Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 20 Visi
Šī publikācija ir precizēta.
Precizējums: OP 2013/120.3
Ministru kabineta noteikumi Nr.276
Rīgā 2013.gada 21.maijā (prot. Nr.30 24.§)
Gaisa satiksmes vadības dienesta dispečeru, gaisa satiksmes informatīvā dienesta operatoru un to apmācību sniedzēju sertificēšanas kārtība
Izdoti saskaņā ar likuma "Par aviāciju" 42.panta sesto daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka:
1.1. kārtību, kādā sertificē un uzrauga gaisa satiksmes vadības dienesta dispečeru un gaisa satiksmes informatīvā dienesta operatoru apmācību sniedzēju (turpmāk – apmācību sniedzējs);
1.2. kārtību, kādā izsniedz un anulē gaisa satiksmes vadības dienesta dispečeru (turpmāk – dispečeri) un gaisa satiksmes informatīvā dienesta operatoru (turpmāk – operatori) apliecības vai aptur to darbību;
1.3. prasības dispečeru un operatoru apliecībā iekļaujamo kvalifikācijas atzīmju un apstiprinājumu saņemšanai un uzturēšanai;
1.4. kārtību, kādā Latvijas Republikā atzīst Eiropas Ekonomikas zonas valstu izsniegtas dispečeru, dispečeru-studentu un operatoru apliecības.
2. Noteikumos lietotie termini, prasības un principi atbilst šādiem Eiropas Savienības tiesību aktiem:
2.1. Eiropas Parlamenta un Padomes 2008.gada 20.februāra Regulai (EK) Nr.216/2008 par kopīgiem noteikumiem civilās aviācijas jomā un par Eiropas Aviācijas drošības aģentūras izveidi, un ar ko atceļ Padomes Direktīvu 91/670/EEK, Regulu (EK) Nr.1592/2002 un Direktīvu 2004/36/EK (turpmāk – regula Nr.216/2008);
2.2. Komisijas 2011.gada 10.augusta Regulai (ES) Nr.805/2011, ar ko nosaka sīki izstrādātus noteikumus gaisa satiksmes vadības dispečeru licencēm un noteiktiem sertifikātiem atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (EK) Nr.216/2008 (turpmāk – regula Nr.805/2011).
3. Par šo noteikumu īstenošanu un izpildes uzraudzību ir atbildīga valsts aģentūra "Civilās aviācijas aģentūra" (turpmāk – Civilās aviācijas aģentūra).
4. Civilās aviācijas aģentūra izveido un uztur datubāzi, kurā apkopo detalizētu informāciju par:
4.1. apmācību sniedzējiem, kas sertificēti šajos noteikumos noteiktajā kārtībā;
4.2. Latvijas Republikā izsniegtajām dispečeru-studentu, dispečeru un operatoru apliecībām;
4.3. personām, kurām dispečera-studenta, dispečera vai operatora apliecība izsniegta kādā no Eiropas Ekonomikas zonas valstīm.
5. Civilās aviācijas aģentūras lēmumus, kas pieņemti saskaņā ar šiem noteikumiem, var apstrīdēt vai pārsūdzēt Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
II. Prasības apmācību sniedzējiem un to sertificēšanas kārtība
6. Ar dispečeru un operatoru apmācību ir tiesīgi nodarboties šādi apmācību sniedzēji:
6.1. ar sākotnējo apmācību un turpmāko apmācību – komersanti, kas šajos noteikumos noteiktajā kārtībā ir saņēmuši sertifikātu, kurš piešķir tiesības nodarboties ar tajā norādīto dispečeru un operatoru apmācību veidu;
6.2. ar struktūrvienības apmācību – aeronavigācijas pakalpojumu sniedzēji, kas šajos noteikumos noteiktajā kārtībā ir saņēmuši sertifikātu, kurš piešķir tiesības nodarboties ar tajā norādīto dispečeru un operatoru apmācību veidu.
7. Civilās aviācijas aģentūra pieņem lēmumu par:
7.1. šo noteikumu 6.punktā minētā sertifikāta izsniegšanu, tā darbības apturēšanu vai anulēšanu;
7.2. apmācību sniedzēja darbības rokasgrāmatas, sākotnējo apmācību programmas, turpmāko apmācību programmas, struktūrvienības apmācību plāna un struktūrvienības kompetences shēmas apstiprināšanu.
8. Lai saņemtu šo noteikumu 6.punktā minēto sertifikātu, pretendents iesniedz Civilās aviācijas aģentūrā šādus dokumentus:
8.1. iesniegumu sertifikāta saņemšanai. Iesniegumā norāda paredzēto apmācību veidu, komersanta nosaukumu, reģistrācijas numuru, juridisko adresi un komersanta darbības veidu;
8.2. apmācību sniedzēja darbības rokasgrāmatu atbilstoši Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas (ICAO) dokumentā "Apmācību organizācijas apstiprināšanas rokasgrāmata" (Doc 9841) noteiktajām prasībām;
8.3. dokumentu, kas apliecina īpašuma tiesības vai lietojuma tiesības uz mācību telpām;
8.4. bankas vai apdrošināšanas sabiedrības izsniegtu drošības garantiju, kas apliecina apmācību sniedzēja spēju nodrošināt saistības pret apmācību procesā iesaistītajām personām to iemaksātās apmācību maksas apmērā;
8.5. iepriekšējā gada pārskatu ar pielikumiem;
8.6. operatīvo finanšu pārskatu par periodu, kas beidzas ne agrāk kā 60 dienas pirms šo noteikumu 8.1.apakšpunktā minētā iesnieguma iesniegšanas;
8.7. debitoru un kreditoru kavēto maksājumu atšifrējumu, ja kavējums pārsniedz 60 dienas;
8.8. biznesa plānu, kas satur šādu informāciju:
8.8.1. pakalpojumu tirgus analīzi, plānoto pakalpojumu apjomu, cenu veidošanas mehānismu un sagaidāmās peļņas lielumu;
8.8.2. turpmāko divu gadu periodā plānotos ieņēmumus un izdevumus, kas saistīti ar apmācību nodrošināšanu un pārējo saimniecisko darbību;
8.8.3. esošos un plānotos finansēšanas avotus. Ja ir kredīts vai plānots ņemt kredītu, norāda tā dzēšanas termiņus;
8.8.4. turpmāko divu gadu periodā plānoto naudas plūsmu (pirmajā gadā – pa mēnešiem, otrajā gadā – pa ceturkšņiem);
8.8.5. plānoto bilanci un peļņas vai zaudējumu aprēķinu par nākamajiem diviem gadiem;
8.8.6. bezzaudējuma punkta aprēķinu, jutīguma analīzi;
8.8.7. galveno risku uzskaitījumu un analīzi, paredzamos pasākumus risku mazināšanai.
9. Pretendents var neiesniegt šādus dokumentus:
9.1. šo noteikumu 8.4.apakšpunktā minēto dokumentu, ja mācību izdevumus pilnā apjomā sedz apmācību sniedzējs;
9.2. šo noteikumu 8.3., 8.5., 8.6., 8.7. un 8.8.apakšpunktā minētos dokumentus, ja tie jau ir Civilās aviācijas aģentūras rīcībā.
10. Šo noteikumu 8.2.apakšpunktā minētajā apmācību sniedzēja darbības rokasgrāmatā, ņemot vērā iesniegumā norādīto apmācību veidu, pretendents attiecīgi iekļauj:
10.1. dispečeru sākotnējo apmācību programmu, dispečeru struktūrvienības apmācību plānu, dispečeru struktūrvienības kompetences shēmu vai dispečeru turpmāko apmācību programmu atbilstoši regulas Nr.805/2011 20.pantā un 2.pielikumā minētajām prasībām;
10.2. operatoru sākotnējo apmācību programmu, operatoru struktūrvienības apmācību plānu, operatoru struktūrvienības kompetences shēmu vai operatoru turpmāko apmācību programmu atbilstoši šo noteikumu 1.pielikumā minētajām prasībām.
11. Civilās aviācijas aģentūra mēneša laikā pieņem lēmumu izsniegt apmācību sniedzēja sertifikātu, norādot tajā sertificēto apmācības veidu, ja pretendents ir iesniedzis visus šo noteikumu 8.punktā minētos dokumentus atbilstoši šo noteikumu prasībām.
12. Ja iesniegtajos dokumentos nav pietiekamas informācijas jautājuma objektīvai izlemšanai, Civilās aviācijas aģentūra pagarina lēmuma pieņemšanas termiņu Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā un rakstiski pieprasa pretendentam precizēt sniegto informāciju vai iesniegt nepieciešamos dokumentus.
13. Dispečeru apmācību sniedzējam izsniedz sertifikātu, kurā norādīta informācija atbilstoši regulas Nr.805/2011 4.pielikumā minētajām prasībām. Operatoru apmācību sniedzējam izsniedz sertifikātu, kurā norādīta informācija atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumā minētajām prasībām. Apmācību sniedzēja sertifikātu izsniedz uz trim gadiem.
14. Komersantam, kas šajos noteikumos noteiktajā kārtībā ir ieguvis tiesības nodarboties gan ar dispečeru apmācību, gan ar operatoru apmācību, izsniedz vienu sertifikātu atbilstoši regulas Nr.805/2011 4.pielikumā minētajām prasībām.
15. Lai pagarinātu šo noteikumu 13.punktā minēto sertifikātu derīguma termiņu, apmācību sniedzējs ne vēlāk kā 60 dienas pirms sertifikāta derīguma termiņa beigām iesniedz Civilās aviācijas aģentūrā iesniegumu par apmācību sniedzēja sertifikāta derīguma termiņa pagarināšanu un izpilda šo noteikumu 18.punktā minētās prasības.
16. Civilās aviācijas aģentūra atsaka izsniegt sertifikātu, ja:
16.1. nav iesniegts kāds no šo noteikumu 8.punktā minētajiem dokumentiem;
16.2. nav izpildītas citas šo noteikumu prasības vai citos normatīvajos aktos noteiktās dispečeru un operatoru apmācību prasības.
17. Pēc apmācību sniedzēja sertificēšanas Civilās aviācijas aģentūra:
17.1. ne retāk kā reizi gadā veic plānotu apmācību sniedzēja auditu;
17.2. lai nodrošinātu dispečeru sagatavošanu atbilstoši regulas Nr.805/2011 prasībām un operatoru sagatavošanu atbilstoši šo noteikumu prasībām, papildus var veikt neplānotas apmācību sniedzēju pārbaudes un inspekcijas.
18. Apmācību sniedzējam sertifikāta darbības laikā ir šādi pienākumi:
18.1. iesniegt Civilās aviācijas aģentūrā informāciju par jebkurām izmaiņām šo noteikumu 8.punktā minētajos dokumentos (izņemot šo noteikumu 8.6. un 8.7.apakšpunktā minētos dokumentus);
18.2. pirms izmaiņu veikšanas apmācību sniedzēja darbības rokasgrāmatā, apmācību programmās, struktūrvienības apmācību plānā vai struktūrvienības kompetences shēmā tās apstiprina Civilās aviācijas aģentūrā.
