Ekonomikas ministrs: Par vides pieejamību un universālā dizaina nozīmi
28.oktobrī, atklājot Liepājas Neredzīgo biedrības rīkoto semināru par vides pieejamības un universālā dizaina jautājumiem, ekonomikas ministrs Artis Kampars atzina, ka normatīvā regulējuma ziņā daudz kas ir paveikts, lai veicinātu vides pieejamību lietotājiem, tomēr tas netiek atbilstoši ieviests dzīvē. “Ir jāveicina gan pašvaldību, gan arī visu būvniecības procesā iesaistīto pušu izpratne par atbilstošiem vides pieejamības risinājumiem, lai novērstu formālu normatīvo aktu prasību izpildi un nodrošinātu ēkas pieejamību tās lietotājiem,” uzsvēra ministrs.
A.Kampars arī atgādināja: “Bieži vien, runājot par vides pieejamību, domājam cilvēku ar kustību traucējumiem piekļuvi videi, bet aizmirstam, ka 80% no visiem Latvijas iedzīvotājiem ir potenciālie pieejamas vides lietotāji – gan personas ar funkcionāliem traucējumiem, gan gados veci cilvēki, kā arī vecāki ar maziem bērniem.”
A.Kampars atzina, ka “pašreiz sabiedrība neizprot universālā dizaina nozīmi ikviena indivīda dzīvē, tādēļ ir jāveicina sabiedrības izglītošana un informēšana, it sevišķi arhitektu un projektētāju, par vides pieejamību un universālā dizaina priekšrocībām”.
Ekonomikas ministrijai ir izveidojusies cieša, vairāku gadu sadarbība ar invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons”, tādēļ arī Ekonomikas ministrija ir veikusi vairākus normatīvo aktu grozījumus un uzlabojumus, lai ieviestu universālā dizaina un vides pieejamības normas būvniecībā Latvijā.
Kopš 2004.gada Ekonomikas ministrija kopā ar apvienību “Apeirons” rīko vides pieejamības konkursu “Zelta kruķis” par humānāko ēku ar labāko vides pieejamību cilvēkiem ar kustību un mobilitātes traucējumiem. Šogad tas notiks jau sesto gadu, un apvienības “Apeirons” vides pieejamības eksperti izvērtēs 2009.gada laikā celtās un renovētās ēkas.
Ar Ekonomikas ministrijas atbalstu, sadarbībā ar biedrību “Apeirons” ir izveidota arī interneta mājaslapa www.videspieejamiba.lv, kuras mērķis ir informēt jebkuru sabiedrības indivīdu par vides pieejamības prasībām un ieteikumiem, kā risināt attiecīgās telpas vai vides pieejamību.
Ekonomikas ministrija cer arī uz turpmāku sadarbību gan sabiedrības, t.sk. būvniecības pasūtītāju, būvniecības ideju realizētāju – arhitektu, projektētāju –, izglītošanā un informēšanā, gan normatīvo aktu pilnveidošanā vides pieejamības jomā. Ministrija arī turpinās atbalstīt vides pieejamības monitoringu “Zelta kruķis”.
Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa