Uz deputātu jautājumiem rakstiski iesniegtās atbildes
Ministrs K.Gerhards
Uz jaut. nr.221/J9 – dok. nr.6185
Par valsts budžeta līdzekļu
un Eiropas Savienības finansējuma efektīvu izlietojumu
Atbildot uz Latvijas Republikas Saeimas kancelejas 2010.gada 10.jūnija vēstuli Nr.12/2-7-n/169-(9/10), Satiksmes ministrija sniedz atbildes uz vēstulē ietvertajiem deputātu jautājumiem par valsts budžeta līdzekļu un Eiropas Savienības finansējuma efektīvu izlietojumu:
1. Satiksmes ministrijā tiek veikta rūpīga ministrijas un padotībā esošo iestāžu iepirkumu kontrole un uzraudzība.
Satiksmes ministrijas padotībā esošās iestādes, pamatojoties uz Valsts pārvaldes iekārtas likumu un savu iestādes nolikumu, iepirkumus veic patstāvīgi, saskaņā ar Publisko iepirkumu likumā ietvertām normām.
Pamatojoties uz Ministru prezidenta 2009.gada 30.marta rezolūcijas Nr.111-1/9-IP 4.punktā un 2009.gada 21.aprīļa rezolūcijā Nr.111-1/32 doto uzdevumu, ar satiksmes ministra rīkojumu ir izveidota vērtēšanas komisija, lai nodrošinātu labu pārvaldību valsts kapitālsabiedrībās, kurās Satiksmes ministrija ir valsts kapitāla daļu turētāja, un izvērtētu valsts kapitālsabiedrību iesniegto informāciju par plānotajiem iepirkumiem virs 100 000 latu, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.
2. Satiksmes ministrija nodrošina valsts budžeta piešķirto budžeta līdzekļu racionālu, taupīgu un efektīvu izlietojumu, kā arī to, ka piešķirtie līdzekļi pilnā apjomā sasniedz piešķiršanas mērķi. Valsts budžeta līdzekļi tiek izlietoti caurskatāmi, ievērojot visas valsts budžeta likumdošanā un normatīvajos aktos noteiktās prasības un kontroles mehānismus. Katru gadu Valsts kontrole veic ministrijas gada pārskata revīziju, kur būtiski iebildumi par valsts budžeta līdzekļu izlietojumu līdz šim nav konstatēti.
Lai apstiprinātu projektu Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļu saņemšanai un nodrošinātu to efektīvu izlietojumu, to izvērtē īpaši izveidota Satiksmes ministrijas projektu iesniegumu vērtēšanas komisija, kas izvērtē projekta iesniegumu atbilstību normatīvajos aktos noteiktajiem kritērijiem un prasībām, kā, piemēram, projektam jābūt veiktai izmaksu un ieguvumu analīzei, projektam jānodrošina sabalansēta transporta sistēmas attīstība un projekta ekonomiskā ienesīguma normai ir jābūt lielākai par 5,5% u.c. Projekta iesniegumu, kura kopējās izmaksas pārsniedz 50 miljonus eiro, izskata un vērtē arī Finanšu ministrija kā Eiropas Savienības fondu vadošā iestāde un Eiropas Savienības kopienu komisija, kas ar lēmumu apstiprina finansējuma saņemšanu no Kohēzijas fonda.
Eiropas Savienības piešķirtā finansējuma efektīvam izlietojumam atbilstoši tiesiskajam regulējumam Satiksmes ministrija slēdz līgumu ar projekta ieviesēju par projekta īstenošanu, kas ir atbildīgs par projekta savlaicīgu, kvalitatīvu un normatīvajiem aktiem atbilstošu īstenošanu. Papildus finansējuma saņēmēju iepirkumu komisijās gadījumā, ja projekta Eiropas Savienības finansējuma summa pārsniedz 10 miljonus latu, tiek iekļauts Satiksmes ministrijas pārstāvis kā novērotājs bez balsstiesībām.
Satiksmes ministrija kā atbildīgā iestāde uzrauga projekta īstenošanas gaitu visā tā ieviešanas periodā un kontrolē Eiropas Savienības piešķirtā finansējuma efektīvu izlietojumu. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem tiek regulāri veiktas pārbaudes projektu īstenošanas vietās, pārbaudīta maksājumu dokumentu atbilstība izpildītajiem darbiem un uzraudzīta projekta ieviešanas gaitā atklāto neatbilstību savlaicīga novēršana.
3. Attiecībā uz atklātā konkursa “Otrā sliežu ceļa būvniecība Skrīveri-Krustpils (Rīga-Krustpils iecirknis)”, ņemot vērā iepirkuma procedūru tiesisko regulējumu, vērtējot piedāvājumus, jāvērtē gan piedāvātā cena, gan atbilstība pasūtītāja izvirzītajām prasībām. Izvērtējot iepirkuma procedūras ietvaros saņemtos piedāvājumus, valsts a/s “Latvijas dzelzceļš” izveidotā iepirkuma komisija secināja, ka apvienības SIA “TVA Construction” un SIA “Kredo” piedāvājums neatbilst nolikumā izvirzītajām prasībām. Iepirkuma līguma noslēgšana ar pretendentu, kura piedāvājums neatbilst pasūtītāja izvirzītajām prasībām, ir pretlikumīga.
Bez tam šajā projekta īstenošanas posmā saskaņā ar Ministru kabineta 2007.gada 26.jūnija noteikumu Nr.419 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina plānošanas dokumentu sagatavošanu un šo fondu ieviešanu” VII nodaļas “Eiropas Savienības fonda projekta iepirkuma pirmspārbaude” noteikumiem Iepirkumu uzraudzības birojs ir veicis Eiropas Savienības fonda projekta iepirkuma pirmspārbaudi, kā arī veic atklātā iepirkumu konkursa norises pirmspārbaudi. Saskaņā ar Satiksmes ministrijas rīcībā esošo informāciju SIA “TVA Construction” un SIA “Kredo” š.g. 27.maijā saskaņā ar likumā noteikto kārtību Iepirkumu uzraudzības birojā ir iesniedzis iesniegumu par iepirkuma procedūras rezultātiem. Iepirkumu uzraudzības biroja rīcībā ir visa iepirkuma dokumentāciju un iesniegto piedāvājumu apliecinātas kopijas, lai tas varētu izvērtēt iepirkuma procedūras gaitu un atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kompetencei izskatīt šo iesniegumu. Vienlaikus vēlamies informēt, ka šobrīd pret pretendenta, kurš piedāvāja zemāko cenu, vienu no partneriem SIA “TVA Construction” ir ierosināta maksātnespējas lieta un iecelta uzņēmuma administratore.
Šobrīd tiek gaidīts Iepirkumu uzraudzība biroja lēmums par SIA “TVA Construction” un SIA “Kredo” iesniegto iesniegumu, lai valsts a/s “Latvijas dzelzceļš” varētu noslēgt iepirkuma procedūru un noslēgt iepirkuma līgumu.
Ņemot vērā minēto, Satiksmes ministrija uzskata, ka projekta “Otrā sliežu ceļa būvniecība Skrīveri-Krustpils (Rīga-Krustpils iecirknis)” ietvaros ir veikti pasākumi, lai nodrošinātu valsts budžeta līdzekļu un Eiropas Savienības piešķirtā finansējuma izlietošanas efektivitātes un tiesiskuma kontroli, kā arī lai iepirkuma procedūra tiktu veikta atbilstoši likumam “Par iepirkumu sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju vajadzībām” un valsts akciju sabiedrības “Latvijas dzelzceļš” apstiprinātajam nolikumam.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka Eiropas Savienības fondu līdzekļu apgūšanā finansējuma saņēmējs izdevumus sedz no saviem līdzekļiem un iesniedz atmaksas pieprasījumu. Līdzekļi finansējuma saņēmējam tiek atmaksāti, ja izmaksas ir veiktas, ievērojot normatīvo aktu prasības, apstiprināto projekta iesniegumu un citus nosacījumus, savukārt, ja izmaksas veiktas, pārkāpjot normatīvos aktus vai citus nosacījumus, attiecīgie izdevumi uzskatāmi par neattiecināmiem un no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem netiek atmaksāti.
Satiksmes ministrs K.Gerhards
Rīgā 2010.gada 16.jūnijā
Ministre T.Koķe
Uz jaut. nr.222/J9 – dok. nr.6182
Par Labklājības ministrijas
bezdarbību aktīvo nodarbinātības
pasākumu īstenošanas gaitā
Labklājības ministrija (turpmāk – LM) informē, ka sakarā ar labklājības ministra U.Auguļa komandējumu uz Ženēvu, kura laikā no š.g. 14. līdz 18.jūnijam labklājības ministrs piedalās Starptautiskās darba organizācijas konferences 99.sesijā, labklājības ministrs 2010.gada 17.jūnijā plkst. 17:00 nevarēs klātienē sniegt atbildes uz deputātu jautājumiem.
LM izskatīja Saeimas deputātu jautājumu par Labklājības ministrijas aktīvo nodarbinātības pasākumu īstenošanu un sniedz šādu skaidrojumu.
1. Saskaņā ar Labklājības ministrijas nolikumu LM izstrādā valsts politiku bezdarba samazināšanā, piedalās nodarbinātības politikas izstrādāšanā un karjeras attīstības atbalsta sistēmas pilnveidošanā, izstrādā valsts politiku darba tiesisko attiecību regulēšanā u.tml. Savukārt Nodarbinātības valsts aģentūra (turpmāk – NVA) veic aktīvo nodarbinātības pasākumu organizēšanu.
NVA saskaņā ar Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumu īsteno valsts politiku bezdarba samazināšanas un bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto personu atbalsta jomā, ievērojot gan NVA darbības un attīstības stratēģijā noteikto, gan saskaņā ar Publisko aģentūru likumu starp labklājības ministru un NVA direktori noslēgto pārvaldes līgumu un ikgadējos NVA darba plānus, vienlaikus, operatīvi reaģējot uz izmaiņām darba tirgus situācijā, ierosina izmaiņas bezdarbniekiem, darba meklētājiem un citām mērķa grupām sniedzamajiem pakalpojumiem.
2. Atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam NVA veic bezdarbnieku un darba meklētāju reģistrāciju un uzskaiti, kā arī organizē un īsteno aktīvos nodarbinātības pasākumus un preventīvos bezdarba samazināšanas pasākumus:
1) apmācību pasākumi bezdarbniekiem un darba meklētājiem – profesionālā apmācība, pārkvalifikācija, apmācība pēc darba devēja pieprasījuma, e-apmācība, augstākās izglītības programmas, neformālā apmācība, konkurētspējas paaugstināšanas pasākumi, pasākumi komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai;
2) apmācību pasākumi bezdarba riskam pakļautām nodarbinātām personām – profesionālā apmācība bezdarba riskam pakļautām personām, mūžizglītības pasākumi nodarbinātām personām;
3) nodarbinātības pasākumi – subsidētā nodarbinātība, pasākumi noteiktām personu grupām, kompleksie atbalsta pasākumi – jauniešu darba prakse un darba izmēģinājumi, apmācība darba iemaņu iegūšanai un uzturēšanai, ja darba devējs ir pašvaldība (darba praktizēšana ar 100 LVL stipendiju);
4) karjeras konsultācijas un informatīvās dienas.
2009.gadā aktīvajos nodarbinātības un preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos NVA ir iesaistījusi 166 305 bezdarbniekus, darba meklētājus un bezdarba riskam pakļautas personas, no kurām 72 501 bezdarbnieks bija iesaistīts nodarbinātības pasākumos, kuru laikā persona saņem arī finansiālu atbalstu par dalību pasākumos – algas vai stipendijas veidā.
Pasliktinoties situācijai Latvijas ekonomikā un strauji pieaugot bezdarbam, NVA sadarbībā ar LM operatīvi izstrādāja vairākus jaunus aktīvos nodarbinātības un preventīvos bezdarba samazināšanas pasākumus, kā arī, elastīgi reaģējot uz situāciju darba tirgū, palielināja atbalstu bezdarbnieku un darba meklētāju apmācībai (skat. 1.pielikumu).
Papildus sākotnēji plānotajam NVA šo pasākumu ietvaros 2009.gada 4.ceturksnī nodrošināja atbalstu vairāk nekā 29,7 tūkst. bezdarbnieku un darba meklētāju, kā arī bezdarba riskam pakļautām personām (no kurām 23,1 tūkst. turpināja dalību pasākumos 2010.gadā). Papildus iepriekš minētajam:
– NVA uzsāka 2.kārtas projekta “Bezdarbnieku un darba meklētāju apmācība Latvijā” īstenošanu. Pasākumos iesaistāmo skaits tika palielināts par 9 tūkst. bezdarbnieku un darba meklētāju, no kuriem 3,9 tūkst. dalību profesionālās apmācības pasākumā turpināja 2010.gadā;
– ievērojot to, ka jauna darba atrašanas iespējas 2009.gadā bija ļoti zemas, NVA ieviesa jaunu darba tirgus situācijai atbilstošu krīzes sekas mazinošu nodarbinātības pasākumu – “Darba praktizēšana ar stipendiju”, kas 19,2 tūkst. bezdarbnieku, kuri nesaņem pabalstu, deva iespēju piedalīties darba praktizēšanā un saņemt ikmēneša stipendiju 100 LVL apmērā. 2010.gadā dalību pasākumā turpināja 16,1 tūkstotis bezdarbnieku, kuri pasākumā tika iesaistīti jau 2009.gadā;
– NVA uzsāka jauna atbalsta pasākuma īstenošanu mērķgrupai, kurai līdz šim nav bijuši nozīmīgi atbalsta pasākumi – profesionālā apmācība bezdarba riskam pakļautajiem, kas nodarbināti uzņēmumos, kuri ekonomiskās krīzes rezultātā ir samazinājuši ražošanas apjomus, tādējādi veicinot darba vietu saglabāšanu uzņēmumos. Pasākuma ietvaros 2009.gadā apmācībās iesaistījās 3,2 tūkst. bezdarba riskam pakļauto personu, no kuriem 3,1 tūkst. turpināja apmācību 2010.gadā. Pasākuma īstenošanā pirmoreiz tika piemērota kuponu sistēma, kas dod iespēju pašai personai izvēlēties apmācību programmu un izglītības iestādi.
Ņemot vērā, ka bezdarba līmeņa palielinājums 2009.gada nogalē, kā arī 2010.gada pirmajos mēnešos turpinājās (2010.gada janvārī sasniedza 16,6% (186 295 reģistrēti bezdarbnieki), NVA lielā apjomā īstenotie pakalpojumi, tostarp 2009.gada 3.ceturksnī uzsāktie jaunie pasākumi, sniedza nozīmīgu atbalstu lielai daļai bez darba un arī bez iztikas līdzekļiem palikušo bezdarbnieku.
NVA organizētajos nodarbinātības pasākumos iesaistīto personu skaits 2009. un 2010.g.
Pasākums |
2009.gadā pasākumos dalību uzsākušo personu skaits |
2010.gada plāns (dalības uzsākšana) |
2010.gada 5 mēn. pasākumos dalību uzsākušo personu skaits |
Profesionālā apmācība |
9954 |
1455 |
1369 |
Pirmā un otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmu apguve |
0 |
900 |
246 |
Apmācība pie darba devēja |
441 |
200 |
– |
Neformālā apmācība |
19284 |
23785 |
12104 |
Pasākumi komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai |
266 |
350 |
– |
Konkurētspējas paaugstināšanas pasākumi |
38720 |
54367 |
16561 |
Pasākumi noteiktām personu grupām |
609 |
335 |
385 |
Algotie pagaidu darbi* |
11884 |
0 |
0 |
Darba izmēģinājumi** |
1535 |
0 |
0 |
Kompleksi atbalsta pasākumi |
7515 |
1480 |
0 |
Darba praktizēšana ar stipendiju |
19295 |
48200 |
20796 |
Karjeras konsultācijas |
55084 |
87964 |
28567 |
- NVA reģistrētiem bezdarbniekiem un darba meklētājiem |
45176 |
70300 |
24517 |
- Citām personām |
9908 |
17664 |
4050 |
Profesionālā apmācība bezdarba riskam pakļautajiem |
3253 |
2245 |
2125 |
NVA inspektoru asistentu apmācība un prakse |
72 |
0 |
|
Mūžizglītības pasākumi |
2773 |
0 |
* 2010.gadā netiek īstenots
** 2010.gadā pabeidz 2009.gadā uzsākto pasākumu, no jauna iesaistīšana nenotiek. Tiek īstenots jauns pasākums – darba prakse jauniešiem bezdarbniekiem.
Datu avots: NVA
Kopumā 2010.gadam saskaņā ar valsts budžetā apstiprināto finansējumu nodarbinātības pasākumiem sākotnēji bija paredzēti 19,9 milj. LVL, t.sk. 6,16 milj. LVL Nodarbinātības speciālajā budžetā un 13,5 milj. LVL ESF projektu ietvaros.
2010.gadā NVA nodrošināja dalību dažādos pasākumos gan tiem bezdarbniekiem, kuri to bija uzsākuši 2009.gada pēdējos mēnešos (profesionālajā apmācībā – apmācību turpināja 3988 bezdarbnieki, neformālajā apmācībā – apmācību turpināja 1574 bezdarbnieki, apmācību pie darba devēja turpināja 1574 bezdarbnieki u.c., savukārt NVA darbinieki nodrošināja šo pasākumu administrēšanu un kontroli), gan iesaistīja pasākumos jaunus bezdarbniekus un darba meklētājus.
Sekojot situācijai darba tirgū, NVA jau 2010.gada janvārī atbilstoši reaģēja un informēja LM par nepieciešamo papildu finansējumu nodarbinātības pasākumu īstenošanai 27 milj. LVL apmērā:
1) Ņemot vērā prognozes, ka 2010.gadā turpināsies reģistrēto bezdarbnieku skaita pieaugums, LM, lai nodrošinātu lielāku bezdarbnieku iesaisti darba tirgus politikas pasākumos, kas paredz arī finansiālu atbalstu, izvērtēja 2009.gadā ieviesto pasākumu efektivitāti un sagatavoja papildus finansējuma pieprasījumu 2010.gadam – informatīvo ziņojumu “Par papildus finansējuma nodrošināšanu aktīvo nodarbinātības pasākumu īstenošanai 2010.gadā”, kas izskatīts Ministru kabineta 2010.gada 16.februāra sēdē. 2010.gada 20.aprīlī Ministru kabinets atbalstīja LM ierosinājumu Sociālās drošības tīkla stratēģijas īstenošanas ietvaros piešķirt papildus nepieciešamo finansējumu pasākuma “Darba praktizēšana ar stipendiju” īstenošanai 2010.gadā 13,1 milj. LVL apmērā, tādejādi nodrošinot papildus 25 500 bezdarbniekiem, kuri vairs nesaņem bezdarbnieku pabalstu, iespēju iesaistīties šajā pasākumā 2010.gadā. Līdz ar to kopumā pasākumā šogad tiks atbalstīti apmēram 48 200 bezdarbnieku, kas saņems finansiālu atbalstu stipendijas veidā.
2) 11,7 milj. LVL bezdarbnieku profesionālajai un neformālajai apmācībai, kas dos iespēju apmācību pasākumos iesaistīt papildus vairāk nekā 19 tūkst. bezdarbnieku;
3) 1 milj. LVL atbalstītās nodarbinātības pasākumiem mērķgrupu bezdarbniekiem, kas dos iespēju subsidētajā nodarbinātībā iesaistīt papildus 0,8 tūkst. bezdarbnieku;
4) 0,91 milj. LVL atbalsts mūžizglītības pasākumu īstenošanai, kas dos iespēju 2,7 tūkst. nodarbināto pilnveidot prasmes;
5) 0,18 milj. LVL NVA inspektoru asistentu apmācībai un praksei, kas dos iespēju pasākumos iesaistīties 72 jauniešiem – bezdarbniekiem.
Tāpat sadarbībā ar LM tika rasta iespēja palielināt finansējumu šādu programmu īstenošanai: neformālās izglītības pasākumi “Valsts valodas apguve” (1,9 milj. LVL, nodrošinot papildus 6,9 tūkst. personu iesaisti), konkurētspējas paaugstināšanas pasākumi (0,1 milj. LVL apmērā, nodrošināt papildus 3,5 tūkst. personu iesaisti), kā arī pasākumu komercdarbības un pašnodarbinātības uzsākšanai (1 milj. LVL papildus 0,4 tūkst bezdarbnieku iesaistei).
Lai palielinātu Latvijas ekonomikas konkurētspēju, ir nepieciešama tautsaimniecības restrukturizācija, kas ietver arī mazāk konkurētspējīgu sektoru un darba vietu zaudēšanu. Šī procesa neatbilstoša kavēšana varētu izraisīt lēnāku ekonomikas konkurētspējas paaugstināšanos, tādēļ NVA plāno uzsākt visaptverošu pasākumu “Apmācību programmu nodrošināšana pieaugušo iesaistei mūžizglītībā”, to mērķējot uz visām nodarbinātajām personām, ne tikai tām, kuras krīzes apstākļos ir nodarbinātas uz samazinātu slodzi. Tieši mūžizglītība tās dažādajās izpausmēs būs viens no faktoriem, kas varēs nodrošināt ekonomikas konkurētspēju ilgtermiņā, īpaši ņemot vērā sabiedrības novecošanās tendences un nepieciešamību ar laiku paaugstināt pensionēšanās vecumu. Pasākums tiks īstenots no ESF līdzekļiem, un atbalsta sniegšana klientiem tiek plānota, sākot ar 2010.gada jūliju. Kopumā 2010.gadā projekta īstenošanai paredzētais finansējums ir 0,9 milj. LVL un plānots atbalstīt 2,7 tūkst. nodarbināto.
Lai veicinātu darbaspēka konkurētspēju, 2010.gadā tika uzsākta profesionālā apmācība pirmā un otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības ieguvei, izmantojot apmācību kuponu metodi. 2010.gadā 246 bezdarbnieki ir uzsākuši apmācības, taču, ņemot vērā darba tirgus situācijas izmaiņas, pēc NVA ierosinājuma pasākuma ietvaros atbalstāmo personu skaits 2010.gadā ir palielināts līdz 900.
