• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par Latvijas neatkarības atjaunošanas izspēli. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 7.05.2010., Nr. 72 https://www.vestnesis.lv/ta/id/209435

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ārlietu ministrs: Tiekoties ar ES attīstības sadarbības komisāru

Vēl šajā numurā

07.05.2010., Nr. 72

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Par Latvijas neatkarības atjaunošanas izspēli

2.maijā Saeimā norisinājās simulācijas spēle, kurā vidusskolēni izspēlēja Atmodas laika notikumus un Augstākās padomes 1990.gada 4.maija sēdes norisi. Uzrunājot skolēnus, Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze uzsvēra šo jauniešu labo izpratni par neatkarības atjaunošanas ceļu.

“Šodien skolēni izspēlēja sēdi, kurā tika pieņemts būtiskākais dokuments Latvijas Republikas jaunāko laiku vēsturē. Šī simulācija ir pat vairāk nekā spēle, jo ļāva izdzīvot un saprast tā laika notikumus,” norādīja Saeimas priekšsēdētājs. “Neapšaubāmi jūsos mīt politiķu talants, un esmu pārliecināts, ka agrāk vai vēlāk kāds no jums, jaunieši, Saeimas nama durvis vērs ar tautas mandātu kabatā.”

Simulācija notika vairākos posmos, izspēlējot procesu no 1989.gada sākuma līdz 1990.gada Augstākās padomes vēlēšanām un Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanai.

Sākumā katrs skolēns saņēma savas lomas aprakstu, un atbilstoši lomai spēles dalībnieki izspēlēja plaša spektra politiskās pārliecības – bija pārstāvēti gan Latvijas neatkarības aizstāvji, gan tās pretinieki.

Nākamajā spēles posmā jaunieši apvienojās grupās pēc piederības kādai no tā laika sabiedriskajām un politiskajām organizācijām, piemēram, Vides aizsardzības klubam, Interfrontei vai Latvijas Tautas frontei. Balstoties uz vēstures avotiem, katra politiskā grupa noformulēja savus mērķus un saukļus, kurus prezentēja improvizētā televīzijas reportāžā, un atbildēja uz žurnālistu jautājumiem.

Trešajā simulācijas posmā skolēni piedalījās Augstākās padomes vēlēšanās. Pamatojoties uz vēsturiskiem materiāliem, ievēlētie jaunieši sagatavoja 4.maija sēdes runas, savukārt pārējie spēles dalībnieki pulcējās demonstrācijā pie parlamenta logiem.

Spēles noslēgumā tika demonstrēts videoieraksts no 4.maija Augstākās padomes sēdes – jaunieši redzēja brīdi, kad tika skaitītas balsis, kas nodotas par deklarāciju, un tam sekojošās ovācijas. Dokumentālo kadru skatīšanās daudziem spēles dalībniekiem bija emocionāli saviļņojošs brīdis, un viņi atzina, ka tagad ieguvuši padziļinātas zināšanas par neatkarības atgūšanu un kļuvuši patriotiskāki.

Pasākums notika projekta “Es un brīvība” ietvaros, to organizēja Latvijas Okupācijas muzejs un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar 4.maija Deklarācijas klubu.

Saeimas preses dienests

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!