Ministru kabineta rīkojums Nr.299
Rīgā 2011.gada 6.jūlijā (prot. Nr.41 47.§)
Par Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnēm laika posmam no 2011.gada līdz 2015.gadam
1. Atbalstīt Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnes laika posmam no 2011.gada līdz 2015.gadam (turpmāk – pamatnostādnes).
2. Noteikt Ārlietu ministriju par atbildīgo institūciju pamatnostādņu īstenošanā.
3. Pamatnostādņu īstenošanu nodrošināt atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.
4. Ārlietu ministrijai līdz 2013.gada 1.decembrim iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā starpposma novērtējuma informatīvo ziņojumu par pamatnostādņu īstenošanu un gala ietekmes novērtējumu līdz 2016.gada 1.jūlijam.
5. Atzīt par spēku zaudējušu Ministru kabineta 2003.gada 19.februāra rīkojumu Nr.107 "Par Latvijas Republikas Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnēm" (Latvijas Vēstnesis, 2003, 28., 81., 153.nr.; 2005, 60.nr.; 2007, 92.nr.).
Ministru prezidents V.Dombrovskis
Ārlietu ministrs Ģ.V.Kristovskis
(Ministru kabineta
2011.gada 6.jūlija
rīkojums Nr.299)
Attīstības sadarbības politikas pamatnostādņu laika posmam no 2011.gada līdz 2015.gadam kopsavilkums
Ārlietu ministrijas izstrādātās Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnes laika posmam no 2011.gada līdz 2015.gadam (turpmāk – pamatnostādnes) ir vidēja termiņa plānošanas dokuments. Ņemot vērā, ka ir beidzies Attīstības sadarbības politikas programmas no 2006.gada līdz 2010.gadam darbības termiņš, bet spēkā esošās Latvijas Republikas Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnes ir apstiprinātas vēl pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un ir saturiski novecojušas, jaunās pamatnostādnes konceptuāli veidotas kā šo divu dokumentu apvienojums.
Pamatnostādnēs iestrādāti būtiskākie starptautiskie un Eiropas Savienības attīstības sadarbības principi, kas apliecina, ka Latvija tos atbalsta un konsekventi piemēro praksē. Laika posmam līdz 2015.gadam izvirzīti šādi mērķi:
1) stiprināt Latvijas kā divpusējā donora lomu, tādējādi īstenojot Latvijas ārpolitiskās intereses;
2) veicināt sabiedrības izpratni un atbalstu attīstības sadarbības mērķiem un politikai;
3) veicināt Latvijas lomas palielināšanos starptautisko attīstības mērķu sasniegšanā un starptautisko saistību izpildi.
Papildus jau līdz šim prioritārajam Latvijas attīstības sadarbības Eiropas Savienības Kaimiņattiecību politikas Austrumu partnerības valstu reģionam nākamajā periodā plānots izvērst sadarbību arī ar Centrālāzijas reģiona valstīm. Attīstības sadarbībā Latvija koncentrēsies uz jomām, kurās tai ir zināmas priekšrocības, ekspertīze un konkrēts pieprasījums no partnervalstīm.
Pamatnostādņu veidošanas procesā īpaša uzmanība pievērsta sabiedrības pārstāvju iesaistei. Notika konsultācijas ar Saeimas Ārlietu komisiju, nevalstiskajām organizācijām (tajā skaitā biedrību "Latvijas Platforma attīstības sadarbībai" (LAPAS)), sociālajiem partneriem (tajā skaitā Latvijas Darba devēju konfederāciju), kā arī ar Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, privāto sektoru, akadēmisko sektoru un citiem pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem.
No 2010.gada 19.marta līdz 19.aprīlim pamatnostādņu projekts bija nodots sabiedrības apspriešanai. Saņemtie priekšlikumi tika ņemti vērā, veidojot pamatnostādnes.
Lai izpildītu starptautiskās saistības un, īstenojot konsekventu attīstības sadarbības politiku, sasniegtu pamatnostādnēs izvirzītos mērķus, vienlaikus ņemot vērā Latvijas ekonomisko situāciju pēc 2008.–2009.gada ekonomiskās krīzes, 2012.gadā Latvijas attīstības sadarbības politikas īstenošanai nepieciešami vismaz 100 000 latu – summa, ko Latvija atvēlēja attīstības sadarbībai 2005.gadā, kad tika uzsākta politikas īstenošana Latvijā.
Sākot ar 2013.gadu, izvērtējot valsts budžeta iespējas, attīstības sadarbībai paredzētā finansējuma apjoms būtu pakāpeniski jāpalielina, tiecoties uz starptautisko finansējuma mērķu sasniegšanu līdz 2015.gadam.
Ārlietu ministrs Ģ.V.Kristovskis