No līdzšinēji apmācību pirmā un otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības ieguvei uzsākušajiem bezdarbniekiem populārākās izglītības programmas ir:
Bezd. |
% |
||
1. |
Uzņēmējdarbības vadība – prof. maģ. stud. progr. |
36 |
14,9 |
2. |
Sociālais darbs – 2.līm. prof. stud. progr. |
16 |
6,6 |
3. |
Uzņēmējdarbības vadība un administrēšana – prof. maģ. stud. progr. |
15 |
6,2 |
4. |
Uzņēmējdarbības vadība – prof.bak. stud.progr. |
11 |
4,5 |
5. |
Projekta vadība – prof. maģ. stud. progr. |
10 |
4,1 |
6. |
Pedagoģija – prof. maģ. stud. progr. |
9 |
3,7 |
7. |
Sociālais darbs – prof. maģ. stud. progr. |
9 |
3,7 |
8. |
Sabiedriskās attiecības – prof. bak. stud. progr. |
8 |
3,3 |
9. |
Vadības zinības – prof. maģ. stud. progr. |
8 |
3,3 |
10. |
Datorsistēmas – prof. maģ. stud. progr. |
5 |
2,1 |
Datu avots: NVA
Ņemot vērā darba devēju ieinteresētību organizēt bezdarbnieku apmācību darba vietās 2010.gadā, NVA operatīvi reaģēja un papildus sākotnēji plānotajiem 200 apmācībā iesaistāmajiem bezdarbniekiem pie darba devēja, apmācību nodrošinās 260 bezdarbniekiem.
3. 2010.gadā NVA organizē profesionālās apmācības pasākumus saskaņā ar iepirkumu NVA Nr.2009/32 “Bezdarbnieku profesionālā apmācība, pārkvalifikācija vai kvalifikācijas paaugstināšana” un LM, NVA Nr.2008/86, “Bezdarbnieku profesionālā apmācība, pārkvalifikācija vai kvalifikācijas paaugstināšana” rezultātā noslēgtajiem iepirkumu līgumiem. Šis iepirkums tika veikts 2008.gadā.
Pēc Bezdarbnieku un darba meklētāju apmācībai nepieciešamā profesiju (arī sociālo un profesionālo pamatprasmju) saraksta apstiprināšanas NVA 2010.gada martā izveidoja un saskaņoja ar Izglītības un zinātnes ministriju (turpmāk – IZM) profesiju sarakstam atbilstošu profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides programmu sarakstu jauna iepirkuma organizēšanai bezdarbnieku profesionālās apmācības īstenošanai.
Ņemot vērā plašo problēmjautājumu loku līdzšinējā sadarbībā ar izglītības iestādēm saistībā ar izglītības programmu īstenošanas kvalitātes jautājumiem (piemēram, nespēja nodrošināt līdzvērtīgu apmācību procesa kvalitāti visās pakalpojumu sniedzēju pieteiktajās apmācību īstenošanas vietās), gatavojoties jauna iepirkuma izsludināšanai, NVA ir veikusi dažādus pasākumus, lai nodrošinātu iespējami augstu pakalpojumu kvalitāti sadarbībā ar profesionālās apmācības īstenotājiem un IZM atbildīgajām institūcijām. Tā 2010.gada aprīlī tika organizēta ekspertu darba grupa, lai nodrošinātu kvalitatīvu iepirkuma tehniskās specifikācijas sagatavošanu, dalībai tajā pieaicinot IZM, nevalstisko organizāciju, investīciju projektu īstenošanas ekspertus. Tāpat aprīļa mēnesī tika organizēta NVA un Izglītības kvalitātes valsts dienesta speciālistu konsultācijas profesionālās apmācības pasākuma iepirkuma organizēšanas neskaidro jautājumu risināšanai. 2010.gada maijā NVA organizēja semināru izglītības iestādēm, lai diskutētu par pamatprasībām profesionālās pilnveides un profesionālās tālākizglītības programmu kvalitatīvai īstenošanai, kuras būtu iekļaujamas jaunā iepirkuma nosacījumos. Šīs visas konsultatīvās un organizatoriskās darbības ir laikietilpīgas, bet objektīvi nepieciešamas, lai izprastu profesionālās tālākizglītības un pilnveides izglītības programmu tirgus iespējas, kā arī skaidrotu izglītības pakalpojumu sniedzējiem NVA prasības pasākumam.
2010.gada 11.jūnijā NVA apstiprināta iepirkuma “Profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmu īstenošana bezdarbniekiem” dokumentācija. Iepirkuma izsludināšana plānota tuvākajās dienās.
4. Profesijas un prasmes, kurās īstenojama apmācība, tiek noteiktas reizi gadā, sagatavojot darba tirgus īstermiņa prognozi. Darba tirgus īstermiņa prognozes izstrādi veic NVA, vērā ņemot darba tirgus pieprasījumu (brīvās darba vietas, darba devēju prognozes, ekspertu viedokļi u.c. informācijas avoti), kā arī piedāvājumu (reģistrēto bezdarbnieku skaits, to iegūtā izglītība, iepriekšējā darba pieredze u.c. dati).
Līdz 2009.gada nogalei darba tirgus īstermiņa prognozes tika sagatavotas, pamatojoties uz darba tirgus pieprasījumu, uz darba devēju aptauju datiem.
Sagatavojot 2010.gada darba tirgus īstermiņa prognozi un analizējot darba tirgus pieprasījumu ekonomiskās krīzes apstākļos, darba devēju pieprasījums nevarēja būt par vienīgo rādītāju apmācību prioritāro virzienu noteikšanai, jo ekonomiskā situācija mainās pārāk strauji. Ekonomiskās krīzes apstākļos, īpaši ja tā saistīta ar nekustamā īpašuma “burbuļa” plīšanu, bieži raksturīgi ir viļņveidīga uzņēmumu darbības samazināšana un pārtraukšana – sākumā darbinieki no darba tiek atbrīvoti tādās jomā kā izklaide un atpūta, tam seko būvniecība, tirdzniecība, apstrādes rūpniecība un pēc tam uzņēmumi, kas apkalpo (bieži pakalpojumus sniedzošie) iepriekš minētās jomas, tādēļ darba devēju nākotnes prognozes ir atkarīgas arī no tā, kuras tieši nozares šajā brīdī ir skartas visvairāk. Ņemot vērā Latvijas ekonomikā notiekošo pārstrukturizāciju arī paši darba devēji ir atturīgi savās prognozēs par turpmākajiem komercdarbības attīstības scenārijiem.
Ekonomiskās krīzes apstākļos bezdarbniekiem nepieciešamo prasmju prognozēšanu nevar veikt arī, pamatojoties tikai uz darba devēja pieteiktajām vakancēm NVA, jo NVA tiek reģistrēts salīdzinoši neliels skaits vakanču un vienlaikus tika sniegta liela apjoma informācija par darbinieku skaita samazināšanas gadījumiem Latvijas uzņēmumos. Šāda informācija par brīvajām vakancēm nav pietiekama reprezentatīva, lai veiktu secinājumus un prognozes par potenciālajām jaunajām darba vietām un to aizpildīšanai nepieciešamajām prasmēm 2010.gadā. Ņemot vērā faktu, ka darba devēji ne vienmēr izvēlas reģistrēt savas brīvās darba vietas NVA vakanču portālā, bet gan citos privātos darbiekārtošanas interneta portālos, piemēram, www.cv.lv, www.workinday.lv u.c., tad informācija par NVA reģistrētajām vakancēm ir tikai viens no informācijas avotiem, kas diemžēl pietiekami objektīvi neatspoguļo darba tirgus situāciju valstī kopumā. Ņemot iepriekšminēto vērā, NVA, sagatavojot apmācāmo profesiju un prasmju sarakstu, īstenoja 3 etapus:
1) pēc konsultēšanās ar Centrālās statistikas pārvaldes speciālistiem tika veikta nozaru attīstības tendenču analīze, izvērtējot to attīstības prognozes un iespējamo ieguldījumu nodarbinātības attīstībā;
2) tika īstenota sadarbība ar ārējiem ekspertiem (darbā iekārtošanās firmu un interneta portālu, Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras ekspertiem) par īstermiņa pieprasījuma prognozēm;
3) veikts profesiju padziļināts izvērtējums, analizējot NVA statistikas datus, Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) vidējā termiņa pieprasījuma prognozes, bezdarbnieku skaitu un profilu katrā no profesijām.
Galarezultātā iegūto profesiju sarakstu atbilstoši Ministru kabineta 2008.gada 10.marta noteikumiem Nr.166 “Noteikumi par aktīvo nodarbinātības pasākumu un preventīvo bezdarba samazināšanas pasākumu organizēšanas un finansēšanas kārtību un pasākumu īstenotāju izvēles principiem” apstiprināja NVA izveidota Bezdarbnieku un darba meklētāju apmācībai nepieciešamā profesiju (arī sociālo un profesionālo pamatprasmju) saraksta apstiprināšanas komisija. Komisijas sastāvā ietilpst NVA, LM, IZM, EM, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības un Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji. Profesiju un pamatprasmju saraksti, atbilstoši kuriem 2010.gadā tiks organizēta bezdarbnieku un darba meklētāju apmācība (skat 2.pielikumu), atspoguļojot Informatīvajā ziņojumā “Par darba tirgus īstermiņa prognozēm 2010.gadam un bezdarbnieku un darba meklētāju prioritārajiem apmācību virzieniem”, kas pieejams arī NVA mājaslapā: http://www.nva.lv/index.php?cid=1&mid=95&txt=1943&from=0
Lai nodrošinātu maksimālu atbilstību vietējai darba tirgus situācijai, profesijas, kurās prioritāri veicama bezdarbnieku apmācība konkrētā filiālē, nosaka NVA filiālē izveidota Filiāles konsultatīvā padome, kuru sastāvā ir gan sociālie partneri, gan darba devēju pārstāvji, gan nevalstiskais sektors.
Vienlaikus NVA organizē apmācību pēc darba devēja pieprasījuma, tā piemēram, 2009. un 2010.gadā NVA organizējusi bezdarbnieku profesionālo apmācību izglītības programmā “Ķīmisko procesu tehniķis”, apmācot 12 bezdarbniekus pēc a/s “Grindeks” pieprasījuma Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžā un bezdarbnieku profesionālo apmācību izglītības programmā “Lokmetinātājs metināšanā ar volframa elektrodu (TIG)”, apmācot 6 bezdarbniekus pēc SIA “Komforts” pieprasījuma.
5. Kopumā 2009.gadā profesionālo apmācību uzsāka 9954 bezdarbnieki (t.sk. 2786 1.pusgadā un 7168 2. pusgada pēdējā ceturksnī).
