Latvijas Pašvaldību savienības rezolūcija
Viesītē 1999.gada 28.maijā
Par 2000. gada pašvaldību budžeta veidošanas pamatprincipiem
Līdz šim, veidojot valsts budžetu, pašvaldību funkciju nodrošinājums katru gadu nebija starp valdību prioritātēm. Palielinot līdzekļus dažādiem centralizēti finansējamiem pasākumiem, tika aizmirsts, ka lielāko daļu no pakalpojumiem iedzīvotājiem saskaņā ar mūsu likumiem sniedz pašvaldības, nevis valdība. Tādēļ nevērība pret pašvaldību budžetiem patiesībā izpaužas kā nevērība pret vitāli vissvarīgākajām Latvijas iedzīvotāju interesēm.
Tādēļ LPS 9.kongress aicina valdību:
* pildīt Iecerētās darbības deklarācijā paustos solījumus pašvaldību finansu jomā,
* veidojot 2000.gada valsts budžeta projektu, balstīties uz šādiem 2000.gada pašvaldību budžeta veidošanas pamatprincipiem:
1. Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjiem atļaut piedalīties ar padomdevēja balsstiesībām budžeta projekta izskatīšanai veltītajās Ministru kabineta sēdēs.
2. Palielināt pašvaldību budžeta daļu valsts kopbudžetā.
3. Noteikt pašvaldībām patstāvīgu un stabilu nodokļu bāzi, izstrādājot objektīvu nodokļu prognožu noteikšanas procedūru, veicinot informācijas apmaiņu par nodokļu maksātājiem, uzlabot nodokļu iekasēšanas un sadales kārtību, paredzot tiešo ieskaitīšanu pašvaldību budžetos, kā arī pakāpeniski iesaistīt pašvaldības nodokļu administrēšanā.
4. Likumā "Par nodokļiem un nodevām" iedzīvotāju ienākuma nodokli un nekustāmā īpašuma nodokli noteikt kā pašvaldību nodokļus"
5. Pilnveidot pašvaldību finansu izlīdzināšanas sistēmu, saglabājot ilglaicīga likuma principu un izstrādājot objektīvus kritērijus, kas nodrošinātu katrai pašvaldībai pietiekamu finansējumu tās funkciju veikšanai.
6. Nepieļaut jaunu funkciju uzlikšanu pašvaldībām, pirms nav nodrošināts pilns finansējums normatīvos aktos jau noteiktām funkcijām.
7. Noteikt pamatotu metodiku pašvaldību kopējās finansu nepieciešamības aprēķinam.
8. Atjaunot pašvaldībām pieeju kapitāla tirgum un ratificēt Eiropas Vietējo pašvaldību hartas 9.panta 8.paragrāfu.
9. Nodrošināt mērķdotāciju pieaugumu pašvaldībām Valsts investīciju programmas ietvaros ne mazākā apmērā, kā valsts budžeta iestādēm noteikto (vai ne mazāku par 30%, salīdzinot ar 1999.gadu).
10. Atbalstīt 2000.gada Valsts investīciju programmā finansējumu Vienotai pašvaldību informācijas sistēmai.
11. Nodrošināt valsts budžeta finansējumu Izglītības likuma izpildei.
Priekšsēdis A.Jaunsleinis