Par Slovākijas ārlietu ministra oficiālo vizīti Latvijā
Vakar, 27.augustā, Slovākijas Republikas ārlietu
ministrs Miroslavs Lajčāks uzturējās oficiālā vizītē
Latvijā, kuras laikā tikās ar ārlietu ministru Māri
Riekstiņu, Valsts prezidentu Valdi Zatleru, Ministru
prezidentu Valdi Dombrovski, kā arī viesojās Saeimā.
Attēlā: Latvijas ārlietu ministrs Māris Riekstiņš un
Slovākijas ārlietu ministrs Miroslavs Lajčāks |
Pie ārlietu ministra
27.augustā ārlietu ministrs Māris Riekstiņš tikās ar Slovākijas Republikas ārlietu ministru Miroslavu Lajčāku, kurš bija ieradies oficiālā vizītē Rīgā.
Tikšanās laikā ministri pozitīvi novērtēja Latvijas un Slovākijas divpusējās attiecības un teicamo politisko dialogu, kas rezultējies ar augstu amatpersonu vizīšu apmaiņu. Sarunā uzmanība tika pievērsta valstu ekonomiskajai sadarbībai. “Svarīgi, lai viena valsts no otras var pārņemt idejas, kas attiecas uz ekonomikas stimulēšanas un budžeta sabalansēšanas jautājumu,” atzīmēja M.Riekstiņš.
Runājot par Latvijas un Slovākijas attiecību padziļināšanu, ministri pārrunāja iespējas sadarboties vīzu izsniegšanā valstīs, kur Latvijai vai Slovākijai nav valsts pārstāvniecības.
M.Riekstiņš un M.Lajčāks pārsprieda reģionālo sadarbību, tai skaitā starp Baltijas un Ziemeļvalstīm, kā arī Višegradas valstu ietvarā. “Šis formāts ir piemērots, lai pārrunātu Eiropas Savienības aktualitātes, NATO paplašināšanos un citus jautājumus, kur varam dalīties pieredzē,” norādīja M.Riekstiņš.
Saistībā ar drošības politiku uzmanība tika veltīta jaunajai NATO Stratēģiskajai koncepcijai. Latvijas un Slovākijas ārlietu ministri bija vienisprātis par Vašingtonas līguma 5.paragrāfa precīzu atainošanu jaunajā koncepcijā, ņemot vērā jaunus apdraudējumu veidus, kā, piemēram, kiberdrošība. “Latvijai ir svarīgi, lai jaunais koncepts attiektos uz attiecībām ar ārpus alianses esošajām valstīm. Tāpat būtisks ir arī militāro mācību plānošanas jautājums,” uzsvēra M.Riekstiņš. Latvijas ārlietu ministrs informēja par Baltijas valstu kopīgi izvirzītā kandidāta, Latvijas bijušā vēstnieka ASV un pastāvīgā pārstāvja NATO, Aivja Roņa dalību koncepcijas izstrādē.
Sarunā ministri apmainījās viedokļiem par Eiropas Savienības darba kārtības aktualitātēm, tostarp Austrumu partnerību, Lisabonas līguma implementāciju un institucionālajiem jautājumiem.
Tikšanās nobeigumā M.Lajčāks uzaicināja ierasties M.Riekstiņu vizītē Slovākijā.
Ārlietu ministrijas Informācijas un sabiedrisko attiecību departaments
Pie Valsts prezidenta
27.augustā Valsts prezidents Valdis Zatlers tikās ar Slovākijas ārlietu ministru Miroslavu Lajčāku. Sarunas laikā Valsts prezidents un ministrs pārrunāja jaunās NATO stratēģiskās koncepcijas izveides gaitu. Abi bija vienisprātis, ka, to izstrādājot, ir jāsaglabā līdzsvars starp Ziemeļatlantijas līguma 5.pantu un NATO operācijām miera un stabilitātes nodrošināšanai pasaulē.
Amatpersonas pievērsās arī Eiropas Savienības (ES) jautājumiem, īpaši pārrunājot nepieciešamību definēt gan ES ārpolitikas prioritātes, gan veidot vienotu pozīciju un nodrošināt tās īstenošanu, lai celtu ES kā globālā spēlētāja nozīmi. V.Zatlers norādīja arī uz Austrumpartnerības programmas nozīmi tās dalībvalstīm un nepieciešamību Eiropai dalīties savā pieredzē. Slovākijas ārlietu ministrs atzīmēja, ka “Eiropas modelis” programmas dalībvalstīm šķiet pievilcīgs, jo tas asociējas ar stabilitāti un attīstību.
