Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 37 Pēdējās nedēļas laikā 21 Visi
Ministru kabineta noteikumi Nr. 791
Rīgā 2017. gada 19. decembrī (prot. Nr. 63 58. §)
Grozījumi Ministru kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumos Nr. 899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība"
Izdoti saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli"
3. panta trešās daļas 12. punkta "a" apakšpunktu, 8. panta
otro daļu, 9. panta pirmās daļas 16. un 17. punktu
un 44. punkta "a" apakšpunktu, 10. panta pirmās daļas
4. punktu, 11. panta trešās daļas 15. punktu, 11.5 panta
pirmo daļu, 16.1 panta ceturto daļu, 17. panta
vienpadsmitās daļas 2. punktu, 38. panta
otro daļu un 39. pantu
1. Izdarīt Ministru kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumos Nr. 899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2010, 156. nr.; 2012, 203. nr.; 2013, 168., 198., 252. nr.; 2014, 190., 220. nr.; 2015, 252. nr.; 2016, 234. nr.; 2017, 234. nr.) šādus grozījumus:
1.1. izteikt 65. punktu šādā redakcijā:
"65. Piemērojot likuma 10. panta otro daļu, pirms darbinieka mēneša darba ienākuma aplikšanas ar algas nodokli darba devējs ir tiesīgs atskaitīt no darbinieka mēneša darba ienākuma:
65.1. darba devēja (no darba devēja līdzekļiem) darbinieka labā veiktos dzīvības apdrošināšanas (ar līdzekļu uzkrāšanu) prēmiju maksājumus un iemaksas privātajos pensiju fondos, kuras kopā nepārsniedz likuma 8. panta piektajā daļā noteikto ierobežojumu 10 % apmērā no darbinieka mēneša bruto darba samaksas;
65.2. darbinieka paša veiktos dzīvības apdrošināšanas (ar līdzekļu uzkrāšanu) prēmiju maksājumus un iemaksas privātajos pensiju fondos, kuras veiktas uz kolektīvā vai individuālā līguma pamata un kuras uz darbinieka iesnieguma pamata veicis darba devējs, ieturot tās no darbinieka darba ienākuma, un kuras kopā nepārsniedz 10 % no darbinieka mēneša bruto darba samaksas, bet ne vairāk kā 4000 euro gadā.";
1.2. papildināt noteikumus ar 65.1 un 65.2 punktu šādā redakcijā:
"65.1 Ja darba devējs, piemērojot šo noteikumu 65.2. apakšpunktu, taksācijas gada laikā ir izmantojis pilnu minētajā apakšpunktā norādīto maksājumu limitu, darbiniekam, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju un piemērojot likuma 10. panta pirmās daļas 5. un 6. punktā noteiktos attaisnotos izdevumus, kurus tas ir veicis pats no saviem līdzekļiem, vairs nav tiesību atskaitīt no gada ienākuma lieluma paša veiktos dzīvības apdrošināšanas (ar līdzekļu uzkrāšanu) prēmiju maksājumus un iemaksas privātajos pensiju fondos.