19. Civilās aviācijas aģentūra pieņem lēmumu uz laiku apturēt izsniegtā sertifikāta darbību, ja apmācību sniedzējs vairs neatbilst regulas Nr.805/2011 vai šo noteikumu prasībām, nosakot laikposmu, kurā apmācību sniedzējam jānovērš konstatētās neatbilstības.
20. Civilās aviācijas aģentūra pieņem lēmumu anulēt izsniegto sertifikātu, ja apmācību sniedzējs:
20.1. noteiktajā laikposmā nav novērsis konstatētās neatbilstības;
20.2. neievēro sertifikātā iekļautos nosacījumus;
20.3. atsakās no sertifikāta izmantošanas.
III. Prasības dispečera-studenta, dispečera un operatora apliecības saņemšanai
21. Civilās aviācijas aģentūra izsniedz dispečera-studenta apliecību, dispečera apliecību un operatora apliecību.
22. Dispečera-studenta apliecību izsniedz pretendentam, kas atbilst regulas Nr.805/2011 8.panta 2.punktā minētajām prasībām.
23. Papildus šo noteikumu 22.punktā minētajām prasībām dispečera-studenta apliecības pretendents:
23.1. ir apguvis valsts valodas prasmi atbilstoši augstākā līmeņa 1.pakāpei (C1);
23.2. ir nokārtojis Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (Eurocontrol) aeronavigācijas komunikācijas angļu valodas prasmju testu atbilstoši regulas Nr.805/2011 13.panta 3.punktā minētajām prasībām.
24. Pēc dispečera-studenta apliecības saņemšanas tās turētājam sešu mēnešu laikā jāuzsāk apgūt attiecīgās struktūrvienības apmācību programma.
25. Apmācību sniedzējs, pie kura dispečera-studenta apliecības turētājs uzsāk apgūt attiecīgās struktūrvienības apmācību programmu, piecu darbdienu laikā par to informē Civilās aviācijas aģentūru.
26. Ja dispečera-studenta apliecības turētājs šo noteikumu 24.punktā noteiktajā laikā nav uzsācis apgūt attiecīgās struktūrvienības apmācību programmu, tas atkārtoti kārto eksāmenu, lai apliecinātu, ka ir apguvis regulas Nr.805/2011 8.panta 2.punkta "c" apakšpunktā minēto apmācību programmu. Apmācību sniedzējs iesniedz Civilās aviācijas aģentūrā dispečera-studenta apliecības turētāja eksāmenu rezultātus.
27. Civilās aviācijas aģentūra anulē dispečera-studenta apliecību, ja tās turētājs ir atkārtoti kārtojis eksāmenu, bet tā rezultāti ir nesekmīgi.
28. Dispečera apliecību izsniedz pretendentam, kurš atbilst regulas Nr.805/2011 9.panta 3.punkta "b", "c", "d" un "e" apakšpunktā minētajām prasībām.
29. Papildus šo noteikumu 28.punktā minētajām prasībām dispečera apliecības pretendents:
29.1. nedrīkst būt jaunāks par 20 gadiem;
29.2. ir apguvis valsts valodas prasmi atbilstoši augstākā līmeņa 1.pakāpei (C1);
29.3. ir nokārtojis Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (Eurocontrol) aeronavigācijas komunikācijas angļu valodas prasmju testu atbilstoši regulas Nr.805/2011 13.panta 3.punktā minētajām prasībām.
30. Operatora apliecību izsniedz pretendentam, kurš:
30.1. ir vecāks par 20 gadiem;
30.2. ir apguvis valsts valodas prasmi atbilstoši augstākā līmeņa 1.pakāpei (C1);
30.3. ir ieguvis vidējo izglītību vai dokumentu, kas dod iespēju turpināt studijas augstskolā;
30.4. apliecina, ka viņa angļu valodas zināšanas nav zemākas par ceturto līmeni (operatīvais līmenis) atbilstoši 1944.gada 7.decembra Konvencijas par starptautisko civilo aviāciju 1.pielikuma prasībām;
30.5. ir saņēmis trešās klases veselības apliecību vai šai apliecībai ir pagarināts derīguma termiņš saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas nosaka civilās aviācijas personāla veselības pārbaudes veikšanas un veselības apliecības izsniegšanas kārtību;
30.6. ir apguvis operatora sākotnējo apmācību programmu (šo noteikumu 1.pielikuma I daļa) un ir sekmīgi nokārtojis apmācību programmā paredzētos eksāmenus;
30.7. ir apguvis attiecīgās struktūrvienības apmācību programmu (šo noteikumu 1.pielikuma II daļa) un ir sekmīgi nokārtojis apmācību programmā paredzētos eksāmenus.
31. Šo noteikumu 30.6.apakšpunktu neattiecina uz dispečera-studenta vai dispečera apliecības turētāju.
32. Piecu darbdienu laikā pēc tam, kad pretendents nokārtojis eksāmenu un apliecinājis, ka ir apguvis regulas Nr.805/2011 8.panta 2.punkta "c" apakšpunktā un 9.panta 3.punkta "c" apakšpunktā minēto apmācību programmu, kā arī nokārtojis šo noteikumu 30.6. un 30.7.apakšpunktā minētos eksāmenus, apmācību sniedzējs iesniedz Civilās aviācijas aģentūrā eksāmenu kārtojušo personu rezultātus neatkarīgi no tā, vai eksāmens ir nokārtots sekmīgi.
33. Pretendents, kas nav nokārtojis šo noteikumu 32.punktā minētos eksāmenus atbilstošā līmenī, Civilās aviācijas aģentūras noteiktajā laikposmā, apjomā un kārtībā tos var kārtot vēlreiz.
