• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Zemkopības ministrijas 1996. gada 29. februāra rīkojums Nr. 7 "Par piena ieguves veterinārsanitāro uzraudzību". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 26.04.1996., Nr. 72/73 https://www.vestnesis.lv/ta/id/28802

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Zemkopības ministrijas rīkojums Nr.57

Par pagasta lauksaimniecības organizatoru pagaidu nolikuma apstiprināšanu

Vēl šajā numurā

26.04.1996., Nr. 72/73

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Zemkopības ministrija

Veids: rīkojums

Numurs: 7

Pieņemts: 29.02.1996.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Valsts veterinārā departamenta rīkojums nr.7

1996.gada 29.februārī

Par piena ieguves veterinārsanitāro uzraudzību

Lai pilnveidotu veterinārsanitāro uzraudzību piena lopkopībā un nodrošinātu Valsts veterinārā dienesta (VVD) “Piena ieguves veterinārsanitāro noteikumu” izpildes uzraudzību, uzdodu:

A. Rajonu (pilsētu) veterināro pārvalžu priekšniekiem:

1) sagatavoties un ar 1996.gada 1.aprīli uzsākt piena fermu veterinārsanitāro apstākļu kontroli saskaņā ar “Piena ieguves veterinārsanitāriem noteikumiem” un “Norādījumiem piena ieguves veterinārsanitārajai uzraudzībai”;

2) iepazīstināt ar jauno kārtību uzraugāmās teritorijas licencētos veterinārārstus;

3) publicēt vietējā presē informāciju zemniekiem par veterinārsanitārajiem noteikumiem piena ieguvē un kārtību, kādā tiks pilnvaroti licencētie veterinārārsti un slēgti trīspusēji līgumi veterinārās uzraudzības veikšanai; piena pārstrādes uzņēmumiem — par veterināro apliecību saturu, derīguma termiņiem, anulēšanas iespējām;

4) līdz 1996.gada 10.jūlijam iesniegt VVD (Dr.S.Strika) piena fermu reģistru saskaņā ar “Norādījumiem piena ieguves veterinārsanitārajai uzraudzībai” attiecībā uz fermām, kur vairāk nekā 10 slaucamās govis (aizpildīt tikai 1.—7.aili); izmantojot MK apstiprinātos rajonu, pilsētu un pagastu kodus;

5) līdz jaunu veterināro apliecību nodrukāšanai izmantot līdzšinējās saskaņā ar “Norādījumiem piena ieguves veterinārsanitārajai uzraudzībai”.

 

Pielikumā: Piena kvalitātes veterinārsanitārās uzraudzības dokumentu paketes saraksts.

Valsts veterinārā departamenta direktors J.Rimeicāns

Norādījumi
piena ieguves veterinārsanitārai uzraudzībai

Sagatavoti saskaņā ar LR likuma “Par veterinārmedicīnu” 22.panta 5) punktu, 26.panta 4) punktu, 45.,46.,47.pantu un likuma “Par pārtikas aprites kārtību un uzraudzību” 34.pantu, un 1995.g. 20.novembra VVD “Piena ieguves veterinārsanitāriem noteikumiem”

 

I. Piena ganāmpulku reģistrācija

1. Visas govju novietnes, kur iegūst pienu izplatīšanai, jāreģistrē attiecīgā rajona (pilsētas) veterinārajā pārvaldē. Pielikums nr.1.

2. Par reģistrāciju ir atbildīgs rajona (pilsētas) veterinārās pārvaldes inspektors, kura pienākumos ietilpst veterinārsanitārā uzraudzība. Informāciju ganāmpulku reģistrācijai iegūst ar pilnvaroto licencēto veterinārārstu starpniecību.

3. Reģistrācijas numurus ganāmpulkiem piešķir pēc šāda principa:

3.1. slaucamo govju ganāmpulkiem, kur vairāk par 10 govīm vai kur pienu izmanto eksporta produkcijas ražošanai, — piešķir burtus PG (PG—piena ganāmpulks), attiecīgā rajona kodu, pagasta kodu un kārtas numuru pagastā (piemērs PG-25-10-002);

3.2. pārējām novietnēm, kur tur govis piena ieguvei un izplatīšanai, — piešķir burtu G, attiecīgā rajona kodu, pagasta kodu un kārtas numuru pagastā (G-25-10-003).

4. Par izmaiņām reģistrā pilnvarotais licencētais veterinārārsts regulāri ziņo attiecīgās veterinārās pārvaldes atbildīgajam inspektoram, kas savukārt reizi kvartālā (rakstiski) informē Valsts veterināro departamentu (VVD).

5. Valsts veterinārais departaments regulāri izdod piena ganāmpulku reģistru.

 

II. Licencēto veterinārārstu pilnvarošana obligāto pretepizootisko pasākumu un veterinārsanitārās pārbaudes veikšanai slaucamo govju ganāmpulkos

6. Licencētā veterinārārsta (veterinārfeldšera) pilnvarošanu var veikt divējādi:

a) noformējot pilnvaru (2.pielikums);

b) noslēdzot trīspusēju līgumu starp veterināro pārvaldi, licencēto veterinārārstu (veterinārfeldšeri), dzīvnieka īpašnieku (3.pielikums).

7. Jebkuram slaucamo govju ganāmpulka īpašniekam ir tiesības izvēlēties licencētu veterinārārstu (un tikai, ja nav licencēta veterinārārsta, — licencētu veterinārfeldšeri), ar kuru slēgt trīspusēju pilnvarojuma līgumu ar veterināro pārvaldi par obligāto pretepizootisko pasākumu veikšanu un novietnes veterinārsanitāro pārbaudi. Veterinārā pārvalde var atteikt slēgt šādu līgumu, ja izvēlētajam veterinārārstam ir kādi pārkāpumi, kuru dēļ viņam nevar pilnībā uzticēties.

8. Obligāto pretepizootisko pasākumu un veterinārās pārbaudes veikšanai tajās novietnēs, par kurām nav noslēgti trīspusēji līgumi, rajona (pilsētas) veterinārā pārvalde pilnvaro licencētus veterinārārstus (izņēmuma gadījumos — licencētos veterinārfeldšerus) pēc saviem ieskatiem ar aprēķinu, ka ir skaidrība par to, kas veiks attiecīgos darbus jebkurā dzīvnieku novietnē.

9. Licencētam veterinārārstam (veterinārfeldšerim nav tiesību nodot šīs funkcijas kādam citam kolēģim. Liela darba apjoma gadījumā viņš vienīgi drīkst aicināt palīgā citus veterinārārstus vai veterinārfeldšerus un darīt šo darbu kopīgi, paturot atbildību sev.

10. Veterinārās pārvaldes priekšnieks ir atbildīgs, lai savlaicīgi atjaunotu pilnvaras un līgumus. Gan pilnvaras, gan līguma kopijas jāsaglabā veterinārajā pārvaldē vienu gadu pēc to darbības laika izbeigšanās. Pilnvaras izdod un līgumus slēdz parasti uz 1 līdz 3 gadiem.

11. Licencētiem veterinārārstiem jābūt gataviem savas pilnvaras (līgumu) uzrādīt dzīvnieku īpašniekiem.

 

III. Obligāto pretepizootisko pasākumu veikšana

12. Jāveic tādi obligātie pretepizootiskie pasākumi, tik bieži, ar tādām metodēm, kā noteicis Valsts veterinārais departaments.

13. Obligātos pretepizootiskos pasākumus veic pēc pilnvarotā licencētā veterinārārsta iniciatīvas vai to ierosina dzīvnieku īpašnieks, ja mainījies ganāmpulka sastāvs vai ir citi iemesli.

14. Pilnvarotais veterinārārsts nosaka laiku un vietu, kad un kur tiek uzsākta obligāto pretepizootisko pasākumu veikšana, bet pēc dzīvnieku īpašnieka pieteikuma tiek saskaņoti laiki, kad pilnvarotais veterinārārsts ierodas dzīvnieku novietnē uz vietas šo pasākumu veikšanai, ievērojot laboratoriju jaudas un darba grafikus.

15. Govīm jābūt nepārprotami identificētām.

16. Par veiktajiem obligātajiem pretepizootiskajiem pasākumiem dzīvnieka īpašnieks maksā pilnvarotajam veterinārārstam saskaņā ar VVD apstiprināto cenrādi.

17. Pilnvarotais veterinārārsts izsniedz dzīvnieku īpašniekam kvīti par saņemto summu (kvīti un kvīts pasakni saglabā 1 gadu).

18. Pilnvarotais veterinārārsts atstāj dzīvnieku īpašniekam rakstiskas liecības par veiktajiem obligātajiem pretepizootiskajiem pasākumiem un to rezultātiem (tuberkulinizācijas, vakcinācijas u.c. saraksti, laboratorisko izmeklējumu rezultāti u.tml.).

 

IV. Veterinārsanitārā uzraudzība slaucamo govju ganāmpulkā

19. Pilnvarotajam veterinārārstam jāveic arī novietnes veterinārsanitārā pārbaude atbilstoši “Piena ieguves veterinārsanitārajiem noteikumiem”.

