Mazliet saules dzīves pabērniem
Par bāreņu aprūpi Rīgā Otrā pasaules kara laikā
Jānis Riekstiņš, Latvijas valsts arhīva vecākais referents, — "Latvijas Vēstnesim"
Otrā pasaules kara laikā lielas grūtības, traģiskus brīžus nācās piedzīvot daudziem Latvijas iedzīvotājiem. Grūtā situācijā nokļuva arī bez vecāku gādības palikušie bērni, kuru vienīgais glābiņš tad bija bērnunams. Liela veiksme bija, ka kara gados turpināja darboties tā bāreņu aprūpes sistēma, kas tika izveidota, nostiprināta un pilnveidota Latvijas Republikas laikā. Bērnu iestādēs strādāja arī daudzi pieredzējuši, bāreņu likteņos ieinteresēti darbinieki. Kara gados viņi veica patiesi milzīgu darbu, lai dzīves pabērni saņemtu gan pienācīgu uzturu un apģērbu, gan arī varētu turpināt izglītību. Daudz tika darīts, lai arī lielajā dzīvē izejot, viņi nepalika bez graša kabatā, lai saņemtu t.s. "bāreņu pūru".
Šeit publicētie dokumenti parāda arī mākslinieku attieksmi pret bāreņu vajadzībām. Taču, manuprāt, vislielāko atzinību ir pelnījuši bērnunamu pārziņi, to darbinieki, kā arī tie dažādu iestāžu darbinieki, kuri, kā saka, ar sirdi un dvēseli centās padarīt mazliet saulaināku bārabērnu drūmo un pelēko ikdienu.
Skolu departamenta rīkojums par bērnu namu pārņemšanu
Nr.2002-2
Noraksts
Sociālās nodrošināšanas nodaļai Rīgā, 1941.g. 15.jūlijā
Bij.Izglītības tautas komisariāta pārziņā ir pārņemti visi bērnu nami (patversmes), kas priekš 1940.gada 17.jūnija atradās gan pašvaldību, gan dažādu sabiedrisko organizāciju uzturēšanā un pārzināšanā. Lai turpmāk būtu skaidrība šo bērnu namu pārzināšanas un vadības jautājumos, Skolu departaments saziņā ar sabiedriskās aizgādības departamentu un Rīgas pilsētas valdi nosaka, ka
1) visi Rīgas pilsētas bērnu nami (I bērnu nams — Kalnciema ielā 152, II bērnu nams — Kuldīgas ielā 45, III bērnu nams — Hermaņa ielā 19, IV bērnu nams — Hospitāļu ielā 1, V bērnu nams — Ludzas ielā 43, VI bērnu nams — Kandavas ielā 4/6 un Baldones bērnu nams Baldonē), skaitot ar šā gada 16.jūliju (tekstā labots: ar 1.IX—J.R.) pārņemami Rīgas pilsētas valdes uzturēšanā, pārzināšanā un vadībā;
2) visi pārējo pašvaldību agrāk uzturētie bērnu nami (I Daugavpils valsts bērnu nams, I Liepājas valsts bērnu nams un II Liepājas valsts bērnu nams), skaitot ar š.g. 16.jūliju pārņemami attiecīgo pašvaldību uzturēšanā, pārzināšanā un vadībā;
3) agrāko sabiedrisko organizāciju bērnu nami (Igates valsts bērnu nams, Ābeļu valsts bērnu nams, Rēznas valsts bērnu nams, Skaistkalnes valsts bērnu nams un Stendes valsts bērnu nams) pārņemami, skaitot ar š.g. 16.jūliju Sabiedriskās aizgādības departamenta uzturēšanā, pārzināšanā un vadībā;
4) līdz 1940.gada 17.jūnijam izglītības ministrijas pārziņā darbojošies, kā arī pēc tam bij. Izglītības tautas komisariāta jaunorganizētie bērnu nami un audzināšanas iestādes (Kalnezeru valsts bērnu nams, Kāķīšu valsts bērnu nams, Alsviķu valsts bērnu nams, Naukšēnu valsts bērnu nams, Spāres valsts bērnu nams, Bikseres valsts bērnu nams un Rindzeles valsts bērnu nams) paliek Skolu departamenta uzturēšanā, pārzināšanā un vadībā.
