• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par iedzīvotāju ienākumu deklarēšanu. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 1.02.2001., Nr. 18 https://www.vestnesis.lv/ta/id/2639

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Valsts ieņēmumu dienesta informācija Nr.15.1.2/1772

Par izmaiņām valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķināšanas un veikšanas kārtībā 2001.gadā

Vēl šajā numurā

01.02.2001., Nr. 18

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Valsts ieņēmumu dienests

Veids: informācija

Numurs: 15.1.1 /1771

Pieņemts: 29.01.2001.

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Valsts ieņēmumu dienests

Dienesta informācija Nr. 15.1.1 /1771 Rīgā 2001. gada 29. janvārī

Par iedzīvotāju ienākumu deklarēšanu

 

Valsts ieņēmumu dienests sakarā ar gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas termiņa tuvošanos informē.

Visiem Latvijas iedzīvotājiem, kas 2000.gadā ir guvuši ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamus ienākumus, piemēram, ienākumus no personiskās mantas pārdošanas, kuri kopā pārsniedz 1008 latus, līdz 2001.gada 1.aprīlim savas dzīvesvietas Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē jāiesniedz gada ienākumu deklarācija. Lai gan no personiskās mantas pārdošanas ienākumiem nodoklis nav maksājams, ienākuma nedeklarēšanas gadījumā var tikt piemērota soda nauda 20 latu apmērā.

Ar 2000.gadu jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no ienākumiem, kas gūti, pārdodot nekustamo īpašumu, piemēram, dzīvokli vai māju, ja tas ir atradies īpašumā mazāk nekā 12 mēnešus. Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli nav apliekams viss ienākums, bet gan tikai starpība starp cenu, par kuru īpašums tika pārdots, un tā iegādes vērtību. Iegādes vērtībā ir iekļaujami arī izdevumi par īpašuma reģistrāciju zemesgrāmatā, valsts nodevas, māklera pakalpojumu apmaksa un citi atbilstoši izdevumi. Tas nozīmē, ka gada ienākumu deklarācija ir aizpildāma un līdz 2001.gada 1.aprīlim iesniedzama maksātāja dzīvesvietas Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē tad, ja 2000.gadā tika pārdots īpašums, no kura iegādes brīža bija pagājis mazāk nekā gads.

Aprēķinātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis budžetā jāiemaksā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no deklarācijas iesniegšanas dienas. Ja aprēķinātā nodokļa summa pārsniedz 100 latus, to var iemaksāt budžetā triju mēnešu laikā no deklarācijas iesniegšanas dienas, iemaksājot līdz katra deklarācijas iesniegšanas mēnesim sekojošā mēneša 15.datumam trešo daļu no šīs summas. Piemēram, ja deklarāciju iesniedz 20.martā un nodokļa summa ir 120 lati, tad maksātājs var iemaksāt visu summu līdz 4.aprīlim vai arī sadalīt nodokļa summu trijās daļās un līdz 15.aprīlim iemaksāt 40 latus, līdz 15.maijam 40 latus un līdz 15.jūnijam 40 latus.

Gada ienākumu deklarāciju var iesniegt tad, ja 2000.gadā ir bijuši izdevumi par izglītību un ārstniecības pakalpojumiem. Proti, ir iespējams atgūt daļu mācību maksas par augstākās izglītības vai specialitātes iegūšanu valsts akreditētās Latvijas mācību iestādēs vai specialitātēs, kā arī daļu maksas par šādiem medicīnas pakalpojumiem:

• plānveida operācijām saskaņā ar medicīniskajām indikācijām, kuras nav iekļautas bāzes programmā;

• zobārstniecības palīdzību un zobu protezēšanu;

• ambulatoro un stacionāro ārstēšanu sadzīves traumu gadījumā;

• pirmreizējiem medicīniski profilaktiskiem pasākumiem, stājoties darbā;

• maksas ārstēšanu rehabilitācijas iestādēs;

• redzes korekciju un acu protezēšanu;

• mākslīgo insemināciju un ekstrakorporālo apaugļošanu.

Attaisnotajos izdevumos ir atļauts ietvert arī izdevumus par citiem medicīnas un ārstnieciskajiem pakalpojumiem (ne zālēm), ko attiecīgā persona izmantojusi citos saslimšanas vai ar to saistītas profilakses gadījumos, bet ir jāatceras, ka šos izdevumus ierobežo normatīvajos aktos noteiktais attaisnoto izdevumu limits: 60 latu maksātājam, kā arī 30 latu katram viņa ģimenes loceklim, kurš patstāvīgi negūst ienākumus un var būt apgādībā esoša persona. Vienīgais izņēmums ir plānveida operācijas saskaņā ar medicīniskajām indikācijām, kuras nav iekļautas bāzes programmā, šajā gadījumā normas netiek piemērotas, t.i., tiek ņemta vērā visa samaksātā summa.

