Izglītības un zinātnes ministrija: Par finansējumu pedagogu atalgojumam
Finansējums 2010.gada janvāra pedagogu algām visām pašvaldībām pārskaitīts laikus – pagājušajā nedēļā, turklāt visas pašvaldības arī informētas par finansējuma apjomu līdz 2010.gada 31.augustam, kas ļauj izglītības iestādēm plānot finansējuma sadalījumu un apmēru, kā arī par to informēt pedagogus.
2009.gada decembrī Saeima apstiprināja likumu “Par valsts budžetu 2010.gadam”, saskaņā ar kuru valsts budžeta mērķdotācija pašvaldību vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām palielināta par 36%, salīdzinot ar 2009.gada septembri–decembri. Tas ļauj pilnveidot atalgojuma iespējas un pedagogiem atkal apmaksāt papildus stundu vadīšanai veiktos pienākumus – gatavošanos nodarbībām, rakstu darbu labošanu, individuālo darbu ar skolēniem un klases audzināšanu.
Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem “Kārtība, kādā aprēķina un sadala valsts budžeta mērķdotāciju pašvaldību un privātajām izglītības iestādēm bērnu no piecu gadu vecuma izglītošanā nodarbināto pirmsskolas izglītības pedagogu darba samaksai un pašvaldību vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksai” katra pašvaldība piešķirto finansējumu sadala izglītības iestādēm pēc katras pašvaldības izstrādātās kārtības un kritērijiem.
2010.gada 1.janvārī ir stājušies spēkā grozījumi Izglītības likumā, un pārejas noteikumu 25.punkts nosaka, ka 2010. un 2011.gadā valsts un pašvaldību dibināto izglītības iestāžu pedagogiem nemaksā prēmijas un naudas balvas, neveic viņu materiālo stimulēšanu. Analoga norma iekļauta arī Vispārējās izglītības likuma pārejas noteikumu 13.punktā. Līdz ar to 2010. un 2011.gadā valsts un pašvaldību dibināto izglītības iestāžu pedagogu materiālā stimulēšana netiek veikta, tai skaitā netiek izmaksātas piemaksas par kvalitatīvu darbu.
Taču Izglītības un zinātnes ministrija atgādina, ka Ministru kabineta noteikumos “Pedagogu darba samaksas noteikumi” ir noteikta pedagoga zemākā darba algas likme, tāpēc, ja, apmaksājot papildus veicamos pienākumus, vēl atlikuši papildu līdzekļi, kurus izglītības iestādes vadītājs plānojis novirzīt kvalitātes piemaksām, šos līdzekļus ir tiesības izmantot, nosakot pedagogiem nevis zemāko, bet lielāku darba algas likmi.
Neskaidrību gadījumā gan pašvaldību, gan izglītības iestāžu pārstāvjiem ir iespēja konsultēties IZM un saņemt skaidrojumu par interesējošo jautājumu.
Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļa