Par plānotā mikrouzņēmuma nodokļa problēmām
Plānotā mikrouzņēmuma nodokļa ieviešana apdraud šāda uzņēmuma darbinieku tiesības saņemt tādas pašas sociālās garantijas, kādas ir citu uzņēmumu darbiniekiem, 20.aprīlī atzina Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija, izskatot likumprojektu paketi, kas paredz ieviest mikrouzņēmumu nodokli. Komisija nolēma atlikt likumprojektu izskatīšanu 1.lasījumam un aicināt ekonomikas ministru sniegt papildu argumentus par šāda nodokļa koncepciju.
Iepazīstoties ar valdības piedāvāto likumprojektu paketi, deputāti secināja, ka mikrouzņēmuma nodokļa ieviešana apdraudēs sociālo vienlīdzību. Jaunais regulējums paredz tiesības uzņēmumam izvēlēties palikt līdzšinējā statusā vai kļūt par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju, savukārt uzņēmuma darbiniekam šādas izvēles tiesības nav paredzētas.
Tāpat deputāti iebilda, ka jaunais regulējums visiem mikrouzņēmuma darbiniekiem paredz aprēķināt vienādas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas neatkarīgi no personas darba samaksas apmēra un kvalifikācijas, piemērojot vienotu 33,09 procentu likmi. Nepieņemami ir arī tas, ka uz mikrouzņēmuma darbiniekiem neattieksies ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums, atvieglojumi par apgādībā esošām personām un attaisnotie izdevumi par izglītību un medicīnas pakalpojumiem.
Iebildumus pret jaunā nodokļa ieviešanu pauda gan Latvijas Nodokļu maksātāju asociācijas, gan arī Labklājības ministrijas pārstāvji, uzsverot, ka šāda situācija nav pieļaujama.
Saeimas Juridiskais birojs norādīja, ka mikrouzņēmuma nodokļa ieviešana varētu būt pretrunā ar Satversmi, jo tiktu pieļauta atšķirīga attieksme pret uzņēmuma ienākuma nodokļa vai mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja darbiniekiem.
Jaunā nodokļa ieviešana paredz
iespēju gan jaundibinātajiem, gan jau esošajiem mazajiem
uzņēmumiem, kuru apgrozījums gadā nepārsniedz 70 tūkstošus latu
un kuri nodarbina ne vairāk kā piecus darbiniekus, iegūt
mikrouzņēmuma statusu un reģistrēties kā mikrouzņēmuma
nodokļa
maksātājiem.
Šādiem uzņēmējiem plānots ieviest
mikrouzņēmuma nodokli 20 procentu apmērā no apgrozījuma. Nodoklī
plānots ietvert valsts sociālās apdrošināšanas obligātās
iemaksas, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska
valsts nodevu par mikrouzņēmuma darbiniekiem. Ja uzņēmuma
apgrozījums pārsniegs
70 tūkstošus latu, tad summai virs šā limita paredzēts piemērot
nodokļa 30 procentu likmi.
Ņemot vērā, ka pašreizējos ekonomiskajos apstākļos daudzi iedzīvotāji palikuši bez darba, jaunais regulējums šiem cilvēkiem dotu iespēju sākt savu uzņēmējdarbību, ko veicinātu administratīvo prasību samazināšana un vienkāršota uzņēmumu ienākuma nodokļa, iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu noteikšanas kārtība mazajos uzņēmumos, norāda likumprojekta izstrādātāji Finanšu ministrijā.
Saeimas preses dienests