Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmums Nr.1/7
Rīgā 2010.gada 14.aprīlī (prot. Nr.16, 12.p.)
Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika
Izdota saskaņā
ar likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem"
9.panta pirmās daļas 2.punktu un 25.panta pirmo daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Metodika nosaka kārtību, kādā komersants aprēķina tarifu šādiem regulējamiem siltumenerģijas apgādes pakalpojumiem: siltumenerģijas ražošanai (izņemot siltumenerģijas ražošanu koģenerācijas iekārtās ar kopējo uzstādīto elektrisko jaudu virs viena megavata), siltumenerģijas pārvadei un sadalei un siltumenerģijas tirdzniecībai.
2. Metodikā ir lietoti šādi termini:
2.1. divdaļīgais siltumenerģijas tarifs – tarifs, kurā siltumenerģijas mainīgās izmaksas ir attiecinātas uz lietotājiem pārdotās siltumenerģijas vienību, nosakot enerģijas maksu, un pastāvīgās izmaksas ir attiecinātas uz kopējo visu lietotāju pieprasīto siltuma jaudu, nosakot jaudas maksu. Komersants saņem enerģijas maksu par pārdoto siltumenerģiju un jaudas maksu par lietotāju pieprasīto siltuma jaudu kā pastāvīgu maksājumu neatkarīgi no lietotāju patērētā siltumenerģijas daudzuma;
2.2.gada vidējā kopkapitāla vērtība – kopkapitāla vērtības iepriekšējā perioda sākumā un beigās vidējā vērtība;
2.3.komersants – šīs metodikas izpratnē sabiedrisko pakalpojumu sniedzējs, kuram ir izsniegta licence siltumenerģijas ražošanai, pārvadei, sadalei vai tirdzniecībai;
2.4.kopkapitāls – pašu kapitāla un ilgtermiņa saistību, par kurām ir noslēgti līgumi, summas daļa, kas attiecināma proporcionāli uz regulējamā pakalpojuma sniegšanai nepieciešamajiem pamatlīdzekļiem;
2.5.siltumenerģijas lietotājs – fiziska vai juridiska persona, kas siltumenerģiju pērk no komersanta un patērē savām vajadzībām vai lieto to energoapgādē vai cita veida komercdarbībā;
2.6.siltumenerģijas ražotājs – komersants, kas sniedz tikai siltumenerģijas ražošanas pakalpojumu un pārdod siltumenerģiju par siltumenerģijas ražošanas tarifu;
2.7.uzstādītā siltuma jauda (bruto siltuma jauda) – siltumenerģiju ražojošo iekārtu (izņemot koģenerācijas iekārtas ar kopējo uzstādīto elektrisko jaudu virs viena megavata) kopējā siltuma jauda atbilstoši iekārtas izgatavotāja norādītajām iekārtu siltuma jaudām;
2.8.viendaļīgais siltumenerģijas tarifs – tarifs, kurā siltumenerģijas mainīgās un pastāvīgās izmaksas ir attiecinātas uz lietotājiem pārdotās siltumenerģijas vienību. Komersants saņem maksājumus par siltumenerģiju pēc noteiktā viendaļīgā tarifa par patērēto siltumenerģiju.
3. Komersants siltumenerģijas apgādes pakalpojuma tarifa projektu (turpmāk – tarifa projekts) Regulatoram iesniedz rakstiski dokumenta oriģinālu un elektroniskā formā. Kopā ar tarifa projektu komersants iesniedz informāciju un dokumentus, kas apliecina tarifa projektā iekļauto izmaksu pamatojumu.
4. Komersants iesniedz informāciju Regulatoram par kārtējā gada sagaidāmajām izmaksām un iepriekšējā gada faktiskajām izmaksām, faktisko un plānoto grāmatvedības bilanci.
5. Tarifa projektu aprēķina, balstoties uz izmaksām viena pilna gada laikā.
6. Tarifa veidu (viendaļīgais siltumenerģijas tarifs vai divdaļīgais siltumenerģijas tarifs) komersants izvēlas, vienojoties ar siltumenerģijas lietotājiem.
7. Komersants tarifa projektu aprēķina atsevišķi katram siltumenerģijas apgādes pakalpojumam – siltumenerģijas ražošanai, pārvadei un sadalei, tirdzniecībai.
8. Iesniedzot tarifa projektu siltumenerģijas ražošanai, komersants iesniedz arī katra atsevišķa siltuma avota siltumenerģijas bilanci un kurināmā aprēķinu (saskaņā ar 29.punktu) un informāciju par ražošanas tarifa izmaksām.
9. Vertikāli integrēts komersants, kas gadā saražo mazāk nekā 5000 megavatstundas siltumenerģijas, var aprēķināt tarifa projektu visiem regulējamiem siltumenerģijas apgādes pakalpojumiem kopā (ražošanai, pārvadei un sadalei, tirdzniecībai).
10. Komersants, kura mainīgās izmaksas (kurināmais vai pirktā siltumenerģija) ir atkarīgas no dabasgāzes tirdzniecības gala tarifiem, kas atbilst dažādām dabasgāzes tirdzniecības cenām, tarifa projektu aprēķina atkarībā no dabasgāzes tirdzniecības gala tarifiem, kas atbilst dažādām dabasgāzes tirdzniecības cenām.
11. Komersants, kas siltumenerģijas ražošanai neizmanto dabasgāzi, tarifa projektā siltumenerģijas ražošanai izmanto saimnieciski izdevīgāko kurināmā cenas piedāvājumu, to pamatojot, kā arī iesniedzot attiecīgā kurināmā piegādes līguma kopiju.
12. Ja siltuma avotā saražotā siltumenerģija tiek izmantota tehnoloģiskajā procesā paša komersanta vajadzībām vai tiek izmantota citiem mērķiem, visas izmaksas sadala proporcionāli enerģijas apjomiem. Tarifa projektā iekļauj tikai to izmaksu daļu, kura attiecināma uz siltumenerģijas lietotājiem nodotās siltumenerģijas daļu, kurai rēķina konkrēto tarifu.
13. Tarifa projektā iekļautā aizņemtā kapitāla procentu likme:
13.1. ir pamatota ar faktiskajām kredītiestāžu līgumos norādītajām procentu likmēm, vai
13.2. ja aizņēmums nav no kredītiestādes, nepārsniedz jaunāko Centrālās statistikas pārvaldes publicēto vidējo ilgtermiņa aizņēmumu procentu likmi latos vai ārvalstu valūtā izsniegtiem kredītiem iekšzemes komersantiem.
14. Komersants precīzi un pārskatāmi atspoguļo siltumenerģijas ražošanai, sadalei, pārvadei un tirdzniecībai nepieciešamās tehnoloģiski un ekonomiski pamatotās izmaksas, iekļaujot tajās tikai ar šiem darbības veidiem saistītos aktīvus un darbības.
15. Tarifa projektā neietver izmaksas debitoriem (uzkrājumus šaubīgo debitoru veidošanai).
16. Izmaksu prognozēs neietver inflāciju, kurināmā un elektroenerģijas cenu izmaiņas, nodokļu un nodevu izmaiņas un citu valsts noteiktu maksājumu izmaiņas.
17. Aprēķinot siltumenerģijas ražošanas izmaksas, ražošanas izmaksās iekļauj visas izmaksas, kas saistītas ar koģenerācijas staciju ar uzstādīto elektrisko jaudu zem viena megavata un no kopējām ražošanas izmaksām izslēdz ieņēmumus no elektroenerģijas pārdošanas, kas reizināti ar koeficientu, kas nav mazāks par 0,94.
18. Tarifa projektā neiekļauj no valsts, pašvaldības, ārvalsts, Eiropas Savienības, starptautiskas organizācijas un institūcijas saņemtā finanšu atbalsta (finanšu palīdzības) vērtību, par attiecīgu summu samazinot kopkapitāla vērtību un pamatlīdzekļu nolietojumu.
19. Aprēķinot nolietojumu pamatlīdzekļiem, kas finansēti no valsts, pašvaldības, ārvalsts, Eiropas Savienības, citas starptautiskas organizācijas un institūcijas saņemtā finanšu atbalsta (finanšu palīdzības), pamatlīdzekļu vērtību samazina par attiecīgā finanšu atbalsta (finanšu palīdzības) vērtību, kas norādīta komersanta bilances postenī "Nākamo periodu ieņēmumi" un noteikta atbilstoši Ministru kabineta noteiktajai kārtībai, kādā finanšu pārskatos atspoguļojams valsts, pašvaldību, ārvalstu, Eiropas Savienības, citu starptautisko organizāciju un institūciju finansiālais atbalsts (finanšu palīdzība), ziedojumi un dāvinājumi naudā vai natūrā.
20. Maksimāli pieļaujamo kopkapitāla rentabilitāti aprēķina saskaņā ar formulu:
, kur: |
k – peļņas aprēķina koeficients, ko aprēķina saskaņā ar formulu: k = H /1200. Ja aprēķina rezultātā iegūtā k vērtība ir lielāka par 1, kopkapitāla rentabilitātes aprēķinā jālieto k=1;
z – peļņas aprēķina koeficients, ko aprēķina saskaņā ar formulu: z = Qzud% /22. Ja aprēķina rezultātā iegūtā z vērtība ir mazāka par 1, kopkapitāla rentabilitātes aprēķinā jālieto z=1;
AR – uz siltumenerģijas ražošanu attiecināmo pamatlīdzekļu bilances vērtība;
APS – uz siltumenerģijas pārvadi un sadali attiecināmo pamatlīdzekļu bilances vērtība;
AK – kopējā uz siltumenerģijas apgādi attiecināmo pamatlīdzekļu bilances vērtība, ko nosaka kā AK = AR + APS.
21. Ja komersanta veiktu optimizācijas pasākumu vai investīciju siltumapgādes sistēmas efektivitātes paaugstināšanai rezultātā ir panākts siltumenerģijas apgādes pakalpojumu kopējo izmaksu samazinājums vairāk nekā par 2% salīdzinot ar kopējām izmaksām apstiprinātajā tarifā, komersants, iesniedzot jaunu tarifa projektu, var aprēķināt izmaksu samazinājuma ieguvuma komponenti. Tarifs, kura aprēķinā ir iekļauta izmaksu samazinājuma ieguvuma komponente, var tikt apstiprināts uz laiku, kas nav ilgāks par trīs gadiem no tarifa spēkā stāšanās brīža. Ja komersants trīs gadu laikā iesniedz jaunu siltumenerģijas tarifa projektu, izmaksu samazinājuma ieguvuma komponentes piemērošanas laiku samazina tā, lai kopējais tās piemērošanas laiks nepārsniegtu 3 gadus.
22. Izmaksu samazinājuma ieguvuma komponenti aprēķina šādi:
viendaļīgā tarifa gadījumā: ISK=0,5 * (Iapst – I)/Qpiepr, [Ls/MWh];
divdaļīgā tarifa gadījumā: ISK=0,5 * (Iapst – I)/QJpiepr, [tūkst.Ls/MW],
kur: Iapst – kopējās izmaksas apstiprinātajā tarifā;
I – siltumenerģijas apgādes pakalpojumu kopējās izmaksas pēc optimizācijas pasākumu vai investīciju siltumapgādes sistēmas efektivitātes paaugstināšanai veikšanas;
Qpiepr – lietotājiem nodotais siltumenerģijas daudzums;
Qjpiepr – kopējā pieprasītā siltuma jauda.
23. Komersants tarifa projektā iekļauj ilgtermiņa kredīta (5 gadi un ilgāk) procentu maksājumus.
24. Komersants var iekļaut tarifa projektā ilgtermiņa kredīta (5 gadi un ilgāk) pamatsummas atmaksu, ja tarifa projektā netiek iekļauts par attiecīgo kredītu iegādātu pamatlīdzekļu nolietojums visā pamatlīdzekļu lietošanas laikā, nodrošinot uzskaites sistēmā šādu pamatlīdzekļu atsevišķu uzskaiti.
25. Ja apstiprinātajā siltumenerģijas tarifā iekļauta kredīta pamatsummas atmaksa saskaņā ar 24.punktu, komersants ne vēlāk kā sešus mēnešus pirms attiecīgā kredīta pamatsummas atmaksas iesniedz Regulatorā jaunu tarifa projektu, neiekļaujot tarifa projektā par attiecīgo kredītu iegādāto pamatlīdzekļu nolietojumu.
26. Komersants tarifa projekta pārējās mainīgajās izmaksās vai pārējās izmaksās var iekļaut iepriekšējā perioda, kas nav ilgāks par vienu gadu, neparedzētās izmaksas vai ieņēmumus. Neparedzētās izmaksas vai ieņēmumus var veidot nodokļu un nodevu izmaiņas, kurināmā un pirktās siltumenerģijas izmaksu izmaiņas, izmaksu izmaiņas, kas radušās komersantam mainot dabasgāzes patēriņa grupu sakarā ar ražotās siltumenerģijas apjoma izmaiņām.
27. Siltumenerģijas tarifu, kurā iekļautas iepriekšējā perioda neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi, apstiprina vienam vai diviem gadiem, attiecīgi sadalot iepriekšējā perioda neparedzētās izmaksas vai ieņēmumus viena vai divu gadu periodam.
28. Ja par 10% mainās tarifa aprēķinam izmantotie prognozētie apjoma rādītāji vai par 5% mainās tarifa aprēķinā iekļautās prognozētās kopējās izmaksas, komersants iesniedz jaunu tarifa projektu, kas balstīts uz koriģētajiem siltumenerģijas apjomiem un izmaksām.
II. Tarifa projekta aprēķināšanas kārtība
29. Komersants siltumenerģijas bilanci un kurināmā patēriņu aprēķina saskaņā ar 1.tabulu "Siltumenerģijas daudzums un kurināmā patēriņš".
1.tabula
Siltumenerģijas daudzums un kurināmā patēriņš
Nr.p.k. |
Mērvienība |
Apzīmējums, aprēķina izteiksme |
|
29.1 |
Uzstādītā siltuma jauda |
MW |
QJuzst |
29.2 |
Kopējā pieprasītā siltuma jauda |
MW |
QJpiepr |
29.3 |
Lietotājiem nodotais siltumenerģijas daudzums |
MWh |
Qpiepr |
29.4 |
Pārvades un sadales zudumi |
MWh |
Qzud |
29.5 |
Iepirktā siltumenerģija |
MWh |
Qiep |
29.6 |
Siltumtīklos nodotā siltumenerģija |
MWh |
Qneto = Qpiepr + Qzud |
29.7 |
No katlu mājas nodotais siltumenerģijas daudzums |
MWh |
Qk.m.=Qneto - Qiep |
29.8 |
Katlu mājas siltuma pašpatēriņš |
MWh |
Qpašp |
29.9 |
Saražotais siltumenerģijas daudzums |
MWh |
Qbruto = Qk.m.+Qpašp |
29.10 |
Pārvades un sadales zudumi |
% |
Qzud%=Qzud/Qneto x 100 |
29.11 |
Uzstādītās jaudas izmantošanas stundu skaits |
stundas/gadā |
H = Qbruto/QJuzst |
29.12 |
Siltumenerģijas ražošanas lietderības koeficients |
% |
LK |
29.13 |
Kurināmā patēriņš enerģijas vienībās |
MWh |
KP= Qbruto/LK |
29.14 |
Izmantotā kurināmā zemākais sadegšanas siltums |
MWh/nat.vien. |
ZSS |
29.15 |
Kurināmā patēriņš naturālās vienībās (tūkst.nm3, t,utt.) |
nat.vien. |
KPnv = KP/ZSS |
29.16 |
Kurināmā cena naturālās vienībās |
Ls/nat.vien. |
CKnv |
29.17 |
Kurināmā cena enerģijas vienībās |
Ls/MWh |
CK=CKnv/ZSS |
30. Atsevišķu 1.tabulas rindu skaidrojumi:
30.1. tabulas rinda 29.2. – kopējo pieprasīto siltuma jaudu var aprēķināt, summējot siltumenerģijas lietotāju pieprasīto siltuma jaudu, vai pēc formulas:
kur QNOD1 un QNOD2 – divos iepriekšējos gados faktiski lietotājiem nodotais siltumenerģijas apjoms, kas izteikts megavatstundās (MWh);
QNOD3 – kārtējā gada plānotais lietotājiem nodotais siltumenerģijas apjoms, kas izteikts megavatstundās (MWh);
QJkor. – tādu lietotāju objektu maksimālā pieslēgtā siltumslodze, kuri plāno uzsākt siltumenerģijas lietošanu vai izmanto vai plāno izmantot citu siltumenerģijas apgādes veidu, vienlaikus saglabājot pieslēgumu centralizētajai siltumapgādes sistēmai;
QJatsl. – tādu lietotāju objektu maksimālā pieslēgtā siltumslodze, kuri pārtraukuši siltumenerģijas lietošanu vai nav patērējuši siltumenerģiju triju gadu periodā.
30.2. tabulas rinda 29.3. – siltumenerģijas patēriņu nosaka, izmantojot faktiskos stacionāru siltuma skaitītāju mērījumu rādītājus siltuma avotā vai siltuma skaitītāju mērījumu rādītājus lietotāju siltumpunktos, ņemot vērā energoefektivitātes pārmaiņas un jaunus pieslēgumus centralizētajai siltumapgādes sistēmai;
30.3. tabulas rinda 29.4. – prognozējamos siltuma zudumus nosaka, izmantojot faktiskos aprēķinus pēc siltuma skaitītāju mērījumu rādītājiem siltuma avota izvadā un ēku ievados un ņemot vērā energoefektivitātes pārmaiņas;
30.4. tabulas rinda 29.8. – siltumenerģijas daļa, ko patērē siltumenerģiju ražojošās un pārveidojošās iekārtas un palīgiekārtas;
30.5. tabulas rinda 29.7. – no katlumājas nodotās siltumenerģijas daudzumu nosaka uz siltumenerģijas ražotāja piederības robežas;
30.6. tabulas rinda 29.14. – norāda kurināmā zemāko sadegšanas siltumu, pie kura nosaka kurināmā pirkšanas līgumcenu.
31. Komersants tarifa projektu siltumenerģijas ražošanai aprēķina saskaņā ar 2.tabulu "Siltumenerģijas ražošanas tarifs", klāt pievienojot iekļauto izmaksu skaidrojumu un pamatojošos dokumentus.
2.tabula
Siltumenerģijas ražošanas tarifs
Nr.p.k. |
Mērvienība |
Apzīmējums, aprēķina izteiksme |
|
Mainīgās izmaksas |
|||
31.1 |
Kurināmā izmaksas |
tūkst.Ls |
IK = (KP x CK)/1000 |
31.2 |
Dabas resursu nodoklis |
tūkst.Ls |
NDR |
31.3 |
Emisijas kvotu izmaksas |
tūkst.Ls |
IKV = ckv x Ustrp |
31.4 |
Elektroenerģijas izmaksas |
tūkst.Ls |
IEL1 |
31.5 |
Ūdens un ķimikāliju izmaksas |
tūkst.Ls |
IŪ |
31.6 |
Iepirktās siltumenerģijas izmaksas, ja siltumenerģija tiek iepirkta pēc viendaļīga tarifa |
tūkst.Ls |
IIEP |
31.7 |
Iepirktās siltumenerģijas enerģijas komponente, ja siltumenerģija tiek iepirkta pēc divdaļīga tarifa |
tūkst.Ls |
IIEPm |
31.8 |
Pārējās mainīgās izmaksas |
tūkst.Ls |
PM1 |
31.9 |
Mainīgās izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
IM1=IK+NDR+IKV+IEL1+IŪ+IIEP+ IIEPm +PM1 |
Pastāvīgās izmaksas |
|||
31.10 |
Iepirktās siltumenerģijas jaudas komponente, ja siltumenerģija tiek iepirkta pēc divdaļīga tarifa |
tūkst.Ls |
IIEPp |
31.11 |
Darba samaksa ar sociālo nodokli |
tūkst.Ls |
Idarbs1 |
31.12 |
Iekārtu remontu un uzturēšanas izmaksas |
tūkst.Ls |
Irem1 |
31.13 |
Pamatlīdzekļu nolietojums |
tūkst.Ls |
NOL1 |
31.14 |
Apdrošināšana |
tūkst.Ls |
Iapdr1 |
31.15 |
Procentu maksājumi |
tūkst.Ls |
Kproc1 |
31.16 |
Pārējās izmaksas |
tūkst.Ls |
Ipp1 |
31.17 |
Ražošanas pastāvīgās izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
IRp=IIEPp+Idarbs1+Irem1+NOL1+Iapdr1+Kproc1+Ipp1 |
31.18 |
Uzņēmuma ienākuma nodoklis |
tūkst.Ls |
UIN1 |
31.19 |
Nekustamā īpašuma nodoklis |
tūkst.Ls |
NĪN1 |
Pastāvīgās izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
IP1 = IRp +UIN1+NĪN1 |
|
31.20 |
Neto peļņa |
tūkst.Ls |
NP1 |
31.21 |
Ražošanas izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
IR=IM1 + IP1 + NP1 |
31.22 |
Ražošanas tarifs viendaļīga tarifa gadījumā |
Ls/MWh |
T1 =IR x 1000 / Qneto |
31.23 |
Ražošanas tarifa siltumenerģijas komponente divdaļīga tarifa gadījumā |
Ls/MWh |
EKQ1 = IM1 x 1000 /Qneto |
31.24 |
Ražošanas tarifa siltuma jaudas maksa divdaļīga tarifa gadījumā |
tūkst.Ls/MW gadā |
JKQ1 = (IP1 + NP1) / QJpiepr |
32. Atsevišķu 2.tabulas rindu skaidrojumi:
32.1. tabulas rinda 31.2. – aprēķina saskaņā ar likumu "Par dabas resursu nodokli" atbilstoši kurināmā patēriņam;
32.2. tabulas rinda 31.3. – aprēķina, emisijas kvotu iegādes cenu reizinot ar starpību starp piešķirto un nepieciešamo emisijas kvotu apjomu gadā. Ieņēmumus, ko komersants gūst no siltumnīcefekta gāzu emisijas kvotu pārdošanas, izmanto, lai segtu izmaksas par siltumnīcefekta gāzes emisijas samazināšanu, rekonstruējot esošās iekārtas un iegādājoties jaunas iekārtas, vai lai paaugstinātu attiecīgās centralizētās siltumapgādes sistēmas energoefektivitāti. Šīs izmaksas neiekļauj tarifa projektā;
32.3. tabulas rinda 31.4. – ietver pirktās elektroenerģijas izmaksas siltumenerģijas ražošanas nodrošināšanai;
32.4. tabulas rinda 31.15. – iesniedz kredīta pamatsummas, kredīta procentu maksājumu grafiku un līgumu;
32.5. tabulas rinda 31.16. – parāda citas 2.tabulā neminētās izmaksas, tās raksturojot.
33. Komersants tarifa projektu siltumenerģijas pārvadei un sadalei aprēķina saskaņā ar 3.tabulu "Siltumenerģijas pārvades un sadales tarifs".
3.tabula
Siltumenerģijas pārvades un sadales tarifs
Nr.p.k. |
Mērvienība |
Apzīmējums, aprēķina izteiksme |
|
Mainīgās izmaksas |
|||
33.1 |
Siltumenerģijas pārvades un sadales zudumu izmaksas |
tūkst.Ls |
Izud = Qzud x T1/1000 |
33.2 |
Elektroenerģijas, ūdens, ķimikāliju izmaksas |
tūkst.Ls |
IEL2 |
33.3 |
Pārējās mainīgās izmaksas |
tūkst.Ls |
PM2 |
33.4 |
Mainīgās izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
IM2=Izud+IEL2+PM2 |
Pastāvīgās izmaksas |
|||
33.5 |
Darba samaksa ar sociālo nodokli |
tūkst.Ls |
Idarbs2 |
33.6 |
Iekārtu remontu un uzturēšanas izmaksas |
tūkst.Ls |
Irem2 |
33.7. |
Pamatlīdzekļu nolietojums |
tūkst.Ls |
NOL2 |
33.8 |
Apdrošināšana |
tūkst.Ls |
Iapdr2 |
33.9 |
Procentu maksājumi |
tūkst.Ls |
Kproc2 |
33.10 |
Pārējās izmaksas |
tūkst.Ls |
Ipp2 |
33.11 |
Sadales pastāvīgās izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
ISp=Idarbs2+Irem2+NOL2+Iapdr2+Kproc2+Ipp2 |
33.12 |
Uzņēmuma ienākuma nodoklis |
tūkst.Ls |
UIN2 |
33.13 |
Nekustamā īpašuma nodoklis |
tūkst.Ls |
NĪN2 |
33.14 |
Pastāvīgās izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
IP2 = ISp +UIN2+NĪN2 |
33.15 |
Neto peļņa |
tūkst.Ls |
NP2 |
33.16 |
Pārvades un sadales izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
IS=IM2 + IP2 +NP2 |
33.17 |
Pārvades un sadales tarifs viendaļīga tarifa gadījumā |
Ls/MWh |
T2 =IS x 1000 / Qpiepr |
33.18 |
Pārvades un sadales tarifa siltumenerģijas komponente divdaļīga tarifa gadījumā |
Ls/MWh |
EKQ2 = IM2 x 1000 / Qpiepr |
33.19 |
Pārvades un sadales tarifa siltuma jaudas maksa divdaļīga tarifa gadījumā |
tūkst.Ls/MW gadā |
JKQ2 = (IP2 + NP2) / QJpiepr |
34. Komersants tarifa projektu siltumenerģijas tirdzniecībai aprēķina saskaņā ar 4.tabulu "Siltumenerģijas tirdzniecības tarifs".
