Zemkopības ministrija: Par dzīvnieku kaušanu saskaņā ar reliģiskiem rituāliem
Zemkopības ministrija (ZM), izstrādājot grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz lauksaimniecības dzīvnieku nokaušanu kautuvē, izmantojot pēckaušanas apdullināšanu saskaņā ar reliģisko kopienu tradicionālajām gaļas ieguves metodēm, informē, ka šādas izmaiņas nepieciešamas, lai sakārtotu spēkā esošo likumdošanu un pavērtu iespējas Latvijas uzņēmējiem šādi kauto lauksaimniecības dzīvnieku gaļu eksportēt ārpus Latvijas, turklāt tas arī nodrošinātu Latvijas gaļas ražotāju konkurētspēju citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidū.
Eiropas Savienības likumdošana atļauj šādu dzīvnieku kaušanu bez iepriekšējas apdullināšanas, ja tas notiek saskaņā ar reliģiskiem rituāliem. Šāda norma atļauta vairumā ES dalībvalstu.
Zemkopības ministrijas kontrolējošās institūcijas stingri raudzīsies, lai šādas kaušanas vai nonāvēšanas procesu laikā dzīvniekiem tiktu mazināts stress un dzīvnieki tiktu atbrīvoti no sāpēm un ciešanām, piemērojot nozarē pastāvošo praksi un metodes.
ZM izstrādājusi arī grozījumus attiecīgajos Ministru kabineta (MK) noteikumos, kuros paredzēts, kā tieši kaušana notiks, lai dzīvnieki neciestu sāpes un ciešanas – pēc grieziena kaklā dzīvnieks tiks uzreiz apdullināts. Turklāt tiks noteiktas speciālas prasības dzīvnieku kaušanai atbilstoši reliģisko kopienu tradicionālajām kaušanas metodēm:
1) šādu kaušanu veic tikai šim mērķim atzītā kautuvē;
2) šādi kaut var tikai liellopus un aitas;
3) kautuvē ir atbilstošs aprīkojums (iekārtas dzīvnieka fiksēšanai, īpaši naži);
4) kautuves personāls ir apmācīts šādai kaušanai;
5) tiek nodrošināta pilnvarota veterinārārsta uzraudzība nogalināšanas procesa laikā;
6) tiek nodrošināta reliģiskās autoritātes uzraudzība nogalināšanas procesa laikā;
7) gaļas marķējumā jābūt norādei, ka dzīvnieki kauti saskaņā ar reliģisko kopienu tradicionālajām gaļas ieguves metodēm.
Šobrīd Latvijā spēkā esošā likumdošana nepieļauj dzīvnieku kaušanu bez iepriekšējas apdullināšanas.
Dzīvnieku aizsardzības likums nosaka, ka lauksaimniecības dzīvnieku drīkst nokaut bez apdullināšanas galējas nepieciešamības gadījumā, kā arī gadījumā, ja slimības vai traumas dēļ iespējama dzīvnieka nobeigšanās.
Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa