Par vienotu finansu un kapitāla uzraudzību valstī
Turpinājums no 1.lpp.
Trešais likumprojektā iestrādātais princips — jaunās uzraudzības sistēmas finansēšanu tirgus dalībnieki uzņemas pakāpeniski, tā, lai šie maksājumi netiktu uztverti kā apgrūtinājums.
Līdz ar jaunās vienotās tirgus uzraudzības institūcijas izveidi darbu beigs pašreizējā Vērtspapīru tirgus komisija, Apdrošināšanas uzraudzības inspekcija un Latvijas Bankas Kredītiestāžu uzraudzības pārvalde. Paredzams, ka jaunās institūcijas darbinieku skaits nepārsniegs šo trīs iestāžu kopējo darbinieku skaitu — 100. Aprēķināts, ka jaunās iestādes uzraudzītajā sektorā jau pašlaik kopumā ir ap 10 tūkstošu strādājošo.
Visi trīs likumprojekta izstrādes dalībnieki — V.Gustsons, I.Rimšēvičs un G.Romeiko — atzina, ka nepieciešamību veidot vienotu finansu un kapitāla tirgus uzraudzību nosaka vairāki apstākļi, galvenokārt tas, ka ļoti bieži, arī Latvijā, visu triju šī tirgus atzaru subjekti ir cieši saistīti: bankas ir apdrošināšanas sabiedrību īpašnieces, apdrošināšanas sabiedrības ir banku akcionāres, savukārt bankas gandrīz vienmēr darbojas arī brokeru lomā vērtspapīru tirgū. Šī iemesla dēļ vienota finansu un kapitāla tirgus uzraudzība ļaus labāk novērtēt kapitāla nepietiekamības risku.
Atsakoties no Latvijas Bankas līdzdalības tiešā kredītiestāžu darbības uzraudzībā, zustu arī līdzšinējā pretruna — pašlaik Latvijas Banka vienlaikus ir gan monetārās politikas noteicēja, gan tirgus uzraudzītāja.
Līdz ar vienotu uzraudzību tiktu vienkāršots arī tirgus dalībnieku darbs — atšķirībā no pašreizējās situācijas visiem tiktu izvirzītas unificētas prasības.
Dina Gailīte,
"LV" Saeimas un valdības lietu
redaktore