Par tautas nobalsošanas pieredzi
Lai apspriestu iespējamos labojumus tautas nobalsošanas likumdošanā un organizācijā, Centrālā vēlēšanu komisija 7.janvārī Rīgā uz īpašu semināru pulcināja gandrīz simts republikas pilsētu un rajonu vēlēšanu komisiju pārstāvjus.
Divu mēnešu laikā, kas pagājuši kopš pēdējās tautas nobalsošanas, vietējo vēlēšanu komisiju locekļiem bija jāizvērtē tautas nobalsošanā gūtā pieredze. Šī darba rezultātā Centrālajai vēlēšanu komisijai tika iesniegti vairāk nekā piecdesmit dažādi priekšlikumi darba organizācijas pilnveidošanai.
Kā pastāstīja Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars, saņemtos priekšlikumus var iedalīt vairākās grupās. Pirmkārt tie ir priekšlikumi, kas attiecas uz vēlētāja iespējām piedalīties tautas nobalsošanā. Piemēram, vēlēšanu komisiju locekļi uzskata, ka būtu nepieciešams atvieglot kārtību, kādā vēlētāji, kas slimības dēļ nespēj ierasties vēlēšanu iecirknī, var pieteikties balsošanai mājās. Šobrīd likums paredz, ka šāds pieteikums rakstveidā iesniedzams vēlēšanu iecirknī, taču ne visiem tas ir iespējams.
Otrā grupa ir dažādi ierosinājumi par to, kā būtu pilnveidojamas Centrālās vēlēšanu komisijas instrukcijas, kas precizē kārtību, kādā organizējama tautas nobalsošana. Vienlaikus ir saņemti arī priekšlikumi, kā labāk īstenot sadarbību starp Centrālo vēlēšanu komisiju un vietējām vēlēšanu komisijām.
Divu mēnešu laikā īpaša Centrālās vēlēšanu komisijas darba grupa izvērtēja arī komisijai iesniegtos tautas nobalsošanas gaitas protokolus. Lai gan darba grupa atzina, ka parakstu vākšana un tautas nobalsošana ir organizēta sekmīgi, turpmāk lielāka uzmanība jāpievērš lietvedības jautājumu ievērošanai.
"Visam mūsu darbam ir tikai viens mērķis — padarīt tautas nobalsošanu un vēlēšanas pēc iespējas ērtākas visiem vēlētājiem. Un es ceru, ka mums tas izdosies arvien labāk," pēc semināra atzina A.Cimdars.
Kristīne Bērziņa, CVK priekšsēdētāja palīdze