Par valsts finansētām studijām
Latvijas Studentu apvienība (LSA) ar satraukumu ir uzņēmusi ziņu par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plāniem ieviest Latvijā vispārēju maksas augstāko izglītību, maskējot to ar studentu "līdzdalības maksājuma" vārdu.
IZM klaji ignorē demokrātiskos valsts pārvaldes pamatprincipus, neņemot vērā vairākkārt pausto Latvijas studentu, augstskolu un sabiedrības viedokli, ka vispārējā maksas izglītība ne tikai kavē augstākās izglītības izaugsmi, bet arī bremzē tautas attīstību kopumā.
Kopš maksas izglītības "lokomotīves" apjēgušas, ka studentu viedoklis neatbilst viņu vēlmēm, LSA tika atstumta no lemšanas procesa. IZM izglītības finansēšanas priekšlikumos nekaunīgi noklusēts LSA sagatavotais augstākās izglītības finansēšanas modelis, tādējādi lēmuma pieņēmējiem apzināti piedāvājot nepilnīgu un kroplu izvēli. Lai mērs būtu pilns. IZM turpina izsmiet Latvijas studentus, nākot klajā ar aizvien absurdākām summām, ko grasās iekasēt no studentiem.
Īpaši pazemoti pašreiz ir privāto augstskolu studenti — reformatoru projekti nekādā veidā neuzlabo viņu stāvokli un neparedz nedz iespējas studēt par valsts līdzekļiem privātajās augstskolās, nedz bāzes finansējumu zinātniskajai pētniecībai un pasniedzēju darbības nodrošināšanai tajās, nedz stipendijas sociālo vajadzību segšanai, nedz atlaides starppilsētu transportā.
Presē izskanējušās ziņas par izglītības sistēmas nonākšanu strupceļā, noraidot IZM proponētās reformas, un kategoriska valsts finansējuma pieauguma saistīšana tikai ar vispārēju maksas izglītību neatbilst patiesībai — tās ir pievilktas aiz matiem, lai rastu jelkādu pamatojumu šaubīgai idejai.
LSA atkārtoti uzsver — augstākajai izglītībai jābalstās valsts pilnībā finansētās studiju vietās, kuru skaits pieaug atbilstīgi sabiedrības interesēm. Tas apliecināts arī Augstākās izglītības un augstskolu attīstības koncepcijā. "Maksas izglītība vien neatrisinās problēmas, kas saistītas ar studējošo skaita pieaugumu un valsts nespēju studijas finansēt pietiekamā apjomā. (..) Orientējoties uz Eiropas attīstītāko valstu un Ziemeļvalstu augstākās izglītības modeli, maksu par augstākās izglītības iegūšanu valsts augstskolās vajadzētu segt valstij..." Jāpiemin, ka šo koncepciju ir sagatavojis arī Pēteris Cimdiņš, kas nupat dīvainā kārtā nāk klajā ar pilnīgi pretējiem apgalvojumiem.
LSA aicina visus, kam rūp augstākās izglītības liktenis Latvijā, uz piketu pie Izglītības un zinātnes ministrijas otrdien, 21.martā, pulksten 8.30. Studentu lieta — taisna un cieta!
Latvijas Studentu apvienības prezidente Sandra Jansone
15.03.2000.