Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par jauniešu priekšlikumiem izglītības jomas pilnveidei. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 7.06.2011., Nr. 88 (4486) https://vestnesis.lv/ta/id/231289

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par jauniešu priekšlikumiem tautsaimniecības uzlabošanai

Vēl šajā numurā

07.06.2011., Nr. 88 (4486)

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par jauniešu priekšlikumiem izglītības jomas pilnveidei

Jauniešu Saeimas deputāti 3.jūnijā pēc aktīvām debatēm pieņēma deklarāciju “Par bērnu un jauniešu iesaistīšanos Latvijas izglītības un kultūras telpas veidošanā”, kurā ietvertas skolēnu idejas par izmaiņām izglītības jomā.

Deklarācijas teksts tika izstrādāts Jauniešu Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā un vēlāk debatēts un apstiprināts Jauniešu Saeimas sēdē. Atbildīgajā komisijā jaunieši dalījās savā pieredzē, kas dažādās skolās un reģionos ir atšķirīga.

Jaunie parlamentārieši akcentēja, ka izglītības saturā jāattīsta praktisko iemaņu apgūšana. Tādēļ skolām būtu jāorganizē mācību ekskursijas. Komisijas sēdē Laima Mičāne no Āgenskalna Valsts ģimnāzijas stāstīja, ka ar klasi regulāri dodas uz izstādēm un uz skolu aicina viesus. Taču ne visās izglītības iestādes ieviesušas tādu praksi, tāpēc šis punkts jāietver deklarācijā, pauda jaunieši. Einārs Ervīns Deribo no Vircavas vidusskolas savā priekšlikumā norādīja, ka praktiskais darbs jāorganizē, lai būtu vieglāk izprast mācītā jēgu, jo tukša teorija neko nedod.

Lai atvieglotu piemērotas profesijas izvēli, uz izglītības iestādēm jāaicina vieslektori un jārīko karjeras dienas, kurās skolu absolventi dalās pieredzē. Tālākai dzīvei skolēniem noderīgas būtu arī retorikas stundas, uzskata jaunieši.

Deklarācijā liela uzmanība pievērsta veselīgam dzīvesveidam, akcentējot, ka jauniešu vidū jāveicina sportiskas aktivitātes, kā arī skolā jāapgūst veselības mācība un pirmās palīdzības sniegšana. Tāpat jaunieši deklarācijā iekļāva punktu, ka sākumskolu audzēkņiem skolās jāsaņem brīvpusdienas.

Spriežot par augstāko izglītību, jaunie politiķi vienojās, ka jānodrošina tās pie­ejamība neatkarīgi no mantiskā stāvokļa un ar valsts budžeta finansēto vietu skaitu jāstimulē ražošana un ekonomika. Savukārt studējošajiem par valsts budžetu pēc studijām noteikts laiks jāstrādā valsts interesēs. Jauniešu Saeimas locekļi vienojās, ka būtu jāparedz iespējas izcilākajiem vidusskolēniem iegūt valsts apmaksātu augstāko izglītību Latvijā.

Tāpat deklarācijā uzsvērta nepieciešamība stiprināt izglītības kvalitāti lauku teritorijās, lai tā būtu konkurētspējīga un skolu absolventi sekmētu dzimto novadu attīstību.

Jaunieši neatbalstīja priekšlikumu saīsināt vasaras brīvlaiku līdz diviem mēnešiem, lai tādējādi vidusskolu varētu pabeigt vienpadsmit gados. Vitālijs Nosovs no Rīgas 33.vidusskolas pauda, ka kopējā mācību laika saīsināšana tomēr būtu jāapsver, jo šobrīd vidusskolu beidz arī jau 19 gadus sasnieguši jaunieši. Taču skolēni atbalstīja punktu, ka vidējai izglītībai jābūt obligātai un vecākiem jānosaka atbildība, ja bērns skolu neapmeklē.

Komisijas sēdē jauniešiem strādāt palīdzēja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas biedrs Jānis Strazdiņš. Viņš izteica atzinību par jauniešu idejām un spēju tās aizstāvēt.

Saeimas preses dienests

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!