Valsts kontrole: Par Centrālās vēlēšanu komisijas finanšu pārskatu
Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) piešķirtā pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanu finansējuma izlietošana nav bijusi izsekojama un caurskatāma, un finanšu resursi netika pārvaldīti efektīvākajā veidā, revīzijā konstatējusi Valsts kontrole (VK).
VK norāda uz sistēmas nesakārtotību, jo nav noteikta konkrēta kārtība, kādā ir jāveic finansējuma plānošana un uzskaite vienlaikus notiekošām vēlēšanām, kuras tiek finansētas no dažādiem budžetiem, kā, piemēram, Eiroparlamenta un pašvaldību vēlēšanas.
Šādas kārtības neesamība rada iespēju, ka finanšu līdzekļi tiek izlietoti neefektīvi un vēlēšanu rīkošanas izmaksas ir lielākas, nekā būtu nepieciešams. Lai arī ir iespējams noteikt, cik daudz naudas no valsts budžeta tiek tērēts pašvaldību vēlēšanu rīkošanai, VK norāda, ka normatīvie akti neparedz apkopot informāciju par tajās izlietotajiem līdzekļiem no pašvaldību budžetiem. Tā rezultātā nav iespējams apgalvot, ka reālās vēlēšanu izmaksas ir caurskatāmas un atbilstošas.
Pastāv risks, ka 85 gadījumos, slēdzot uzņēmumu līgumus gan ar štata, gan ar ārštata darbiniekiem, finanšu līdzekļi 59 030 latu apmērā pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanu norises nodrošināšanai nav izlietoti efektīvi. VK konstatēja, ka noslēgtajos līgumos nav izsekojami faktiski paveiktie darbi, to specifika un apjoms, jo līgumu nosacījumi ir vispārīgi.
VK jau iepriekšējā finanšu revīzijā konstatēja, ka 2008.gadā sarīkotajās tautas nobalsošanās vēlēšanu komisiju uzņēmumu līgumu slēgšanas un darba samaksas sistēma nav caurskatāma, un uzdeva CVK to novērst. Lai 2010.gada Saeimas vēlēšanu finansējuma izlietojums būtu caurskatāms, ir būtiski konstatētos trūkumus novērst līdz 2010.gada 1.augustam, sakārtojot uzņēmumu līgumu slēgšanu un darba samaksas sistēmu, uzsver Valsts kontrole.
Finanšu revīzija veikta par Centrālās vēlēšanu komisijas 2009.gada finanšu pārskata sagatavošanas pareizību.
Valsts kontroles informācija