Visas īpatnējās skolas (kurlmēmo un palīgskolas), kas līdz 1940.g. 17.jūnijam atradās Izglītības ministrijas pārzināšanā, paliek arī turpmāk Skolu departamenta uzturēšanā, pārzināšanā un vadībā, bet tās īpatnējās skolas (kurlmēmo un palīgskolas), kas līdz 1940.g. 17.jūnijam atradās pašvaldību uzturēšanā, sākot ar š.g. 16.jūliju, jāpārņem attiecīgu pašvaldību uzturēšanā un pārzināšanā.
Skolu departamenta direktors (paraksts)
Sabiedriskās aizgādības departamenta direktors (paraksts)
Rīgas pilsētas valdes pilnvarotais (paraksts)
Noraksts pareizs Pilsētas sekretārs A.Pļavinskis
Rīgas pilsētas sociālās nodrošināšanas nodaļa Kancelejā saņēma 4.aug.1941.
LVA, 1406.f., 6.apr., 26.l., 127.lp. Noraksts.
Rīgas pilsētas sociālās nodrošināšanas nodaļas
bērnu inspektora A.Golijata sagatavotais bērnu sastāva
pārkārtošanas projekts Rīgas pilsētas bērnu namos
Sociālās nodrošināšanas nodaļas vadītājam 1941.gada 24.septembrī
Pārbaudot bērnu sastāvu pārņemtos bērnu namos, atradu, ka nav ieturēta nekāda sistēma pie bērnu ievietošanas bērnu namos. Tā, piemēram, bērnu namā Kandavas ielā 4/6 ir bērni no 1—10 gadiem, b.n. Hospitāļu ielā 1 ir bērni no 3 līdz 21 gadam un b.n. Kuldīgas ielā 45 — no 3 līdz 15 gadiem. Vienīgi b.n. Hermaņa ielā 19 ir tikai skolas vecuma bērni.
Domāju, ka uz priekšu darbu sakārtojumā, kā arī bērnu labā nevarēsim pieturēties pie tādas kārtības, kādēļ būtu izvedami šādi pārkārtojumi:
B.n. Kandavas ielā 4/6 atkal pārvēršams par tādu, kāds tas bija agrāk, t.i., bērniem no 1 līdz 5 gadiem.
B.n.Hospitāļu ielā 1 — bērniem no 5 līdz 8 gadiem.
B.nami Kuldīgas ielā 45 un Hermaņa ielā 19 — bērniem skolas vecumā.
Pie šāda pārkārtojuma būtu likvidējamas abas mazo bērnu grupas b.n. Kuldīgas ielā 45 un tur atrodošies 22 bērni, vecumā no 3 līdz 5 gadiem, pārceļami uz b.n. Kandavas ielā 4/6, bet 28 bērni, vecumā no 5 līdz 7 gadiem, — uz b.n. Hospitāļu ielā 1.
No b.n. Kandavas ielā 4/6 — 2 bērni, 8 un 10 gadu veci, pārceļami uz b.n. Kuldīgas ielā 45 un 13 bērni, vecumā no 6—7 gadiem, pārceļami uz b.n.Hospitāļu ielā 1.
No b.n. Hospitāļu ielā 1 viens bērns 3 g.vecumā pārceļams uz b.n. Kandavas ielā 4/6, 14 skolas vecuma bērni pārceļami uz b.n. Kuldīgas ielā 45. Divas 17 gadu un divas 18 gadu vecas meitas, kas tagad atrodas lauku darbos, iestādē vairs nav paturamas, jo tām jāstājas darbā. 21 gadu vecā Adēle Kačs apmeklē skolotāju institūtu. Palicis vēl viens gads līdz kursa beigšanai. Tā būtu pārceļama uz b.n. Kuldīgas ielā 45 un no turienes sūtāma skolotāju institūtā, kursa beigšanai.
Pie minētā pārkārtojuma bērnu namos būs šāds bērnu skaits:
Kandavas ielā 4/6 — 98 bērni
Hospitāļu ielā 1 — 43 bērni
Kuldīgas ielā 45 — 112 bērni
Hermaņa ielā 19 — 57 bērni
Lūdzu Jūsu piekrišanu augšā minētam bērnu pārkārtojumam.
Vecākais inspektors bērnu lietās A.Golijats
LVA, 1406.f., 6.apr., 26.l., 115., 116., 117.lp. Oriģināls.
Rīgas pilsētas Sociālās nodrošināšanas pārvaldes lūgums
nokārtot komunistu bērnu aprūpes jautājumu
Nr.9222/9267
Noraksts
Godātam Pilsētas vecākā kungam Rīgas pilsētas
Sociālās nodrošināšanas pārvalde
Rīgā 1941.g. 17.decembrī
Sakarā ar Wirtschaftskommando š.g. 18.VIII rakstu, ka komunistiem un viņu piederīgiem pabalsti nav izsniedzami, Rīgas pilsētas Sociālās nodrošināšanas pārvalde lūdz Jūsu rīkojumu, kādā veidā palīdzēt komunistu bērniem, kuri palikuši pilnīgi bez vecākiem un kuru piederīgie nav spējīgi par viņiem rūpēties. Vai šos bērnus būtu atļauts ievietot pilsētas bērnu namos un vēlāk nodot svešu ģimeņu audzināšanā? Tautas labklājības galvenā direkcija atsakās Rīgas pilsētas piederīgos bērnus ievietot valsts bērnu namos. (..)
Bērniem nav produktu kartiņu, un viņi atrodas lielā trūkumā un nabadzībā. Bāriņtiesa bērniem iecēlusi aizbildni, kura lūdz bērnus novietot bērnu namā.
Rīgas pilsētas Sociālās nodrošināšanas pārvalde lūdz Jūsu rīkojumu.
Sociālās nodrošināšanas pārvaldes priekšnieka v.i. (M.Bremmers)
LVA, 1406.f., 6.apr., 26.l., 5.lp. Noraksts.
Izraksts no Rīgas pilsētas vecākā dienas pavēles
1941.g. 19.decembrī par bērnu novietošanu pilsētas bērnu namos
Ievērojot Sociālās nodrošināšanas pārvaldes š.g. 17.decembra iesniegumu Nr.9222/9267, atļauju ievietot pilsētas bērnu namos tos komunistu bērnus, kuri palikuši pilnīgi bez vecākiem un kuru piederīgie nav spējīgi par viņiem rūpēties, vēlāk šie bērni nododami ģimeņu audzināšanā.
Lietas nokārtošanu uzdodu Sociālās nodrošināšanas pārvaldei.
Pilsētas vecākā v.i. P.Dreijmanis
Izraksts pareizs Pilsētas sekretārs A.Pļavnieks
LVA, 1406.f., 6.apr., 26.l., 4a.lpp. Oriģināls.
Rīgas pilsētas Sociālās nodrošināšanas pārvaldes lūgums
atļaut ņemt maksu par trūcīgo uzturēšanu
Nr.9220
Noraksts
Augsti godātam Rīgas pilsētas
Rīgas pilsētas vecākā kungam Sociālās nodrošināšanas pārvalde
1942.gada 9.janvārī
Tautas labklājības galvenā direkcija un citas iestādes bieži lūdz uzņemt par maksu pilsētas bērnu namos, bērnu dārzos, bērnu silēs un nespējnieku patversmēs personas, kuru apgādības nepiekrīt Rīgai.
Pirms lielinieku okupācijas Aizgādības pārvalde pieturējās pie Pilsētas valdes 1928.g. 30.decembra sēdē pieņemtiem noteikumiem, ka no Valsts iestādēm, citām pašvaldībām un maksātspējīgām privātpersonām par nespējnieku un bērnu uzturēšanu Rīgas pilsētas attiecīgās iestādēs ņemama sekojoša maksa:
1) bērnunamos — Ls 2 dienā par katru bērnu;
2) bērnu dārzos – Ls 1,25 dienā par katru bērnu;
3) nespējnieku patversmēs Ls 1 dienā par katru nespējnieku.
Piemērojoties tagadējās dzīves apstākļiem, ir radusies vajadzība augstāk minētās normas grozīt.