34. Pretendents, kas atkārtoti nav nokārtojis šo noteikumu 32.punktā minētos eksāmenus atbilstošā līmenī, Civilās aviācijas aģentūras noteiktajā laikposmā, apjomā un kārtībā tos var kārtot trešo reizi.
35. Šo noteikumu 33. un 34.punktā minētajos gadījumos atkārtotas eksāmenu kārtošanas laikposmu, apjomu un kārtību Civilās aviācijas aģentūra nosaka, individuāli izvērtējot katram pretendentam nepieciešamās zināšanas un nenokārtotā eksāmena rezultātus.
36. Par šo noteikumu 33. un 34.punktā minēto laikposmu, apjomu un kārtību Civilās aviācijas aģentūra informē apmācību sniedzēju piecu darbdienu laikā pēc eksāmenu rezultātu saņemšanas.
37. Ja pretendents šo noteikumu 32.punktā minētos eksāmenus atbilstošā līmenī nenokārto trešo reizi, Civilās aviācijas aģentūra pieņem lēmumu par atteikumu izsniegt dispečera-studenta, dispečera vai operatora apliecību. Par pieņemto lēmumu Civilās aviācijas aģentūra rakstiski informē pretendentu un apmācību sniedzēju.
38. Pretendents šo noteikumu 32.punktā minēto eksāmenu rezultātus var apstrīdēt 10 darbdienu laikā pēc eksāmenu rezultātu saņemšanas, iesniedzot attiecīgu iesniegumu Civilās aviācijas aģentūrā.
39. Civilās aviācijas aģentūra triju darbdienu laikā pēc šo noteikumu 38.punktā minētā iesnieguma saņemšanas pieprasa apmācību sniedzējam iesniegt visus dokumentus, kas saistīti ar pretendenta apstrīdēto eksāmenu kārtošanu un izvērtēšanu, izvērtē pretendenta eksāmena rezultātus un pieņem attiecīgu lēmumu. Par pieņemto lēmumu Civilās aviācijas aģentūra rakstiski informē pretendentu un apmācību sniedzēju.
40. Triju darbdienu laikā pēc tam, kad pretendents nokārtojis eksāmenu un apliecinājis, ka ir apguvis regulas Nr.805/2011 8.panta 2.punkta "c" apakšpunktā vai 9.panta 3.punkta "c" apakšpunktā minēto apmācību programmu, vai nokārtojis šo noteikumu 30.7.apakšpunktā minēto eksāmenu, pretendents iesniedz Civilās aviācijas aģentūrā iesniegumu attiecīgas apliecības saņemšanai (šo noteikumu 3. un 4.pielikums).
41. Civilās aviācijas aģentūra piecu darbdienu laikā pēc šo noteikumu 40.punktā minētā iesnieguma saņemšanas pretendentam izsniedz:
41.1. dispečera-studenta vai dispečera apliecību, kas atbilst regulas Nr.805/2011 1.pielikumā minētajām prasībām;
41.2. operatora apliecību, kas atbilst šo noteikumu 5.pielikumā minētajām prasībām.
IV. Dispečeru un operatoru kvalifikācijas atzīmes, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājuma, struktūrvienības apstiprinājuma, instruktora apstiprinājuma un kompetences vērtētāja apstiprinājuma saņemšanas un uzturēšanas prasības
42. Civilās aviācijas aģentūra dispečera apliecībā ieraksta kvalifikācijas atzīmi un kvalifikācijas atzīmes apstiprinājumu saskaņā ar regulas Nr.805/2011 10. un 11.panta nosacījumiem atbilstoši tam, kāda veida gaisa satiksmes vadības pakalpojumus apliecības turētājs ir tiesīgs sniegt.
43. Civilās aviācijas aģentūra operatora apliecībā ieraksta vienu vai vairākas šādas kvalifikācijas atzīmes un kvalifikācijas atzīmes apstiprinājumu atbilstoši tam, kāda veida gaisa satiksmes pakalpojumus apliecības turētājs ir tiesīgs sniegt:
43.1. lidlauka lidojumu informatīvā dienesta kvalifikācijas atzīmi (AFIS) – apliecības turētājam, kas tiesīgs sniegt lidojumu informatīvos pakalpojumus gaisa kuģiem lidlauka gaisa satiksmes zonā. Lidlauka lidojumu informatīvā dienesta kvalifikācijas atzīmei pievieno vienu no šādiem kvalifikācijas atzīmes apstiprinājumiem:
43.1.1. lidlauka vizuālo lidojumu informācija (AFV) – ja apliecības turētājs tiesīgs sniegt lidojumu informatīvos pakalpojumus gaisa kuģiem, kas ielido, izlido vai veic tranzīta lidojumu nekontrolējamās gaisa telpas lidlauka informatīvajā zonā, attiecībā uz kuru informatīvajā dokumentā "Aeronavigācijas informācijas publikācija" (AIP) nav publicētas gaisa kuģu lidojumu instrumentālās pieejas un izlidošanas procedūras;
43.1.2. lidlauka instrumentālo lidojumu informācija (AFI) – ja apliecības turētājs tiesīgs sniegt lidojumu informatīvos pakalpojumus gaisa kuģiem, kas ielido, izlido vai veic tranzīta lidojumu nekontrolējamās gaisa telpas lidlauka informatīvajā zonā, attiecībā uz kuru informatīvajā dokumentā "Aeronavigācijas informācijas publikācija" (AIP) ir publicētas un spēkā esošas gaisa kuģu lidojumu instrumentālās pieejas un izlidošanas procedūras;
43.2. lidojumu informatīvā dienesta kvalifikācijas atzīmi (FIS) – apliecības turētājam, kas tiesīgs sniegt lidojumu informatīvos pakalpojumus gaisa kuģiem lidojumu informācijas rajonā. Lidojumu informatīvā dienesta kvalifikācijas atzīmei pievieno vienu no šādiem kvalifikācijas atzīmes apstiprinājumiem:
43.2.1. rajona vizuālo lidojumu informācija (FIV) – ja apliecības turētājs tiesīgs sniegt lidojumu informatīvos pakalpojumus gaisa kuģiem, kas veic lidojumus lidojumu informācijas rajonā saskaņā ar vizuālajiem lidojumu noteikumiem;
43.2.2. rajona instrumentālo lidojumu informācija (FII) – ja apliecības turētājs tiesīgs sniegt lidojumu informatīvos pakalpojumus gaisa kuģiem, kas veic lidojumus lidojumu informācijas rajonā saskaņā ar vizuālajiem un instrumentālajiem lidojumu noteikumiem.
