IEKŠLIETU MINISTRA PAVĒLE Nr.250
1993.gada 6. oktobrī
Par kārtību, kādā izsniedzamas speciālās atļaujas (licences) ieroču, munīcijas, sprāgstvielu un speciālo līdzekļu ievešanai un realizācijai Latvijas Republikā
1. Apstiprināt pievienoto "Instrukciju par kārtību, kādā izsniedzamas speciālās atļaujas (licences) ieroču, munīcijas, sprāgstvielu un speciālo līdzekļu ievešanai un realizācijai Latvijas Republikā".
2. Licencēšanas komisijai līdz 1993.gada 10.novembrim pret parakstu iepazīstināt ar instrukciju uzņēmējus, kuri līdz instrukcijas apstiprināšanai, saņēmuši ieroču, munīcijas, sprāgstvielu un (vai) speciālo līdzekļu ievešanas un (vai) realizācijas licences un uzdot uzņēmējiem 2 mēnešu laikā nodrošināt Instrukcijā noteikto prasību izpildi.
3. Mēneša laikā pēc pavēles 2. punktā minētā 2 mēnešu termiņa notecēšanas IeM licencēšanas komisijai izlemt par licenču anulēšanu tiem uzņēmējiem, kuri nav nodrošinājuši viņiem noteikto prasību izpildi.
4. Kontroli par šīs pavēles izpildi uzdot IeM licencēšanas komisijas priekšsēdētājam.
Ministrs Ģ.V.Kristovskis
Apstiprināta ar LR Iekšlietu
ministrijas
1993.g. 06.10. pavēli nr.250
INSTRUKCIJA
kārtību, kādā izsniedzamas speciālās atļaujas (licences) ieroču,
munīcijas, sprāgstvielu un speciālo līdzekļu ievešanai un
realizācijai Latvijas Republikā
1. Šī instrukcija nosaka kārtību, kādā IeM licencēšanas komisija izsniedz speciālās atļaujas (licences) ieroču, munīcijas, sprāgstvielu, tai skaitā ar sprāgstvielām pildītu pirotehnisko līdzekļu, un speciālo līdzekļu - gāzes pistoļu (revolveru), to patronu un ar kairinošas iedarbības vielām pildītu gāzes baloniņu - (turpmāk tekstā - ieroču un speciālo līdzekļu) ievešanai un (vai) realizācijai.
Instrukcija reglamentē tikai minēto uzņēmējdarbības veidu specifiskos noteikumus, pamatojoties uz likumiem "Par uzņēmējdarbību", "Par šaujamieročiem un speciālajiem līdzekļiem pašaizsardzībai", uzņēmējdarbības licencēšanu reglamentējošiem Valdības lēmumiem, kā arī vadoties no instrukcijas "Par vispārējo kārtību, kādā Iekšlietu ministrijā izsniedzamas un anulējamas speciālās atļaujas (licences) atsevišķiem uzņēmējdarbības veidiem".
2. Par ieroču un speciālo līdzekļu realizācijas uzņēmējdarbību šajā instrukcijā uzskatāma Latvijas teritorijā sistemātiski veikta ieroču un speciālo līdzekļu pārdošana vai nodošana fiziskām vai juridiskām personām.
Par ieroču un speciālo līdzekļu ievešanas uzņēmējdarbību šajā instrukcijā uzskatāma sistemātiska ieroču un speciālo līdzekļu nogādāšana Latvijas Republikā no ārvalstīm.
Nav uzskatāma par licencējamu uzņēmējdarbību ieroču un speclīdzekļu ievešana un sadale, ko savu likumā noteikto funkciju izpildes nodrošināšanai veic Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija, Iekšlietu ministrija, Zemessardze un Drošības dienests.
Instrukcija neattiecas arī uz gadījumiem, kad šī punkta 3. daļā minētās institūcijas izved un realizē ārvalstīs ieročus un speciālos līdzekļus saskaņā ar līgumiem, kurus akceptējusi Latvijas valdība.
3. Speciālo atļauju (licenci) ieroču un speciālo līdzekļu ievešanas un (vai) realizācijas uzņēmējdarbībai var saņemt Latvijas Republikas pilsonis, kurš sasniedzis 21 gada vecumu, kurš nav veicis un neveic Latvijas Republikai naidīgu darbību, ja viņš ieroču vai speclīdzekļu ievešanas un (vai) realizācijas nolūkā dibina uzņēmumu un ja uz viņu neattiecas LR likuma "Par šaujamieročiem un speciālajiem līdzekļiem pašaizsardzībai" 7.pantā minētie ierobežojumi.
