Par eiroobligācijām un Zaļo grāmatu
Eiroobligācijas nodrošinās eirozonas stabilitāti vidējā termiņā vienīgi tad, ja tiks atrisinātas atlikušās problēmas saistībā ar to veidošanu, norāda Parlaments 15.februārī pieņemtajā rezolūcijā. Vienlaikus nekavējoties vajadzīgi citi finanšu instrumenti, lai risinātu neatliekamās problēmas, piemēram, pēc Vācijas Ekonomikas ekspertu padomes ierosinājuma izveidojot eirozonas glābšanas fondu.
Otrdienas plenārsesijā deputāti uzdeva jautājumus Komisijai par to, kādus viedokļus tā saņēmusi, apspriežot Zaļo grāmatu par “stabilitātes obligāciju” ieviešanu.
Rezolūcijā atzinīgi vērtēta Komisijas Zaļā grāmata, tomēr uzsvērts, ka daži aspekti vēl jāizstrādā. Tas īpaši attiecas uz konkrētiem risinājumiem morālā kaitējuma problēmām, kā arī to, kā sistēmu darīt pievilcīgu dalībvalstīm ar AAA kredītreitingu un dalībvalstīm ar ievērojamām likviditātes problēmām.
Rezolūcijā norādīts, ka eiroobligācijas neatrisinās pašreizējās problēmas, tomēr tās ir svarīgs priekšnoteikums eirozonas vidēja termiņa stabilitātei. Kopīgai obligāciju emisijai ir vajadzīga ciešāka fiskālā koordinācija, lai uzlabotu ekonomisko pārvaldību un ekonomisko izaugsmi, uzsver deputāti.
Rezolūcijā Parlaments aicina Komisiju steidzami iesniegt priekšlikumus “pašreizējās valsts parādu krīzes galīgam risinājumam, piemēram, par Eiropas glābšanas paktu, ko ir ierosinājusi Vācijas Ekonomikas ekspertu padome (..), Eiropas Stabilizācijas mehānisma līguma pilnīgu izstrādi un ratificēšanu, eiro obligācijām, kā arī par valstu parādu vērtspapīru emisijas kopīgu pārvaldīšanu”.
Ekonomikas un monetāro lietu komiteja gatavo pašiniciatīvas rezolūciju, par kuru atbildīga deputāte Silvijas Golāra. Rezolūcijā sīkāk izklāstīs Parlamenta viedokli par Komisijas Zaļo grāmatu.