Ziņojot minēto, Sociālās nodrošināšanas pārvalde pagodinas lūgt augsti godāto Vecākā kungu:
1. Atļaut ņemt maksu no valsts iestādēm, citām pašvaldībām un iestādēm un maksātspējīgām privātpersonām par tādu bērnu un nespējnieku uzturēšanu Sociālās nodrošināšanas pārvaldes iestādēs, kuru apgādība nepiekrīt Rīgas pilsētai šādos apmēros:
a) bērnu namos un bērnu silēs — RM 2, — dienā par katru bērnu,
b) bērnu dārzos — RM 1,25 dienā par katru bērnu;
c) nesp.patversmēs — RM 1 dienā par katru nespējnieku.
2. Atļaut ņemt maksu no maksātspējīgiem bērnu vecākiem un nespējnieku apgādniekiem par bērnu un nespējnieku uzturēšanu Sociālās nodrošināšanas pārvaldes iestādēs tādos apmēros, kas nepārsniedz 1.p. minētās normas.
3. Atļaut Sociālās nodrošināšanas pārvaldei pašai noteikt maksājumu normas katrā atsevišķā gadījumā atkarībā no maksātāja spējām.
Sociālās nodrošināšanas pārvaldes priekšnieka v.i. (M.Bremmers)
Sevišķu uzdevumu ierēdņa v.i. (A.Kampars)
LVA, 1406.f., 6.apr., 26.l., 7., 7a.lp. Noraksts.
Bērnu nodaļas vadītāja A.Golijata priekšlikumi
bērnu namu pārkārtošanas lietā
Augsti godātam Aizgādības pārvaldes priekšnieka kungam
1942.gada 18.septembrī
Pie Aizgādības pārvaldes pastāv 4 bērnu nami: mazbērniem no 1 līdz 5 gadiem Kandavas ielā 4/6, Hospitāļu ielā 1 — mazbērniem no 5 līdz 8 gadiem un 2 bērnu nami skolas vecuma bērniem — Hermaņa ielā 19 un Kuldīgas ielā 45. Abos pēdējos atrodas zēni un meitenes vecumā no 8 līdz 16 gadiem.
Iepriekšējo gadu prakse ir rādījusi, ka šāda skolas vecuma bērnu kopaudzināšana nav vēlama. Iestājoties pubertātes laikmetam tiklab zēnos, kā meitenēs, izpaužas dažādas nevēlamas tieksmes, sevišķi seksuālā ziņā, ar kurām audzinātājiem grūti, pat neiespējami cīnīties tādās iestādēs, kur ir liels bērnu skaits. Sevišķi pēdējos — boļševiku un karagados bērnu namos nākas uzņemt bērnus, kas nāk vai nu tieši no ielas, vai arī no morāliski pagrimušām ģimenēm, tātad ienāk iestādē ar bagātīgām nemorālās dzīves pieredzēm un piedzīvojumiem. Cīnīties ar šīm nevēlamām parādībām un tās izskaust lielā iestādē, kur atrodas kopā zēni un meitenes līdz 16 gadiem, ir ārkārtīgi grūti, pat neiespējami.
Daudz vieglāk šo likteņa pabērnu audzināšanu un labošanu var veikt tad, kad zēni no meitenēm tiek audzināti šķirti, t.i., atsevišķās iestādēs, iekārtojot pie tām attiecīgas nodarbības — zēniem darbnīcas koku apstrādāšanā un mehānikā, bet meitenēm dažādos rokdarbos, šūšanā un mājturībā. Arī audzināšanas ziņā vajadzīga citāda pieeja un paņēmieni pie zēniem nekā pie meitenēm.
Tā kā skolas vecuma bērni atrodas divos bērnu namos, Hermaņa ielā 19 un Kuldīgas ielā 45, tad ir iespējams pārkārtot vienu no tiem par meiteņu un otru par zēnu bērnu namu.
Bērnu namu Kuldīgas ielā 45 varētu iekārtot zēniem aiz šādiem motīviem: 1) šis bērnu nams ir lielāks par bērnu namu Hermaņa ielā 19 un zēnu pieplūdums bērnu namos vienmēr arī ir lielāks par meitenēm; 2) pie Kuldīgas ielas bērnu nama jau agrāk pastāvēja darbnīcas ar ēvelsoliem un citiem darbnīcu piederumiem, daļa no kuriem ir saglabājusies arī vēl tagad. Tās ir viegli atjaunojamas.