Speciālo atļauju (licenci) ieroču un (vai) speciālo līdzekļu ievešanai un (vai) realizācijai var izsniegt arī valsts, pašvaldību un privātiem uzņēmumiem (uzņēmējsabiedrībām), ja visi to dibinātāji un dalībnieki ir Latvijas Republikas pilsoņi un ja tajos to darbu izpildi, kas tieši saistīta ar ieroču un speciālo līdzekļu ievešanu un (vai) realizāciju Latvijas teritorijā veiks tikai šī panta 1. daļas prasībām atbilstošas personas, par kurām IeM licencēšanas komisijai iesniegti attiecīgi dokumenti saskaņā ar šīs instrukcijas 4. pantu.
Var tikt izsniegta viena speciāla atļauja (licence) gan ieroču un (vai) speciālo līdzekļu ievešanai, gan to realizācijai, vai arī speciāla atļauja (licence) tikai to ievešanai, vai arī speciāla atļauja (licence) tikai to realizācijai.
Licenci ieroču un (vai) speciālo līdzekļu ievešanai (bez realizācijas licences) var izsniegt tikai gadījumos, ja tās pretendents iesniedz IeM licencēšanas komisijai dokumentus, kas apliecina, ka ieroči un (vai) speciālie līdzekļi tiks ievesti un nodoti šīs instrukcijas 2. punkta 3. daļā minētajām institūcijām likumā tām noteikto funkciju izpildes nodrošināšanai. Ja licences pretendents iesniedz licencēšanas komisijai dokumentus, kas apstiprina, ka ievestie ieroči un (vai) speciālie līdzekļi tiks nekavējoties pieņemti minēto institūciju noliktavās, tad licences pretendentam nav jāiesniedz licencēšanas komisijā Instrukcijas4.11.-4.14. punktos norādītie dokumenti.
Uzņēmējs (uzņēmējsabiedrība), kurš saņēmis LR IeM licenci ieroču un (vai) speclīdzekļu ievešanai (vai ievešanai un realizācijai) Latvijā, ieroču iegādi ārvalstīs veic saskaņā ar attiecīgās valsts likumiem, bet ievešana un tālākā rīcība Latvijas teritorijā viņam jāveic saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem un likumpamatotiem normatīviem aktiem.
4. Lai licencēšanas komisija lemtu par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu, fiziskā vai juridiskā persona iesniedz Iekšlietu ministrijas licencēšanas komisijai iesniegumu (licences pieteikumu) un sekojošus dokumentus:
4.1. izrakstu no licences pretendenta pases (instrukcijas 3. punkta 1. daļā norādītajā gadījumā) vai izrakstus no visu to personu, kuras dibināja uzņēmumu vai ir to dalībnieki, pasēm (Instrukcijas 3. punkta 2. daļā norādītajā gādājumā),
kā arī izrakstus no to personu pasēm, kuras norādītas Instrukcijas 4.5. p.;
4.2. dibinātāja — fiziskas personas vai personas, kas jau nodibinātā uzņēmumā vadīs ieroču un speciālo līdzekļu ievešanas un (vai) realizācijas uzņēmējdarbību, izglītības dokumentu kopijas;
4.3. noteiktas formas atzinumu no medicīnas iestādes par 4.2., 4.4. un 4.5. p. norādītajām personām;
4.4. uzziņu par to, ka persona, kura dibina uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) vai vadīs tajā ieroču un speciālo līdzekļu ievešanu un (vai) realizāciju, nokārtojusi eksāmenu par ieroču un speciālo līdzekļu iegādāšanās, reģistrēšanās, glabāšanas un realizācijas noteikumiem;