Lielākais iesaistāmo skaits 2009.gadā bija:
Izglītības programmas |
Apmācības uzsākušo bezdarbnieku skaits |
Apsardzes darbs |
819 |
Grāmatvedis |
766 |
Mazumtirdzniecības veikala pārdevējs |
688 |
Pavārs |
629 |
Florists |
612 |
Nagu kopšanas speciālists |
580 |
Frizieris |
554 |
Komercdarbības pamati |
438 |
Projektu vadīšana |
397 |
Lietvedis |
384 |
Apdares darbu strādnieks |
364 |
Informācijas ievadīšanas operators |
346 |
Lokmetinātājs ar mehan.iek.akt.gāzes vidē (MAG) |
339 |
Aprūpētājs |
338 |
Lokmetinātājs ar mehan.iek.inert.gāzes vidē (MIG) |
271 |
Elektriķis |
269 |
Grāmatvedība-kvalifik.paaugstināšana |
246 |
Konditors |
185 |
Noliktavas pārzinis |
184 |
Autoatslēdznieks |
154 |
Sanitārtehnisko iekārtu montētājs |
148 |
Sekretārs |
144 |
Galdnieks |
118 |
Veikala kasieris |
114 |
Datu avots: NVA
Mazāks bezdarbnieku skaits apmācīts arī programmās autoelektriķis, autokrāvēja vadītājs, gāzmetinātājs, informācijas ievadīšanas operators (e-apmācība invalīdiem), bruģētājs, automehāniķis, atslēdznieks, mēbeļu galdnieks u.c.
2010.gada 5 mēnešos profesionālās apmācības ietvaros apmācības uzsākuši 1369 bezdarbnieki.
Izglītības programmas |
Apmācības uzsākušo bezdarbnieku skaits |
Pavārs |
162 |
Apsardzes darbs |
113 |
Komercdarbības pamati |
99 |
Apdares darbu strādnieks |
86 |
Elektriķis |
86 |
Konditors |
85 |
Aprūpētājs |
81 |
Frizieris |
80 |
Projektu vadīšana |
70 |
Lokmetinātājs ar mehan.iek.akt.gāzes vidē (MAG) |
48 |
Nagu kopšanas speciālists |
44 |
Florists |
43 |
Informācijas ievadīšanas operators |
43 |
Lietvedis |
38 |
Uzņēmējdarbības vadība - prof. maģ. stud. progr. |
36 |
Lokmetinātājs ar mehan.iek.inert.gāzes vidē (MIG) |
34 |
Datu avots: NVA
Mazāk bezdarbnieku apmācīti arī profesijās autoelektriķis, grāmatvedis, mēbeļu galdnieks, elektrokāra vadīšana, sanitārtehnisko iekārtu montētājs, noliktavas pārzinis, autokrāvēja vadītājs, automehāniķis, drēbnieks, galdnieks, gāzmetinātājs u.c.
NVA ar esošo informācijas tehnoloģiju sistēmnodrošinājumu nav iespējams iegūt datus par profesijām, kādās bezdarbnieki iekārtojas darbā, jo apmācību galvenais mērķis ir veicināt bezdarbnieka konkurētspējas attīstību, lai palielinātu viņa iespējas un nodarbinātības paziņojumu ir palīdzēt bezdarbniekam darbu atrast. 2009.gadā vidēji darbā iekārtošanās pēc profesionālās apmācības programmu pabeigšanas bija 19% (skat. 3.pielikumu).
Atbilstoši NVA sagatavotai īstermiņa darba tirgus prognozei tuvākajā nākotnē darbaspēka resursu stiprināšanai vairāk nepieciešama dažādu universāli pielietojamu prasmju apguve, mazāk specializācija konkrētajā profesijā. Tāpēc NVA 2010.gadā būtiski intensificējusi neformālās izglītības programmu apguvi, kopumā līdz 2010.gada 1.jūnijam iesaistot 12104 bezdarbniekus un darba meklētājus, profesionālo apmācību minētajā periodā uzsākuši 1369 bezdarbnieki.
Atbilstoši šobrīd pieejamajam finansējumam NVA 2010.gadā plāno profesionālajā apmācībā iesaistīt 1455 bezdarbniekus. Atbilstoši papildus finansējuma pieprasījumam, ko līdz ar informatīvā ziņojuma “Par papildus finansējuma nodrošināšanu aktīvo nodarbinātības pasākumu īstenošanai 2010.gadā” izskatīšanu atbalstīja Ministru kabinets, ESF projekta “Bezdarbnieku un darba meklētāju apmācība Latvija” 2.kārtas projekta īstenošanai piešķirti papildus 11,7 milj. LVL, kas dos iespēju papildus neformālās izglītības pasākumos iesaistīt vairāk nekā 13 tūkst. bezdarbnieku un darba meklētāju, savukārt profesionālās apmācības pasākumos – 6,5 tūkst. bezdarbnieku.
6. Pēc profesionālās apmācības izglītības programmu apguves 2009.gadā saņēmuši profesionālās kvalifikācijas apliecību vai apliecību par profesionālās pilnveides izglītības apguvi 6396 bezdarbnieki jeb 64%, no tiem 862 profesionālo apmācību bija uzsākuši 2008.gadā. Pēc profesionālās apmācības izglītības programmu apguves 2010.gadā saņēma profesionālās kvalifikācijas apliecību vai apliecību par profesionālās pilnveides izglītības apguvi 4396 bezdarbnieki, no tiem 3824 profesionālo apmācību bija uzsākuši 2009.gadā.
7. 2009.gadā bezdarbnieku profesionālajai apmācībai no Eiropas Savienības struktūrfondu (turpmāk – ESF) līdzekļiem pieejamais finansējums izlietots 100% apmērā, t.i. 7 225 453,15 Ls, 2010.gadā atbilstoši NVA darba plānam uz 2010.gada 1.jūniju izlietoti 3 424 008,14 Ls jeb 82,91% no līdzšinēji piešķirtajiem ESF līdzekļiem profesionālai apmācībai vai 39,72% no ESF finansējuma profesionālai apmācībai 2010.gadam, t.sk. palielinājuma 11,7 milj. LVL apmērā.
2009.gadā visvairāk finanšu līdzekļu bezdarbnieku profesionālās kvalifikācijas ieguvei izlietots grāmatvežu, lokmetinātāju, mazumtirdzniecības pārdevēju, pavāru un frizieru sagatavošanai, 2010.gadā – grāmatvežu, pavāru, frizieru, elektriķu un lokmetinātāju sagatavošanai. Informācijas apkopojumu par visām programmām (skat. 4.pielikumu).
8. Atbilstoši papildus piešķirtajam finansējumam 2010.gada otrajā pusgadā NVA plāno profesionālās izglītības programmu apguvē iesaistīt 6 582 bezdarbniekus; 20 187 bezdarbniekus un darba meklētājus – neformālās izglītības programmu apguvē, t.sk. 6962 – valsts valodas apguvē, apmācība pie darba devēja papildus iesaistīt 260 bezdarbniekus, profesionālās augstākās izglītības ieguvē – 654 bezdarbniekus.
Tādējādi jāsecina, ka ekonomiskās krīzes laikā un apstākļos, kad ļoti strauji pieaug bezdarba līmenis, sākot no 2008.gada, NVA ir aktīvi īstenojusi normatīvajos aktos noteiktos uzdevumus aktīvo nodarbinātības pasākumu organizēšanā, elastīgi reaģējot uz izmaiņām darba tirgū un nodrošinot nepieciešamo atbalstu bezdarbniekiem un darba meklētājiem, kā arī bezdarba riskam pakļautajām personām pieejamo resursu ietvaros, kā arī vairākkārt iniciējusi finansējuma palielinājumu nodarbinātības pasākumu īstenošanai, tostarp bezdarbnieku apmācībai.
Pielikums:
1. pielikums – NVA pakalpojumi nodarbinātības jomā 2008.–2009.gads;
2. pielikums – Profesiju saraksts bezdarbnieku profesionālās apmācības organizēšanai 2010.gadā un Sociālo un profesionālo pamatprasmju saraksts bezdarbnieku neformālās izglītības organizēšanai 2010.gadā;
3. pielikums – Darbā iekārtošanās pēc profesionālās apmācības 2009.g. pabeigšanas;
4. pielikums – Faktiski izlietotie finanšu līdzekļi 2009. un 2010.gadā iegūstamo profesiju griezumā (uz 01.06.2010.)