Savukārt mācību maksas normas ir: 90 latu maksātājam, kā arī 90 latu katram viņa ģimenes loceklim, kurš patstāvīgi negūst ienākumus un var būt apgādībā esoša persona.

Turklāt jāņem vērā, ka šo izdevumu deklarēšanas rezultātā tiek samazināts maksātāja ar nodokli apliekamais ienākums - tas nozīmē, ka ir iespējams atgūt 25 procentus jeb ceturto daļu deklarācijā uzrādīto izdevumu. Piemēram, ja persona 2000.gadā ir samaksājusi 120 latu lielu mācību maksu, tad ir iespējams atgūt ceturto daļu no mācību maksas normas (90 latiem), t.i., 22 latus un 50 santīmus.

Tā kā nav iespējams samazināt to, kā nav, uz nodokļa atmaksu var cerēt cilvēks, kurš pagājušajā gadā bija maksājis iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tātad uz nodokļa atmaksu nevar pretendēt cilvēki, kas pagājušajā gadā nav strādājuši vai saņēmuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, piemēram, vecuma pensiju, kas lielāka par 100 latiem mēnesī.

Lai atgūtu iepriekšējā, 2000.gadā, samaksātās mācību maksas un izdevumus par medicīnas pakalpojumiem, ir nepieciešams aizpildīt gada ienākumu deklarāciju un kopā ar attaisnojuma dokumentiem līdz 2001.gada 1.aprīlim iesniegt dzīvesvietas Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē. Deklarācijai ir jāpievieno:

• no grāmatveža saņemtais paziņojums par aprēķināto, ieturēto un budžetā pārskaitīto algas nodokli;

• kases aparāta čeks un darījuma kvīts, uz kuras būtu atspoguļota visa informācija par saņemto pakalpojumu un cilvēku, kurš saņēmis pakalpojumu (uzņēmuma, kurš sniedz pakalpojumu, atrašanās vieta, reģistrācijas numurs, fiziskās personas vārds, uzvārds, personas kods, kāds pakalpojums saņemts, kāda ir maksa par pakalpojumu);

• izziņa no darbavietas, ka šos izdevumus nav sedzis darba devējs.

Lai labāk izprastu iepriekš aplūkotos ar attaisnotiem izdevumiem saistītos jautājumus, minēsim piemēru.

Piemērs.

Jānim, kurš ir strādājošs students un divu bērnu tēvs, 2000.gadā bija radušies šādi izdevumi:

• 400 latu liela mācību maksa par studijām valsts akreditētā Latvijas augstskolā;

• 75 lati par zobārsta pakalpojumiem;

• 20 lati par dēlam sniegtajiem logopēda pakalpojumiem;

• 50 latu par mātes, kas ir pensionāre un saņem vecuma pensiju, ārstēšanās kursu sanatorijā.

Lai atgūtu daļu no iepriekšējā gadā samaksātajām summām, Jānim ir jāaizpilda gada ienākumu deklarācija un līdz 2001.gada 1.aprīlim jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei pēc savas dzīvesvietas. Deklarācijā ir uzrādāmas šādas summas:

• 5.rindā "Attaisnotie izdevumi: izglītības un specialitātes iegūšana, kvalifikācijas paaugstināšana" atbilstoši limitiem ir uzrādāmi 90 lati mācību maksas;

• 6.rindā "Attaisnotie izdevumi: medicīnas un ārstnieciskie pakalpojumi" atbilstoši limitam ir uzrādāmi 80 lati (60 lati par Jānim sniegtajiem zobārsta pakalpojumiem un 20 lati par dēlam sniegtajiem logopēda pakalpojumiem);

• izdevumi par mātes ārstēšanos nevar tikt iekļauti gada ienākumu deklarācijas attaisnotajos izdevumos, jo māte patstāvīgi saņem ienākumus un līdz ar to nevar būt apgādājamā persona.

Tātad kopā Jāņa attaisnotie izdevumi sasniedz 170 latus, no kuriem atpakaļ saņemama ceturtā daļa no šīs summas, t.i., 42 lati un 50 santīmi.

Ģenerāldirektora pirmais vietnieks,

Galvenās nodokļu pārvaldes direktors A.Undzēns

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!