Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija: Par Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2030.gadam
10.jūnijā Saeima apstiprināja Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) un ekspertu grupas profesora Roberta Ķīļa vadībā izstrādāto Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2030.gadam jeb “Latvija 2030”. Stratēģija kļuvusi par hierarhiski augstāko valsts ilgtermiņa attīstības plānošanas dokumentu, kas ietver valsts ilgtspējīgas attīstības vadlīnijas un telpisko perspektīvu.
Iezīmējot vadlīnijas Latvijas nākotnes attīstībai, “Latvija 2030” paredz, ka stratēģijas īstenošanas būtiskākais priekšnosacījums ir visas sabiedrības kopīgs darbs un atbildīga, saskaņota rīcība. “Latvija 2030” ir izaicinājums ne tikai politiķiem, publiskajai pārvaldei, ekonomiski aktīvajai un organizētajai pilsoniskajai sabiedrībai, bet arī uzrunā ikvienu cilvēku Latvijā.
Lai nodrošinātu “Latvija 2030” noteikto attīstības prioritāšu un rīcības virzienu īstenošanu vidējā termiņā, paredzēts sākt Nacionālā attīstības plāna 2014.–2020.gadam izstrādi, definējot nozaru politiku un teritoriju attīstības prioritāšu un rīcības virzienu kopumu un to finansēšanas avotus.
Tāpat nolemts, ka līdz 2011.gada maijam jāizstrādā rīcības plāns stratēģijā paredzētā īstenošanas un uzraudzības procesa ieviešanai, nosakot arī atbildīgās institūcijas, veicamos pasākumus, kā arī norādot nepieciešamos grozījumus tiesiskajā regulējumā.
“Latvija 2030” izstrāde tika uzsākta 2007.gadā, kad RAPLM uzdevumā Rīgas ekonomikas augstskolas asociētais profesors Roberts Ķīlis izveidoja redakcijas grupu, kura piedāvāja mūsdienīgu stratēģijas izstrādes metodiku un aicināja vairāk nekā četrdesmit atzītus ekspertus, sabiedriski aktīvus cilvēkus un uzņēmējus piedalīties pirmajās “prāta vētrās” un diskusijās.
Līdztekus zinātniski pētnieciskajam un analītiskajam darbam notika redakcijas grupas izstrādāto ziņojumu apspriešana. RAPLM sadarbībā ar redakcijas grupu un reģioniem īstenoja projektu “Latvija 2030. Tava izvēle”, kura ietvaros notika desmit reģionālie forumi jeb publiskās debates par Latvijas stratēģiskajām izvēlēm un iespējamajiem attīstības scenārijiem. Pasākumi tika rīkoti visā Latvijā, pulcējot ap 2000 cilvēku – nozaru speciālistus, plānotājus, mācībspēkus, skolotājus, uzņēmējus un ikvienu interesentu.
Sadarbībā ar biedrību “Jauniešu konsultācijas” notika jauniešu reģionālie forumi un diskusijas skolās un augstskolās. Vairāk nekā 100 darbu tika iesniegti eseju konkursam, ļaujot ieskatīties Latvijas nākotnē jauniešu acīm. Gandrīz 1000 dalībnieku piedalījās Nacionālajā forumā “Atspēriens. Latvija 2030” 2008.gada oktobrī, lai vērtētu “Latvija 2030” pirmajā redakcijā iestrādātās idejas, galvenos uzstādījumus un to risinājumus.
“Latvija 2030” projekta sabiedriskā apspriešana notika 2009.gada vasarā un ilga gandrīz trīs mēnešus. Vairāk nekā 600 iesniegtie komentāri, priekšlikumi un papildinājumi tika izmantoti “Latvija 2030” projekta galaredakcijas sagatavošanā.
No 2010.gada 23.marta līdz 25.maijam par “Latvija 2030” projektu tika rīkotas deviņas Saeimas deputātu komisiju sēdes, kuru mērķis bija izvērtēt un vienoties par ekspertu izvirzītajām “Latvija 2030” prioritātēm, sasniedzamajām mērķa vērtībām, paredzētajiem rīcības virzieniem un risinājumiem to sasniegšanai, kā arī panākt vienošanos par instrumentiem “Latvija 2030” īstenošanai un uzraudzībai.
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija pateicas visiem sadarbības partneriem, ekspertiem, interesentiem un brīvprātīgajiem, kuri piedalījušies “Latvija 2030” izstrādē.
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas Komunikācijas nodaļa