Tikšanās laikā ārlietu ministrs izteica gandarījumu, ka notiek virzība divu sadarbības līgumu sagatavošanā starp abām valstīm. Tie paredz paplašināt sadarbību izglītības un konsulāro jautājumu jomā.
Valsts prezidenta preses dienests
Pie Ministru prezidenta
27.augustā Ministru prezidents Valdis Dombrovskis tikās ar Slovākijas ārlietu ministru Miroslavu Lajčāku viņa oficiālās vizītes Latvijā ietvaros. Tikšanās laikā puses pārrunāja abu valstu divpusējo attiecību attīstību, aktuālo situāciju valstu ekonomikās, kā arī sadarbības iespējas kopējo interešu virzīšanai Eiropas Savienības ietvaros. M.Lajčāks izteica Slovākijas premjerministra Roberta Fico uzaicinājumu V.Dombrovskim vizītē apmeklēt Slovākijas Republiku.
V.Dombrovskis pauda gandarījumu par Slovākijas vēstniecības atvēršanu Rīgā, kas ir vienīgā Slovākijas vēstniecība Baltijas valstīs. Puses bija vienisprātis, ka starp abām valstīm jāpadziļina kultūras sakari, kā arī saikne starp Latvijas un Slovākijas iedzīvotājiem.
V.Dombrovskis un M.Lajčāks pārrunāja abu valstu stratēģijas un pieņemtos lēmumus ekonomiskās krīzes pārvarēšanai. M.Lajčāks informēja, ka Slovākija šogad prognozē iekšzemes kopprudukta samazinājumu par 6%, kā arī bezdarba pieaugumu līdz 11%. Ekonomiskās krīzes ietekmi uz Slovākijas ekonomiku mazināja pievienošanās eirozonai 2009.gada 1.janvārī, nodrošinot valsts finanšu sistēmas stabilitāti.
Amatpersonas apsprieda arī Eiropas Savienības aktualitātes, enerģijas drošības jautājumus, kā arī attiecības ar Krieviju. Gan V.Dombrovskis, gan M.Lajčāks bija vienisprātis, ka Latvija un Slovākija ir dabiski sabiedrotie daudzos jautājumos.
Valsts kancelejas Komunikācijas departaments
Saeimā
Saeimas priekšsēdētāja biedre Solvita Āboltiņa 27.augustā tikās ar Slovākijas Republikas ārlietu ministru Miroslavu Lajčāku.
Pārrunājot Latvijas un Slovākijas divpusējās attiecības, puses bija vienisprātis, ka abu valstu sadarbība ir ļoti laba gan politiskajā, gan arī ekonomiskajā un izglītības līmenī. “Latvijas un Slovākijas attiecības balstās uz vienādu vērtību izpratni, kopējiem mērķiem, kā arī aktīvu sadarbību Eiropas Savienībā un NATO,” pauda S.Āboltiņa. Arī M.Lajčāks piekrita, ka abu valstu vidū nav neatrisinātu jautājumu, ir labi sakārtota tiesiskā bāze un sadarbība tikai jāturpina un jāpaplašina.
Tikšanās laikā tika pārrunāti arī Eiropas Savienības (ES) darba kārtības jautājumi, īpašu uzmanību veltot to koordinācijai parlamentārajā un reģionālās sadarbības līmenī. Saeimas priekšsēdētāja biedre akcentēja būtiskās pilnvaras, kādas pēc Lisabonas līguma spēkā stāšanās iegūs nacionālie parlamenti.
Sarunā piedalījās arī Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vaira Paegle, kura atzīmēja, ka Lisabonas līguma sniegto jauno pilnvaru efektīva izmantošana nākotnē kļūs par vienu no lielākajiem nacionālo parlamentu izaicinājumiem.
Pievēršoties Eiropas Savienības dalībvalstu reģionālajai sadarbībai, M.Lajčāks aicināja paplašināt kontaktus starp trim Baltijas valstīm un četru Višegradas valstu grupu, kurā ietilpst Slovākija, Čehija, Ungārija un Polija. Regulāri koordinējot savu nostāju, šādai septiņu ES dalībvalstu grupai būtu daudz lielāka ietekme Eiropas Savienības ārējās politikas veidošanā, teica ministrs.
Saeimas preses dienests