšanas institūcijā.
III. Cisternas sākotnējā pārbaude
17. Cisternas sākotnējo pārbaudi veic, lai pārliecinātos par katras cisternas atbilstību ADR nolīgumā noteiktajām konstruktīvajām, tehniskajām un drošības prasībām.
18. Cisternas sākotnējās pārbaudes apjoms un nosacījumi ir noteikti ADR nolīgumā.
19. Cisternas sākotnējās pārbaudes rezultātus inspicēšanas institūcija apkopo pārbaudes protokolā. Pārbaudes protokolu inspicēšanas institūcija noformē divos eksemplāros, no kuriem vienu eksemplāru nodod valdītājam, bet otru glabā savā arhīvā.
20. Ja cisternas sākotnējās pārbaudes laikā tiek konstatēti trūkumi, valdītājs tos novērš un veic atkārtotu pārbaudi inspicēšanas institūcijā.
IV. Cisternas hermētiskuma pārbaude (starppārbaude)
21. Cisternas hermētiskuma pārbaudi veic, lai pārliecinātos par cisternas atbilstību ADR nolīgumā noteiktajām tehniskajām un drošības prasībām attiecībā uz cisternas hermētiskumu un visa aprīkojuma drošu darbību.
22. Cisternas hermētiskuma pārbaudes apjoms, biežums un nosacījumi ir noteikti ADR nolīgumā.
23. Lai pārbaudītu cisternas hermētiskumu, valdītājs vēršas inspicēšanas institūcijā un vienojas par pārbaudes laiku un vietu.
24. Cisternas hermētiskuma pārbaudes rezultātus inspicēšanas institūcija apkopo pārbaudes protokolā. Pārbaudes protokolu inspicēšanas institūcija noformē divos eksemplāros, no kuriem vienu eksemplāru nodod valdītājam, bet otru glabā savā arhīvā.
25. Ja cisternas hermētiskuma pārbaudē tiek konstatēti trūkumi, valdītājs tos novērš un veic atkārtotu pārbaudi inspicēšanas institūcijā.
V. Cisternas periodiskā pārbaude
26. Cisternas periodisko pārbaudi veic, lai pārliecinātos par katras cisternas atbilstību ADR nolīgumā noteiktajām tehniskajām un drošības prasībām.
27. Cisternas periodiskās pārbaudes apjoms, biežums un nosacījumi ir noteikti ADR nolīgumā.
28. Lai cisternai veiktu periodisko pārbaudi, valdītājs vēršas inspicēšanas institūcijā, iepriekš vienojoties par pārbaudes laiku un vietu.
29. Cisternas periodiskās pārbaudes rezultātus inspicēšanas institūcija apkopo pārbaudes protokolā. Pārbaudes protokolu inspicēšanas institūcija noformē divos eksemplāros, no kuriem vienu eksemplāru nodod valdītājam, bet otru glabā savā arhīvā.
30. Ja cisternas periodiskajā pārbaudē tiek konstatēti trūkumi, valdītājs tos novērš un veic atkārtotu pārbaudi inspicēšanas institūcijā.
VI. Cisternas ārpuskārtas pārbaude
31. Cisternas ārpuskārtas pārbaudi veic, lai pārliecinātos par tās atbilstību ADR nolīgumā noteiktajām tehniskajām un drošības prasībām šādos gadījumos:
31.1. cisterna cietusi ceļu satiksmes negadījumā, un līdz ar to zaudējis spēku iepriekšējās pārbaudes protokols;
31.2. veikti cisternas remontdarbi vai detaļu vai aprīkojuma elementu nomaiņa, kas var ietekmēt cisternas drošību vai atbilstību apstiprinātajam tipam;
31.3. uzraudzības un kontroles institūcijai rodas pamatotas aizdomas, ka attiecīgā cisterna neatbilst ADR nolīgumā noteiktajām tehniskajām un drošības prasībām.
32. Cisternas ārpuskārtas pārbaudes apjomu nosaka inspicēšanas institūcija atkarībā no cisternas bojājumiem un veiktajiem remontdarbiem.
33. Lai veiktu cisternas ārpuskārtas pārbaudi, valdītājs vēršas inspicēšanas institūcijā un vienojas par pārbaudes laiku un vietu.
34. Cisternas ārpuskārtas pārbaudes rezultātus apkopo pārbaudes protokolā. Pārbaudes protokolu inspicēšanas institūcija noformē divos eksemplāros, no kuriem vienu eksemplāru nodod valdītājam, bet otru glabā savā arhīvā.