65.2 Ja darba devējs, piemērojot šo noteikumu 65.2. apakšpunktu, taksācijas gada laikā nav izmantojis pilnu minētajā apakšpunktā norādīto maksājumu limitu, darbiniekam, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju un piemērojot likuma 10. panta pirmās daļas 5. un 6. punktā noteiktos attaisnotos izdevumus, kurus tas ir veicis pats no saviem līdzekļiem, šos izdevumus ir tiesības atskaitīt no gada ienākuma lieluma tikai tādā apmērā, kas kopā ar šo noteikumu 65.2. apakšpunktā minētajiem attaisnotajiem izdevumiem nepārsniedz likuma 10. panta 1.9 daļā noteikto ierobežojumu 10 % apmērā no darbinieka gada ienākuma, bet ne vairāk kā 4000 euro gadā.";
1.3. izteikt 66. punktu šādā redakcijā:
"66. Piemērojot šo noteikumu 65. punktu, nodokļu maksātājs ir tiesīgs samazināt savu ar nodokli apliekamo ienākumu arī tad, ja dzīvības apdrošināšanas (ar līdzekļu uzkrāšanu) līgumā kā papildu apdrošināšanas veids ir ietverta arī nelaimes gadījumu apdrošināšana.";
1.4. papildināt noteikumus ar 95.1 punktu šādā redakcijā:
"95.1 Likuma 13. panta pirmās daļas 1. punktā noteiktie atvieglojumi nav piemērojami, ja minētajā punktā norādītie nestrādājošie laulātie atbilst likuma 13. panta trešajā, piektajā, sestajā un septītajā daļā noteiktajiem kritērijiem.";
1.5. izteikt 96.1, 96.2, 96.3, 96.4 un 96.5 punktu šādā redakcijā:
"96.1 Ienākuma izmaksātājs, izmaksājot ienākumu par nepilnu kalendāra mēnesi, piemēro likuma 15. panta trešajā daļā noteikto progresīvo nodokļa likmi, minēto ienākuma apmēru nedalot proporcionāli dienu skaitam, par kuru šis ienākums tiek izmaksāts. Minētā kārtība ir piemērojama arī tad, ja ienākuma izmaksātājam algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta nepilnu kalendāra mēnesi. Taksācijas gadam beidzoties, nodokļa maksātājs, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, rezumējošā kārtībā piemēro likuma 15. panta otrajā daļā noteikto progresīvo likmi, precizē taksācijas gada laikā gūtos ienākumus un aprēķināto nodokli un attiecīgi piemaksā iztrūkstošo nodokļa summu vai saņem atpakaļ izveidojošos nodokļa pārmaksu.
96.2 Ja nodokļa maksātājs taksācijas gada laikā pie viena ienākuma izmaksātāja saņem gan algota darba ienākumus, gan ienākumus no autoratlīdzības līguma vai uzņēmuma līguma (vai ienākumus no autoratlīdzības līguma un uzņēmuma līguma) un pie ienākuma izmaksātāja tam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, tad, nosakot nodokļa maksātāja mēneša apliekamo ienākumu, papildus algota darba ienākumam (nodokļa aprēķinam no tā):
96.2 1. no ienākuma no autoratlīdzības līguma tiek atskaitīti šo noteikumu 57. punktā minētie autoru izdevumi un tiek piemērota likuma 15. panta astoņpadsmitajā daļā noteiktā nodokļa likme 20 % apmērā;
96.2 2. no ienākuma no uzņēmuma līguma tiek atskaitītas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas atbilstoši likuma 15. panta ceturtās daļas 2. punktam un tiek piemērota likuma 15. panta ceturtās daļas 1. punktā noteiktā nodokļa likme 23 % apmērā.
96.3 Piemērojot šo noteikumu 96.2 punktu, atskaitījumus (valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu darba ņēmēja daļu, neapliekamo minimumu, atvieglojumu par apgādībā esošām personām) primāri atskaita no algota darba ienākuma (pa ienākuma sliekšņiem). Ja algota darba ienākuma apmērs ir nepietiekams, atskaitījumu nepiemēroto daļu atskaita no cita ienākuma, kas tiek gūts pie šā ienākuma izmaksātāja (ievērojot likuma 15. panta ceturtās daļas 2. punktā noteikto kārtību).
96.4 Ja nodokļa maksātājs taksācijas gada laikā pie viena ienākuma izmaksātāja saņem ienākumus no autoratlīdzības līguma un uzņēmuma līguma (secība nav svarīga) un pie ienākuma izmaksātāja tam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, tad, nosakot nodokļa maksātāja ienākuma izmaksas mēneša apliekamo ienākumu:
96.4 1. no ienākuma no autoratlīdzības līguma tiek atskaitīti šo noteikumu 57. punktā minētie autoru izdevumi un tiek piemērota likuma 15. panta astoņpadsmitajā daļā noteiktā nodokļa likme 20 % apmērā;
96.4 2. no ienākuma no uzņēmuma līguma tiek atskaitītas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas atbilstoši likuma 15. panta piecpadsmitajai daļai un tiek piemērota likuma 15. panta otrajā daļā noteiktā progresīvā nodokļa likme – 20 % līdz 20 004 euro, 23 % virs 20 004 euro.
96.5 Piemērojot šo noteikumu 96.4 punktu, atskaitījumus (neapliekamo minimumu, atvieglojumu par apgādībā esošām personām) atskaita no jebkura ienākuma veida, kas pēc izmaksas datuma tiek izmaksāts pirmais. Ja pēc izmaksas datuma pirmā ienākuma apmērs ir nepietiekams, atskaitījumu nepiemēroto daļu atskaita no ienākuma, kurš pēc izmaksas datuma ir nākamais ienākums, kas tiek gūts pie šā ienākuma izmaksātāja (ievērojot likuma 15. panta ceturtās daļas 2. punktā noteikto kārtību).";
1.6. papildināt noteikumus ar 96.6, 96.7, 96.8, 96.9 un 96.10 punktu šādā redakcijā:
"96.6 Saņemot ienākumus no uzņēmuma līguma vai ienākumus no autoratlīdzības, par ienākuma gūšanas dienu uzskatāma diena, kad nodokļa maksātājs saņem ienākumu.
96.7 Ja nodokļa maksātājs taksācijas gada laikā saņem gan algota darba ienākumu, gan pensiju un tam darba vietā ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, tad, nosakot nodokļa maksātāja mēneša apliekamo ienākumu:
96.7 1. algota darba ienākumam šajā mēnesī netiek piemērots likuma 12. panta pirmajā daļā minētais Valsts ieņēmumu dienesta prognozētais mēneša neapliekamais minimums, bet tiek piemēroti likuma 13. panta pirmās daļas 1. punktā minētie atvieglojumi un šīs panta daļas 4. punktā minētie papildatvieglojumi, kā arī tiek piemērota likuma 15. panta trešajā daļā noteiktā progresīvā nodokļa likme;
96.7 2. pensijas ienākumam šajā mēnesī tiek piemērots likuma 12. panta piektajā daļā minētais pensionāra mēneša neapliekamais minimums, kā arī tiek piemērota likuma 15. panta trešajā daļā noteiktā progresīvā nodokļa likme.
96.8 Piemērojot likuma 15. panta piecpadsmito daļu, atskaitījumus no gada ienākuma (neapliekamo minimumu, atvieglojumus un attaisnotos izdevumus) atskaita no nodokļa bāzes daļas, kurai piemēro 20 % likmi. Pārmaksātā nodokļa atmaksa, pamatojoties uz gada ienākumu deklarāciju, notiek, piemērojot 20 % likmi. Ja nodokļa maksātāja atskaitījumi no gada ienākuma pārsniedz pirmo progresijas slieksni, tos var atskaitīt arī no ienākumu daļas, kas pārsniedz pirmo progresijas slieksni tā, lai atskaitījumu rezultātā maksātāja nodoklis samazinātos tikai par nodokļa daļu, kas būtu aprēķināta, piemērojot 20 % likmi (likuma 15. panta piecpadsmitās daļas piemērošanas piemērs – šo noteikumu 4.4 pielikumā).
96.9 Autoru un izpildītāju ienākumiem no autoratlīdzības taksācijas gada laikā tiek piemērota nodokļa likme 20 % apmērā. Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju un rezumējošā kārtībā precizējot taksācijas gada laikā gūtos ienākumus, gūtajiem ienākumiem tiek piemērota likuma 15. panta otrajā daļā noteiktā progresīvā nodokļa likme.