Labklājības ministra vietā
izglītības un zinātnes ministre T.Koķe
Rīgā 2010.gada 16.jūnijā
1.pielikums
Profesiju saraksts bezdarbnieku profesionālās apmācības organizēšanai 2010.gadā
Kods |
Profesijas nosaukums |
Vai profesija Ir/Nav apstiprinātajā profesiju sarakstā 2009.gadam |
Profesijai nepieciešamai izglītības līmenis* |
Pieprasījums pēc 2009.gada 2.cet. īstenotās darba devēju aptaujas datiem |
NVA reģistrēto brīvo darbvietu skaits uz 01.01.2010. |
NVA reģistrēto brīvo darbvietu skaits 2009.gada 4.cet. |
Darba devēju plānotais darbinieku skaita palielinājums (plānotais pieaugums 2009.gada 4.cet.) |
Darba devēju plānotais samazinājums darbinieku skaita samazinājums (2009.gada 4.cet. saņemtie) |
Darba devēju plānotais darbinieku skaita samazinājums (plānotais atlaišanas ceturksnis - 2009.gada 4.cet.) |
Darbā iekārtošanās firmu un interneta portālu prognoze par pieprasījumu** |
EM prognoze par pieprasījumu vidējā termiņā*** |
Reģistrēto bezdarbnieku skaits, kam profesijā ir iegūta g an izglītība, gan darba pieredze uz 01.01.2010. |
Bezdarbnieku izteiktās vēlmes dalībai pasākumā uz 10.02.2010. |
Nozare |
Piezīmes |
342202 |
Realizācijas aģents |
Nav |
V |
5 |
11 |
1 |
2 |
(H) Transports un uzglabāšana |
|||||||
512201 |
Pavārs |
Nav |
P |
96 |
75 |
84 |
11 |
10 |
|
|
782 |
2717 |
(I) Izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi |
Īstenot arī kā pilnveides programmu “Pavāra profesionālā meistarības pilnveide” |
|
522007 |
Degvielas uzpildes stacijas operators |
Nav |
P |
42 |
2 |
5 |
4 |
4 |
1 |
(H) Transports un uzglabāšana |
|||||
721401 |
Metāla konstrukciju atslēdznieks |
Nav |
P |
-233 |
4 |
7 |
1 |
1 |
3 |
4 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
742216 |
Mēbeļu galdnieks |
Nav |
V |
-41 |
7 |
8 |
8 |
3 |
74 |
86 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
742303 |
Koka zāģētājs |
Nav |
P |
5 |
1 |
1 |
3 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||||
743201 |
Adītājs |
Nav |
P |
5 |
7 |
3 |
13 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||||
743601 |
Apģērbu šuvējs |
Nav |
P |
30 |
56 |
3 |
21 |
1 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
Īstenot arī kā pilnveides programmu “Tērpu konstruēšana un modelēšana” |
|||||
811209 |
Minerālu un akmens urbšanas operators |
Nav |
P |
5 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||||||
814102 |
Koksnes ēvelēšanas operators |
Nav |
P |
2 |
9 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||||||
814105 |
Lentzāģa operators |
Nav |
P |
43 |
8 |
28 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||||
822310 |
Metāla/smilšstrūklas iekārtas operators |
Nav |
P |
10 |
10 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||||||
824007 |
Mēbeļu izgatavošanas operators |
Nav |
V |
12 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||||||
826301 |
Šūšanas operators |
Nav |
P |
-118 |
4 |
21 |
3 |
21 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||
828106 |
Montāžas līnijas operators |
Nav |
P |
6 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||||||
413103 |
Noliktavas pārzinis |
Ir |
V |
95 |
3 |
16 |
17 |
25 |
2 |
1 |
548 |
(H) Transports un uzglabāšana |
|||
513303 |
Aprūpētājs |
Ir |
P |
-5 |
11 |
20 |
6 |
3 |
|
823 |
(Q) Veselība un sociālā aprūpe |
Īstenot arī kā pilnveides programmas “Sociālā aprūpe”, “Sociālās palīdzības organizēšana” |
|||
712401 |
Namdaris |
Ir |
V |
181 |
36 |
2 |
2 |
3 |
75 |
55 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
722303 |
Virpotājs |
Ir |
P |
1 |
10 |
1 |
3 |
3 |
123 |
9 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
723103 |
Automehāniķis |
Ir |
V |
19 |
3 |
8 |
1 |
3 |
129 |
241 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
723105 |
Autoatslēdznieks |
Ir |
P |
38 |
2 |
7 |
1 |
1 |
3 |
75 |
470 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||
723312 |
Remontatslēdznieks |
Ir |
P |
2 |
9 |
10 |
15 |
3 |
41 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||
723323 |
Atslēdznieks |
Ir |
P |
-81 |
9 |
5 |
3 |
3 |
133 |
63 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
724101 |
Elektriķis |
Ir |
V |
-48 |
2 |
28 |
1 |
30 |
13 |
3 |
239 |
965 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||
724102 |
Elektromontieris |
Ir |
P |
-39 |
2 |
8 |
33 |
12 |
3 |
223 |
15 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||
724108 |
Autoelektriķis |
Ir |
V |
3 |
6 |
1 |
1 |
3 |
11 |
316 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
741201 |
Maiznieks |
Ir |
P |
5 |
6 |
8 |
6 |
3 |
12 |
17 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
741202 |
Konditors |
Ir |
P |
-12 |
10 |
50 |
2 |
2 |
3 |
135 |
871 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||
742201 |
Galdnieks |
Ir |
P |
60 |
2 |
10 |
3 |
3 |
3 |
240 |
404 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||
814103 |
Kokapstrādes operators |
Ir |
P |
121 |
29 |
121 |
121 |
3 |
6 |
27 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
816315 |
Apkures iekārtas operators |
Ir |
P |
28 |
3 |
12 |
1 |
1 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||
833404 |
Autokrāvēja vadītājs |
Ir |
P |
-1 |
1 |
5 |
9 |
6 |
3 |
5 |
352 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
Īstenot arī kā pilnveides programmu “Autokrāvēja vadītājs” |
||
311403 |
Elektronikas tehniķis |
Ir |
V |
2 |
2 |
3 |
5 |
3 |
(D) Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana |
||||||
311422 |
Datorsistēmu tehniķis |
Ir |
V |
3 |
48 |
21 |
(D) Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana |
||||||||
321611 |
Lauku īpašuma apsaimniekotājs |
Ir |
V |
1 |
(A) Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība |
||||||||||
341201 |
Apdrošināšanas aģents |
Ir |
V |
2 |
2 |
1 |
(K) Finanšu un apdrošināšanas darbības |
||||||||
341403 |
Tūrisma informācijas konsultants |
Ir |
V |
1 |
(I) Izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi |
Īstenot arī kā pilnveides programmu “Tūrisma komercdarbības organizēšana” |
|||||||||
342918 |
Mazumtirdzniecības komercdarbinieks |
Ir |
V |
19 |
(G) Vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība; automobiļu un motociklu remonts |
||||||||||
342923 |
Transporta pārvadājumu komercdarbinieks |
Ir |
V |
2 |
10 |
(H) Transports un uzglabāšana |
|||||||||
342937 |
Loģistikas darbinieks |
Ir |
V |
2 |
1 |
(H) Transports un uzglabāšana |
|||||||||
347132 |
Vizuālās reklāmas noformētājs |
Nav |
V |
1 |
(R) Māksla, izklaide un atpūta |
||||||||||
411301 |
Informācijas ievadīšanas operators |
Ir |
P |
1 |
2 |
6 |
6 |
1 |
4 |
739 |
(J) Informācijas un komunikācijas pakalpojumi |
||||
422206 |
Klientu apkalpošanas operators |
Ir |
V |
2 |
34 |
3 |
3 |
2 |
1 |
Starpnozaru profesijas |
|||||
512124 |
Viesnīcu pakalpojumu speciālists |
Ir |
V |
11 |
(I) Izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi |
||||||||||
512126 |
Ēdināšanas pakalpojumu speciālists |
Nav |
V |
1 |
1 |
34 |
(I) Izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi |
||||||||
512301 |
Bārmenis |
Nav |
V |
144 |
21 |
27 |
19 |
9 |
19 |
224 |
(I) Izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi |
||||
512401 |
Namu pārzinis |
Ir |
V |
-6 |
18 |
1 |
(L) Operācijas ar nekustamo īpašumu |
Īstenot arī kā pilnveides programmu “Namu pārvaldīšana un apsaimniekošana” |
|||||||
513101 |
Auklis |
Ir |
V |
3 |
3 |
3 |
2 |
3 |
2 |
67 |
(Q) Veselība un sociālā aprūpe |
||||
514102 |
Frizieris |
Ir |
P |
-16 |
28 |
30 |
1 |
1 |
1 |
85 |
2627 |
(S) Citi pakalpojumi |
Īstenot arī kā pilnveides programmu “Frizieru darbu jaunākās tehnoloģijas” |
||
611301 |
Dārznieks |
Ir |
V |
-2 |
1 |
11 |
11 |
(A) Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība |
|||||||
611315 |
Lauku strādnieks (augkopība) |
Ir |
P |
1 |
1 |
(A) Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība |
|||||||||
612119 |
Lauku strādnieks (lopkopībā) |
Ir |
P |
1 |
1 |
1 |
(A) Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība |
||||||||
712102 |
Ēku celtnieks |
Ir |
V |
98 |
1 |
6 |
52 |
(F) Būvniecība |
|||||||
712106 |
Guļbūves ēku celtnieks |
Ir |
P |
1 |
9 |
53 |
(F) Būvniecība |
||||||||
712203 |
Flīzētājs |
Ir |
P |
11 |
1 |
3 |
1 |
9 |
95 |
(F) Būvniecība |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu |
||||
712206 |
Bruģētājs |
Nav |
P |
-277 |
|
10 |
5 |
1 |
157 |
(F) Būvniecība |
|||||
712207 |
Krāšņu podnieks |
Ir |
P |
|
1 |
1 |
1 |
9 |
14 |
(F) Būvniecība |
|||||
712208 |
Mūrnieks |
Ir |
P |
9 |
2 |
16 |
1 |
57 |
91 |
(F) Būvniecība |
|||||
713405 |
Ēku siltinātājs |
Ir |
V |
1 |
(F) Būvniecība |
Īstenot arī kā pilnveides programmu “Ēku un būvju energoefektivitātes audits” |
|||||||||
713604 |
Sanitārtehnisko iekārtu montētājs |
Ir |
P |
1 |
9 |
385 |
(F) Būvniecība |
||||||||
714105 |
Apdares darbu strādnieks |
Ir |
P |
22 |
10 |
5 |
5 |
1 |
111 |
1162 |
(F) Būvniecība |
||||
714201 |
Transportlīdzekļu krāsotājs |
Ir |
V |
|
1 |
1 |
(F) Būvniecība |
||||||||
714303 |
Skursteņslauķis |
Ir |
P |
|
1 |
1 |
1 |
(F) Būvniecība |
|||||||
721202 |
Gāzmetinātājs |
Ir |
P |
|
2 |
2 |
1 |
1 |
134 |
415 |
(F) Būvniecība |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu |
|||
721209 |
Rokas lokmetinātājs (MMA). |
Ir |
P |
|
2 |
1 |
52 |
2 |
(F) Būvniecība |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu |
|||||
721210 |
Lokmetinātājs metināšanā ar mehanizēto iekārtu aktīvās gāzes vidē (MAG); |
Ir |
P |
-11 |
51 |
3 |
1 |
32 |
1060 |
(F) Būvniecība |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu |
||||
721211 |
Lokmetinātājs metināšanā ar mehanizēto iekārtu inertās gāzes vidē (MIG) |
Ir |
V |
1 |
1 |
7 |
7 |
1 |
10 |
769 |
(F) Būvniecība |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu |
|||
721212 |