35. Ja cisternas ārpuskārtas pārbaudē tiek konstatēti trūkumi, valdītājs tos novērš un veic atkārtotu pārbaudi inspicēšanas institūcijā.
VII. Cisternu uzraudzība un kontrole
36. Cisternu uzraudzību un kontroli atbilstoši kompetencei veic Valsts būvinspekcija, Ceļu satiksmes drošības direkcija, Autotransporta inspekcija un citas normatīvajos aktos par autopārvadājumu kontroles kārtību noteiktās institūcijas.
VIII. Noslēguma jautājumi
37. Cisternām, kurām ir veiktas tehniskās pārbaudes saskaņā ar Ministru kabineta 2002.gada 18.jūnija noteikumiem Nr.234 “Noteikumi par transportējamām spiedien-iekārtām”, pirmreizējo tehnisko pārbaudi veic līdz datumam, kad ir spēkā pēc minētās pārbaudes izsniegtais protokols.
38. Cisternām, kuras reģistrētas bīstamo iekārtu reģistrā kā atbilstošas Ministru kabineta 2002.gada 18.jūnija noteikumiem Nr.234 “Noteikumi par transportējamām spiedieniekārtām”, pārreģistrāciju par atbilstību šajos noteikumos noteiktajām prasībām veic līdz datumam, kad ir spēkā šo noteikumu 37.punktā minētais protokols.
39. Līdz 2010.gada 1.jūlijam pirmreizējo pārbaudi un tehniskās pārbaudes saskaņā ar šajos noteikumos noteiktajām prasībām papildus šo noteikumu 3.punktā minētajai inspicēšanas institūcijai var veikt inspicēšanas institūcijas, kuras veic cisternu tehniskās pārbaudes saskaņā ar Ministru kabineta 2002.gada 18.jūnija noteikumiem Nr.234 “Noteikumi par transportējamām spiedieniekārtām”.
40. Cisternām, kuras līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai ir reģistrētas bīstamo iekārtu reģistrā un kurām ir sastādīta cisternas pase saskaņā ar Ministru kabineta 2002.gada 18.jūnija noteikumiem Nr.234 “Noteikumi par transportējamām spiedieniekārtām”, šo noteikumu 2.pielikumā minētā tehniskā dokumentācija nav jāsa-stāda, kamēr valdītājs nodrošina iepriekš sastādītās pases uzturēšanu.
41. Noteikumi stājas spēkā 2009.gada 1.jūlijā.
Ministru prezidenta vietā – finanšu ministrs E.Repše
Ekonomikas ministrs A.Kampars
1.pielikums
Ministru kabineta
2009.gada 17.jūnija noteikumiem Nr.538
Cisternas pase
1.
|
Bīstamās iekārtas
nosaukums
|
Cisterna
|
2.
|
Reģistrācijas numurs bīstamo
iekārtu reģistrā
|
|
3.
|
Reģistrācijas datums bīstamo
iekārtu reģistrā
|
|
4.
|
Valdītājs
|
|
5.
|
Valdītāja adrese
|
|
6.
|
Cisternas tips
|
|
7.
|
Tipa apstiprinājuma
numurs
|
|
8.
|
Ražotāja nosaukums
|
|
9.
|
Ražotāja piešķirtais
numurs
|
|
10.
|
Izgatavošanas gads
|
|
11.
|
Cisternas kods
|
|
12.
|
Cisternas tilpums
|
|
13.
|
Pārbaudes spiediens
|
|
14.
|
Pieļaujamais darba
spiediens
|
|
15.
|
Pieļaujamā darba
temperatūra
|
|
16.
|
Speciālie nosacījumi
|
|
17.
|
Cita informācija
|
|
18.
