Par Latvijas un Itālijas sadarbību
Vakar, 1.februārī, zemkopības ministrs Atis Slakteris tikās ar Itālijas vēstnieku Latvijā Mauricio Lo Re. Galvenais sarunu temats skāra šobrīd aktuālo visas Eiropas problēmu — govju spongiozo encefalopātiju (BSE).
No 2001.gada 19.janvāra pēc Valsts veterinārā dienesta direktora rīkojuma Latvijā aizliegts ievest no Itālijas aitu, kazu un govju sugu dzīvniekus, to kautproduktus un tos saturošu produkciju, kā arī visu sugu dzīvnieku barību, kas satur dzīvnieku izcelsmes proteīnu. Savukārt aizliegums Latvijā ievest cūkgaļu no Itālijas pastāv kopš 2000. gada decembra, kad Itālijā tika konstatēti cūku vezikulārās slimības atkārtoti uzliesmojumi.
Mauricio Lo Re informēja, kas valstī veikts, lai novērstu šo bīstamo slimību izplatību, kā arī izteica cerību, ka tirdzniecības saites ar Latviju netiks pārrautas uz ilgu laiku.
A. Slakteris uzsvēra, ka Latvijā ir svarīgi veikt visus iespējamos priekšdarbus, lai izvairītos un novērstu iespējamo liellopu inficēšanos ar šo bīstamo slimību: "Mums jābūt gataviem ārkārtas situācijai. Pašreizējā rīcībā noteicošais ir darīt pēc iespējas vairāk, lai iedzīvotāji būtu pasargāti no neprognozējamās slimības draudiem. Tāpēc ir šie aizliegumi ievest valstī gaļu, dzīvniekus, tādējādi samazinot riska iespējas. Mēs savus lēmumus saskaņojam arī ar Lietuvu un Igauniju, tomēr ar to vien ir par maz. Tāpēc ir izveidota darba grupa, kurā strādā kompetenti veterinārijas eksperti, kuri pēta, analizē un prognozē situāciju ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā. Tāpēc esam pieprasījuši valdībai finansējumu 125 000 latu, lai iegādātos aparatūras BSE izmeklējumiem un nodrošinātu operatīvu un kvalitatīvu diagnostiku."
Itālijas vēstnieks un zemkopības ministrs pārrunāja arī citas aktualitātes, kas skar abu valstu līdzšinējo un turpmāko sadarbību. 1998. un 1999. gadā Valsts ciltsdarba datu apstrādes centram bija "Phare" projekts ar Itāliju par ES prasībām atbilstošu ganāmpulka reģistra un dzīvnieku identifikācijas sistēmas izveidošanu. Latvijas speciālisti iepazinās ar itāļu pieredzi šajā jomā. Tā kā Latvijā paredzēts izveidot arī cūku, aitu, kazu reģistru un identifikācijas sistēmu, Latvija izteica vēlmi turpināt šo projektu. Savukārt turpmāk Latvija labprāt iepazītos ar itāļu pieredzi finansu kontrolē un administrācijā Itālijas Lauksaimniecības ministrijā un Maksājumu aģentūrā, kā arī struktūrfondu izmantošanā.
Savukārt Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātei ir izveidojusies laba sadarbība ar Boloņas universitāti un Perudžas universitāti. Tajās izglītību iegūst vairāki Latvijas studenti. Zemkopības ministrijas speciālisti vairākkārt apmeklējuši Itāliju un piedalījušies dažādos lauksaimniecības semināros un konferencēs.
Dagnija Muceniece — "Latvijas Vēstnesim"