Labklājības ministrijas Nodarbinātības valsts dienests
Nodarbinātības valsts dienesta darbinieku un Starptautiskās nodarbinātības dienestu darbinieku asociācijas (IAPES) Latvijas organizācijas konferences “Nodarbinātība — svarīga Latvijas ekonomiskās politikas sastāvdaļa” rezolūcija
Jūrmalā 1997.gada 21.novembrī
Nodarbinātības problēma šobrīd ir aktuāla lielai daļai Latvijas Republikas iedzīvotāju. Nodarbinātības valsts dienesta darbinieki, vērtējot situāciju Latvijas Republikas darba tirgū, konstatē, ka reģistrētais bezdarba līmenis 1997.gadā ir ap 7%, š.g. 1.novembrī NVD uzskaitē bija vairāk nekā 86 000 bezdarbnieku, liela daļa no tiem ir ilgstoši bezdarbnieki. Valstī pastāv arī slēptais bezdarbs un neoficiālais darbs (nodarbina, nenoformējot darba līgumus). Pēc Valsts statistikas komitejas veiktā mājsaimniecību apsekojuma datiem, bezdarba līmenis valstī svārstās ap 18—20 procentiem.
NVD uzdevums ir palīdzēt bezdarbniekam iekārtoties darbā un paaugstināt bezdarbnieku konkurētspēju darba tirgū. Šā uzdevuma īstenošanai NVD organizē bezdarbnieku un invalīdu — darba meklētāju pārkvalificēšanu un mācības, ilgstošiem bezdarbniekiem piedāvā iespēju iesaistīties algotos pagaidu sabiedriskos darbos, organizē darba meklētāja klubu nodarbības.
Nodarbinātības valsts dienesta darbinieku un starptautiskās nodarbinātības dienestu darbinieku asociācijas (IAPES) Latvijas organizācijas konferences dalībnieki secina, ka, lai mazinātu bezdarba izraisīto sociālo spriedzi un samazinātu reālā bezdarba līmeni Latvijā, nepieciešams veikt virkni pasākumu, kas stimulētu aktīvās nodarbinātības politiku valstī:
1. Palielināt NVD nozīmi sabiedrībā — dibināt un nostiprināt sadarbību ar zinātniekiem, darba devējiem, arodbiedrībām, valdības pārstāvjiem, ciešāk sadarboties ar masu informācijas līdzekļiem — TV, radio, presi. Rīkot preses konferences, izdot dažādus reklāmas un uzziņu materiālus par nodarbinātības jautājumiem.
2. Balstoties uz izstrādātajām reģionu attīstības programmām, izstrādāt Latvijas Republikas nodarbinātības valsts programmu. Izveidot Valsts nodarbinātības padomi, iesaistot tajā valdības pārstāvjus, arodbiedrības un darba devējus nodarbinātības problēmu risināšanai.
3. Nodarbinātības valsts dienestam aktivizēt darbu jaunu aktīvās nodarbinātības politikas pasākumu izstrādāšanā un ieviešanā, īpašu uzmanību veltot pasākumiem, kas neprasa papildu finansējumu.
4. Visu līmeņu pašvaldībās izveidot trīs pušu padomes darba tirgus problēmu risināšanai, aktivizēt Nodarbinātības valsts dienestu lomu tajā.
5. Pieaugot kvantitatīvai un kvalitatīvai neatbilstībai starp darbaspēka pieprasījumu un piedāvājumu profesionālajā jomā, nodrošināt profesionālo konsultāciju pieejamību katram bezdarbniekam, bezdarbnieku profesionālās apmācības jaunu formu — duālo apmācību, jauniešu darba prakses mācību pie Amatniecības kamerā reģistrētiem meistariem utt. — izstrādāšanu un ieviešanu.
6. Algotos pagaidu sabiedriskos darbus organizēt valsts un reģionālā līmenī, īpašu uzmanību pievēršot projektu īstenošanai atbalstāmajos reģionos, iesaistot šajos darbos mazaizsargāto iedzīvotāju kategorijasā ilgstošus bezdarbniekus, bez darba palikušās sievietes ar mazgadīgajiem bērniem, pirmspensijas vecuma bezdarbniekus, no ieslodzījuma vietām atbrīvotās personas u.c.
Aicinām Latvijas Republikas Saeimu un valdību:
1. Izstrādāt Latvijas Republikas tautsaimniecības attīstības perspektīvo plānu (koncepciju), paredzot tajā nozaru attīstības prioritātes, lai atbilstoši tautsaimniecības politikai risinātu nodarbinātības jautājumus.
2. Atzīt nodarbinātību par valsts prioritāti kā svarīgu Latvijas ekonomiskās politikas sastāvdaļu, kas aktuāla lielai Latvijas Republikas iedzīvotāju daļai.
3. Atbalstīt izstrādātos jaunos aktīvās nodarbinātības politikas pasākumus mazaizsargāto iedzīvotāju kategorijām — ilgstošiem bezdarbniekiem, bez darba palikušām sievietēm ar mazgadīgajiem bērniem, invalīdiem, pirmspensijas vecuma bezdarbniekiem, no ieslodzījuma vietām atbrīvotām personām utt.
4. Lai nodrošinātu Latvijas Republikas iedzīvotāju likumdošanā paredzēto NVD sniegto pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti, atbalstīt Nodarbinātības valsts dienesta pilnīgu kompjuterizāciju (datortīklu izveidošanu), NVD vietējo iestāžu nodrošināšanu ar autotransportu, NVD darbinieku skaita palielināšanu un atbilstoša atalgojuma nodrošināšanu.