4.5. to personu sarakstu, kuras strādās uzņēmumā (uzņēmējsabiedrībā) un kurām sakarā ar šo darbu būs pieejami ieroči un speciālie līdzekļi, norādot vārdu un uzvārdu, adresi, telefonu, kādu darbu katra no šīm personām veiks, pēdējo no iepriekšējām darba vietām (sarakstam par katru tajā minēto personu jāpievieno 4.1. un 4.3. p. minētie dokumenti, bet par personām, par kurām licencēšanas komisija dod tādu norādījumu, jāpievieno arī 4.4. p. minētā uzziņa par eksāmenu nokārtošanu);
4.6. uzņēmējdarbības ekonomisko pamatojumu, tai skaitā ieroču un speciālo līdzekļu plānojamo ievešanas un realizācijas apjomu;
4.7. statūtu kopiju (jaunveidojamam uzņēmumam — statūtu projektu);
4.8. uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) juridisko adresi apliecinošu dokumentu, kā arī ieroču un speciālo līdzekļu visu glabāšanas un realizēšanas punktu (vietu) adreses (telpu nomas vai īres līgumā jābūt iznomātāja vai izīrētāja piekrišanai tam, ka telpas izmantos ieroču glabāšanai un pārdošanai);
4.9. valsts finansu inspekcijas izziņu par stāšanos nodokļu maksātāju uzskaitē un pilnīgu norēķināšanos ar budžetu;
4.10. reģistrācijas apliecības kopiju (ja uzņēmums jau reģistrēts Uzņēmumu reģistrā citai uzņēmējdarbībai);
4.11. teritoriālās policijas iestādes atzinumu par telpu piemērotību ieroču un speciālo līdzekļu glabāšanai un realizācijai;
4.12. ugunsdzēsības un glabāšanas dienesta teritoriālās struktūrvienības slēdzienu par telpu atbilstību ugunsdrošības noteikumiem;
4.13. dokumentu, kas apliecina ieroču un speciālo līdzekļu glabāšanas telpu apsardzes nodrošināšanu (šaujamieroču, gāzes pistoļu (revolveru), sprāgstvielu un munīcijas glabāšanas telpu nodrošināšana ari ar centralizētai apsardzes pultij pieslēgtu signalizāciju ir obligāta);
4.14. Valsts tehniskās uzraudzības pārvaldes atzinumu par telpu piemērotību viegli uzliesmojošu un sprādzienbīstamu vielu (attiecīgās munīcijas, sprāgstvielu, pirotehnisko līdzekļu) glabāšanai, kā arī dokumentus, kas apliecina, ka telpas, kurās glabāsies šīs vielas, reģistrētas Valsts tehniskās uzraudzības pārvaldē.
Instrukcijas 4.5. punktā minētais saraksts pēc licences saņemšanas var tikt papildināts un grozīts. Grozījumi un papildinājumi saskaņojami ar policijas iestādi, kuras teritorijā darbojas uzņēmējs, un pēc saskaņošanas nekavējoties iesniedzami IeM licencēšanas komisijai. No jauna sarakstā ieslēgtās personas pie ar ieročiem un speclīdzekļiem saistīta darba (vai sarakstā ieslēgtās personas pie cita ar ieročiem un speclīdzekļiem saistīta darba) pielaižamas tikai pēc tam, kad uzņēmējs tam saņēmis teritoriālās policijas iestādes rakstisku piekrišanu.
Jaunveidojamie uzņēmumi (uzņēmējsabiedrības) 4.11., 4.12., 4.13. un 4.14. punktos minētos dokumentus ar licencēšanas komisijas atļauju var iesniegt arī pēc licences saņemšanas, bet līdz uzņēmuma reģistrācijai Uzņēmumu reģistrā.
Licencē norādāms, kurus dokumentus licencēšanas komisija atļāvusi iesniegt līdz uzņēmuma reģistrēšanai Uzņēmumu reģistrā. Uzņēmējdarbības pretendentam pirms dokumentu iesniegšanas Uzņēmumu reģistrā jāsaņem no licencēšanas komisijas uzziņa, ka tā saņēmusi arī tos dokumentus, kurus bija atļauts iesniegt pēc licencēšanas, un šī uzziņa kopā ar pārējiem dokumentiem iesniedzama Uzņēmumu reģistrā.
Ja ieročus un speciālos līdzekļus plānots pārdot vairākās vielās, tad 4.8., 4.11., 4.12., 4.13. un 4.14. punktos minētie dokumenti jāiesniedz par katru adresi.