44. Operatora apliecības turētājs papildus šo noteikumu 43.1.2. un 43.2.2.apakšpunktā minētajiem kvalifikācijas apstiprinājumiem var iegūt radiolokatora informācijas kvalifikācijas atzīmes apstiprinājumu (RAD), ja apliecības turētājam ir vai ir bijusi dispečera-studenta apliecība vai dispečera apliecība ar radiolokatora vadības kvalifikācijas atzīmes apstiprinājumu (RAD) vai viņš ir apguvis radiolokatora vadības kvalifikācijas atzīmes apstiprinājuma (RAD) saņemšanai nepieciešamo apmācību programmu. Radiolokatora informācijas kvalifikācijas atzīmes apstiprinājums (RAD) apliecina, ka apliecības turētājs ir tiesīgs sniegt gaisa kuģiem radiolokatora informatīvos pakalpojumus.
45. Ja dispečera apliecības turētājs vairāk nekā 30 dienas nav īstenojis kvalifikācijas atzīmes, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājuma vai attiecīgās struktūrvienības apstiprinājuma piešķirtās tiesības, Aeronavigācijas pakalpojuma sniedzējs pārbauda apliecības turētāja teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas saskaņā ar attiecīgas struktūrvienības kompetences shēmu.
46. Dispečera apliecības turētājam struktūrvienības apstiprinājumu piešķir saskaņā ar regulas Nr.805/2011 12.panta nosacījumiem.
47. Operatora apliecības turētājam struktūrvienības apstiprinājumu piešķir uz 36 mēnešiem, ja tas ir apguvis struktūrvienības apmācību plānu un izpildījis visas tajā noteiktās prasības.
48. Lai pagarinātu struktūrvienības apstiprinājumu, dispečera vai operatora apliecības turētājs:
48.1. ne agrāk kā 30 darbdienas pirms attiecīgā struktūrvienības apstiprinājuma derīguma termiņa izbeigšanās ir izpildījis visas kompetences novērtēšanas prasības saskaņā ar attiecīgās struktūrvienības kompetences shēmu;
48.2. ne agrāk kā piecas darbdienas pirms attiecīgā struktūrvienības apstiprinājuma derīguma termiņa izbeigšanās iesniedz Civilās aviācijas aģentūrā iesniegumu (šo noteikumu 6.pielikums) un kompetences novērtēšanas rezultātus.
49. Civilās aviācijas aģentūra pagarina struktūrvienības apstiprinājumu:
49.1. dispečera apliecības turētājam, ja ir izpildīti regulas Nr.805/2011 12.panta nosacījumi;
49.2. operatora apliecības turētājam, ja tas ir izpildījis šo noteikumu 30.4., 30.5.apakšpunktā un 48.punktā minētās prasības.
50. Dispečera vai operatora apliecības turētājs var saņemt praktiskās apmācības (OJTI) instruktora apstiprinājumu (turpmāk – instruktora apstiprinājums), iesniedzot Civilās aviācijas aģentūrā iesniegumu (šo noteikumu 7.pielikums).
51. Dispečera apliecības turētājam piešķir instruktora apstiprinājumu, ja:
51.1. viņš atbilst regulas Nr.805/2011 14.panta nosacījumiem;
51.2. viņam ir vismaz divu gadu darba pieredze attiecīgās kvalifikācijas atzīmes vai kvalifikācijas atzīmes apstiprinājuma lietošanā un vismaz sešu mēnešu darba pieredze attiecīgā struktūrvienības apstiprinājuma lietošanā.
52. Operatora apliecības turētājam piešķir instruktora apstiprinājumu, ja:
52.1. viņam ir vismaz 18 mēnešu darba pieredze attiecīgās kvalifikācijas atzīmes apstiprinājuma lietošanā un attiecīgā struktūrvienības apstiprinājuma lietošanā;
52.2. viņa kvalifikācijas atzīme, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājums un struktūrvienības apstiprinājums ir spēkā;
52.3. viņam izsniegts sertifikāts par praktisko apmācību instruktoru kursu pabeigšanu atbilstoši Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas (ICAO) vai Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (Eurocontrol) prasībām.
53. Operatora apliecības turētājs, kurš saņēmis instruktora apstiprinājumu, ir tiesīgs pasniegt operatoriem praktiskās apmācības un uzraudzīt viņu darbību atbilstoši apliecībā norādītajai kvalifikācijas atzīmei, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājumam un struktūrvienības apstiprinājumam.
54. Instruktora apstiprinājumu piešķir uz trim gadiem. Lai pagarinātu instruktora apstiprinājuma derīguma termiņu, dispečera vai operatora apliecības turētājs ne vēlāk kā trīs darbdienas pirms instruktora apstiprinājuma derīguma termiņa beigām iesniedz Civilās aviācijas aģentūrā attiecīgu iesniegumu (šo noteikumu 7.pielikums).
