Ministru kabineta sēdē: 2011.gada 12.jūlijā
TM: Par ierosinājumu likumos svītrot nāvessodu
12. jūlijā Ministru kabinets atbalstīja grozījumus Krimināllikumā un ar to saistītajos likumos un likumprojektu par Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 13.protokolu, kas paredz svītrot nāvessodu.
Šā gada martā, izskatot jautājumu par nāvessoda pilnīgu atcelšanu, Saeimas Juridiskā, Ārlietu, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija to atbalstīja un aicināja virzīt izstrādāto likumprojektu paketi pieņemšanai Saeimā.
Krimināllikums nosaka, ka pašlaik nāvessodu var piemērot tikai pilngadību sasniegušiem vīriešiem, kas izdarījuši slepkavību kara laikā.
2002.gada 5.maijā Viļņā Latvija parakstīja minētās konvencijas 13.protokolu, kas paredz atcelt nāvessodu arī par noziegumiem, kas izdarīti kara laikā. Protokolu ir apstiprinājušas 42 no 47 Eiropas Padomes dalībvalstīm.
Ar konvencijas protokolu un likumu grozījumiem var iepazīties Ministru kabineta mājaslapā. Tie vēl jāpieņem Saeimā.
TM: Par reģistrācijas apliecību izsniegšanu pēc rakstveida pieprasījuma
12.jūlijā Ministru kabinets izskatīja Tieslietu ministrijas (TM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par tiesību subjekta reģistrācijas apliecības izsniegšanu tikai pēc tā rakstveida pieprasījuma. Ziņojums paredz turpmāko rīcību Uzņēmumu reģistra (UR) subjektu reģistrācijas apliecībām, no kurām plānots atteikties un izsniegt tikai pēc pieprasījuma.
Tieslietu ministrijas speciālisti norāda, ka obligāts pienākums saņemt Uzņēmumu reģistra reģistrācijas apliecību, noteiktos gadījumos to uzrādīt vai izgatavot un iesniegt tās kopiju valsts un pašvaldību institūcijās, kā arī izmantot to civiltiesiskajā apritē komersantiem un citiem reģistrētajiem subjektiem ir papildu administratīvais slogs.
Tiesību subjekts iegūst noteiktu statusu tikai ar brīdi, kad tas ierakstīts konkrētajā reģistrā, nevis saņemot reģistrācijas apliecību. Līdz ar to reģistrācijas apliecības izsniegšanai nav juridiskas nozīmes un no tās nav iespējams gūt aktuālo informāciju par attiecīgo subjektu.
Turklāt obligāta reģistrācijas apliecību izsniegšana papīra formā liedz ieviest vienotu elektronisku reģistrāciju Uzņēmumu reģistrā.
Atteikšanās no reģistrācijas apliecību izsniegšanas varētu notikt, kad būs veikti grozījumi normatīvajos aktos, kas paredz to uzrādīt vai iesniegt. Grozījumi varētu stāties spēkā ne agrāk kā 2012.gada 1.jūlijā.
Ar informatīvo ziņojumu var iepazīties Ministru kabineta mājaslapā.
Tieslietu ministrijas Administratīvais departaments
ZM: Par vienkāršāku sertifikāta un apliecības iegūšanas kārtību lauksaimniecības dzīvnieku pārraudzībā un citās jomās
12.jūlijā valdība akceptēja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos Ministru kabineta (MK) noteikumus "Fizisko personu, kas veic lauksaimniecības dzīvnieku vērtēšanu, pārraudzību, mākslīgo apsēklošanu, olšūnu un embriju transplantāciju, apmācības kārtība un kārtība, kādā šīm personām izsniedz un anulē attiecīgus sertifikātus un apliecības", nosakot vienkāršāku kārtību, lai iegūtu sertifikātu lauksaimniecības dzīvnieku vērtēšanā, pārraudzībā, mākslīgajā apsēklošanā, olšūnu un embriju transplantācijā, kā arī iegūtu apliecību lauksaimniecības dzīvnieku pārraudzībā un mākslīgajā apsēklošanā.
Līdz ar to fiziskām personām, kas vēlas saņemt sertifikātu lauksaimniecības dzīvnieku vērtēšanā, pārraudzībā, mākslīgajā apsēklošanā, olšūnu un embriju transplantācijā, kā arī fiziskām personām, kas vēlas saņemt apliecību lauksaimniecības dzīvnieku pārraudzībā un mākslīgajā apsēklošanā, nepieciešamos dokumentus šā sertifikāta un apliecības saņemšanai valsts aģentūrā "Lauksaimniecības datu centrs" būs jāiesniedz elektroniski.
Atbilstošos sertifikātus un apliecības izsniegs uz nenoteiktu laiku.
Sertifikāta saņemšanai attiecīgajā darbības jomā fiziskai personai būs jānokārto pārbaudes tests. Tāpat būs jāiziet teorētiskās un praktiskās apmācības kurss attiecīgajā darbības jomā, lai saņemtu apliecību.
Noteikumi paredz, ka fiziskai personai, kas saņēmusi sertifikātu vai apliecību, piecu gadu laikā jāapmeklē kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi attiecīgajā darbības jomā ne mazāk kā 16 stundu apjomā.
Fiziskai personai, kas trīs gadu laikā pēc sertifikāta saņemšanas nebūs sākusi darbību sertifikātā noteiktajā darbības jomā, to anulēs un šo personu izslēgs no sertifikātu ieguvušo fizisko personu reģistra.
Normatīvā akta prasības jāievēro šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācijām, fiziskām personām, kas vēlas saņemt sertifikātu lauksaimniecības dzīvnieku vērtēšanā, pārraudzībā, mākslīgajā apsēklošanā, olšūnu un embriju transplantācijā, kā arī fiziskām personām, kas vēlas saņemt apliecību lauksaimniecības dzīvnieku pārraudzībā un mākslīgajā apsēklošanā.
Normatīvais akts stāsies spēkā pēc tā publicēšanas laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa