Likumi: Šajā laidienā 8 Pēdējās nedēļas laikā 35 Visi
Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Grozījumi Detektīvdarbības likumā
Izdarīt Detektīvdarbības likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2001, 16.nr.; 2004, 9.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 76.nr.) šādus grozījumus:
1. Izslēgt 3.panta trešajā daļā vārdus “un darbības apturēšanas”.
2. Izteikt 4.pantu šādā redakcijā:
“4.pants. (1) Saņemt licenci un veikt detektīvdarbību ir tiesīgs individuālais komersants, personālsabiedrība vai kapitālsabiedrība, kurā attiecīgi individuālais komersants vai ikviens personālsabiedrību pārstāvēttiesīgais biedrs, vai kapitālsabiedrības valdes loceklis (turpmāk — detektīvsabiedrības vadītājs) ir Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts pilsonis vai Latvijas nepilsonis.
(2) Saņemt licenci un veikt detektīvdarbību nav tiesīgs individuālais komersants, personālsabiedrība vai kapitālsabiedrība, ja uz tās vadītāju attiecas šajā likumā minētie ierobežojumi.
(3) Individuālajam komersantam, personālsabiedrībai vai kapitālsabiedrībai, kurai anulēta licence, aizliegts atkārtoti izsniegt licenci, kamēr nav pagājis gads pēc tās anulēšanas.”
3. Izslēgt 5.pantu.
4. Izteikt 6., 7. un 8.pantu šādā redakcijā:
“6.pants. (1) Saņemt sertifikātu un veikt detektīvdarbību ir tiesīgs Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts pilsonis vai Latvijas nepilsonis, kuram ir augstākā izglītība tiesību zinātnēs vai kuram ir ne mazāk kā piecu gadu darba pieredze tiesībaizsardzības iestādēs (tiesa, prokuratūra, policija, izmeklēšanas iestādes, valsts drošības iestādes).
(2) Saņemt sertifikātu un veikt detektīvdarbību nav tiesīgs Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts pilsonis vai Latvijas nepilsonis:
1) kurš ir tiesībaizsardzības iestādes amatpersona vai darbinieks;
2) kurš ir sodīts par tīšu noziedzīgu nodarījumu vai par alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā izdarītu noziedzīgu nodarījumu, — pirms sodāmības dzēšanas vai noņemšanas;
3) kurš ir notiesāts par šīs daļas 2.punktā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, atbrīvojot no soda vai soda izciešanas, — agrāk par gadu pēc tam, kad stājies spēkā nolēmums par atbrīvošanu no soda vai soda izciešanas;
4) kurš ir atbrīvots no kriminālatbildības par šīs daļas 2.punktā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, — agrāk par gadu pēc lēmuma spēkā stāšanās;
5) kurš ir nosacīti atbrīvots no kriminālatbildības par šīs daļas 2.punktā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, — pirms pārbaudes laika beigām;
6) pret kuru uzsākta kriminālvajāšana par šīs daļas 2.punktā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu;
7) kurš ir administratīvi sodīts par alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē izdarītiem pārkāpumiem, par atteikšanos no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai, no narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmes pārbaudes, par sīko huligānismu vai par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka, robežsarga vai zemessarga, kā arī karavīra likumīgajam rīkojumam vai prasībai, — ja nav pagājis gads pēc administratīvā soda izpildes;
8) kuram ir konstatēta psihiska slimība vai atkarība no alkohola, narkotiskajām, psihotropajām vai toksiskajām vielām;
9) kurš ir atbrīvots (atlaists) no darba vai dienesta tiesībaizsardzības iestādē sakarā ar disciplināro pārkāpumu, ja pēc atbrīvošanas (atlaišanas) no darba vai dienesta nav pagājuši trīs gadi;
10) par kuru Valsts policijas vai valsts drošības iestāžu rīcībā ir ziņas, kas dod pamatu uzskatīt, ka attiecīgās personas darbība ir vērsta pret valsts, sabiedrības vai citu personu likumīgajām interesēm.
(3) Šā panta otrajā daļā minētie ierobežojumi attiecas arī uz detektīvsabiedrības vadītāju.
(4) Personai, kurai anulēts sertifikāts, aizliegts atkārtoti izsniegt sertifikātu, kamēr nav pagājis gads pēc tā anulēšanas. Šis nosacījums neattiecas uz gadījumu, kad sertifikāts anulēts saskaņā ar šā panta otrās daļas 1.punktu, kā arī uz gadījumu, kad sertifikāts anulēts saskaņā ar šā panta otrās daļas 6.punktu un kriminālprocess izbeigts uz reabilitējoša pamata.
7.pants. Licenci detektīvsabiedrībai anulē, ja:
1) tā tīši nepilda likumu vai citu normatīvo aktu prasības;
2) tā apzināti sniegusi nepatiesas ziņas, lai saņemtu licenci;
3) tā sistemātiski nepilda nodokļu saistības;
4) to nosaka citi likumi vai tiesas nolēmumi;
5) konstatēts, ka tā neatbilst šā likuma 4.pantā noteiktajām prasībām.
8.pants. Sertifikātu detektīvam anulē, ja:
1) viņš tīši nepilda likumu vai citu normatīvo aktu prasības;
2) viņš apzināti sniedzis nepatiesas ziņas, lai saņemtu sertifikātu;
3) viņš sistemātiski nepilda nodokļu saistības;
4) to nosaka citi likumi vai tiesas nolēmumi;
5) konstatēts, ka viņš neatbilst šā likuma 6.pantā noteiktajām prasībām.”
5. Papildināt 12.panta 2.punktu pēc vārda “sertifikātu” ar vārdiem “vai licenci”.
6. Papildināt likumu ar 12.1 pantu šādā redakcijā:
“12.1 pants. Detektīvsabiedrībai ir aizliegts uzdot pildīt detektīva pienākumus personai, kura nav saņēmusi sertifikātu vai kurai tas anulēts.”
7. Papildināt pārejas noteikumus ar 6.punktu šādā redakcijā:
“6. Licences un sertifikāti, kas izsniegti līdz 2012.gada 1.oktobrim un neatbilst šajā likumā noteiktajām prasībām un izsniegšanas nosacījumiem, ir derīgi līdz 2012.gada 31.decembrim.”
Likums stājas spēkā 2012.gada 1.oktobrī.
Likums Saeimā pieņemts 2012.gada 14.jūnijā.
Valsts prezidents A.Bērziņš
Rīgā 2012.gada 4.jūlijā