55. Civilās aviācijas aģentūra pagarina instruktora apstiprinājuma derīguma termiņu, ja:
55.1. dispečera vai operatora apliecības turētājam kvalifikācijas atzīme, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājums un struktūrvienības apstiprinājums ir spēkā;
55.2. dispečera vai operatora apliecības turētājs pēdējo 12 mēnešu laikā vismaz 200 stundas ir izmantojis attiecīgās kvalifikācijas atzīmes, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājuma un struktūrvienības apstiprinājuma piešķirtās tiesības;
55.3. dispečera vai operatora apliecības turētājs pēdējo 12 mēnešu laikā vismaz 50 stundas ir izmantojis instruktora apstiprinājuma piešķirtās tiesības vai ir apguvis instruktora turpmāko apmācību kursu saskaņā ar struktūrvienības kompetences shēmu.
56. Dispečera vai operatora apliecības turētājs var saņemt kompetences vērtētāja apstiprinājumu (EXM), iesniedzot Civilās aviācijas aģentūrā iesniegumu (šo noteikumu 7.pielikums).
57. Kompetences vērtētāja apstiprinājumu piešķir:
57.1. dispečera apliecības turētājam, ja:
57.1.1. viņam ir vismaz divu gadu darba pieredze attiecīgās kvalifikācijas atzīmes un kvalifikācijas atzīmes apstiprinājuma piešķirto tiesību lietošanā un sešu mēnešu darba pieredze attiecīgā struktūrvienības apstiprinājuma piešķirto tiesību lietošanā;
57.1.2. viņam ir vismaz viena kvalifikācijas atzīme, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājums un struktūrvienības apstiprinājums;
57.1.3. viņam ir sertifikāts par kompetences vērtētāja kursu pabeigšanu atbilstoši Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas (ICAO) vai Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (Eurocontrol) prasībām;
57.2. operatora apliecības turētājam, ja:
57.2.1. viņam ir vismaz 18 mēnešu darba pieredze attiecīgās kvalifikācijas atzīmes un struktūrvienības apstiprinājuma piešķirto tiesību lietošanā;
57.2.2. viņam ir vismaz viena kvalifikācijas atzīme un struktūrvienības apstiprinājums;
57.2.3. viņam ir sertifikāts par kompetences vērtētāja kursu pabeigšanu atbilstoši Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas (ICAO) vai Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (Eurocontrol) prasībām.
58. Dispečera apliecības turētājs, kurš saņēmis kompetences vērtētāja apstiprinājumu, ir tiesīgs pieņemt eksāmenus un sniegt kompetences novērtējumu par dispečera-studenta un dispečera teorētiskajām zināšanām un praktiskajām iemaņām atbilstoši apliecībā norādītajai kvalifikācijas atzīmei, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājumam un struktūrvienības apstiprinājumam.
59. Operatora apliecības turētājs, kurš saņēmis kompetences vērtētāja apstiprinājumu, ir tiesīgs pieņemt eksāmenus un sniegt kompetences novērtējumu par operatoru teorētiskajām zināšanām un praktiskajām iemaņām atbilstoši apliecībā norādītajai kvalifikācijas atzīmei un struktūrvienības apstiprinājumam.
60. Kompetences vērtētāja apstiprinājumus piešķir uz trim gadiem. Lai pagarinātu kompetences vērtētāja apstiprinājuma derīguma termiņu, dispečera un operatora apliecības turētājs ne vēlāk kā trīs darbdienas pirms kompetences vērtētāja apstiprinājuma derīguma termiņa beigām iesniedz Civilās aviācijas aģentūrā attiecīgu iesniegumu (šo noteikumu 7.pielikums).
61. Civilās aviācijas aģentūra pagarina kompetences vērtētāja apstiprinājumu, ja:
61.1. dispečera vai operatora apliecības turētājam ir derīga kvalifikācijas atzīme, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājums un struktūrvienības apstiprinājums;
61.2. dispečera vai operatora apliecības turētājs pēdējo 12 mēnešu laikā vismaz 200 stundas ir izmantojis attiecīgās kvalifikācijas atzīmes, kvalifikācijas atzīmes apstiprinājuma un struktūrvienības apstiprinājuma piešķirtās tiesības;
61.3. dispečera vai operatora apliecības turētājs pēdējo 12 mēnešu laikā vismaz 20 stundas ir izmantojis kompetences vērtētāja apstiprinājuma piešķirtās tiesības vai ir apguvis kompetences vērtētāja turpmāko apmācību kursu saskaņā ar struktūrvienības apmācību plānu.
62. Civilās aviācijas aģentūra pieņem lēmumu apturēt dispečera vai operatora apliecības darbību vai tajās norādīto kvalifikācijas atzīmju, kvalifikācijas atzīmju apstiprinājuma, struktūrvienības apstiprinājuma, instruktora apstiprinājuma vai kompetences vērtētāja apstiprinājuma darbību, bet ne ilgāk kā uz 12 mēnešiem, ja:
62.1. tiek konstatēts, ka dispečera apliecības turētāja teorētiskās zināšanas vai praktiskās iemaņas neatbilst regulas Nr.805/2011 un šo noteikumu prasībām;
62.2. dispečera un operatora apliecības turētājs, īstenojot ar apliecību piešķirtās tiesības, ir pieļāvis pārkāpumu, kas varētu apdraudēt drošu gaisa satiksmes pakalpojumu sniegšanu;
62.3. aviācijas medicīnas personāls atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē veselības prasības civilajā aviācijā, ir apturējis dispečera vai operatora apliecības turētāja veselības apliecības darbību vai nav pagarinājis tās derīguma termiņu.
63. Civilās aviācijas aģentūra pieņem lēmumu anulēt dispečera vai operatora apliecību, ja:
63.1. dispečera vai operatora apliecības turētājs pēc apliecības vai apstiprinājuma darbības apturēšanas paredzētajā laikā nav izpildījis Civilās aviācijas aģentūras noteiktos pasākumus, lai atjaunotu apliecības vai apstiprinājuma darbību;
63.2. dispečera vai operatora apliecības turētājs, izmantojot ar apliecību piešķirtās tiesības, rīkojies ļaunprātīgi, kā dēļ noticis aviācijas nelaimes gadījums.
64. Civilās aviācijas aģentūra triju darbdienu laikā pēc šo noteikumu 63. un 68. punktā minētā lēmuma pieņemšanas par to rakstiski informē dispečera un operatora apliecības turētāju un tās struktūrvienības vadību, kurā dispečera un operatora apliecības turētājs īsteno ar apliecību piešķirtās tiesības.
V. Eiropas Ekonomikas zonas valstu izsniegtas dispečera-studenta, dispečera un operatora apliecības atzīšana
65. Latvijas Republikā atzīst jebkuras Eiropas Ekonomikas zonas valsts izsniegtu dispečera-studenta un dispečera apliecību saskaņā ar regulas Nr.805/2011 29.panta nosacījumiem.
66. Latvijas Republikā atzīst jebkuras Eiropas Ekonomikas zonas valsts izsniegtu operatora apliecību, ja operatora apliecības turētājs nav jaunāks par 20 gadiem.
67. Lai Eiropas Ekonomikas zonas valsts dispečera-studenta, dispečera vai operatora apliecības turētājs (turpmāk – ārvalstu apliecības turētājs) Latvijas Republikā varētu sniegt pakalpojumus, ārvalstu apliecības turētājs Civilās aviācijas aģentūrā iesniedz:
67.1. iesniegumu par Eiropas Ekonomikas zonas valsts dispečera-studenta, dispečera vai operatora apliecības atzīšanu;
67.2. Eiropas Ekonomikas zonas valsts dispečera-studenta, dispečera vai operatora apliecību (iesniedz kopiju, uzrādot oriģinālu);
67.3. derīgu vismaz trešās klases veselības apliecību (iesniedz kopiju, uzrādot oriģinālu);
67.4. apliecinājumu, ka ārvalstu apliecības turētājs ir apguvis valsts valodas prasmi atbilstoši augstākā līmeņa 1.pakāpei (C1);
67.5. apliecinājumu, ka ārvalstu apliecības turētājs ir apguvis attiecīgās struktūrvienības apmācību programmu un sekmīgi nokārtojis apmācību programmā paredzētos eksāmenus.
68. Civilās aviācijas aģentūra, pamatojoties uz šo noteikumu 67.punktā minētajiem dokumentiem, piecu darbdienu laikā ārvalstu apliecības turētājam piešķir struktūrvienības apstiprinājumu.
VI. Noslēguma jautājums
69. Apmācību sniedzēja sertifikāts, kas izsniegts saskaņā ar Ministru kabineta 2009.gada 21.jūlija noteikumiem Nr.563 "Gaisa satiksmes vadības dispečeru apmācību sniedzēju sertificēšanas un dispečeru apliecību izsniegšanas, atzīšanas un spēkā uzturēšanas kārtība", ir derīgs līdz 2013.gada 1.jūlijam.
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss
1.pielikums
Ministru kabineta
2013.gada 21.maija
noteikumiem Nr.276
Prasības gaisa satiksmes dienesta operatoru apmācībai
I. Operatoru sākotnējās apmācības
1. Sākotnējo apmācību programma paredzēta gaisa satiksmes dienesta operatora profesijas pamatu un kvalifikācijas atzīmju apmācību pamatu apgūšanai atbilstoši Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas (ICAO) un Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (Eurocontrol) prasībām.
2. Sākotnējo apmācību programmā iekļauj šādu informāciju:
2.1. apmācību mērķi un saturs;
2.2. apmācību izstrādes metodika;
2.3. teorētisko apmācību process un ilgums;
2.4. praktisko apmācību process un ilgums;
2.5. teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu novērtēšanas procedūras;
2.6. atbildīgās personas (vārds, uzvārds, amats un kvalifikācija) katram sākotnējo apmācību posmam.
3. Sākotnējo apmācību programmā iekļauj šādus priekšmetus:
3.1. ievads gaisa satiksmes dienesta informatīvā pakalpojuma sniegšanā atbilstoši Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas (ICAO) un Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (Eurocontrol) prasībām;
3.2. aviācijas tiesības;
3.3. gaisa satiksmes pārvaldība;
3.4. meteoroloģija;
3.5. navigācija;
3.6. gaisa kuģu veiktspējas;
3.7. cilvēkfaktora ietekme;
3.8. aprīkojums, sistēmas un radiolokācija;
3.9. profesionālā vide un ergonomika;
3.10. ārkārtas un avārijas situācijas;
3.11. lidlauki un Latvijas Aeronavigācijas informācijas publikācija (AIP);
3.12. lidlauku virszemes transportlīdzekļu un personāla vadība;
3.13. radara lietošanas vingrinājumi trenažierī (ja nepieciešams).
II. Operatoru struktūrvienības apmācības
4. Operatoru struktūrvienības apmācības nodrošina attiecīgās struktūrvienības aeronavigācijas pakalpojumu sniedzējs atbilstoši apmācību sniedzēja izstrādātajam un Civilās aviācijas aģentūrā apstiprinātajam struktūrvienības apmācību plānam un struktūrvienības kompetences shēmai.