96.10 Ja nodokļa maksātājs, kuram nav izsniegts Valsts ieņēmumu dienesta apliecinājums par reģistrēšanos saimnieciskās darbības veicēja statusā, taksācijas gada laikā saņem vienreizējus ieņēmumus no saimnieciskās darbības un citu ienākumu taksācijas gada laikā tam nav bijis, tad ienākuma izmaksas brīdī ienākuma izmaksātājs, kuram nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, tam nepiemēro Valsts ieņēmumu dienesta prognozēto mēneša neapliekamo minimumu un piemēro 23 % likmi. Taksācijas gadam beidzoties, nodokļa maksātājs, rezumējošā kārtībā iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, piemēro likuma 15. panta otrajā daļā noteikto progresīvo likmi, precizē taksācijas gada laikā gūtos ienākumus un aprēķināto nodokli un attiecīgi piemaksā iztrūkstošo nodokļa summu vai saņem atpakaļ izveidojošos nodokļa pārmaksu (likuma 15. panta septiņpadsmitās un deviņpadsmitās daļas piemērošanas piemērs – šo noteikumu 4.5 pielikumā).";
1.7. izteikt 97. punktu šādā redakcijā:
"97. Likuma 16.1 panta pirmo daļu nepiemēro uz tādiem ienākumu veidiem kā algota darba ienākumi, pensijas un pabalsti. Ja taksācijas gadā algota darba ienākums (izņemot prēmijas, kas taksācijas periodā ir aprēķinātas un izmaksātas par pirmstaksācijas periodu), pensija vai pabalsts tiek izmaksāts par pirmstaksācijas gadu, šos ienākumu veidus iekļauj attiecīgā pirmstaksācijas gada ienākumu apmērā un piemēro attiecīgās pirmstaksācijas gada nodokļa likmes. Ja taksācijas gadā tiek aprēķināta un izmaksāta prēmija par pirmstaksācijas periodu, to iekļauj ienākuma apmērā tajā taksācijas gada mēnesī, kurā šāda prēmija tiek aprēķināta, un piemēro attiecīgās taksācijas gada nodokļu likmes.";
1.8. papildināt noteikumus ar 110.1 punktu šādā redakcijā:
"110.1 Piemērojot likuma 17. panta 11.5 daļas 3. punktu, ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs nodrošina ieguldījumu konta īpašniekam ieguldījumu konta izrakstu, kurā iekļauta šāda informācija (likuma 17. panta 11.5 daļas 3. punkta piemērošanas piemērs – šo noteikumu 4.6 pielikumā):
110.1 1. ieguldījumu konta numurs (starptautisks maksājumu konta numurs);
110.1 2. ieguldījumu konta atlikums taksācijas gada sākumā;
110.1 3. informācija par notikušajām iemaksām vai izmaksām taksācijas gada laikā:
110.1 3.1. ieguldījumu kontā iemaksāto un no tā izmaksāto naudas līdzekļu kopsumma pirms šo noteikumu 110.1 3.2. apakšpunktā minētās iemaksas vai šo noteikumu 110.1 3.3. apakšpunktā minētās izmaksas veikšanas;
110.1 3.2. datums, kurā veikta iemaksa ieguldījumu kontā, un iemaksas apmērs;
110.1 3.3. datums, kurā veikta izmaksa no ieguldījumu konta, un izmaksas apmērs;
110.1 3.4. ieguldījumu kontā iemaksāto un no tā izmaksāto naudas līdzekļu kopsumma pēc šo noteikumu 110.1 3.2. apakšpunktā minētās iemaksas vai šo noteikumu 110.1 3.3. apakšpunktā minētās izmaksas veikšanas;
110.1 3.5. ar nodokli apliekamā summa, ja tāda ir radusies pēc šo noteikumu 110.1 3.2. apakšpunktā minētās iemaksas un šo noteikumu 110.1 3.3. apakšpunktā minētās izmaksas veikšanas;
110.1 4. ieguldījumu konta atlikums taksācijas gada beigās;
110.1 5. saskaņā ar likuma 11.9 panta 12.2 daļu – informācija par summu, par kuru tiek samazināts ar nodokli apliekamais ienākums (ja šāda informācija ir pieejama ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam):
110.1 5.1. taksācijas gada laikā gūtā summa saskaņā ar likuma 11.9 panta 12.2 daļas 1. un 2. punktu;
110.1 5.2. iepriekšējā taksācijas gadā neizmantotā summa (šo noteikumu 110.1 5.4. apakšpunktā minētā atlikusī summa, kas iekļauta par pirmstaksācijas gadu sniegtajā informācijā);
110.1 5.3. taksācijas gadā izmantotā summa;
110.1 5.4. atlikusī summa (starpība, kas veidojas no šo noteikumu 110.1 5.1. apakšpunktā un šo noteikumu 110.1 5.2. apakšpunktā minēto summu kopsummas atņemot šo noteikumu 110.1 5.3. apakšpunktā minēto summu), kas tiek pārcelta uz nākamajiem taksācijas gadiem;
