Eiropas Parlaments: Par energoresursu nodokļa reformu
Ierosinātā energoresursu nodokļa reforma nedrīkst dīzeļdegvielai atņemt tās nodokļu priekšrocības salīdzinājumā ar benzīnu, uzsver lielākā daļa EP deputātu 19.aprīlī pieņemtajā rezolūcijā, tādējādi iebilstot pret Komisijas priekšlikumu atcelt nodokļa priekšrocības, kas dīzeļdegvielai ir lielākajā daļā dalībvalstu. Eiropas Parlamenta nesaistošā rezolūcija, ko pieņēma ar 374 balsīm par, 217 pret un 73 atturoties, ir ieteikums Padomei, kurai jāpieņem vienprātīgs lēmums par grozījumiem direktīvā par energoresursu nodokļiem.
Deputāte Astrida Lullinga, kas atbildīga par šā jautājuma izskatīšanu Parlamentā, atbalstīja nodokļu reformu ar mērķi apkarot klimata pārmaiņas, tomēr iebilda pret "neitrālo nodokli", kas varētu izraisīt strauju dīzeļdegvielas cenu kāpumu.
Komisijas priekšlikums
Komisija ierosināja pārstrukturēt ES noteikumus par nodokļu uzlikšanu energoproduktiem un elektroenerģijai, nodokli piesaistot attiecīgā produkta radītajam vides piesārņojumam (CO2 emisijai) un enerģijas saturam. Priekšlikuma mērķis ir apkarot klimata pārmaiņas, veicināt atjaunojamo energoavotu izmantošanu, tehnoloģiskas pārmaiņas un ieguldījumus zaļajā ekonomikā.
Enerģijas nodokļu atvieglojumi
Deputāti ierosina ļaut dalībvalstīm piemērot samazinātas nodokļu likmes vai nodokļu atbrīvojumu atsevišķām nozarēm, piemēram, lauksaimniecības un mežsaimniecības darbiem. Tomēr minētie atvieglojumi jāpiesaista minēto nozaru centieniem uzlabot energoefektivitāti, uzsvērts rezolūcijā.
Pašreizējie nodokļu atbrīvojumi vai samazinātās nodokļu likmes mājsaimniecībām un labdarības organizācijām būtu pakāpeniski jāpārtrauc ilgākā laika posmā, norāda deputāti. Dalībvalstīs, kur minētās nodokļu principa izmaiņas ietekmē enerģijas cenas, vajadzētu nodrošināt kompensāciju mājsaimniecībām ar zemiem ienākumiem un labdarības organizācijām, īstenojot vērienīgus sociālos pasākumus.
Dalībvalstīm vajadzētu arī nodrošināt, lai CO2 emisijai piesaistītus nodokļus nepiemēro rūpniecības nozarēm, uz ko jau attiecas ES emisiju tirdzniecības shēma.
Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā