Budžets pieņemts, tagad tik jāpilda
Ingrīda Ūdre, Saeimas Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja biedre, — "Latvijas Vēstnesim"
— Kā jūs, būdama Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja biedre, vērtējat to, kā norisinājās valsts budžeta 1999. gadam apspriešana un pieņemšana Saeimā ceturtdien, 25. februārī?
— Domāju, ka, ņemot vērā visus līdzšinējos priekšlikumus un ieteikumus, tas ir pietiekami profesionālā un kompetentā līmenī izskatīts.
— Vai ir bijuši kaut kādi vairāk vai mazāk nozīmīgi grozījumi pieņemtajā likumā, kas atšķiras no valdības iesniegtā budžeta projekta normām?
— Praktiski nē. Ja arī ir bijuši, tad pavisam minimāli.
— Vai, jūsuprāt, šis valsts budžets 1999.gadam būs izpildāms?
— Man personiski tas izraisa dalītas jūtas. Ienākumu daļa, protams, rada šaubas. Taču es paļaujos arī uz Finansu ministrijas pārstāvju visai kompetentajām prognozēm. Jāsaka arī, ka ir iespējas koriģēt kārtējos izdevumus dažādām ministrijām un dažādām programmām.
— Vai valstij un pašvaldībām nav kaitējis tas, ka budžets pieņemts tikai divus mēnešus pēc gada sākuma?
— Iespējams, ka tā arī ir. Taču, manuprāt, to nevarētu uzskatīt par nenormālu parādību, ja parlaments pārvēlēts iepriekšējā gada nogalē. Jaunā valdība nopietni un rūpīgi strādāja pie iepriekšējās valdības sagatavotā valsts budžeta projekta. Starp citu, bija arī konceptuāla rakstura debates, kas bija saistītas ar būtiskām pārmaiņām ārējā finansu situācijā.
— Kuras nozares varētu būt visneapmierinātākās ar nule pieņemtā valsts budžeta skaitļiem un aplēsēm?
— Noteikti tās varētu būt kultūra un izglītība, arī tās iestādes, kas saistītas ar sociālajiem un labklājības jautājumiem. Bet nav taču nemaz iespējama tāda situācija, ka visas nozares būtu apmierinātas, tiecoties gūt vairāk vai mazāk līdzekļu no valsts ieņēmumiem saviem nepieciešamajiem izdevumiem. Visiem vienmēr būs par maz — tā tas izsenis ir bijis daudzās valstīs, īpaši demokrātiskajās.
Mintauts Ducmanis,
"LV" Saeimas un valdības lietu redaktors
Vakar, 1. martā