110.1 6. kopējais ar nodokli apliekamais ienākums taksācijas gada beigās (aprēķina, no šo noteikumu 110.1 3.5. apakšpunktā minētās summas atņemot šo noteikumu 110.1 5.3. apakšpunktā minēto summu).";
1.9. papildināt noteikumus ar 117.1 punktu šādā redakcijā:
"117.1 Šo noteikumu 117. punkts nav attiecināms uz likuma 8. panta piecpadsmitajā daļā norādītajiem darba devēja apmaksātajiem darba koplīgumā noteiktajiem darbinieka ēdināšanas izdevumiem, kas nepārsniedz 480 euro gadā. Par šādiem izdevumiem šo noteikumu 116. punktā minētais paziņojums ir sniedzams likuma 17. panta sestajā un septītajā daļā noteiktajā kārtībā.";
1.10. izteikt 1.2 pielikuma 1. punktu šādā redakcijā:
"1. Nodokļa maksātājs guvis šādus izložu un azartspēļu laimestus:
- 2018. gada 1. februārī – pie azartspēļu organizētāja A vienā apmeklējuma reizē: 200 euro, 400 euro un 2900 euro (kopā 3500 euro). Ar nodokli neapliekami ir 3000 euro. Ienākuma izmaksātājs nosaka apliekamo ienākumu 500 euro (3500 – 3000 = 500). Ietur nodokli 115 euro apmērā (500 x 23 % = 115);
- 2018. gada 10. aprīlī – pie azartspēļu organizētāja A 400 euro, nodokli izmaksas vietā neietur (400 < 3000);
- 2018. gada 16. jūlijā – pie azartspēļu organizētāja A 5000 euro. Ar nodokli neapliekami ir 3000 euro. Ienākuma izmaksātājs nosaka apliekamo ienākumu 2000 euro (5000 – 3000 = 2000). Ietur nodokli 460 euro apmērā (2000 x 23 % = 460);
- 2018. gada 9. septembrī – pie izložu organizētāja B 1500 euro, nodokli izmaksas vietā neietur (1500 < 3000);
- 2018. gada 16. jūlijā – pie izložu organizētāja B 10 000 euro. Ar nodokli neapliekami ir 3000 euro. Ienākuma izmaksātājs nosaka apliekamo ienākumu 7000 euro (10 000 – 3000 = 7000). Ietur nodokli 1610 euro apmērā (7000 x 23 % = 1610).
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (turpmāk – IIN) aprēķins pa ienākumu veidiem, nodokļa maksātājam iesniedzot taksācijas gada deklarāciju:
1) ienākumam no izložu un azartspēļu laimestiem 20 400 euro (3500 + 400 + 5000 + 1500 + 10 000 = 20 400):
taksācijas gada laikā ieturētais nodoklis ir 2185 euro (115 + 460 + 1610 = 2185);
2) algota darba ienākumam 15 000 euro:
- valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (turpmāk – VSAOI) (darba ņēmēja daļa) ir 1650 euro (15 000 x 11 % = 1650);
- citu attaisnoto izdevumu nav;
- iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, bet nepiemēro gada diferencēto neapliekamo minimumu un atvieglojumu par apgādībā esošām personām;
taksācijas gada laikā ieturētais algas nodoklis ir 2670 euro ((15 000 – 1650) x 20 % = 2670).
Gada apliekamā ienākuma aprēķins rezumējošā kārtībā:
Ienākums no izložu un azartspēļu laimestiem |
20 400 euro |
t. sk. ar nodokli neapliekamais ienākums no laimestiem |
–3000 euro |
Algota darba ienākums |
15 000 euro |
Taksācijas gada ienākums |
32 400 euro |
Gada ienākums līdz 20 004 euro |
Taksācijas gada ienākums vairāk nekā 20 004 euro |
||
Ienākums VSAOI Apliekamais ienākums IIN (likme 20 %) |
20 004 –1650 18 354 3670,80 |
Ienākums IIN (likme 23 % |
12 396 2851,08 |
Rezumējošā kārtībā aprēķinātais IIN Avansā samaksātais IIN IIN piemaksa |
3670,80 + 2851,08 = 6521,88 euro
2185 + 2670 = 4855 euro 6521,88 – 4855 = 1666,88 euro" |
1.11. izteikt 4.4 un 4.5 pielikumu šādā redakcijā:
"4.4 pielikums
Ministru kabineta
2010. gada 21. septembra
noteikumiem Nr. 899
Likuma 15. panta piecpadsmitās daļas piemērošanas piemērs
Nodokļa maksātāja mēneša ienākums ir 2083,33 euro, maksātājam ir piecas apgādībā esošas personas (pie darba devēja iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, bet Valsts ieņēmumu dienesta prognozētais neapliekamais minimums ir 0). Taksācijas gada laikā nodokļa maksātājs veicis iemaksas privātajā pensiju fondā 4000 euro apmērā, bet maksātājam un vēl viņa pieciem ģimenes locekļiem ir radušies attaisnotie izdevumi par ārstniecības pakalpojumiem (600 euro + 400 euro + 500 euro + 500 euro + 500 euro + 500 euro).
