Eiropas Komisija: Par viesabonēšanas izmaksu būtisku kritumu
No 1.jūlija īsziņas nosūtīšana no ārvalstīm ES teritorijā maksā ne vairāk kā 0,11 eiro, un tas ir gandrīz trīsreiz lētāk nekā iepriekšējā ES vidējā cena 0,28 eiro (bez PVN). Viesabonēšanas zvans no citas ES valsts tagad nemaksā vairāk kā 0,43 eiro minūtē, un zvana saņemšana ārvalstīs – 0,19 eiro. Tagad maksa par izejošajiem viesabonēšanas zvaniem pēc pirmajām 30 sekundēm tiks aprēķināta par sekundi, nevis par minūti, un maksa par ienākošajiem zvaniem jau no pirmās sekundes tiks aprēķināta par sekundi. Atpūtnieki un darījumu cilvēki, atrodoties ārvalstīs, var arī pārlūkot internetu, lejupielādēt filmas vai nosūtīt fotoattēlus no sava mobilā telefona, nebaidoties pēc tam saņemt šokējošu rēķinu, jo ir noteikts vairumtirdzniecības tarifa ierobežojums 1 eiro par katru lejupielādēto megabaitu (MB). Gaidāms, ka visi šie pasākumi ES patērētājiem samazinās viesabonēšanas izmaksas vēl par 60% un palielinās mobilo telefonu izmantošanu. ES rīcība viesabonēšanas jomā aizsākās 2007.gadā, kad par 70% tika samazinātas balss zvanu viesabonēšanas cenas.
“No šodienas visi eiropieši, zvanot vai sūtot īsziņas no saviem mobilajiem telefoniem, var izmantot priekšrocības, ko dod ES vienotais tirgus bez robežām. Pateicoties Eiropas Komisijas, Eiropas Parlamenta un visu 27 ES dalībvalstu apņēmīgajai rīcībai, viesabonēšanas dārdzībai ir pienācis gals,” teica ES komisāre telesakaru jautājumos Viviena Redinga. “Gaidāms, ka jaunie ES viesabonēšanas noteikumi padarīs ievērojami lētāku interneta pārlūkošanu no jūsu mobilā telefona, atrodoties ārvalstīs ES teritorijā. Šobrīd ar ES noteikumiem samazina tikai tarifus, kas noteikti starp operatoriem. Es aicinu mobilo sakaru nozari drīzumā nodot šos ietaupījumus datu viesabonēšanas pakalpojumu izmantotājiem. Komisija un valstu regulatori ļoti rūpīgi uzraudzīs datu viesabonēšanas tarifus un nākamgad novērtēs, vai viesabonēšanas tirgū beidzot valda reāla konkurence.”
Ar jaunajiem ES viesabonēšanas noteikumiem, kas piemērojami no 1.jūlija:
• ierobežo patērētāja maksāto cenu par īsziņas nosūtīšanu no ārvalstīm līdz 0,11 eiro (bez PVN) salīdzinājumā ar pašreizējo vidējo cenu 0,28 eiro;
• turpmāk samazina cenu par zvaniem no mobilajiem telefoniem, izmantojot viesabonēšanu. Tagad ierobežojums ir 0,43 eiro par zvanu no ārvalstīm un 0,19 eiro par zvana saņemšanu ārvalstīs, un tas 2010.gada 1.jūlijā samazināsies līdz 0,39 eiro un 0,15 eiro, bet 2011.gada 1.jūlijā − līdz 0,35 eiro un 0,11 eiro (cena par minūti, bez PVN). Līdz šim maksimālā cena bija 0,46 eiro par zvanu no ārvalstīm un 0,22 eiro par zvana saņemšanu ārvalstīs. 2005.gada vasarā, pirms ES bija uzsākusi rīkoties, viesabonēšanas zvans ES varēja izmaksāt aptuveni 1,70 eiro minūtē vācietim, izmantojot viesabonēšanu Austrijā, 1,47 eiro britam, izmantojot viesabonēšanu Itālijā, un 2,50 eiro beļģim, zvanot no Kipras (MEMO/05/247);