20. Novietnes apsekošana būtu jāveic tik bieži, cik nepieciešams, lai būtu pārliecība, ka veterinārsanitārie apstākļi ir atbilstoši iepriekš minētajiem noteikumiem, bet ne retāk kā 2 reizes gadā. Šim nolūkam jāizmanto katra iespēja pārbaudīt veterinārsanitāros apstākļus novietnē, t.sk. jāveic nejaušas vizītes, jāiegriežas, garām braucot, jāizmanto dzīvnieku ārstēšanas gadījumi u.tml.

21. Par novietnes apsekošanas rezultātiem apsekošanas aktus (4.pielikums) sastāda vismaz 2 reizes gadā un obligāti gadījumos, kad novērota novietnes veterinārsanitāro apstākļu neatbilstība noteikumiem. Apsekošanas aktā jānorāda trūkumi, jāvienojas par termiņiem, kad tie tiks novērsti.

22. Čpašos gadījumos (skat.nākošo nodaļu) uz apsekošanas rezultātu pamata var tikt anulēta veterinārā apliecība.

23. Apsekošanas aktu sastāda 2 eksemplāros, no kuriem vienu izsniedz dzīvnieku īpašniekam, otrs paliek pie pilnvarotā licencētā veterinārārsta (saglabā 1 gadu).

24. Ganāmpulka veterinārsanitāro uzraudzību nedrīkst uzskatīt par peļņas avotu veterinārārstiem. Tāpēc, ja tā veikta kārtējā ganāmpulka apmeklējuma vai garām braukšanas gadījumā, par to nedrīkst ņemt maksu.

25. Maksu par novietnes veterinārsanitāro apstākļu pārbaudi atļauts prasīt vienīgi tajos gadījumos, kad pilnvarotais veterinārārsts speciāli atbraucis pārbaudīt vai novērsti trūkumi, kuri bijuši ierakstīti iepriekš sastādītajā apsekošanas aktā un kuru novēršanai bijis dots noteikts laiks — pie kam apmaksā tikai transporta izdevumus; vai arī pēc dzīvnieku īpašnieka izsaukuma, lai sastādītu novietnes apsekošanas aktu — apmaksā gan darbu, gan transporta izdevumus.

26. Iepriekš minēto maksu par novietnes veterinārsanitāro apsekošanu atļauts ņemt vienīgi saskaņā ar VVD apstiprināto cenrādi.

27. Pilnvarotajiem veterinārārstiem jāņem vērā, ka daļēji atlīdzība par novietnes apsekošanu iekļauta obligāto pretepizootisko pasākumu cenās.

28. Piena ieguves veterinārsanitāro apstākļu virsuzraudzību veic attiecīgā rajona (pilsētas) veterinārās pārvaldes atbildīgais inspektors, izlases veidā vai domstarpību gadījumos veicot papildus apsekošanu, par ko vienmēr sastāda apsekošanas aktu (4.pielikums).

29. Gadījumos, ja veterinārsanitārie apstākļi izrādās neatbilstoši, inspektors var anulēt veterināro apliecību un aizliegt turpmāk izplatīt pienu, var uzdot pilnvarotajam veterinārārstam pastiprināt kontroli; var anulēt pilnvarojumu un pilnvarot citu licencēto veterinārārstu turpmāk veikt obligātos pretepizootiskos pasākumus un veterinārsanitārās pārbaudes slaucamo govju ganāmpulkā.

30. Ja valsts veterinārais inspektors konstatējis, ka pilnvarotais veterinārārsts ir pārkāpis Valsts veterinārā departamenta priekšrakstu normas vai izdevis veterinārās apliecības gadījumos, kad to nevarēja darīt (saskaņā ar pastāvošiem noteikumiem), attiecīgā rajona vecākais valsts veterinārais inspektors ir tiesīgs anulēt pilnvaras (lauzt attiecīgu līgumu). Par šādiem pārkāpumiem jāziņo Valsts veterinārajam departamentam, un attiecīgais licencētais veterinārārsts vismaz 3 gadus nav tiesīgs saņemt pilnvaras obligāto pretepizootisko pasākumu un veterinārsanitāro pārbaužu veikšanai visā Latvijas Republikas teritorijā.

31. Valsts veterinārais inspektors neņem maksu par slaucamo govju ganāmpulka apsekošanu, kas veikta pēc viņa paša iniciatīvas.

 

V. Veterinārā apliecība piena izplatīšanai

32. Lai pienu varētu izplatīt, nepieciešama veterinārā apliecība (5.pielikums).

33. Veterināro apliecību izdod tikai pilnvarotais veterinārārsts (izņēmuma gadījumos veterinārfeldšeris) saskaņā ar VVD nolikumu par veterinārām apliecībām.