4.tabula
Siltumenerģijas tirdzniecības tarifs
Nr.p.k. |
Mērvienība |
Apzīmējums, aprēķina izteiksme |
|
34.1 |
Mainīgās izmaksas |
tūkst.Ls |
IM3 |
Pastāvīgās izmaksas |
|||
34.2 |
Darba samaksa ar sociālo nodokli |
tūkst.Ls |
Idarbs3 |
34.3 |
Iekārtu remontu un uzturēšanas izmaksas |
tūkst.Ls |
Irem3 |
34.4 |
Pamatlīdzekļu nolietojums |
tūkst.Ls |
NOL3 |
34.5 |
Apdrošināšana |
tūkst.Ls |
Iapdr3 |
34.6 |
Procentu maksājumi |
tūkst.Ls |
Kproc3 |
34.7 |
Pārējās izmaksas |
tūkst.Ls |
Ipp3 |
34.8 |
Tirdzniecības pastāvīgās izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
ITp=Idarbs3+Irem3+NOL3+Iapdr3+Kproc3+Ipp3 |
34.9 |
Uzņēmuma ienākuma nodoklis |
tūkst.Ls |
UIN3 |
34.10 |
Nekustamā īpašuma nodoklis |
tūkst.Ls |
NĪN3 |
34.11 |
Pastāvīgās izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
IP3= ITp + UIN3+NĪN3 |
34.12 |
Neto peļņa |
tūkst.Ls |
NP3 |
34.13 |
Tirdzniecības izmaksas kopā |
tūkst.Ls |
IT=IM3+IP3 + NP3 |
34.14 |
Tirdzniecības tarifs viendaļīga tarifa gadījumā |
Ls/MWh |
T3 =IT x 1000 / Qpiepr |
34.15 |
Tirdzniecības tarifa siltumenerģijas komponente divdaļīga tarifa gadījumā |
Ls/MWh |
EKQ3 = IM3 x 1000 / Qpiepr |
34.16 |
Tirdzniecības tarifa siltuma jaudas maksa divdaļīga tarifa gadījumā |
tūkst.Ls/MW gadā |
JKQ3 = (IP3 + NP3) / QJpiepr |
35. Komersants peļņas vai zaudējumu aprēķinu siltumenerģijas ražošanai veic saskaņā ar 5.tabulu "Peļņas vai zaudējumu aprēķins – siltumenerģijas ražošana".
5.tabula
Peļņas vai zaudējumu aprēķins – siltumenerģijas ražošana
Nr.p.k. |
Mērvienība |
Apzīmējums, aprēķina izteiksme |
|
35.1 |
Siltumenerģijas tarifs (viendaļīga tarifa gadījumā) |
Ls/MWh |
T1 |
35.2 |
Ienākumi par siltumenerģiju |
tūkst.Ls |
IEQ1=T1 x Qneto/1000 |
35.3 |
Ienākumi par siltumenerģiju kopā: |
tūkst.Ls |
IEQ1=IEEKQ1 + IEJKQ1 |
35.4 |
t.sk. no enerģijas komponentes |
tūkst.Ls |
IEEKQ1=EKQ1 x Qneto/1000 |
35.5 |
t.sk. no siltuma jaudas maksas |
tūkst.Ls |
IEJKQ1=JKQ1 x QJpiepr |
35.6 |
Mainīgās izmaksas |
tūkst.Ls |
IM1 |
35.7 |
Ražošanas pastāvīgās izmaksas |
tūkst.Ls |
IRp |
35.8 |
Peļņa pirms nodokļiem |
tūkst.Ls |
PPN1=IEQ1 -IM1-IRp |
35.9 |
Uzņēmuma ienākuma nodoklis |
tūkst.Ls |
UIN1 |
35.10 |
Nekustamā īpašuma nodoklis |
tūkst.Ls |
NĪN1 |
35.11 |
Pārskata gada peļņa (neto peļņa) |
tūkst.Ls |
NP1=PPN1-(UIN1+NĪN1) |
35.12 |
Peļņa pirms procentu un nodokļu samaksas |
tūkst.Ls |
PPPN1=PPN1+KPROC1 |
35.13 |
Gada vidējā kopkapitāla vērtība |
tūkst.Ls |
KK |
35.14 |
Kopkapitāla rentabilitāte |
% |
KR1=PPPN1/KK x 100 |
35.15 |
Pastāvīgās izmaksas uz siltumenerģijas vienību |
Ls/MWh |
Ipv1 = (IP1 + NP1) x 1000/ Qneto |
36. 5.tabulas rindā 35.1. norāda tarifa vērtību, kas nepārsniedz noteikto maksimālo rentabilitāti.