• ievieš rēķinus par sekundi – izejošajiem viesabonēšanas zvaniem pēc 30 sekundēm un ārvalstīs saņemtajiem zvaniem jau no pirmās sekundes. Līdz šim patērētāji apmaksāja līdz pat 24% vairāk laika, nekā tika faktiski patērēts, zvanot vai saņemot zvanus;
• samazina izmaksas par interneta pārlūkošanu un par filmu vai videoprogrammu lejupielādi, izmantojot mobilo telefonu ārvalstīs, jo ir noteikts jauns vairumtirdzniecības tarifa ierobežojums 1 eiro par katru lejupielādēto MB; salīdzinājumam: vidējā vairumtirdzniecības cena par MB ir 1,68 eiro, bet visaugstākā cena ir Īrijā (6,82 eiro), Grieķijā (5,30 eiro) un Igaunijā (5,10 eiro). Vairumtirdzniecības tarifa ierobežojums par lejupielādi turpmāk samazināsies arī nākamajos divos gados: 2010.gadā līdz 0,80 eiro un 2011.gadā līdz 0,50 eiro. Patērētājiem sniegs informāciju par to, cik maksās datu pakalpojumi, jo jaunajos noteikumos prasīts, lai mobilo sakaru operatori saviem klientiem nodrošinātu (ar SMS vai uznirstošā loga starpniecību) bezmaksas informāciju par viesabonēšanas tarifiem konkrētā valstī, kad klienti ierodas citā dalībvalstī un izmanto datu pakalpojumus. Jaunie noteikumi pasargās patērētājus no šokējošiem rēķiniem, jo tiks ieviests mehānisms, ar kuru pakalpojuma izmantošanu pārtrauc, tiklīdz rēķins sasniedz 50 eiro, ja vien patērētājs pats nav izvēlējies citu pakalpojuma izmantošanas ierobežojumu (nesen kāds vācietis, kas lejupielādēja TV raidījumu, izmantojot viesabonēšanu Francijā, saņēma rēķinu par 46 000 eiro). Operatoriem pakalpojuma izmantošanas ierobežojums jāievieš līdz 2010.gada martam.
Jaunie viesabonēšanas noteikumi, kuru pamatā ir pirmā ES Regula par viesabonēšanu (IP/07/870), tiks piemēroti līdz 2012.gada vasarai. Eiropas Parlaments un Padome lūdza Komisiju 2010.gada vasarā ziņot par to, kā darbojas jaunie noteikumi. Komisija līdz 2011.gada jūnija beigām tad varētu ierosināt papildu noteikumus, ja tādi būtu nepieciešami.
Priekšvēsture
Ar ES 2007.gada Regulu par viesabonēšanu ieviesa eirotarifa ierobežojumus zvaniem, ko veic un saņem, ceļojot ES teritorijā. Tā rezultātā patērētāji, kas viesabonēšanā izmantoja eirotarifu, ietaupīja vidēji 70% salīdzinājumā ar 2005.gadu, kad ES vēl nebija uzsākusi rīkoties.
Komisija 2008.gadā pēc viesabonēšanas noteikumu pārskatīšanas ierosināja to darbības termiņu pagarināt vēl par 3 gadiem, iestrādājot jaunus noteikumus par īsziņām un datu pakalpojumiem. Eiropas Parlaments 2009.gada aprīlī ar lielu balsu vairākumu apstiprināja jaunos ES viesabonēšanas noteikumus (IP/09/620), un 8.jūnijā to izdarīja arī ES Telesakaru ministru padome (IP/09/880).
Kopš šā sasaukuma Komisijas pilnvaru sākuma 2004.gadā mobilo telefonu izmantošana ES palielinājusies no 84,6% līdz 119% visu ES iedzīvotāju (IP/09/473).
Pārskats par viesabonēšanas tarifiem Eiropas Savienības valstīs gūstams ES viesabonēšanas jautājumiem veltītajā tīmekļa vietnē:http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/index_en.htm (MEMO/09/309).
Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā Preses un informācijas nodaļa