34. Veterināro apliecību izdod tad, ja ir atbilstoša epizootiskā situācija, veikti visi VVD noteiktie obligātie pretepizootiskie pasākumi, iegūti prasībām atbilstoši rezultāti un novietnē ir atbilstoši veterinārsanitārie apstākļi.

35. Lai saņemtu veterināro apliecību nepasterizētā piena vai tā produktu izplatīšanai, nepieciešams papildus ievērot īpašus VVD izdotus noteikumus.

36. Piena nodošanai piena pārstrādes uzņēmumos veterinārā apliecība derīga 12 mēnešus, no obligāto pretepizootisko pasākumu veikšanas datuma pamatganāmpulkam (ja ir atbilstoša epizootiskā situācija, dzīvnieku veselības stāvoklis un piena ieguves veterinārsanitārie apstākļi), bet nepasterizētā piena izplatīšanai attiecīgi 3 mēnešus. Govju leikozes skartos ganāmpulkos veterināro apliecību izdod tikai uz 1 mēnesi. Ja izveidots jauns ganāmpulks vai veterinārās apliecības darbības iepriekšējā periodā bijuši rakstiski noformēti brīdinājumi par neatbilstību “Piena ieguves veterinārsanitārajiem noteikumiem” vai citiem VVD normatīvajiem dokumentiem, tad veterināro apliecību piena nodošanai piena pārstrādes uzņēmumā var izsniegt ne ilgāk kā uz 3 mēnešiem.

37. Ja dzīvnieku īpašnieks pienu izplata vairākos veidos (pienotavā, tirgū, specializētās nepasterizētā piena pārdošanas vietās, novietnē uz vietas), tad jāizraksta arī vairākas veterinārās apliecības — katram piena izplatīšanas veidam sava. Izrakstot vairākas veterinārās apliecības, jāņem vērā govju skaits un iegūtā piena daudzums. Pilnvarotajam veterinārārstam ir tiesības neizsniegt papildu veterinārās apliecības, ja ir pamatotas aizdomas par šo apliecību nelegālu izmantošanu no citiem ganāmpulkiem iegūtā piena izplatīšanai.

38. Katru veterināro apliecību izraksta divos eksemplāros.

39. Veterinārajā apliecībā obligāti jāieraksta arī:

a) govju skaits;

b) kādā veidā atļauts pienu izplatīt — pienotavā, tirgū vai specializētās vietās kā nepasterizētu pienu, uz vietas novietnē, kā ekoloģiski tīru pienu u.tml. (pēdējo ierakstu var veikt tikai, ja izpildītas specifiskas prasības);

c) apliecības derīguma termiņš.

40. Veterināro apliecību var anulēt pirms termiņa un apturēt piena izplatīšanu, ja mainījusies epizootiskā situācija, dzīvnieki saslimuši vai ir neatbilstoši veterinārsanitārie apstākļi un tas ir fiksēts dokumentos. Jebkurā gadījumā jābūt sastādītam arī apsekošanas aktam, kurā izdara atzīmi par veterinārās apliecības anulēšanu.

41. Neatbilstošu veterinārsanitāro apstākļu gadījumā veterināro apliecību anulē tikai tad, ja ir potenciālas iespējas, ka piens ir kaitīgs cilvēku uzturam, vai atkārtoti tiek ignorētas prasības veterinārsanitāro pārkāpumu novēršanā.

42. Ja tiek anulēta veterinārā apliecība, kas iesniegta pienotavā (vai citā uzņēmumā), tad pilnvarotā veterinārārsta pienākums pienotavai (uzņēmumam) par to paziņot, ja anulēta apliecība, kas atrodas pie dzīvnieka īpašnieka — tā jāatdod pilnvarotajam veterinārārstam (jāglabā 1 gads pēc nodošanas).

Stājas spēkā ar 1996.gada 1.martu.

Ar šo norādījumu izdošanu spēku zaudē VVD iepriekš izdoto dokumentu visas tās normas, kuras ir pretrunā ar šo dokumentu.

Dienesta organizācijas daļa, G.Mičule

Veterinārās uzraudzības daļa, A.Žilvinskis, S.Strika

Pielikumi "Piena ganāmpulka reģistrs", "Veterinārārsta pilnvara veterināro pārbaužu veikšanai”, “Līgums starp veterinārārstu un dzīvnieka īpašnieku", "Piena ieguves veterinārsanitāro apstākļu apsekošanas akts", "Veterināra apliecība” un “Veterinārmedicīnas pakalpojumu cenrādis" — sekos

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!