Lokmetinātājs metināšanā ar volframa elektrodu inertās gāzes vidē (TIG) |
Nav |
V |
1 |
2 |
1 |
7 |
76 |
(F) Būvniecība |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu |
|||||
721217 |
Metālmateriālu metinātājs |
Nav |
V |
-406 |
15 |
20 |
|
3 |
2 |
1 |
23 |
(F) Būvniecība |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu |
||
723329 |
Aukstuma iekārtu mehāniķis |
Ir |
V |
3 |
2 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||||||
742218 |
Koksnes materiālu apstrādātājs |
Ir |
P |
1 |
3 |
2 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||||||
743303 |
Drēbnieks |
Ir |
P |
3 |
3 |
27 |
120 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||||
821128 |
Metālapstrādes darbgaldu operators |
Ir |
V |
-5 |
1 |
1 |
1 |
3 |
2 |
|
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||
827106 |
Gaļas izstrādājumu ražošanas operators |
Ir |
P |
52 |
3 |
7 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||||||
612301 |
Biškopis |
Nav |
P |
1 |
(A) Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība |
||||||||||
744201 |
Kurpnieks |
Nav |
P |
3 |
5 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||||||
522005 |
Mazumtirdzniecības veikala pārdevējs |
Nav |
P |
-1240 |
16 |
171 |
3 |
85 |
25 |
362 |
1540 |
(G) Vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība; automobiļu un motociklu remonts |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu pēc darba devēja pieprasījuma |
||
823201 |
Plastmasas apdares operators |
Nav |
V |
-2 |
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
|||||||||
722101 |
Kalējs |
Nav |
3 |
|
(C) Apstrādes rūpniecība |
||||||||||
512304 |
Viesmīlis |
Nav |
P |
118 |
2 |
25 |
8 |
5 |
16 |
197 |
(I) Izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi |
||||
322603 |
Masieris |
Ir |
-10 |
20 |
13 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
(Q) Veselība un sociālā aprūpe |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu |
|||
241403 |
Projekta vadītājs |
Nav |
A |
-58 |
34 |
49 |
22 |
20 |
2 |
15 |
968 |
(Q) Veselība un sociālā aprūpe |
Īstenot tikai kā pilnveides programmas “Projektu vadība”, “Projektu pieteikumu sagatavošana un vadība”, “Projektu vadības principi un izmantojamie rīki informācijas tehnoloģiju jomā” |
||
411507 |
Lietvedis |
Nav |
V |
-23 |
1 |
6 |
18 |
10 |
1 |
17 |
1100 |
Starpnozaru profesija |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu “Lietvedība” |
||
311904 |
Darba aizsardzības speciālists |
Nav |
A |
|
1 |
1 |
6 |
6 |
2 |
4 |
25 |
Starpnozaru profesija |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu “Darba aizsardzība un drošība” |
||
214953 |
Ugunsdrošības inženieris |
Nav |
A |
|
1 |
2 |
1 |
Starpnozaru profesija |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu “Ugunsdrošība un aizsardzība” |
||||||
723321 |
Siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieks |
Nav |
V |
-33 |
|
3 |
(C) Apstrādes rūpniecība |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu “Siltumiekārtu apkalpošana” |
|||||||
342203 |
Preču pārvadājumu ekspeditors |
Nav |
V |
80 |
1 |
4 |
8 |
8 |
2 |
(H) Transports un uzglabāšana |
Īstenot tikai kā pilnveides programmu “Starptautisko pārvadājumu organizēšana” |
||||
343301 |
Grāmatvedis (ceturtā līmeņa kvalifikācija) |
Ir |
V |
-191 |
3 |
14 |
1 |
67 |
40 |
1 |
231 |
601 |
Starpnozaru profesija |
Īstenot tikai kā pilnveides programmas “Grāmatvedība kvalifikācijas paaugstināšana”, “Grāmatvedība starptautiskā uzņēmumā kvalifikācijas paaugstināšana” |
* Izglītības līmenis:
V - vidējā vai vidējā profesionālā;
P - vidējā profesionālā;
** Atbilstoši darbā iekārtošanās firmu sniegtajiem priekšlikumiem NVA klasificē pieprasījumu divos līmeņos:
• Pieprasījuma samazinājums - 1
• Pieprasījuma palielinājums – 2
*** Atbilstoši EM izstrādātajām vidējā termiņa prognozēm 2015.gadam NVA klasificē darbaspēka pieprasījumu trīs līmeņos:
• Liels darbaspēka pieprasījuma samazinājums - 1
• Vidējs darbaspēka pieprasījuma samazinājums -2
• Neliels darbaspēka pieprasījuma samazinājums - 3
2.pielikums
Sociālo un profesionālo pamatprasmju saraksts bezdarbnieku neformālās apmācības organizēšanai 2010.gadā
Nr. p.k. |
Sociālās un profesionālās pamatprasmes |
Latviešu valoda (saziņa dzimtajā valodā) |
|
1 |
Valsts valoda |
Svešvalodas (saziņa svešvalodās) |
|
2 |
Angļu valoda |
3 |
Angļu valoda apkalpojošās sfēras darbiniekiem (bez priekšzināšanām) |
4 |
Angļu valoda pakalpojuma sfēras darbiniekiem (ar priekšzināšanām) |
5 |
Angļu valoda komercuzņēmumos strādājošām personām |
6 |
Angļu valoda policijas darbā (ar priekšzināšanām) |
7 |
Lietišķā angļu valoda sekretariāta un biroja darbā |
8 |
Biznesa angļu valoda dažādu profesiju pārstāvjiem (B līmenis – vidēja līmeņa zināšanas) 30P 225 00 |
9 |
Angļu valoda policijas darbā (bez priekšzināšanām) |
10 |
Vācu valodas pamati pakalpojumu sfēras darbiniekiem |
11 |
Vācu valoda |
12 |
Latviešu valoda cittautiešiem darbam apkalpojošā sfērā |
13 |
Krievu valoda |
14 |
Itāļu valoda |
15 |
Franču valoda |
16 |
Spāņu valoda |
17 |
Zviedru valoda |
18 |
Norvēģu valoda |
19 |
Dāņu valoda |
20 |
Somu valoda |
Datorzinības (digitālās prasmes) |
|
21 |
Datorzinības |
22 |
Datacad (celtniecība - AutoCAD mērķa ekvivalents) |
23 |
PCSchematic (elektroinstalācija inzeniertīkli – AutoCAD mērķa ekvivalents) |
24 |
DWG Editor (mehānika - AutoCAD mērķa ekvivalents) |
25 |
Solid Work |
26 |
SolidEdge |
27 |
MS Project |
28 |
Corel Draw Graphics |
29 |
Adobe Acrobat |
30 |
Adobe Photoshop un Adobe Ilustrator |
31 |
Datora un interneta prasmes ar ECDL sertifikāciju |
32 |
DWGE Editor |
33 |
Mastercam |
34 |
Web risinājumu izstrāde |
35 |
Personālo datoru operētājsistēmu un lietojumprogrammu instalēšana, konfigurēšana un uzturēšana |
36 |
Darbs ar biroja programmatūras pakotni OpenOffice |
37 |
Datorprasmes grāmatvedībā |
Sociālās un pilsoniskās prasmes |
|
38 |
Nevalstisko organizāciju izveide un vadīšana |
39 |
Projektu vadība |
40 |
Projektu pieteikumu sagatavošana un vadība |
41 |
Projektu vadības principi un izmantojamie rīki informācijas tehnoloģiju jomā |
42 |
Komunikācijas prasmes |
43 |
Aistents personām ar invaliditāti |
Pašiniciatīva un uzņēmējdarbība |
|
Uzņēmējdarbības uzsākšana |
|
44 |
Individuālo komersantu un fizisko personu komercdarbība |
45 |
Pašnodarbinātības uzsākšana un biznesa attīstība |
46 |
Mikrouzņēmējdarbības uzsākšana un attīstība |
47 |
Komercdarbība laukos, ES struktūrfondu piedāvājums |
48 |
Komercdarbības pamati |
49 |
Prakses firmas vadīšana |
Uzņēmējdarbības vadība |
|
50 |
Vadības pamati |
51 |
Saimniecības vadīšana |
52 |
Franšīzes vadīšana |
Uzņēmējdarbības organizācija |
|
53 |
Bilance un nodokļi |
54 |
Mārketinga komunikācija |
55 |
Lietvedība |
56 |
Praktiskais mārketings (pārdošanas prasmes) |
57 |
Kvalitātes vadība |
58 |
Pārdošanas darba organizācija |
Specifiski uzņēmējdarbības jautājumi |
|
59 |
Ēdināšanas un viesnīcu uzņēmējdarbība |
60 |
Higiēnas un sanitārie pamati pārtikas uzņēmumos |
61 |
Tūrisma komercdarbības organizēšana |
Transportlīdzekļu (t.sk. Traktortehnikas) vadīšana |
|
62 |
“C” kategorijas autovadītājs |
63 |
“D1” kategorijas autovadītājs |
64 |
“D” kategorijas autovadītājs |
65 |
“E” kategorijas autovadītājs |
66 |
A kategorijas traktortehnikas “Traktori, komunālā pašgājēja traktortehnika un universālās pašgājējmašīnas ar pilnu masu līdz 7500 kg” vadītājs |
67 |
B kategorijas traktortehnikas “Visi traktori, komunālā pašgājēja traktortehnika, buldozeri un universālās pašgājējmašīnas” vadītājs |
68 |
C kategorijas traktortehnikas “Ekskavatori un pašgājēji iekrāvēji” vadītājs |
69 |
G kategorijas traktortehnikas “Ceļu būves mašīnas” vadītājs |
70 |
H kategorijas traktortehnikas “Cita speciālā pašgājējtehnika” vadītājs |
71 |
F kategorijas traktortehnikas “Meža izstrādes un kopšanas mašīnas” vadītājs |
72 |
E kategorijas traktortehnikas “Autogreideri” vadītājs |
73 |
Autokrāvēja vadītājs |
3.pielikums
Nodarbinātības valsts aģentūras pakalpojumi nodarbinātības jomā
Pasākums |
2008.g. |
2009.g. |
2010.g. |
||||
Iesaistīto skaits |
Finansējums, Ls |
Iesaistīto skaits* |
Finansējums, Ls |
Plānotais iesaistāmo personu skaits* |
t.sk. no jauna iesaistāmo skaits |
Finansējums, Ls |
|
1. APMĀCĪBA |
|||||||
• Profesionālā apmācība (t.sk. apmācība pie darba devēja, augstākā izglītības programma), apmācība pie darba devēja, neformālā izglītība |
7396 |
3 891 130 |
11294 |
14 912 559 |
55593 |
49737 |
24 066 144 |
t.sk. Neformālā apmācība (t.sk. Valsts valoda) |
1187 |
242 346 |
1100 |
385 000 |
25618 |
23785 |
8 610 755 |
• NVA inspektoru asistentu apmācība un prakse |
72 |
72 |
184 460 |
||||
• Konkurētspējas paaugstināšanas pasākumi |
17338 |
245348 |
38720 |
397,1 |
47400 |
47400 |
574 000 |
• Pasākumi komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai |
93 |
150075 |
286 |
194,6 |
453 |
350 |
2 167 500 |
2. APMĀCĪBAS BEZDARBA RISKAM PAKĻAUTAJIEM |
|||||||
• Profesionālā apmācība bezdarba riskam pakļautajiem |
- |
|
3253 |
592,6 |
5414 |
2250 |
3 489 219 |
• Mūžizglītības pasākumi nodarbinātām personām |
– |
– |
2770 |
2770 |
915 745 |
||
3. NODARBINĀTĪBAS PASĀKUMI |
|||||||
• Subsidētā nodarbinātība |
1136 |
2301119 |
1949 |
2340,7 |
1817 |
969 |
2 881 626 |
• Kompleksie atbalsta pasākumi |
|
|
3766 |
1762,1 |
7856 |
6321 |
3 296 691 |
• Darba izmēģinājumi |
550 |
348543 |
- |
|
- |
||
• Algotie pagaidu darbi |
9983 |
2970720 |
11884 |
3541612 |
- |
||
• Apmācība darba iemaņu iegūšanai un uzturēšanai, ja darba devējs ir pašvaldība (darba praktizēšana ar 100 Ls stipendiju) |
– |
19295 |
7916,5 |
66363 |
50206 |
26 647 308 |
|
4. KARJERAS KONSULTĀCIJAS |
|||||||
• karjeras konsultācijas |
67939 |
55084 |
268,7 |
87964 |
87964 |
274 462 |
*t.sk. pārejošās no iepriekšējā gada.
4.pielikums
Faktiski izlietotie finanšu līdzekļi 2009. un 2010.gadā iegūstamo profesiju griezumā (uz 01.06.2010.)*
Profesija |
Kopā 2009.gads |
Kopā uz 01.06.2010.g. |
Kopā |
Apdares darbu strādnieks |
309814,05 |
180287,97 |
490102,02 |
Aprūpētājs |
172768,59 |
119627,14 |
292395,73 |
Apsardzes darbs |
186142,39 |
34696,06 |
220838,45 |
Atslēdznieks |
36393,37 |
0,00 |
36393,37 |
Autoatslēdznieks |
166224,96 |
88691,78 |
254916,74 |
Autoelektriķis |
115266,85 |
81107,25 |
196374,10 |
Autokrāvēja vadītājs |
67851,65 |
17565,00 |
85416,65 |
Automatizēto siltumtīklu apkalpošana |
1932,95 |
0,00 |
1932,95 |
Automehāniķis |
43016,00 |
50018,12 |
93034,12 |
Bārmenis |
24170,18 |
0,00 |
24170,18 |
Bruģētājs |
38984,82 |
9183,32 |
48168,14 |
Drēbnieks |
11849,80 |
22810,48 |
34660,28 |
Elektriķis |
310769,29 |
228685,30 |
539454,59 |
Elektrokāra vadīšana |
7912,57 |
4880,48 |
12793,05 |
Ēku celtnieks |
8150,00 |
8436,60 |
16586,60 |
Flīzētājs |
19667,56 |
0,00 |
19667,56 |
Florists |
424258,44 |
151135,87 |
575394,31 |
Frizieris |
442840,89 |
269070,03 |
711910,92 |
Galdnieks |
75108,02 |
73664,92 |
148772,94 |
Gāzmetinātājs |
73072,90 |
21426,34 |
94499,24 |
Grāmatvedība - kvalifikācijas paaugstināšana |
118506,69 |
23293,51 |
141800,20 |
Grāmatvedis |
795035,50 |
409989,53 |
1205025,03 |
Guļbūves ēku celtnieks |
9578,16 |
10626,32 |
20204,48 |
Informācijas ievadīšanas operators |
222377,05 |
56022,78 |
278399,83 |
Istabenis |
22870,61 |
14461,88 |
37332,49 |
Komercdarbības pamati |
206526,37 |
79320,17 |
285846,54 |
Konditors |
141181,64 |
116212,97 |
257394,61 |
Kuģbūves atslēdznieks |
4758,70 |
4870,00 |
9628,70 |
Ķīmisko procesu tehniķis |
7972,20 |
10889,52 |
18861,72 |
Lietvedis |
251012,75 |
122809,87 |
373822,62 |
Lokmetinātājs metināšanā ar mehānisko iekārtu aktīvās gāzes vidē (MAG) |
477136,59 |
183055,61 |
660192,20 |
Mazumtirdzniecības veikala pārdevējs |
461725,49 |
89553,36 |
551278,85 |
Mēbeļu galdnieks |
39793,62 |
34946,84 |
74740,46 |
Lokmetinātājs metināšanā ar mehānisko iekārtu aktīvās gāzes vidē (MIG) |
352361,39 |
126716,01 |
479077,40 |
Mūrnieks |
5226,82 |
0,00 |
5226,82 |
Nagu kopšanas speciālists |
411259,85 |
137317,12 |
548576,97 |
Noliktavas pārzinis |
167439,69 |
94213,43 |
261653,12 |
Pārdošanas darba organizācija |
7302,37 |
0,00 |
7302,37 |
Pavārs |
443223,28 |
287727,07 |
730950,35 |
Preču iesaiņošana |
7024,02 |
6779,16 |
13803,18 |
Projektu vadīšana |
182571,11 |
50790,21 |
233361,32 |
Sanitārtehnisko iekārtu montētājs |
120557,91 |
66210,21 |
186768,12 |
Sekretārs |
117855,51 |
75518,56 |
193374,07 |
Šuvējs |
11140,55 |
0,00 |
11140,55 |
Lokmetinātājs ar volframa elektrodu inertās gāzes vidē (TIG) |
17922,11 |
0,00 |
17922,11 |
Veikala kasieris |
68681,39 |
33099,55 |
101780,94 |
Viesmīlis |
14567,54 |
20688,30 |
35255,84 |
Virpotājs |
3648,96 |
7609,50 |
11258,46 |
Kopā |
7225453,15 |
3424008,14 |
10649461,29 |
*t.sk., ikmēneša stipendija bezdarbniekiem 70 LVL.
Ministre T.Koķe
Uz jaut.nr.223/J9 – dok.nr.6181
Par Rīgas komercģimnāzijas slēgšanu
Atbildot uz Jūsu 2010.gada 10.jūnija vēstuli Nr.12/2-7-n/171–(9/10) par Rīgas komercģimnāzijas (turpmāk – RKĢ) likvidāciju, informēju, ka Latvijas likumdošanā ir skaidri noteikta gan pašvaldību, gan valsts atbildība un kompetence izglītības jautājumu risināšanā. Atbilstoši kompetenču sadalījumam Izglītības un zinātnes ministrijas (turpmāk – IZM) pamatfunkcija ir pārdomātas un efektīvas izglītības politikas izstrādāšana, piedāvājot iespējamos mehānismus, kādos šīs politikas iniciatīvas tiek īstenotas gan pašvaldību dibinātajās, gan privātajās izglītības iestādēs. Vienlaikus par nozīmīgāko prioritāti IZM ir noteikusi izglītības kvalitātes nodrošināšanu, kas vistiešākajā veidā ir saistīta ar skolēnu sekmēm, pedagogu tālākizglītību, profesionalitātes paaugstināšanu un citiem jautājumiem. Savukārt pašvaldību pamatuzdevums izglītības jomā savā teritorijā ir tieši saistīts ar izglītības piedāvājuma izstrādāšanu un nodrošināšanu, gan veidojot izglītības iestāžu vienotu tīklu, gan paredzot un plānojot nepieciešamos resursus pedagogu darba samaksai un iestāžu darbības nodrošināšanai. Minētās funkcijas tiek īstenotas arī saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumu, likumu “Par pašvaldībām” un Vispārējās izglītības likumu.
Viens no nozīmīgākajiem jautājumiem un izaicinājumiem, kas skāra gan IZM, gan mūsu sadarbības partneru atbildībā esošos jautājumus, bija sistemātisks skolēnu skaita un finansējuma samazinājums nozarei 2008. un 2009.gadā. Visā valstī pašvaldības aktīvi strādāja pie izglītības iestāžu darbības kvalitātes un resursu izlietojuma efektivitātes izvērtējuma, tajā skaitā – pieņēma lēmumus, kas skāra iestāžu reorganizāciju un slēgšanu.
Rīgas pilsētas pašvaldībā šiem jautājumiem pastiprināta uzmanība tika pievērsta 2009.gada vasarā, kad atbilstoši Izglītības likuma 17.panta trešās daļas 1.punktam un 23.panta otrajai daļai jaunievēlētās Rīgas domes (turpmāk – RD) deputāti pieņēma lēmumu par Rīgas vispārizglītojošo skolu tīkla pilnveides plānu 2009.–2011.gadam (turpmāk – plāns). Ņemot vērā kompetences sadalījumu, RD Izglītības, jaunatnes un sporta departaments sagatavoja šo plānu, un RD Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputāti 2009.gada 30.jūlijā (sēdes protokols nr.4, 3§ “Par Rīgas domes lēmuma projektu “Par Rīgas pašvaldības skolu tīkla pilnveides pasākumiem””) apstiprināja minēto lēmumu, vienlaikus paredzot iesniegt to saskaņošanai IZM. RD savā vēstulē IZM kā pamatojumu plāna izstrādāšanai un lēmuma steidzamai pieņemšanai par 16 izglītības iestāžu reorganizāciju vai slēgšanu minēja:
1) atbrīvot pirmsskolu vajadzībām celtās ēkas;
2) atbrīvot privātīpašniekiem piederošās ēkas, kurās izvietotas izglītības iestādes;
3) atbrīvot ēkas, kuras nav piemērotas izglītības iestādēm (piemēram, bijušās dzīvojamās ēkas);
4) vidusskolu, kurās ir viens klašu komplekts vidusskolas posmā, pārveidošanu par pamatskolām;
5) pirmsskolas grupu un/vai bērnu pieskatīšanas centru izveidošanu pie skolām, kurās samazinājies skolēnu skaits.
Vienlaikus RD norādīja, ka sarakstā iekļauto skolu slēgšana saistīta arī ar to, ka šajās skolās pēdējo gadu laikā strauji samazinājies skolēnu skaits. Savā līgumā saskaņot izmaiņas 16 pašvaldības dibināto izglītības iestāžu darbībā RD uzsvēra, ka sarakstā iekļauto skolu skolēniem tiks nodrošinātas iespējas iegūt atbilstošu izglītību citās Rīgas pašvaldības skolās, kas atrodas tuvāk skolēnu dzīvesvietai.
Saņemot RD vēstuli, IZM atbilstoši Izglītības likumā nostiprinātajai kompetencei sagatavoja atzinumu par saskaņojuma sniegšanu 10 izglītības iestāžu likvidācijai līdz 2009.gada 31.septembrim, 5 izglītības iestāžu likvidācijai līdz 2010.gada 31.augustam un 1 izglītības iestādes slēgšanai līdz 2011.gada 31.augustam, vienlaikus norādot RD par nepieciešamību savlaicīgi veikt izskaidrošanas darbu visām ar skolu likvidāciju iesaistītajām pusēm (skolotājiem, skolēnu vecākiem, skolēniem u.c.), rezultātā nodrošinot katram skolēnam kvalitatīvas izglītības iegūšanas iespējas.
Lai nodrošinātu kvalitatīvu un objektīvu lēmumu pieņemšanu par pašvaldību lēmumu saskaņošanu, IZM 2009.gada sākumā sagatavoja un izstrādāja vienotus kritērijus pašvaldību lēmumu pamatotības izvērtēšanai. Minētie kritēriji bija īpaši noderīgi 2009.gada vasarā, kad pieauga īstenoto izglītības iestāžu reorganizāciju skaits un neskaidrības, kas radās jaunizveidotajām pašvaldībām šādu lēmumu pieņemšanā. Arī situācijā ar RD iesniegto lēmumu saskaņošanu IZM vadījās pēc šiem kritērijiem, pirms saskaņojuma sniegšanas izvērtējot gan RD sniegto informāciju un argumentus, gan IZM rīcībā esošo informāciju:
– izglītības iestādē iegūstamā izglītības kvalitāte – salīdzinot skolēnu vidējos rezultātus centralizētajos eksāmenos, jāsecina, ka RKĢ skolēnu eksāmenu rezultāti pēdējo triju gadu laikā ir pasliktinājušies, piemēram, matemātikā, fizikā, krievu valodā, vēsturē un angļu valodā (skat. 1.tabulu).
1.tabula
– izglītības pieejamība – sākotnējais RD lēmums paredzēja piedāvāt RKĢ skolēniem nodrošināt iespēju iegūt izglītību Natālijas Draudziņas ģimnāzijā, kas savstarpējās sarunās starp RD un RKĢ tika noraidīta, kā alternatīvu piedāvājot Rīgas pilsētas 2.ģimnāziju, kurā tiek nodrošināta gan nepieciešamā infrastruktūra, gan izglītības programmas, gan arī atbilstoša izglītības kvalitāte. Pēc atkārtotas sazināšanās ar RD IZM rīcībā esošā informācija liecina, ka uz šodienu no 126 RKĢ skolēniem Rīgas pilsētas 2.ģimnāzijā ir uzņemti 105 skolēni, dažiem skolēniem ir piedāvāta iespēja uzsākt mācības Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā un Rīgas 3.ģimnāzijā;
– izglītības iestādes attīstības potenciāls laikā, kad IZM sniedza savu saskaņojumu, RKĢ nebija pietiekams, jo vērojama skolēnu skaita samazināšanās – 2007./2008.m.g. skolēnu skaits bija 381, 2008./2009.m.g. – 332 skolēni, 2009./2010.m.g. – 282 skolēni, t.sk. 253 vidusskolēni, no kuriem 12.klasē – 120 skolēni. Pašlaik Valsts izglītības informācijas sistēmas datubāzē ir reģistrēti 259 skolēni. Turklāt divus gadus RKĢ nav nokomplektējusi proģimnāzijas klases, arī šajā pavasarī netika nokomplektētas 7.klases. Tas nozīmē, ka RKĢ secīga ilgtspējīga attīstība nav nodrošināta.
