
Šonedēļ žurnālā “Jurista Vārds”:
Numura ievaddaļā publicēta
diskusija “Juridiskā izglītība Latvijā: sarežģīta sistēma, daudz
spēlētāju, neapdomīgi lēmumi”, kurā piedalās Latvijas
Universitātes Juridiskās fakultātes dekāne Kristīne
Strada-Rozenberga, LU Juridiskās fakultātes dekāna pienākumu
izpildītāja Anita Rodiņa, Biznesa augstskolas “Turība” Juridiskās
fakultātes dekāns Jānis Načisčionis, Latvijas Policijas
akadēmijas rektors Vitolds Zahars, Latvijas Juristu biedrības
ģenerālsekretāre Silvija Līce, Augstākās izglītības kvalitātes
novērtēšanas centra vadītājs Juris Dzelme un Latvijas Studentu
apvienības pārstāve Ilze Bertāne.
Jānis Neimanis. Tiesneša neatkarības saturs bieži tiek pārprasts vai pārspīlēts
Finanšu ministrija ir izstrādājusi un Ministru kabinets skata likumprojektu “Par vienotu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības sistēmu”. No Ministru kabineta 2009.gada 29.septembra protokollēmuma teksta secināms, ka tiesneša amats ir atstāts vienotajā valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības sistēmā. Speciāli minētās situācijas izvērtējumam 2009.gada 8.oktobrī notika Augstākās tiesas plēnums, kurā tika pieņemts lēmums aicināt Saeimu un Ministru kabinetu saglabāt tiesnešu darba samaksas sistēmas regulējumu likumā “Par tiesu varu”. Gatavojoties plēnumam, raksta autors kolēģiem sagatavoja atzinumu par to, vai tiesneša darba samaksas noteikšana vienā normatīvajā aktā un pēc vienotas sistēmas ar ierēdņu darba samaksu atbilst tiesneša neatkarības principam – minētais atzinums ir šā raksta pamatā.
Jānis Bite. Pirmpirkuma tiesības, atsavinot slēgtu kapitālsabiedrību daļas
Komerclikumā trūkst tiesiskās aizsardzības mehānisma, kas būtu piemērojams gadījumos, kad netiek ievērotas slēgtas kapitālsabiedrības dalībnieku pirmpirkuma tiesības, un tas noved gan pie teorētiska, gan praktiska rakstura neskaidrībām. Šajā rakstā autors cenšas identificēt problēmas, kas saistītas ar pirmpirkuma tiesību regulējumu Komerclikumā, kā arī piedāvā iespējamos risinājumus. Mūsdienās jebkāda veida saimnieciskā darbība vairumā gadījumu tiek veikta, izmantojot kapitālsabiedrības, galvenokārt tāpēc, ka tās ļauj nošķirt komercdarbībai paredzētos aktīvus no kapitālsabiedrības dalībnieku personiskās mantas, kā arī ierobežot kapitālsabiedrības dalībnieku mantisko atbildību par komercdarbības iespējamām neveiksmēm.
Kristaps Mikoss. Pārmērīgi līgumsodi
Lai gan iecerētie Civillikuma grozījumi tikai apstiprinās tiesu praksē jau atrasto formulu – tiesai, ievērojot taisnīguma apziņu un vispārējos tiesību principus, ir tiesības pielīgto līgumsodu samazināt – problēmas sagādā tas, ka, noskaidrojot, kas ir “taisnīgi”, tiesas rīcība vairāk atbilst likumdošanas, nevis tiesību tālākveidošanas procesam. Šajā rakstā uzsvars likts uz tiem tiesību prakses gadījumiem, kad jāsaskaras ar progresīvi pieaugošiem līgumsodiem, t.i., kad nevis pati likme, bet gan tās piemērošanas rezultāts tiesai ir izraisījis šaubas par šāda līgumsoda apmēra pieļaujamību.
“Jurista Vārda” redakcija