2000 gadu cilvēces mūža plūdumā tāds laika sprīdis vien ir. Taču nav viegli tajā izsekot naudas attīstības gaitai Latvijā no romiešu sudraba ripiņām līdz mūsdienu naudaszīmēm. Šim izpētes darbam vairākus gadus ziedojuši vēsturniece Kristīne Ducmane un Latvijas Bankas prezidenta padomnieks, ekonomists Ēvalds Vēciņš.
Parasti mēs naudu skatām tikai kā nepieciešamību, kā praktiski pielietojamu. Nav taču nopietni izpētīts banknošu un monētu garīgais potenciāls. Ir zināms, ka nauda nevar kļūt reāla bez laba mākslinieka. Arī Latvijas naudaszīmju veidolu darinājuši izcili profesori J. Tilbergs, T. Zaļkalns, A. Apinis u.c. Šī bagātība slēpta muzeju fondos, bankās, privātās kolekcijās. Tagad to gaismā cēluši abi zinātnieki. Un mēs esam ieguvuši jaunu krāšņu grāmatu “Nauda Latvijā”. Tipogrāfiski tā sagatavota šeit, bet iespiesta Somijā, ir bagātīgi ilustrēta.
Dabiski, tas nebūtu iespējams bez Vēstures muzeja un Latvijas Bankas atsaucības un atbalsta; muzejs atvēlēja savus bagātīgos fondus, banka — finanses. Grāmatā ietvertas arī pasta atklātnes, jubilejas komplekti un neīstenotie projekti.
Un tā — apcerējums par Latvijas naudas vēstures posmiem 2000 gadu laikā sāk savu ceļu pie lasītājiem.
Aina Adermane
Foto: Harijs Burmeistars