Atceres
Pieminot 1991.gada barikāžu notikumu 20.gadadienu
Baltijas asambleja:
Baltijas asamblejas (BA) Prezidijs 13.janvārī Viļņā pieņemtā paziņojumā aicina Baltijas valstis visaugstākajā līmenī atzīmēt 1991.gada janvāra un augusta notikumu divdesmito gadskārtu, tādējādi ne tikai apliecinot cieņu brīvības aizstāvjiem, bet arī sākot īstenot jaunus pasākumus Baltijas valstu vienotības stiprināšanā.
“Baltijas valstīm ir svarīgi saglabāt vēsturisko atmiņu, tā ir ļoti nozīmīga triju tautu solidaritātes, valstiskuma tradīciju un pilsoniskās apziņas stiprināšanai,” teikts paziņojumā. “Baltijas valstu institūcijām vēl ciešāk jāsadarbojas šajā jomā un jākoordinē valstu politika gan reģionā, gan arī plašākā starptautiskā līmenī.”
BA Prezidijs paziņojumā uzsver, ka Baltijas valstu atbrīvošanos no padomju okupācijas atspoguļojošā vēsture reizē ir arī Eiropā kopumā notikušo pārmaiņu vēsture, brīvības un demokrātisko vērtību uzvaras paraugs, kas spēj iedvesmot ikvienu mūsdienu un nākamo paaudžu cilvēku.
“1991.gada janvāra notikumu laikā Lietuvā, Latvijā un Igaunijā paši pilsoņi miermīlīgā ceļā, neraugoties uz to, ka pret viņiem tika lietots militārs spēks, pašaizliedzīgi aizstāvēja ne tikai savu valsti un triju Baltijas valstu tiesības, bet arī tautas brīvības ideju,” norādīts paziņojumā.
Tādēļ BA Prezidijs ierosina Baltijas valstu parlamentiem un valdībām plānot 1991.gada janvāra un augusta vēsturisko notikumu piemiņas pasākumus un ieteikt veidot ilgtermiņa programmas vēsturisko notikumu iemūžināšanai, kā arī kultūras politikas kopējo vadlīniju un informācijas izplatīšanas rīcības plānu izstrādei un koordinēšanai.
Baltijas asambleja ir Latvijas, Lietuvas un Igaunijas parlamentu sadarbības organizācija, kas dibināta ar mērķi koordinēt Baltijas valstu sadarbību parlamentārā līmenī, diskutēt par jautājumiem un projektiem, kas kopīgi visām trim reģiona valstīm, kā arī, lai paustu kopēju nostāju par politiskiem, ekonomiskiem, sociāliem un kultūras jautājumiem Eiropas Savienības un starptautiskā līmenī. BA veido nacionālās delegācijas – 12 līdz 20 deputāti no katra Baltijas valstu parlamenta.
Saeimas preses dienests
Par ceļojošo izstādi “Tā mēs gājām uz neatkarību”
13.janvārī ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis ceļojošās izstādes “Tā mēs gājām uz neatkarību” atklāšanā, kas veltīta barikāžu 20.gadadienai, uzsvēra: “Ja pieveram acis un savas dvēseles vedam 20 gadus atpakaļ, bija gan lepnums, gan pārdzīvojums, gan baiļu trīsas, kas mainījās uz iedvesmu un pašaizliedzību. Fotogrāfijas ir tās, kas ļauj saprast tā laika sajūtas un sevis ziedošanu.”
Barikāžu laika Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks akcentēja, ka “tā ir liela laime dzīvot savā nacionālā valstī. Tā ir mana atbilde – vai bija vērts. Mūsu zeme ir mūsu rokās. Dziesmotā revolūcija ir augstākais punkts, un ar to mēs varam lepoties ar savu gara spēku, jo ar dziesmām mēs aizstāvējām savu neatkarību, tā ir vērtība, kas paliks mūžos”.
Fotoizstāde veidota kā vēsturiski dokumentāla liecība, cenšoties hronoloģiski izsekot 1991.gada janvāra notikumu secībai, atspoguļojot pašus nozīmīgākos tā brīža Latvijas vēsturiskos momentus, kā arī veltot īpašu nozīmi cilvēku noskaņojumu un emocionālo pārdzīvojumu atspoguļojumam.
Izstādi veido 50 ierāmētas lielformāta fotogrāfiju digitālās izdrukas un katra fotogrāfija ar anotāciju četrās valodās – latviešu, angļu, franču un krievu.
Fotoizstādei ir izdots katalogs četrās valodās, kas hronoloģiski sakārtots fotoalbumā ar dokumentālās esejistikas žanrā veidotiem aprakstiem par konkrētajiem notikumiem.
Fotogrāfiju autori ir tādi pazīstami fotogrāfi kā Uldis Briedis, Aivars Liepiņš, Gunārs Janaitis, Boriss Koļesņikovs, Imants Prēdelis, Vitālijs Stīpnieks, Andris Tenass, Māris Zemgalietis, Andis Eglītis, Ilmārs Znotiņš.
26.janvārī izstāde tiks eksponēta Latvijas Republikas pārstāvniecībā Briselē.
Ārlietu ministrijā izstāde ir apskatāma no 14. līdz 21.janvārim.
Ārlietu ministrijas Preses un informācijas nodaļa