Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs: Par atbalstu pašvaldībām Eiropas Padomes konferencē
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns 16.novembrī, piedaloties Eiropas Padomes rīkotajā konferencē pašvaldību lietu ministriem, akcentēja, ka nepieciešams ekonomiskās krīzes laikā pārskatīt pašvaldību funkcijas, lai tās varētu koncentrēties uz sociālā atbalsta sniegšanu iedzīvotājiem.
Nīderlandes pilsētā Ūtrehtā notiekošajā Eiropas Padomes konferencē “Laba vietējā un reģionālā pārvalde pārmaiņu laikos – izaicinājums reformām” ekonomiskās krīzes ietekme uz pašvaldībām ir viens no diskusiju centrālajiem jautājumiem.
Eiropas Padome norāda, ka viens no iespējamajiem rīcības virzieniem ir pašvaldību budžetu ieņēmumu palielināšana, tai skaitā valdībai palielinot finansējumu pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmā. Savukārt otrs risinājums ir pašvaldību funkciju un uzdevumu pārskatīšana, lai pašvaldības samazināta budžeta apstākļos varētu koncentrēties uz iedzīvotājiem nozīmīgāko pakalpojumu sniegšanu.
“Pie pašvaldību funkciju pārskatīšanas nopietni strādā arī Latvijā. Pēc Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas ierosinājuma ir veikti grozījumi atsevišķos normatīvajos aktos, samazinot birokrātiskās procedūras. Šobrīd ir apkopota informācija no pašvaldībām un nozaru ministrijām, lai sagatavotu detalizētu ziņojumu valdībai, kas kalpos par pamatu turpmākajai rīcībai,” uzsvēra reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs E.Zalāns.
Kā nozīmīgu atbalstu pašvaldībām sociālo jautājumu risināšanā E.Zalāns atzīmēja Pasaules Bankas aizdevumu, ko paredzēts izlietot tādiem pasākumiem kā garantētā minimālā ienākuma un dzīvokļa pabalsta izmaksa, kompensēt izdevumus skolēnu pārvadāšanai u.c.
Eiropas Padomes apkopotā informācija liecina, ka krīze pašvaldības dažādās valstīs ietekmē atšķirīgi. Šā gada pirmajā pusē, salīdzinot ar atbilstošu laika posmu pērn, vietējo pašvaldību budžeta ieņēmumi ir kritušies 12 valstīs. Latvija līdz ar Horvātiju, Somiju, Vāciju, Moldovu, Krieviju un Spāniju minēta to valstu grupā, kur kritums bijis salīdzinoši mazāks – ap 5%.
Atzīmējot situāciju Baltijas valstīs, Eiropas Padome norāda, ka ekonomiskā lejupslīde ir strauji attīstījusies kopš 2008.gada sākuma un tās ietekme uz pašvaldību budžetiem ir bijusi nozīmīga. Latvijā šogad pašvaldību ieņēmumu kritums tiek prognozēts par 23%, salīdzinot ar pagājušo gadu.
Dace Kārkliņa, ministra preses sekretāre