Par konceptuālu atbalstu ES pamatlīguma grozījumiem
Saeimas Ārlietu komisijas deputāti 29.februārī izskatīšanai 1.lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru Latvija ratificē Līguma par Eiropas Savienības (ES) darbību jeb tā dēvētā Lisabonas līguma 136.panta grozījumus, kas paredz Eiropas Stabilizācijas mehānisma (ESM) izveidi eirozonas finanšu stabilitātes nodrošināšanai.
“Ar Lisabonas līguma grozījumiem eirozonas valstīm tiek izveidots konkrēts mehānisms cīņai ar tādām ekonomiskajām problēmām, kādas patlaban skārušas Grieķiju un citas dalībvalstis. Patiess gandarījums, ka šodienas sēdē šie grozījumi tika atbalstīti vienbalsīgi,” norāda Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš.
“Ar līdzekļu iemaksu jaunajā stabilizācijas mehānismā ir līdzīgi kā ar apdrošināšanu. Mēs nezinām, vai būs nelaimes gadījums, tomēr drošības pēc iegādājamies apdrošināšanu, lai segtu varbūtējos zaudējumus. Tāpat arī eirozonas valstis ar jaunā mehānisma palīdzību nodrošināsies pret likviditātes problēmām nākotnē,” uzsver komisijas priekšsēdētājs.
Kā komisijas sēdē darīja zināmu ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs, Lisabonas līguma 136.panta grozījumiem, ar kuriem tiek izveidots ESM, jāstājas spēkā 1.jūlijā. Līdz šim datumam ES pamatlīguma grozījumi jāratificē visām ES dalībvalstīm.
Tomēr jāpievienojas ESM un tajā jāiemaksā finanšu līdzekļi Latvijai būs tikai līdz ar mūsu valsts pievienošanos eirozonai, kas tiek plānota 2014.gadā, akcentēja E.Rinkevičs. Latvijas maksājums ESM kapitālā būtu aptuveni 144,29 miljoni latu piecu gadu periodā.
Kopējais ESM kapitāls būs 700 miljardi eiro, no kuriem efektīva aizdošanas kapacitāte plānota 500 miljardu eiro apmērā. Kapitāls dalīsies iemaksātajā kapitālā 80 miljardu eiro apmērā un kapitālā uz pieprasījumu 620 miljardu eiro apmērā.
Likumprojekts “Par Eiropadomes lēmumu, ar ko Līguma par Eiropas Savienības darbību 136.pantu groza attiecībā uz stabilizācijas mehānismu valstīm, kuru naudas vienība ir eiro” divos lasījumos vēl jāskata Saeimai. Likumprojekta pieņemšanai Saeimā būs nepieciešams vienkāršs, nevis kvalificēts balsu vairākums.
Saeimas preses dienests