Kultūras ministrijas rīkojums Nr.2.1.-1/213
Rīgā 2009.gada 13.novembrī
Grozījums Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojumā Nr.128 "Par Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu"
Izdots saskaņā
ar Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa
noteikumu Nr.241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11.punktu
Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15.pantu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk – Noteikumi Nr.473) 13.punktu, kā arī izvērtējot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (turpmāk – Inspekcija) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk – Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:
1. Inspekcija ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa "Īres nams" (valsts aizsardzības Nr.8173) Rīgā, Pētersalas ielā 3 (būves kadastra apzīmējums 0100 011 0052 002) (turpmāk – Objekts), izslēgšanu no Pieminekļu saraksta. Rīkojuma projektam klāt pievienoti šādi dokumenti:
1.1. Izraksts no Inspekcijas komisijas "Par Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2009.gada 8.janvāra sanāksmes protokola Nr.1/2009;
1.2. Informācija par Objekta nosaukumu;
1.3. Informācija par Objekta atrašanās vietu;
1.4. Objekta atrašanās vietas shēma topogrāfiskajā plānā;
1.5. Objekta apraksts;
1.6. Objekta fotofiksācijas materiāli;
1.7. Ziņas par Objekta īpašnieku;
1.8. Pamatojums Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta.
2. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" (turpmāk – Likums) 1.pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa – objekti un teritorijas, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Saskaņā ar Noteikumu Nr.473 3.punktu priekšlikumus par objektu izslēgšanu no Pieminekļu saraksta Inspekcija izskata, izvērtējot konkrētā objekta atbilstību kultūras pieminekļa statusam saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajiem kritērijiem, kā arī ņemot vērā attiecīgā objekta vēsturisko, zinātnisko, māksliniecisko vai citu kultūras vērtību un kultūras pieminekļu tipoloģiskās grupas izplatību Eiropā, Baltijas jūras reģionā, Latvijas valstī vai novadā. Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta atbilstoši Likuma 15.pantam, jākonstatē, ka tas pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību. Saskaņā ar Noteikumu Nr.473 11.punktu, ja kultūras piemineklis pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību, Inspekcija sagatavo Pieminekļu saraksta grozījumu projektu par kultūras pieminekļa izslēgšanu no Pieminekļu saraksta.
3. Inspekcijā 2009.gada 8.janvārī izvērtēta Objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam. Konstatēts, ka ēkas arhitektūra ir neizteiksmīga, tā būvēta kā tipveida īres nams ar slikti proporcionētām istabām un pieder pie bieži sastopama tipa celtnēm. Vizuālā novērtējumā Objektā netika konstatētas kultūrvēsturiskas interjera vērtības, kā arī mākslinieciski augstvērtīga apdare un krāsojums. Iekštelpu apdare tipiska 20.gadsimta sākuma Rīgas īres namiem. Objekta kultūrvēsturisko vērtību veido tā apjoms un novietne. Ēka atrodas UNESCO Pasaules kultūras mantojuma objekta "Rīgas vēsturiskais centrs" (valsts aizsardzības Nr.852) aizsardzības zonā un ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa "Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs" (valsts aizsardzības Nr.7442) daļa.
Saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 13.pantu būtiski privātpersonas tiesību vai tiesisko interešu ierobežojumi ir attaisnojami tikai ar nozīmīgu sabiedrības labumu. Administratīvā procesa likuma 65.panta trešā daļa un 66.panta pirmās daļas 4.punkts nosaka pienākumu izdarīt lietderības apsvērumus. No kultūras pieminekļa statusa izrietošie īpašnieka (valdītāja) tiesību aprobežojumi un apgrūtinājumi, it īpaši attiecībā uz Objekta oriģinālsubstances saglabāšanas prasībām iekštelpās, šajā gadījumā nav samērojami ar nelielo ieguvumu sabiedrībai. Salīdzinoši izvērtējot Latvijas, tai skaitā Rīgas, arhitektūras mantojumu kopumā, objekts neatbilst Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju, valsts pirmpirkuma tiesībām un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" 12.3.punktā noteiktajiem vietējas nozīmes arhitektūras pieminekļa statusa kritērijiem. Līdz ar to nav pamata, lai tas atrastos Pieminekļu sarakstā kā atsevišķs kultūras piemineklis.
4. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15.pantu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 13.punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:
izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojuma Nr.128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2.punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumu un izslēgt no Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta šādu objektu:
8173 |
Vietējās nozīmes |
Arhitektūra |
Īres nams |
Rīga, Pētersalas iela 3 |
1910. |
5. Lēmuma pamatojums: likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1.pants un 15.pants, Administratīvā procesa likuma 13.pants, 65.panta trešā daļa, 66.panta pirmā daļas 2. un 4.punkts, 76.pants, 188.panta pirmā daļa, Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 11., 12. un 13.punkts, Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11.punkts.
6. Šo rīkojumu saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76.panta otro daļu un 188.panta pirmo daļu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā, Rīgas tiesu namā (Rīga, Antonijas iela 6, LV–1010) mēneša laikā no rīkojuma publicēšanas dienas laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
Kultūras ministrs I.Dālderis