5. Licencei ir noteikta forma (veidlapas paraugs pielikumā).
6. Uzņēmējam ieroču un speciālo līdzekļu ievešanā un realizācijā jānodrošina sekojošu nosacījumu ievērošana:
6.1. šīs instrukcijas 3. punkta 1. daļas prasībām neatbilstošas personas, kā arī personas, par kurām nav iesniegti attiecīgi instrukcijas 4.p. norādītie dokumenti vai nav saņemta 4.p. 2.d. norādītā policijas iestādes rakstiska piekrišana, aizliegts iesaistīt tādos ieroču un (vai) speciālo līdzekļu ievešanas un (vai) realizācijas pasākumos, kas dod šīm personām tiešu pieeju vai iespēju piekļūt šaujamieročiem un speciālajiem līdzekļiem;
6.2. drīkst ievest no ārzemēm un Latvijas teritorijā pieņemt realizācijai un realizēt tikai rūpnieciski ražotus, lietošanai derīgus un tehniskajiem noteikumiem atbilstošus ieročus un speciālos līdzekļus, un pieņemt realizēšanai Latvijā tos drīkst tikai no personām, kurām ir policijas iestādes atļauja to ievešanai, izgatavošanai vai realizācijai;
6.3. aizliegts ievest vai realizēt medību bises, kas pārveidotas slēptai nēsāšanai, kā arī šaujamieročus, kas konstruktīvi pārveidoti šaušanai kārtām, tāpat gāzes baloniņus un gāzes pistoļu (revolveru) patronas, kas pildītas ar vielām, kuras nav Labklājības ministrijas Veselības aizsardzības departamenta apstiprinātajā speciālajos līdzekļos izmantojamo vielu sarakstā (nepieciešamības gadījumā jāizdara ekspertīze IeM Tiesu ekspertīžu centrā);
6.4. realizējamiem šaujamieročiem un gāzes pistolēm (revolveriem) jābūt ar numuru; ja numura nav, jānodrošina to numerācija Iekšlietu ministrijas noteiktajā kārtībā;
6.5. 3 dienu laikā par realizētajiem šaujamieročiem, gāzes pistolēm un to iegādātajiem ziņas jāsniedz policijas iestādēm bez to pieprasījuma, bet pēc policijas iestāžu pieprasījuma ziņas jāsniedz tām nekavējoties; ne retāk kā reizi pusgadā jāizdara ieroču un speciālo līdzekļu inventarizācija uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) visos to glabāšanas un realizācijas punktos (vietās), un inventarizācijas akti kopā ar salīdzināšanas dokumentiem iesniedzami teritoriālajai policijas iestādei;
6.6. drīkst realizēt tikai tādus šaujamieročus un gāzes pistoles, ar kurām izdarīti kontrolšāvieni;
6.7. ieročus un speciālos līdzekļus drīkst pārdot tikai personām, kuras sasniegušas likuma "Par šaujamieročiem un speciālajiem līdzekļiem pašaizsardzībai" 3. pantā noteikto vecumu, bet šaujamieročus (tai skaitā medību bises), sprāgstvielas un gāzes pistoles (revolverus) tikai tad, ja personas uzrāda attiecīgu policijas izdotu iegādāšanās atļauju, kurai nav beidzies derīguma termiņš, turklāt personas dati salīdzināmi ar pases datiem; munīcija pārdodama tikai tāda, kas atbilst ierocim, uz kuru pircējam ir iegādāšanās vai nēsāšanas atļauja; Aizsardzības un Iekšlietu ministrijām, zemessardzei un Drošības dienestam ieročus un speciālos līdzekļus drīkst pārdot saskaņā ar minēto institūciju vadītāju pieprasījumu uz šo institūciju izdotas pilnvaras pamata;
6.8. visi pārdošanai pieņemtie (piegādātie) ieroči un speciālie līdzekļi reģistrējami īpašā uzskaites žurnālā, atspoguļojot tajā ieročus un speclīdzekļus raksturojošus datus (marku, numuru, izgatavošanas laiku un tml.), pēc pārdošanas arī ziņas par pircēju, kā arī citas ziņas pēc policijas iestāžu norādījuma; uzskaites žurnālam jābūt katrā ieroču un speciālo līdzekļu realizācijas punktā;
6.9. ieroči un speciālie līdzekļi jāglabā telpās, par kurām saņemti un iesniegti IeM licencēšanas komisijā Instrukcijas 4.11. — 4.14 punktos minētie dokumenti;
6.10 pirms ieroču un speciālo līdzekļu ievešanas Latvijas Republikā uzņēmējam katrā ievešanas gadījumā iepriekš jāsaskaņo ar Iekšlietu ministriju ievedamo ieroču un speciālo līdzekļu veids un daudzums, jāsaņem atļauja par katru ievešanas gadījumu;
6.11. par izmaiņām statūtos, LR Uzņēmumu reģistra apliecībā, telpu nomas vai īres līgumā vai citos IeM licencēšanas komisijai iesniegtajos dokumentos uzņēmējam 5 dienu laikā jāpaziņo teritoriālajai policijas iestādei un licencēšanas komisijai, pievienojot to dokumentu, kuros izdarītas izmaiņas, kopijas;
6.12 citu šajā instrukcijā, kā arī citos likumpamatotos normatīvos aktos un likumos noteiktu nosacījumu ievērošana;
Licencēšanas komisijai, ņemot vērā konkrētā uzņēmuma darbības īpatnības, ir tiesības licencē norādīt vēl citus LR likumiem un likumpamatotiem normatīviem aktiem atbilstošus nosacījumus, kuri jāievēro uzņēmējiem ieroču speciālo līdzekļu ievešanā un realizācijā.
