Ministru kabineta noteikumi Nr.322
Rīgā 2012.gada 8.maijā (prot. Nr.25 19.§)
Materiālās palīdzības nodrošināšanas kārtība ārkārtas situācijā ārvalstī nonākušai personai
Izdoti saskaņā ar likuma "Konsulārais reglaments" 11.panta ceturto daļu
1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā personai, kurai ir Latvijas pase un kura nonākusi ārkārtas situācijā ārvalstī (turpmāk – persona), piešķir materiālo palīdzību, lai nodrošinātu personas atgriešanos Latvijā, kā arī kārtību, kādā minētā persona atmaksā materiālās palīdzības ietvaros piešķirtos naudas līdzekļus.
2. Materiālo palīdzību piešķir, lai segtu ar atgriešanos Latvijā saistītos izdevumus, ja persona no savas gribas un rīcības neatkarīgu apstākļu dēļ ir ārvalstī nonākusi situācijā, kurā ir apdraudēta tās dzīvība, veselība vai drošība (turpmāk – ārkārtas situācija) un personai nav pieejama cita palīdzības saņemšanas iespēja.
3. Valsts budžeta līdzekļi materiālās palīdzības nodrošināšanai tiek plānoti likumā par valsts budžetu kārtējam gadam atsevišķā Ārlietu ministrijas budžeta programmā, un tos veido:
3.1. valsts budžeta dotācija no vispārējiem ieņēmumiem;
3.2. to personu atmaksātie naudas līdzekļi (ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi), kuras saņēmušas materiālo palīdzību.
4. Lai saņemtu materiālo palīdzību, persona, kura nonākusi ārkārtas situācijā, vai persona, kas pārstāv ārkārtas situācijā nonākušās personas intereses (turpmāk – pārstāvis), vēršas Latvijas Republikas diplomātiskajā un konsulārajā pārstāvniecībā (turpmāk – pārstāvniecība) vai Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā (turpmāk – Konsulārais departaments).
5. Persona, kurai nepieciešama materiālā palīdzība, vai tās pārstāvis iesniegumā norāda:
5.1. ziņas par sevi vai personu, kuras intereses tas pārstāv;
5.2. apstākļus, kuru dēļ persona nonākusi ārkārtas situācijā;
5.3. ziņas par to, ka personai nav pieejamas citas palīdzības saņemšanas iespējas;
5.4. lūgumu personai piešķirt naudas līdzekļus, lai atgrieztos Latvijā;
5.5. apņemšanos noteiktajā termiņā atmaksāt piešķirtos naudas līdzekļus.
6. Saņemot iesniegumu, konsulārā amatpersona:
6.1. pārbauda personas vai tās pārstāvja, ja tāds ir, identitāti;
6.2. izvērtē, vai persona ārvalstī ir nonākusi ārkārtas situācijā;
6.3. pārbauda, vai nav pieejamas citas palīdzības saņemšanas iespējas.
7. Konstatējot šo noteikumu 2.punktā minētos priekšnoteikumus, konsulārā amatpersona:
7.1. noskaidro situācijai atbilstošākā ceļošanas maršruta izmaksas uz Latviju;
7.2. aprēķina materiālās palīdzības ietvaros piešķiramo naudas līdzekļu apmēru;
7.3. informē personu un tās pārstāvi, ja tāds ir, par materiālās palīdzības ietvaros piešķirto naudas līdzekļu atmaksas kārtību.
8. Lēmumu par materiālo palīdzību (turpmāk – lēmums) pieņem konsulārā amatpersona vai Konsulārā departamenta direktors. Lēmumu pieņem iespējami īsākā laikā, bet ne ilgāk kā piecu dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas. Vienai personai piešķiramā summa nepārsniedz 2000 latu.
9. Lēmumu pieņem:
9.1. konsulārā amatpersona – par naudas līdzekļu piešķiršanu līdz 200 latiem, nosakot atmaksas termiņu līdz trijiem mēnešiem;
9.2. Konsulārā departamenta direktors – par naudas līdzekļu piešķiršanu virs 200 latiem, nosakot atmaksas termiņu līdz trijiem mēnešiem.
10. Persona, pamatojot lūgumu, var rakstiski lūgt Konsulārā departamenta direktoru pagarināt šo noteikumu 9.punktā minēto termiņu. Ja lūgumu atzīst par pamatotu, šo noteikumu 9.punktā minēto termiņu pagarina uz laiku līdz trijiem mēnešiem. Šajā punktā minētais Konsulārā departamenta direktora lēmums par termiņa pagarinājumu nav apstrīdams un pārsūdzams.
11. Lēmumā norāda:
11.1. piešķirto naudas līdzekļu apmēru un plānoto izlietojumu;
11.2. adresāta pienākumu noteiktajā termiņā atmaksāt piešķirtos naudas līdzekļus;
11.3. piešķirto naudas līdzekļu atmaksas kārtību.
12. Konsulārā amatpersona rīkojas ar personai materiālās palīdzības ietvaros piešķirtajiem naudas līdzekļiem, apmaksājot pakalpojumus, kas saistīti ar ārkārtas situācijā ārvalstī nonākušās personas atgriešanos Latvijā, vai izņēmuma gadījumā, ja minētos pakalpojumus nav iespējams apmaksāt ar pakalpojumu sniedzēja starpniecību, personai ārvalstī izsniedz naudas līdzekļus attiecīgā konsulārā apgabala nacionālajā valūtā pēc Latvijas Bankas noteiktā valūtas kursa naudas līdzekļu izsniegšanas dienā.
13. Materiālo palīdzību var atteikt, ja:
13.1. persona apzināti sniegusi nepatiesu informāciju vai slēpusi lēmuma pieņemšanai nozīmīgus faktus;
13.2. iepriekš piešķirtā materiālā palīdzība izlietota citiem mērķiem, nekā norādīts lēmumā par tās piešķiršanu;
13.3. persona noteiktajā termiņā nav atmaksājusi iepriekš piešķirtos naudas līdzekļus.
14. Konsulārās amatpersonas un Konsulārā departamenta direktora lēmumu var apstrīdēt un pārsūdzēt Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Administratīvās rajona tiesas spriedumu var pārsūdzēt kasācijas kārtībā Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamentā.
15. Persona, kurai piešķirta materiālā palīdzība, vai tās pārstāvis lēmumā par materiālās palīdzības piešķiršanu noteiktajā termiņā atmaksā piešķirtos naudas līdzekļus Ārlietu ministrijas valsts budžeta programmas kontā "Pārējie iepriekš neklasificētie pašu ieņēmumi" (ieņēmumu kods 21.4.9.9). Ārlietu ministrija atmaksātos naudas līdzekļus, tai skaitā par iepriekšējos saimnieciskajos gados piešķirto materiālo palīdzību, var izlietot tikai materiālās palīdzības sniegšanai.
16. Noteikumi stājas spēkā 2012.gada 1.jūnijā.
Ministru prezidents V.Dombrovskis
Ārlietu ministrs E.Rinkēvičs