Veselības ministrija: Par zāļu iegādes izdevumu kompensāciju
Lai novērstu situāciju, kad pacientiem sarežģītos finansiālos apstākļos nākas pārmaksāt par dārgākām savstarpēji aizvietojamām zālēm bez konkrēta medicīniska pamatojuma, Veselības ministrija (VM) apstiprināšanai Ministru kabinetā virza grozījumus 2006.gada 31.oktobra MK noteikumos Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.
Grozījumu projekts paredz, ka ārstam, pirmo reizi pacientam izrakstot valsts kompensētos A sarakstā iekļautos medikamentus un medicīniskās ierīces, kurām ir pieejamas līdzvērtīgas efektivitātes zāles un ierīces, ir pienākums norādīt lētākās jeb references zāles vai ierīces. Ja pacienta ārstēšanā ar šīm zālēm vai ierīcēm tiek panākts vēlamais ārstnieciskais efekts, arī turpmāk ārsts izraksta lētākās valsts apmaksātās zāles un medicīniskās ierīces. Savukārt, ja ārsts pamatoti uzskata, ka zāles jānomaina, lai uzlabotu ārstēšanas rezultātus, pacienta medicīniskajā kartē viņam būs jānorāda atbilstošs pamatojums, par to ziņojot Zāļu valsts aģentūrai saskaņā ar noteikto kārtību.
Vienlaikus pacientam tiek saglabāta izvēles brīvība, vienojoties ar ārstu, saņemt dārgākus medikamentus un medicīniskās ierīces, atsakoties no valsts kompensācijas. Tas savukārt ļaus citiem pacientiem, kuriem valsts kompensācija ir ļoti būtiska, nodrošināt nepieciešamās zāles un ierīces lielākā apmērā.
“Pienākums pirmo reizi pacientam nozīmēt izmaksu efektīvāko – references – kompensējamo medikamentu no līdzvērtīgas efektivitātes zālēm, pirmkārt, ir vērsts uz pacientu interešu aizstāvību, un vienlaikus nekādā veidā neierobežo ārstu profesionālo brīvību, par ko sākotnēji varētu rasties bažas,” norāda veselības ministrs Juris Bārzdiņš. “Šādus grozījumus šobrīd neatbalsta Latvijas Ārstu biedrība, tomēr vēlos norādīt, ka pacientu tiesību aizstāvēšana – ārstēties, nepārmaksājot par medikamentiem, kas tiek kompensēti no nodokļu maksātāju naudas, – nav iejaukšanās ārstu profesionālajā darbībā un atbildības jomā.”
Saskaņā ar Veselības ministrijas rīcībā esošajiem datiem jau šobrīd aptuveni ceturtā daļa ģimenes ārstu pirmreizēji pacientiem izraksta references medikamentus, tādējādi ļaujot pacientiem zālēm tērēt mazāk naudas.
Tāpat Veselības ministrijas iesniegtajos grozījumos Ministru kabineta noteikumos tiek precizēti nosacījumi par pienākumu aptiekām nodrošināt lētāko kompensējamo medikamentu un medicīnas ierīču pieejamību un Veselības inspekcijas kontroli pār šo noteikumu izpildi.
Oskars Šneiders, VM preses sekretārs