37. Komersants peļņas vai zaudējumu aprēķinu siltumenerģijas pārvadei un sadalei veic saskaņā ar 6.tabulu "Peļņas vai zaudējumu aprēķins – siltumenerģijas pārvade un sadale".
6.tabula
Peļņas vai zaudējumu aprēķins – siltumenerģijas pārvade un sadale
Nr.p.k. |
Mērvienība |
Apzīmējums, aprēķina izteiksme |
|
37.1 |
Siltumenerģijas tarifs (viendaļīga tarifa gadījumā) |
Ls/MWh |
T2 |
37.2 |
Ienākumi par siltumenerģiju |
tūkst.Ls |
IEQ2=T2 x Qpiepr/1000 |
37.3 |
Ienākumi par siltumenerģiju kopā: |
tūkst.Ls |
IEQ2=IEEKQ2 + IEJKQ2 |
37.4 |
t.sk. no enerģijas komponentes |
tūkst.Ls |
IEEKQ2=EKQ2 x Qpiepr/1000 |
37.5 |
t.sk. no siltuma jaudas maksas |
tūkst.Ls |
IEJKQ2=JKQ2 x QJpiepr |
37.6 |
Mainīgās izmaksas |
tūkst.Ls |
IM2 |
37.7 |
Pārvades un sadales pastāvīgās izmaksas |
tūkst.Ls |
ISp |
37.8 |
Peļņa pirms nodokļiem |
tūkst.Ls |
PPN2=IEQ2-IM2-ISp |
37.9 |
Uzņēmuma ienākuma nodoklis |
tūkst.Ls |
UIN2 |
37.10 |
Nekustamā īpašuma nodoklis |
tūkst.Ls |
NĪN2 |
37.11 |
Pārskata gada peļņa (neto peļņa) |
tūkst.Ls |
NP2=PPN2-(UIN2+NĪN2) |
37.12 |
Peļņa pirms procentu un nodokļu samaksas |
tūkst.Ls |
PPPN2=PPN2+KPROC2 |
37.13 |
Gada vidējā kopkapitāla vērtība |
tūkst.Ls |
KK |
37.14 |
Kopkapitāla rentabilitāte |
% |
KR2=PPPN2/KK x 100 |
37.15 |
Pastāvīgās izmaksas uz siltumenerģijas vienību |
Ls/MWh |
Ipv2 = (IP2 + NP2) x 1000/ Qpiepr |
38. 6.tabulas rindā 37.1. norāda tarifa vērtību, kas nepārsniedz noteikto maksimālo rentabilitāti.
39. Komersants peļņas vai zaudējumu aprēķinu siltumenerģijas tirdzniecībai veic saskaņā ar 7.tabulu "Peļņas vai zaudējumu aprēķins – siltumenerģijas tirdzniecība".
7.tabula
Peļņas vai zaudējumu aprēķins – siltumenerģijas tirdzniecība
Nr.p.k. |
Mērvienība |
Apzīmējums, aprēķina izteiksme |
|
39.1 |
Siltumenerģijas tarifs (viendaļīga tarifa gadījumā) |
Ls/MWh |
T3 |
39.2 |
Ienākumi par siltumenerģiju |
tūkst.Ls |
IEQ3=T3 x Qpiepr/1000 |
39.3 |
Ienākumi par siltumenerģiju kopā: |
tūkst.Ls |
IEQ3=IEEKQ3 + IEJKQ3 |
39.4 |
t.sk. no enerģijas komponentes |
tūkst.Ls |
IEEKQ3=EKQ3 x Qpiepr/1000 |
39.5 |
t.sk. no siltuma jaudas maksas |
tūkst.Ls |
IEJKQ3=JKQ3 x QJpiepr |
39.6 |
Mainīgās izmaksas |
tūkst.Ls |
IM3 |
39.7 |
Tirdzniecības pastāvīgās izmaksas |
tūkst.Ls |
ITp |
39.8 |
Peļņa pirms nodokļiem |
tūkst.Ls |
PPN3=IEQ3-IM3-ITp |
39.9 |
Uzņēmuma ienākuma nodoklis |
tūkst.Ls |
UIN3 |
39.10 |
Nekustamā īpašuma nodoklis |
tūkst.Ls |
NĪN3 |
39.11 |
Pārskata gada peļņa (neto peļņa) |
tūkst.Ls |
NP3=PPN3-(UIN3+NĪN3) |
39.12 |
Peļņa pirms procentu un nodokļu samaksas |
tūkst.Ls |
PPPN3=PPN3+KPROC3 |
39.13 |
Gada vidējā kopkapitāla vērtība |
tūkst.Ls |
KK |
39.14 |
Kopkapitāla rentabilitāte |
% |
KR3=PPPN3/KK x 100 |
39.15 |
Pastāvīgās izmaksas uz siltumenerģijas vienību |
Ls/MWh |
Ipv3 = (IP3 + NP3) x 1000/ Qpiepr |
40. 7.tabulas rindā 39.1. norāda tarifa vērtību, kas nepārsniedz noteikto maksimālo rentabilitāti.
41. Vertikāli integrēts komersants tarifa projektu visiem regulējamiem siltumenerģijas apgādes pakalpojumiem kopā aprēķina saskaņā ar 8.tabulu "Siltumenerģijas gala tarifs".
8.tabula
Siltumenerģijas gala tarifs
Nr.p.k. |
Mērvienība |
Apzīmējums, aprēķina izteiksme |
|
41.1 |
Kopējās izmaksas |
tūkst.Ls |
I = IR + IS + IT - Izud |
41.2 |
Gala tarifs viendaļīga tarifa gadījumā |
Ls/MWh |
T = T1 + T2 + T3 |
41.3 |
Siltumenerģijas gala tarifa siltumenerģijas komponente divdaļīga tarifa gadījumā |
Ls/MWh |
EKQ = IM x 1000 / Qpiepr |
41.4 |
Siltumenerģijas gala tarifa siltuma jaudas maksa divdaļīga tarifa gadījumā |
tūkst.Ls/MW gadā |
JKQ = (IP + NP) / QJpiepr |
41.5 |
Pastāvīgās izmaksas uz siltumenerģijas vienību |
Ls/MWh |
IPv = (IP + NP) x 1000/ Qpiepr |
42. Vertikāli integrēts komersants kopējo darbības peļņas vai zaudējumu aprēķinu veic saskaņā ar 9.tabulu "Peļņas vai zaudējumu aprēķins – kopējais aprēķins".
9.tabula
Peļņas vai zaudējumu aprēķins – kopējais aprēķins
Nr.p.k. |
Mērvienība |
Apzīmējums, aprēķina izteiksme |
|
42.1 |
Siltumenerģijas tarifs (viendaļīga tarifa gadījumā) | Ls/MWh | T |
42.2 |
Ienākumi par siltumenerģiju | tūkst.Ls | IEQ=T x Qpiepr/1000 |
42.3 |
Ienākumi par siltumenerģiju kopā: | tūkst.Ls | IEQ=IEEKQ + IEJKQ |
42.4 |
t.sk. no enerģijas komponentes | tūkst.Ls | IEEKQ=EKQ x Qpiepr/1000 |
42.5 |
t.sk. no siltuma jaudas maksas | tūkst.Ls | IEJKQ=JKQ x QJpiepr |
42.6 |
Mainīgās izmaksas | tūkst.Ls | IM = IM1+IM2+IM3 - Izud |
42.7 |
Pastāvīgās izmaksas | tūkst.Ls | IRSTp=IRp+Isp+ITp |
42.8 |
Peļņa pirms nodokļiem | tūkst.Ls | PPN=IEQ - IM - IRSTp |
42.9 |
Uzņēmuma ienākuma nodoklis | tūkst.Ls | UIN |
42.10 |
Pārējie nodokļi (NĪN) | tūkst.Ls | NĪN |
42.11 |
Pastāvīgās izmaksas kopā | tūkst.Ls | IP=IRSTp+UIN+NĪN |
42.12 |
Pārskata gada peļņa (neto peļņa) | tūkst.Ls | NP=PPN-(UIN+NĪN) |
42.13 |
Peļņa pirms procentu un nodokļu samaksas | tūkst.Ls | PPPN=PPN+KPROC |
42.14 |
Gada vidējā kopkapitāla vērtība | tūkst.Ls | KK |
42.15 |
Kopkapitāla rentabilitāte | % | KR=PPPN/KK x 100 |
43. 9.tabulas rindā 42.1. norāda tarifa vērtību, kas iegūta 41.2 rindā.
III. Noslēguma jautājumi
44. Metodika stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
45. Siltumenerģijas apgādes pakalpojuma tarifa projekts, kuru komersants iesniedzis Regulatorā līdz šīs metodikas spēkā stāšanās dienai, tiek izskatīts saskaņā ar Ministru kabineta 2001.gada 26.jūnija noteikumiem Nr.281 "Sabiedrisko pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika pašvaldību regulējamās nozarēs".
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētāja V.Andrējeva