|
Paraksts un zīmogs
|
|
Ekonomikas ministrs A.Kampars
2.pielikums
Ministru kabineta
2009.gada 17.jūnija noteikumiem Nr.538
Cisternas tehniskā dokumentācija
(dokumenta vāks)
Ziņas par cisternai veiktajiem
remontiem un tehniskajām pārbaudēm
(pirmā lapa)
Ražotāja nosaukums
Valsts, kurā cisterna izgatavota
Cisternas nosaukums, tips, modelis
Ražotāja piešķirtais cisternas numurs
Cisternas izgatavošanas mēnesis un gads
|
(jauna lapa)
I. Vispārīgas ziņas
1. Cisternas ražotājs un tā
adrese
|
2. Cisternas valdītājs un tā
adrese
|
(jauna lapa)
II. Cisternas raksturojums
3. Tipa apstiprinājuma
numurs
|
4. Cisternas kods
|
5. Vielas vai vielu grupas, kuru
pārvadāšanai cisterna paredzēta
|
6. Pārbaudes spiediens(-i)
(manometriskais) (bar)
|
7. Ārējais aprēķina spiediens
(bar)
|
8. Cisternas sekciju un kopējā
ietilpība (litri)
|
9. Ekspluatācijas
temperatūra
|
10. Pirmreizējās tehniskās
pārbaudes mēnesis un datums
|
11. Cisternas korpusa materiāls,
biezums (korpuss, gala sienas, starpsienas, viļņu slāpētāji)
un atsauce uz materiālu standartiem
|
12. Cisternas aizsargapšuvuma
(ja attiecināms) materiāls un atsauce uz materiālu
standartiem
|
13. Ar spiedienu uzpildāmām vai
iztukšojamām cisternām – maksimāli pieļaujamais darba
spiediens (bar)
|
14. Pievienoto dokumentu
uzskaitījums
|
Cisternas valdītājs,
pilnvarotās personas amats, uzvārds, paraksts
|
(jauna lapa)
III. Ziņas par drošības ierīcēm
Drošības ierīces tips un
ražotāja nosaukums
|
Ražotāja piešķirtais
numurs
|
Uzstādīšanas vieta
|
Vārsta šķērsgriezuma laukums,
mm2
|
Caurplūdes koeficients
|
Atvēršanās sākuma spiediens un
atvēršanās sākuma spiediena diapazons, bar
|
|
|
|
|
|
|
(jauna lapa)
IV. Ziņas par slēgierīcēm
Nosaukums
|
Raksturojums
|
Nominālais atvērums,
mm
|
Nominālais spiediens,
bar
|
Darba parametri
|
Korpusa materiāls
|
Uzstādīšanas vieta
|
Skaits
|
darba spiediens, bar
|
darba temperatūra,
oC
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(jauna lapa)
V. Ziņas par mērīšanas, vadības,
signalizācijas un automātiskās aizsardzības aprīkojumu
Aprīkojuma nosaukums
|
Atbildīgā speciālista amats,
uzvārds
|
Atbildīgā speciālista
paraksts
|
|
|
|
(jauna lapa)
VI. Atbildīgais speciālists par cisternas
tehnisko stāvokli
Rīkojuma numurs un izdošanas
datums
|
Atbildīgā speciālista amats,
uzvārds
|
Atbildīgā speciālista
paraksts
|
|
|
|
(jauna lapa)
VII. Ziņas par cisternas remontdarbiem,
rekonstrukciju, ierīču nomaiņu
Datums
|
Veiktās darbības
apraksts
|
Atbildīgā darbinieka
paraksts
|
|
|
|
(Šai nodaļai paredz vismaz 10
lapas).
Piezīme.
Pievieno tehnisko dokumentāciju par izmaiņām
konstrukcijā un materiālos.
(jauna lapa)
VIII. Ziņas par cisternas pārbaudēm
Pārbaudes datums
|
Protokola datums un
numurs
|
Pārbaudes veids
|
Pārbaudes rezultāts
|
Nākamās pārbaudes
datums
|
|
|
|
|
|
(Šai nodaļai paredz vismaz 3
lapas).
Piezīme.
Pārbaudes veidu apzīmē ar P, ja tā ir
sākotnējā (periodiskā) pārbaude, un ar L, ja tā ir
hermētiskuma pārbaude (starppārbaude).
(jauna lapa)
IX. Cisternas reģistrācija
Cisterna reģistrēta bīstamo
iekārtu reģistrā ar Nr.
|
Dokumentā ir
______________________________________ numurētas lapas
|
Pielikumi uz
___________________________ lapām
|
Dokumentā kopā ir
_________________________________ cauršūtas lapas
|
Inspicēšanas institūcijas
atbildīgās personas amats, paraksts, paraksta
atšifrējums
|
Vieta, datums
|
X. Norādījumi dokumenta
aizpildīšanai un noformēšanai
1. Pielikumā pievieno:
1.1. cisternas funkcionālo shēmu;
1.2. cisternas kopsalikuma rasējumu;
1.3. cisternas materiālu sertifikātus;
1.4. cisternas tehnisko pārbaužu
protokolus.
2. Ja nepieciešams, dokumentu papildina ar
citām nodaļām.
3. Dokumenta tekstuālo daļu noformē kā
datorizdruku.
4. Dokumenta formāts ir A4.
Ekonomikas ministrs A.Kampars