• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par kultūras mantojuma sakārtošanu. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 26.10.2010., Nr. 169 https://www.vestnesis.lv/ta/id/220062

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par LTV rīcību, pārdodot reklāmu

Vēl šajā numurā

26.10.2010., Nr. 169

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par kultūras mantojuma sakārtošanu

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti 20.oktobrī, apmeklējot Kalnciema ielas kvartālu, pauda pārliecību, ka valsts, ieguldot naudu kultūras mantojuma sakārtošanā, finansiāli iegūst.

“Latvija var lepoties ar vairāk nekā astoņiem tūkstošiem valsts aizsargājamu kultūras pieminekļu arhitektūrā, arheoloģijā, mākslā un citās jomās. Finanšu līdzekļi, kas tiek atvēlēti to uzturēšanai un sakārtošanai, budžetā atgriežas ar uzviju,” uzsvēra komisijas priekšsēdētājs Jānis Strazdiņš.

Sakārtojot kultūras pieminekļus, ne tikai tiek saglabāts mantojums, bet arī veicināta nodarbinātība un būtiski pieaug zemes vērtība, norādīja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis. Kultūras mantojuma pienesums valsts budžetā nav nosakāms vienkāršos finansiālos aprēķinos, atzina komisija.

Kultūras pieminekļi Eiropas Savienībā nodrošina deviņus miljonus darba vietu, un nozares apgrozījums ir 420 miljoni eiro, sacīja J.Dambis, piebilstot, ka atšķirībā no auto industrijas darba iespējas nozarēs, kas saistītas ar kultūras mantojumu, pieaug.

Viens no Kalnciema ielas kvartāla īpašniekiem un atjaunotājiem Mārtiņš Dambergs skaidroja: lai veicinātu privāto iniciatīvu rūpēties par pieminekļiem, no uzņēmēja viedokļa efektīvāks ir nevis pātagas, bet burkāna princips. Viņam cilvēku interese un novērtējums ir lielākais motivējošais elements, uzsvēra M.Dambergs.

Daudzos gadījumos kultūras pieminekļus iegādājas uzņēmēji, kurus vairāk interesē zeme, tāpēc tiek veicināta pieminekļa bojāeja. Lai novērstu šādus gadījumus un tiktu ievērotas pieminekļu aizsardzības prasības, nepieciešams stingrs mehānisms. Citādi ir ar īpašniekiem, kuri mēģina pieminekli pienācīgi uzturēt, taču saskaras ar finansējuma trūkumu, pauda Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs.

Pārrunājot finansējuma pieejamību, deputāti atzina, ka būtisks avots ir Eiropas Savienības fondu finansējums, kuram jābūt pieejamam arī salīdzinoši maziem projektiem un jāatbalsta arī privātās iniciatīvas. Kā atzina Kalnciema ielas kvartāla īpašnieks, salīdzinot ar pašvaldībām, viņam ir grūtāk pretendēt uz fondu atbalstu.

Saeimas preses dienests

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!