Aizsardzības ministrs: Par “Mistral” kuģu jautājuma izskatīšanu Eiropas Parlamentā
Aizsardzības ministrs Imants Lieģis pauž gandarījumu, ka 8.septembrī Eiropas Parlamenta (EP) Strasbūras sesijā tika izskatīts jautājums par kopējo ES ārlietu un drošības politiku, konkrēti – par ieroču eksportu. Šis jautājums Baltijas valstīm ir īpaši aktuāls, kopš parādījās informācija, ka Francija varētu pārdot Krievijai helikopteru bāzes kuģus “Mistral”.
“Esmu pārliecināts, ka tādi stratēģiski un militāri jautājumi kā jaunākās paaudzes bruņutehnikas pārdošana trešajām valstīm pirms to pieņemšanas ir jāapspriež NATO partneru un ES dalībvalstu ietvaros,” savu pārliecību pauž I.Lieģis. “NATO un ES centieni uzlabot sadarbību ar Krieviju nedrīkst notikt uz Baltijas jūras reģiona drošības rēķina.”
Aizsardzības ministrs jau kopš 2009.gada decembra akcentējis, ka nepieciešams rūpīgāk izvērtēt NATO un ES dalībvalstu ieroču eksportu – gan tikšanās laikā ar Francijas aizsardzības ministru Ervē Morēnu, gan ES un NATO valstu aizsardzības ministru sanāksmēs, gan paužot savu pārliecību vairākiem ietekmīgiem ārvalstu medijiem. Ministrs rosinājis ietvert jautājumu par bruņutehnikas pārdošanu trešajām valstīm arī jaunajā NATO stratēģiskajā koncepcijā.
Neskatoties uz to, ka savu protestu izteikušas ne vien visas trīs Baltijas valstis, bet arī Gruzija un ASV, Francija turpina sarunas ar Krieviju par “Mistral” pārdošanu.
Uz 199 metrus garā “Mistral” iespējams izvietot jūras kājnieku bataljonu, 16 helikopteru un 40 “Leclerc” tipa tanku, divus vai trīs desanta kuģus un līdz pat 70 automašīnu. Kuģis ir paredzēts bruņoto spēku operācijām piekrastē, un to var izmantot gan miera uzturēšanas un glābšanas misijās, gan cīņā pret pirātismu.
Jautājumu par kopējo ārlietu un drošības politiku iniciējuši vairāki EP deputāti no Latvijas, Polijas, Zviedrijas, Dānijas, Lietuvas, Igaunijas, Vācijas un Somijas.
Aizsardzības
ministrijas
Militāri publisko attiecību departaments