5. Struktūrvienības apmācību plānā iekļauj šādu informāciju:
5.1. apmācību mērķi un saturs;
5.2. apmācību procesa un metožu apraksts;
5.3. minimālais un maksimālais apmācību ilgums;
5.4. teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu novērtēšanas procedūras pēc katra apmācību posma;
5.5. atbildīgās personas (vārds, uzvārds, amats un kvalifikācija) katram struktūrvienības apmācību posmam.
6. Struktūrvienības kompetences shēmā iekļauj šādu informāciju:
6.1. kompetences novērtēšanas procedūras;
6.2. kvalifikācijas uzturēšanas un turpmāko apmācību prasības un kārtība;
6.3. atbildīgās personas amats un kvalifikācija, kura novērtē teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas;
6.4. datu uzturēšanas un arhivēšanas procedūras;
6.5. papildu apmācību stundu skaits, ja operators ir bijis prombūtnē un nav pildījis darba pienākumus ilgāk nekā sešus mēnešus.
7. Šā pielikuma 5. un 6.punktā minētos dokumentus apmācību sniedzējs izstrādā saskaņā ar Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (Eurocontrol) dokumentu "Eirokontroles vadlīnijas struktūrvienību apmācību plāna izstrādei".
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss
2.pielikums
Ministru kabineta
2013.gada 21.maija
noteikumiem Nr.276
Sertifikātā iekļaujamā informācija
1. Izdevējas iestādes pilns nosaukums.
2. Operatoru apmācību sniedzēja juridiskais nosaukums, komersanta reģistrācijas numurs, juridiskā adrese.
3. Sertificētie apmācību veidi.
4. Apliecinājums par sertifikāta turētāja atbilstību Ministru kabineta 2013.gada 21.maija noteikumiem Nr.276 "Gaisa satiksmes vadības dienesta dispečeru, gaisa satiksmes informatīvā dienesta operatoru un to apmācību sniedzēju sertificēšanas kārtība".
5. Sertifikāta izdošanas datums.
6. Sertifikāta derīguma termiņš.
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss
3.pielikums
Ministru kabineta
2013.gada 21.maija
noteikumiem Nr.276
Valsts aģentūra "Civilās aviācijas aģentūra"
IESNIEGUMS DISPEČERA–STUDENTA APLIECĪBAS SAŅEMŠANAI
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss
4.pielikums
Ministru kabineta
2013.gada 21.maija
noteikumiem Nr.276
Valsts aģentūra "Civilās aviācijas aģentūra"
IESNIEGUMS DISPEČERA vai OPERATORA APLIECĪBAS SAŅEMŠANAI
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss
5.pielikums
Ministru kabineta
2013.gada 21.maija
noteikumiem Nr.276
Gaisa satiksmes informatīvā dienesta operatora apliecības raksturojums
1. Operatora apliecība ir valsts valodā. Apliecībā iekļauj:
1.1. apliecības izdevējas valsts un izdevējas iestādes nosaukumu*;
1.2. apliecības nosaukumu*;
1.3. apliecības izdevējas iestādes piešķirto apliecības sērijas numuru (ar arābu cipariem);
1.4. apliecības turētāja vārdu un uzvārdu (latīņu alfabēta burtiem);
1.5. apliecības turētāja dzimšanas datumu;
1.6. apliecības turētāja valsts piederību;
1.7. apliecības turētāja parakstu;
1.8. apliecības derīguma apliecinājumu un apliecības turētāja pilnvaru apliecinājumu īstenot attiecīgās privilēģijas, norādot*:
1.8.1. kvalifikācijas atzīmi, tās piešķiršanas datumu un datumu, kad beidzas tās derīguma termiņš;
1.8.2. kvalifikācijas atzīmju apstiprinājumu (ja tāds ir), tā piešķiršanas datumu un datumu, kad beidzas tā derīguma termiņš;
1.8.3. valodas apstiprinājumu, tā piešķiršanas datumu un datumu, kad beidzas tā derīguma termiņš;
1.8.4. instruktoru apstiprinājumu (ja tāds ir), tā piešķiršanas datumu un datumu, kad beidzas tā derīguma termiņš;
1.8.5. struktūrvienību apstiprinājumu (ja tāds ir), tā piešķiršanas datumu un datumu, kad beidzas tā derīguma termiņš;
1.8.6. kompetences vērtētāja apstiprinājumu (ja tāds ir), tā piešķiršanas datumu un datumu, kad beidzas tā derīguma termiņš;
1.9. apliecības izdevējas iestādes atbildīgās amatpersonas parakstu un apliecības izdošanas datumu;
1.10. apliecības izdevējas iestādes zīmogu vai spiedogu.
2. Operatora apliecības ir no pirmās šķiras papīra baltā krāsā vai līdzvērtīga materiāla baltā krāsā.
Piezīme.
* Pievieno teksta tulkojumu angļu valodā.
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss
6.pielikums
Ministru kabineta
2013.gada 21.maija
noteikumiem Nr.276
Valsts aģentūra "Civilās aviācijas aģentūra"
IESNIEGUMS STRUKTŪRVIENĪBAS APSTIPRINĀJUMA PAGARINĀŠANAI
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss
7.pielikums
Ministru kabineta
2013.gada 21.maija
noteikumiem Nr.276
Valsts aģentūra "Civilās aviācijas aģentūra"
IESNIEGUMS PRAKTISKĀS APMĀCĪBAS INSTRUKTORA VAI KOMPETENCES VĒRTĒTĀJA APSTIPRINĀJUMA SAŅEMŠANAI VAI PAGARINĀŠANAI
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss