Par tālākizglītošanos angļu valodā
Šodien, 25.janvārī, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Greiškalns parakstīs vienošanos starp Izglītības un zinātnes ministriju un Britu padomi par angļu valodas skolotāju tālākizglītības programmas "Profesionālās attīstības programma" īstenošanu Latvijā. Vienošanās paredz programmu īstenot trīs gados — līdz 2003.gada 31.decembrim.
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Britu padomi turpinās 1992.gadā sākto Latvijas angļu valodas skolotāju tālākizglītības programmas īstenošanu, kura šajā mācību gadā paredz apmācīt 834 angļu valodas skolotājus. Programmas mērķis ir nodrošināt angļu valodas skolotājiem jaunas un progresīvas valodas pasniegšanas metodikas apguvi.
Profesionālās attīstības programmā ir trīs daļas. Atkarībā no skolotāju sagatavotības līmeņa programmas apguve ir sadalīta 36, 32 un 16 stundu kursos. Tie ir bezmaksas un notiek rajonu centros.
Līdz šim programmas ietvaros likti pamati un attīstīta angļu valodas skolotāju profesionālās attīstības programma. Izveidota plaša, visu Latviju aptveroša tālākizglītības atbalsta struktūra. Programmas 19 reģionālajos centros strādā un kursus vada desmit skolotāji — praktiķi, kuri speciāli sagatavoti šim darbam Lielbritānijā un Britu padomes rīkotajos regulārajos semināros Rīgā. Pagājušajā mācību gadā programmu apguva 687 skolotāji.
Kursu vadītāji kopā ar britu speciālistiem izstrādājuši un praksē pārbaudījuši gandrīz 60 mācību tēmas.
Sagatavotā vienošanās paredz pušu pienākumus un saistības. Britu padome sava budžeta ietvaros nodrošina kursu vadītāju sagatavošanu un profesionālo pilnveidošanu, kā arī visu kursu materiālu izmaksas. Latvijas puse sedz pārējās kursu izmaksas (telpu īri, kursu vadītāju darba samaksu, ceļa izdevumus līdz kursu norises vietām).
Programmas finansējums tiek nodrošināts no IZM un Britu padomes budžeta līdzekļiem. 2001.gadā IZM plānotais programmas finansējums ir 7410 latu, Britu padomes — 8500 latu, kā arī papildu izdevumi par kursu vadītāju mācībām Lielbritānijā. 2000.gadā IZM programmas finansēšanai piešķīra 4926 latus (Ls 7 vienam dalībniekam), Britu padome — 11 590 latu.
"Lielbritānijas valdība un Britu padome atbalsta Profesionālās attīstības programmas turpinājumu, jo angļu valodas apguves veicināšana un labākās pieredzes nodošana angļu valodas mācīšanā ir viena no Britu padomes galvenajām prioritātēm un darbības mērķiem. Programma ir labs pamats arī citu Britu padomes un IZM projektu attīstībai," uzskata Angļu valodas mācīšanas un izglītības projektu vadītāja Britu padomes pārstāvniecībā Latvijā Anna Stjuarte.
Ilze Āķe, IZM preses sekretāre