— uzrunājot Latviju Mātes dienā, 9.maijā
Uzruna Latvijas radio 1999.gada 9.maijā pl. 8.45Cienījamās mātes!
Latvijas ģimenes!
Šodien, šajā skaistajā svētdienā — Mātes dienā, es vēlos sveikt un izteikt pateicību visām mātēm, kas sevī radušas spēku un mīlestību, lai domātu un rūpētos, audzinātu un uzklausītu, izglītotu un saprastu...
Ikvienas mātes skaistumu es saskatu viņas pašaizliedzībā, pacietībā un neizsīkstošā mīlestībā, kas aug kopā ar bērnu.
Māte vienmēr ir stipra. Un šī spēka noslēpums ir bērns un viņa nākotne.
Jau astoto gadu Latvijā atzīmējam Mātes dienu. 1922.gadā no Ziemeļvalstīm, Vācijas un citām zemēm pārmantotā tradīcija godināt māti 1934. gadā kļuva par svētkiem arī Latvijā. Četrus gadus vēlāk — 1938.gadā — Mātes dienu pārdēvēja par Ģimenes dienu.
Šodien, sūtot sveicienus visām mātēm, es vēlos godināt arī viņu vismīļākos un tuvākos cilvēkus.
Mēs sakām "stipras ģimenes — tā ir stipra valsts". Un šai domai ir dziļa jēga. Jo ģimene cilvēkam palīdz ne tikai fiziski izdzīvot un pastāvēt, tā palīdz arī veidoties un nemitīgi pilnveidoties personībai. Mainās laiki un tā ritms, taču ģimenes loma un nozīme allaž paliks nemainīga tās kopības un pēctecības nodošanas ziņā.
Šodienas straujajā un prasīgajā laika ritmā ģimenē vairāk nekā jebkad agrāk meklējams un rodams atsvars tam, kas atdots darbam un laika prasībām. Un tāpēc šodien, manuprāt, ģimenei jābūt jo īpaši vienotai savā vērtību un dzīves izpratnē.
Stipra ģimene ir tā, kas ir un spēj būt laimīga. Laimes jēdziens katram ir savs, taču domāju, ka nekļūdīšos, ja teikšu, ka laime ģimenē ir spēja dzīvot savstarpējo attiecību harmonijā un spēja atrast harmoniju attiecībās ar laiku, vidi un sabiedrību, kurā dzīvojam.
To, kā jūtas māte un ģimene kopumā, nosaka arī tas, kāda ir valsts un sabiedrības attieksme. Par šo jautājumu, manuprāt, mums vēl daudz jādomā. Katrai valstij, katrai sabiedrībai ir vērtības, kuras tiek uzsvērtas ikdienā. Šodien valsts atbalsts ģimenei kā sabiedrības būtiskai vienībai nav pietiekams — un tas nav pietiekams ne tikai materiālā nozīmē, bet arī attieksmes ziņā.