7. Policijas departamentam pakļautās iestādes kontrolē ieroču, munīcijas un speciālo līdzekļu ievešanas un realizēšanas uzņēmējdarbību instrukcijā "Par vispārējo kārtību, kādā izsniedzamas un anulējamas speciālās atļaujas (licences) atsevišķiem uzņēmējdarbības veidiem" noteiktajā kārtībā.
8. Licencēšanas komisija ir tiesīga speciālo atļauju (licenci) anulēt vai, termiņam izbeidzoties, to nepagarināt, ja konstatē, ka iesniegtās ziņas neatbilst īstenībai, pārkāpti šajā Instrukcijā norādītie noteikumi, kā arī citos gadījumos, kas paredzēti likumos vai citos likumpamatotos normatīvos aktos.
Iekšlietu ministrijas Policijas departaments
Iekšlietu ministrijas Tiesiskās nodrošināšanas dienests
Pielikums ar LR IeM 1993.g.
6.oktobra pavēli Nr.250
apstiprinātajai Instrukcijai par kārtību, kādā izsniedzamas
speciālās atļaujas
(licences) ieroču, munīcijas, sprāgstvielu un speciālo līdzekļu
ievešanai un realizācijai Latvijas Republikā.
Licenci var anulēt, ja uzņēmējs nav izpildījis uzņēmējsabiedrību reglamentējošu likumu vai likumpamatotu normatīvo aktu prasības, tai skaitā:
—ja konstatēts, ka uzņēmējs (uzņēmējsabiedrība) iesniedzis IeM licencēšanas komisijai vai LR Uzņēmumu reģistram apzināti nepatiesas ziņas;
— ja netiek izpildītas nodokļu un citas finansiālās saistības;
— ja uzņēmējdarbība iesākta pirms reģistrēšanas vai nav uzsākta gada laikā pēc licences saņemšanas un reģistrēšanas LR Uzņēmumu reģistrā;
— ja uzņēmējs (uzņēmējsabiedrība) nodod licenci LR Uzņēmumu reģistrā bez licencē norādīto papildus dokumentu iesniegšanas IeM licencēšanas komisijā;
— ja licences saņēmējs nav nodrošinājis ar LR IeM 1993.g.6.oktobra pavēli Nr.250 apstiprinātās "Instrukcijas par kārtību, kādā izsniedzamas speciālās atļaujas (licences) ieroču, munīcijas, sprāgstvielu un speciālo līdzekļu ievešanai un realizācijai Latvijas Republikā" 6.punktā (6.punkta izraksts no minētās Instrukcijas pielikumā licencei) norādīto un citu norādītajā Instrukcijā uzņēmējam adresētu noteikumu izpildīšanu;
— ja uzņēmējdarbībā pārkāptas LR Valodu likuma prasības, kā arī LR likumos likumpamatotos normatīvajos aktos noteiktos citos gadījumos.
LICENCES ĪPAŠNIEKA IEVĒRĪBAI:
— par licences pazaudēšanu rakstiski jāziņo IeM licencēšanas komisijai;
— dokumenti licences termiņa pagarināšanai iesniedzami ne vēlāk kā 2 mēnešus pirms termiņa izbeigšanās,
— pēc uzņēmējdarbības izbeigšanas vai lēmuma pieņemšanas par licences anulēšanu licence nododama licencēšanas komisijai.
Licence iesniegta un uzņēmums reģistrēts LR Uzņēmumu reģistrā
___________________
(Uzņēmumu reģistra darbinieka amats, paraksts, uzvārds un
Uzņēmumu reģistra zīmoga nospiedums)