Šajā laikā IZM amatpersonas ir vairākkārt tikušās gan klātienē, gan sazinoties rakstiski ar RD plānā esošo izglītības iestāžu pedagogiem, skolēniem un skolēnu vecākiem, tajā skaitā ar RKĢ. Apzinoties šādu jautājumu nozīmīgumu, IZM amatpersonas (gan valsts sekretāra vietniece nozares politikas jautājumos K.Vāgnere, gan Profesionālās izglītības un vispārējās izglītības departamenta direktora vietniece I.Juhņēviča, gan Izglītības kvalitātes valsts dienesta direktors A.Stankevičs, gan citi kolēģi) uzklausa visu iesaistīto pušu argumentus un kopīgi rod iespējami pozitīvus risinājumus tieši skolēniem. IZM pārstāvji ir tikušies ne tikai ar RKĢ, vecāku padomes pārstāvjiem, bet arī 2009.gada augustā un septembrī vairākkārt tikušies arī ar citu RD plānā esošo skolu pārstāvjiem, ar mērķi kopīgi ar pašvaldībām rast optimālāko risinājumu, lai nodrošinātu gan izglītības kvalitāti, gan resursu efektīvu izlietošanu.
Nenoliedzami, ka ikvienas pārmaiņas ir emocionāls un saspringts laiks, tāpēc profesionālai jautājumu risināšanai ir ļoti liela nozīme, uz ko esmu aicinājusi arī IZM amatpersonas. 2010.gada 24.martā Rīgas vispārējās izglītības iestāžu optimizācijas komisijas sēdē (turpmāk – optimizācijas komisija) tika atkārtoti izskatīti jautājumi par turpmāku Rīgas skolu tīkla attīstību, kurā piedalījās Profesionālās izglītības un vispārējās izglītības departamenta direktora vietniece I.Juhņēvica. Jautājums par Rīgas komercģimnāzijas likvidāciju tika skatīts, piedaloties skolas direktorei un vecāku padomes pārstāvei. Skolas direktore neiebilda pret RKĢ slēgšanu, taču uzsvēra skolas izglītības programmu īstenošanas nepieciešamību citās izglītības iestādēs. Tāpēc šīs komisijas viens no ierosinājumiem bija mainīt sākotnējo piedāvājumu par izglītošanās procesu tālāku nodrošināšanu Natālijas Draudziņas ģimnāzijā uz Rīgas pilsētas 2.ģimnāziju, kur jau šobrīd tiek īstenotas līdzīgas programmas, kā arī Rīgas pilsētas 2.ģimnāzija var nodrošināt līdz 200 skolēnu uzņemšanu. Turklāt šai izglītības iestādei IZM ir izsniegusi licenci divām vispārējās vidējās izglītības profesionāli orientētā virziena programmām (komerczinības un sabiedriskās attiecības), kuras līdz šim piedāvāja RKĢ. Līdz ar to Rīgas pilsētas 2.ģimnāzija ir apliecinājusi gatavību nodrošināt līdzšinējās RKĢ izglītības programmu apguvi un piedāvāt skolēniem savu pieredzi praktisko komerciemaņu veidošanā, tajā skaitā skolēnu mācību firmu izveidē un darbībā. Rīgas pilsētas 2.ģimnāzija līdztekus ir licencējusi arī jaunu programmu (komercizglītība), kas ļauj 10.klašu skolēniem apgūt komerczinības. Tādējādi nodrošinot skolēniem izglītības pēctecību.
Īpaši būtiska loma izvērtējuma procesā tika un tiek pievērsta iespējamo seku izvērtējumam, tajā skaitā, arī šajā konkrētajā gadījumā, kad lēmums par vairāku RD dibināto izglītības iestāžu likvidāciju tika pieņemts pirms gada. IZM, kuras pamata atbildība ir nodrošināt izglītības politikas izstrādāšanu un sekmēt tās kvalitatīvu ieviešanu, datu analīzē par konkrētajām skolām izvērtēja mācību sasniegumus, ko uzrāda skolēni, kā arī skolēnu skaita izmaiņu dinamiku, iespēju robežās tika vērtēta informācija par skolu beidzēju tālāko izvēli pēc izglītības iestādes beigšanas. Vienlaikus tika izvērtēts arī pašvaldības sniegtā lēmuma pamatojums.
Šobrīd ir pagājuši nepilni divi gadi, kad izglītības nozare līdzās citām piedzīvoja būtisku finansējuma samazinājumu, kas sakrīt laikā ar jau vairākus gadus atliktām izmaiņām izglītības politikā, kas ilgtermiņā dos pozitīvu ietekmi sistēmas attīstībai – izglītības iestāžu tīkla sakārtošanu pašvaldībās, finansēšanas principa “nauda seko skolēnam” ieviešanu un izglītības konkurētspējas paaugstināšanu. IZM amatpersonas atbildīgi izturas pret katru uzticēto pienākumu, neskatoties uz īsajiem termiņiem vai saspringto laika grafiku, kas tiek atvēlēti konkrētā uzdevuma izpildei. Protams, ka vienmēr ir iespēja uzlabot profesionalitāti un strādāt vēl pārdomātāk, ko arī aicinu darīt ikvienu IZM strādājošo. Tāpēc, atbildot uz Jūsu jautājumu par to, kas nodrošina skolu reorganizācijas, likvidācijas un saskaņošanas procesu, informēju, ka IZM par to ir atbildīgs Profesionālās izglītības un vispārējās izglītības departaments. Saskaņā ar ministrijas 2009.gada 3.jūnija kārtību Nr.33 “Paraksta tiesību izmantošanas kārtība” dokumentus, kas attiecas uz izglītības iestāžu reorganizāciju, slēgšanu un dibināšanu, paraksta valsts sekretāra vietnieks nozares politikas jautājumos. Visiem šī jautājuma risināšanā iesaistītajiem ir atbilstošas kompetences, kā arī valsts sekretāra vietniecei nozares politikas jautājumos K.Vāgnerei ir augstākā pedagoģiskā izglītība un praktiskā darba pieredze skolā.
Savukārt, atbildot uz Jūsu jautājumu par finansēšanas principa “nauda seko skolēnam” ieviešanu, vēlos informēt, ka šī principa ieviešana ar 2009.gada 1.septembri sakrita gan ar laiku, kad bija jāveic darbi izglītības jomā, kas gadiem netika veikti, lai gan skolēnu skaits pēdējo 10 gadu laikā samazinājies par apmēram 30%, gan ar jau manis pieminēto būtisko finansējuma samazinājumu nozarei, proti, mērķdotācijas pedagogu darba samaksai 2010.gada “bāzes izdevumos” pret 2009.gada sākotnējo budžetu bija par 161 miljonu latu mazākas. Tādējādi, lai saviem iedzīvotājiem nodrošinātu atbilstošu izglītības pakalpojuma sniegšanu, pašvaldībām bija būtiski jāpārskata gan izglītības iestāžu tīkls, gan klašu piepildījums, gan citi jautājumi.
Līdz ar finansēšanas principa “nauda seko skolēnam” ieviešanu IZM tiek rūpīgi sekots līdzi tā īstenošanas gaitai – ir izveidota pastāvīgi strādājoša darba grupa, kurā līdzās IZM un Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas speciālistiem strādā arī Latvijas izglītības vadītāju asociācijas, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības, Latvijas Pašvaldību savienības un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas pārstāvji. Darba grupas sanāksmes ir notikušas arī izbraukumu sēdēs Olainē, Ozolniekos, Jelgavā, Aknīstē un Jēkabpilī, iepazīstoties ar finansēšanas principa ieviešanu un skolu darbību tā rezultātā. Ir sagatavots informatīvā ziņojuma projekts par finansēšanas principa ieviešanas pirmā gada rezultātiem. Latvijas Universitātes ekonometrijas profesors un BICEPS asociētais pētnieks Dr. Mihails Hazans sadarbībā ar IZM veica pētījumu par pedagogu darba samaksu Latvijā krīzes apstākļos un pedagogu darba samaksu pirms un pēc finansēšanas principa “nauda seko skolēnam” ieviešanas. Šī pētījuma sākotnējie rezultāti, līdzīgi kā Pasaules Bankas ekspertu viedoklis, apliecina, ka principa ieviešana ir uzsākta veiksmīgi, tā viennozīmīgi ir turpināma, jo tiek sekmēta izglītības kvalitāte, resursu efektīva izmantošana, vienlaikus īstenojot izglītības politikas mērķi – izglītības sākumposms tuvāk bērna dzīvesvietai.
Līdzīgs viedoklis tika saņemts arī IZM un Latvijas Pašvaldību savienības kārtējo sarunu sanāksmē 2010.gada 15.jūnijā, kurā īpaša uzmanība tika pievērsta tā saucamā “sākumskolas” koeficienta pielietošanai. Izvērtējot skolu tīkla sakārtošanas gaitu un rezultātus, pozitīvi vērtējams ir tas, ka ievērojami pieaugusi pašvaldību patstāvība skolu tīkla plānošanā un attīstībā. Šobrīd izglītības iestādēs rūpīgāk nekā iepriekš domā par izglītības piedāvājuma kvalitāti, jo tikai tā var piesaistīt vairāk skolēnu. Savukārt IZM, veicot nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos, nodrošinājusi būtisku administratīvā un birokrātiskā sloga samazināšanu skolām, skolu direktoriem, ko atzinīgi vērtē izglītības jomā iesaistītie.
Lai arī ilgus gadus vairāku ar izglītību saistītu jautājumu risināšana dažādu iemeslu dēļ tika atlikta, taču ar jaunā finansēšanas principa ieviešanu tie ir uzsākti, kā arī radīti priekšnoteikumi optimālai pamata un vidējās izglītības organizācijai Latvijā. Proti, skolām, vadoties no skolēnu spējām un interesēm, ir iespējas dažādot savu izglītības programmu piedāvājumu, paaugstināt mācību iestāžu konkurētspēju un izglītības kvalitāti, izglītībai piešķirtais finansējums tiek izlietots maksimāli lietderīgi, veicinot kvalitatīvu un uz profesionālo izaugsmi orientētu skolu tīkla attīstību, kas ir svarīgs ieguvums Latvijas pašreizējā situācijā.
Ar cieņu,
izglītības un zinātnes ministre T.Koķe
Rīgā 2010.gada 16.jūnijā