Arī darbnīcu telpu apkures ziņā sarežģījumi neradīsies, jo te ir centrālā apkure, kas apsilda visu māju. Arī Hermaņa ielas bērnu namā kādreiz ir bijušas darbnīcas, bet tās bez lielākiem remontiem nav iespējams atjaunot un bez tam tās šimbrīžam nav apkurināmas; 3) pie Kuldīgas ielas bērnu nama ir diezgan plaši sakņu dārzi, kuru platību vēl ir iespējams palielināt. Šeit ir atkal plašs darba lauks zēniem.
Bērnu namu Hermaņa ielā 19 tad varētu iekārtot meitenēm ar šūšanas, rokdarbu un mājturības nodarbībām. Tur ir arī neliels sakņu un augļu dārziņš, kur meitenes varētu vingrināties fiziskā darbā.
Ņemot vērā visu sacīto, laipni lūdzu Jūsu piekrišanu 2 bērnu namu pārkārtošanai tādā veidā, ka bērnu nams Kuldīgas ielā 45 tiek pārkārtots par zēnu bērnu namu un bērnu nams Hermaņa ielā 19 — par meiteņu bērnu namu.
Bērnu nodaļas vadītājs A.Golijats
LVA, 1406.f., 6.apr., 26.l., 211.lp. Oriģināls.
Informācija par bērnu namu pārkārtošanu
Noraksts
Kuldīgas ielā 45
Bērnu nama Hermaņa ielā 19 pārzinim 1942.g. 8.oktobrī
Saskaņā ar pilsētas vecākā š.g. 25.septembra rezolūciju bērnu nams Kuldīgas ielā 45 tiek pārvērsts par zēnu bērnu namu, un bērnu nams Hermaņa ielā 19 — par meiteņu bērnu namu.
Uzdodu bērnu nama Kuldīgas ielā 45 pārzinim visas šī bērnu nama meitenes pārcelt uz bērnu namu Hermaņa ielā 19, bet bērnu nama Hermaņa ielā 19 pārzinim — visus zēnus pārcelt uz bērnu namu Kuldīgas ielā 45.
No bērnu nama Kuldīgas ielā 45 jāpārved uz bērnu namu Hermaņa ielā 19 visas meiteņu drēbes un veļa, bet no bērnu nama Hermaņa ielā 19 — visas zēnu drēbes, apavi un veļa jāpārved uz b.n. Kuldīgas ielā 45.
Paidagoģiskā personāla sastāvs pārkārtotos bērnu namos:
B.n. Kuldīgas ielā Nr.45
Pārzinis — A.Tukums
Vec.audzin. — P.Liepiņš
Audzinātājs — Dziedātājs
Audzinātājs — P.Laķis
Audzinātājs — Pelēcis
Audzinātāja — Lazdovska
B.n.Hermaņa ielā Nr.19
Pārzinis — E.Resnais
Vec.audzin. — Selga
Audzinātāja — Laķe
Audzinātāja — Vonda
Audzinātāja — Hofrāte
Tehniskais personāls katrā no minētiem bērnu namiem līdzšinējais.
Bērnu nodaļas vadītājs A.Golijats
Jaun.inspektrise J.Zupāne
LVA, 1406.f., 6.apr., 26.l., 210.lp. Noraksts.
Artūra Neparta lūgums uzņemt viņu atpakaļ
Amata mācekļu namā
Sociālās nodrošināšanas pārvaldei Bijušā Amata mācekļu nama audz.
Rīgas pilsētā Artūrs Neparts
Jelgavas valsts skolotāju inst. 6.b kl. audzēknis,
Klusā ielā 15—6
Rīgā 15. X 41.
Lūgums
Laipni lūdzu uzņemt mani atpakaļ Amata māc. namā, lai varētu vēl pēdējo gadu turpināt un nobeigt mācīties Jelgavas valsts skolotāju institūtā.
Tēvs man ir miris un māte (64 gadus veca), darba nespējīga, tādēļ bez atbalsta beigt skolu man ir neiespējami. Par manu izturēšanos skolā pagājušā gadā ziņas var sniegt Jelgavas skolotāju inst. vadība.
A.Neparts
LVA, 1406.f., 6.apr., 26.l., 345.lp. Oriģināls.
Turpmāk — vēl