Mēneša nodokļa aprēķins
2083,33 euro |
|||
Ienākums līdz mēneša ienākumu 1. slieksnim |
1667 euro |
Ienākums virs mēneša ienākumu 1. sliekšņa |
416,33 euro |
VSAOI 11 % |
–229,17 euro |
||
IIN atvieglojums par 5 apgādībā esošām personām |
–1000 euro |
||
Apliekamais ienākums |
= 437,83 euro |
||
IIN likme |
x 20 % |
IIN likme |
x 23 % |
Aprēķinātais IIN |
= 87,57 euro |
Aprēķinātais IIN |
= 95,76 euro |
IIN kopā: 87,57 + 95,76 = 183,33 euro |
Pieņemot, ka nodokļa maksātāja situācija nemainās visu taksācijas gadu, taksācijas gada laikā avansā ir samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 2199,96 euro apmērā (183,33 euro x 12 mēn.).
Gada ienākuma aprēķins rezumējošā kārtībā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju
25 000 euro |
|||
Ienākums līdz gada ienākumu 1. slieksnim |
20 004 euro |
Ienākums virs gada ienākumu 1. sliekšņa |
4996 euro |
VSAOI 11 % |
–2750 euro |
IIN likme |
x 23 % |
IIN atvieglojums par 5 apgādībā esošām personām |
–12 000 euro |
Aprēķinātais IIN |
= 1149,08 euro |
Iemaksas privātajā pensiju fondā |
–2500 euro |
Līdz gada ienākumu 1. slieksnim neizmantotā atskaitījumu daļa, ko reizina ar 20 % likmi |
246 x 20 % = 49,20 euro |
Attaisnotie izdevumi par ārstniecības pakalpojumiem |
–3000 euro |
||
Apliekamais ienākums |
= –246 euro |
Rezumējošā kārtībā aprēķinātais IIN |
1149,08 – 49,20 = 1099,88 euro |
Pārmaksātā IIN atmaksa: 2199,96 – 1099,88 = 1100,08 euro |
4.5 pielikums
Ministru kabineta
2010. gada 21. septembra
noteikumiem Nr. 899
Likuma 15. panta septiņpadsmitās un deviņpadsmitās daļas piemērošanas piemērs
Nodokļa maksātājs, kuram nav izsniegts Valsts ieņēmumu dienesta apliecinājums par reģistrēšanos saimnieciskās darbības veicēja statusā, 2018. taksācijas gadā guvis vienreizējus ieņēmumus no saimnieciskās darbības 60 000 euro apmērā. Nodokļa maksātājam citu ienākumu taksācijas gada laikā nav, un tam netiek piemērots Valsts ieņēmumu dienesta prognozētais mēneša neapliekamais minimums.
Taksācijas gada laikā ieņēmumiem no saimnieciskās darbības tiek piemērota iedzīvotāju ienākuma nodokļa 23 % likme, jo ienākuma izmaksātājam nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa.
Ienākuma izmaksas brīdī ienākuma izmaksātājs aprēķina:
1) valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no visa saimnieciskās darbības ienākuma (60 000 euro):
- darba ņēmēja daļa 6600 euro (11 % no 60 000);
- darba devēja daļa 14 454 euro (24,09 % no 60 000);
2) iedzīvotāju ienākuma nodokli, ņemot vērā likuma 15. panta piecpadsmitās daļas nosacījumus:
(23 % no 60 000) – (20 % no 6600) = 13 800 – 1320 = 12 480 euro.
Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2018. taksācijas gadu, rezumējošā kārtībā:
1) tiek aprēķināts solidaritātes nodoklis (avansā aprēķinātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis):
(60 000 – 55 000) x 10,5 % = 525 euro;
2) tiek piemērotas likuma 15. panta otrajā daļā minētās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes:
- gada ienākuma daļai līdz 20 004 euro piemēro 20 % likmi:
(20 004 – 6600 + 525) x 20 % = 13 929 x 20 % = 2785,80 euro;
- gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 euro, bet nepārsniedz 55 000 euro, piemēro 23 % likmi:
(55 000 – 20 004) = 34 996 x 23 % = 8049,08 euro;
- gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 55 000 euro, piemēro 31,4 % likmi: (60 000 – 55 000) = 5000 x 31,4 % = 1570 euro.
Rezumējošā kārtībā aprēķinātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir 12 404,88 euro (2785,80 + 8049,08 + 1570).
Tādējādi nodokļa maksātājam 2018. taksācijas gadā ir izveidojusies iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa 600,12 euro apmērā (12 480 + 525 – 12 404,88).";
1.12. papildināt noteikumus ar 4.6 pielikumu šādā redakcijā:
"4.6 pielikums
Ministru kabineta
2010. gada 21. septembra
noteikumiem Nr. 899
Likuma 17. panta 11.5 daļas 3. punkta piemērošanas piemēri
1. Ieguldījumu konta īpašnieks 2018. gadā atver ieguldījumu kontu.
2018. gadā:
- iemaksa 1000 euro;
- izmaksa 1450 euro;
- procentu ienākums 500 euro, ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 50 euro (likme 10 %), ieguldījumu kontā ieskaitīti 450 euro.
Informācija (taksācijas gads – 2018. gads) |
Summa |
1. Ieguldījumu konta numurs | |
2. Ieguldījumu konta atlikums 2018. gada sākumā |
0 euro |
3. Informācija par notikušajām iemaksām vai izmaksām 2018. gada laikā | |
3.1. ieguldījumu kontā iemaksāto un no tā izmaksāto naudas līdzekļu kopsumma pirms norādītās iemaksas (3.2.) un izmaksas (3.3.) veikšanas |
0 euro |
3.2. datums un iemaksas apmērs |
1000 euro |
3.3. datums un izmaksas apmērs |
1450 euro |
3.4. ieguldījumu kontā iemaksāto un no tā izmaksāto naudas līdzekļu kopsumma pēc norādītās iemaksas (3.2.) un izmaksas (3.3.) veikšanas ((3.1. + 3.2.) – 3.3.) |
–450 euro |
3.5. ar nodokli apliekamā summa, kas radusies pēc norādītās iemaksas (3.2.) un izmaksas (3.3.) veikšanas (ja 3.4. rindā ir summa ar negatīvu zīmi, tad tas ir apliekamais ienākums) |
450 euro |
4. Ieguldījumu konta atlikums taksācijas gada beigās |
0 euro |
5. Saskaņā ar likuma 11.9 panta 12.2 daļu informācija par summu, par kuru tiek samazināts ar nodokli apliekamais ienākums | |
5.1. taksācijas gada laikā gūtā summa saskaņā ar likuma 11.9 panta 12.2 daļas 1. un 2. punktu |
200 euro |
5.1.1. procentu ienākums 500 euro,
samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 50 euro (likme 10 %),
kontā ieskaitīti 450 euro (500 x 10/20 – 50 =200 euro)1 |
200 euro |
5.2. iepriekšējā taksācijas gadā neizmantotā summa |
0 euro |
5.3. taksācijas gadā izmantotā summa |
200 euro |
5.4. atlikusī summa ((5.1. + 5.2.) – 5.3.) |
0 euro |
6. Kopējais ar nodokli apliekamais ienākums taksācijas gada beigās (3.5. – 5.3.) |
250 euro |
Piezīme. 1 500 euro ir procentu ienākums, no kura iedzīvotāju ienākuma nodoklis ieturēts nepilnā apmērā, tādējādi procentu ienākumu samazina proporcionāli attiecībai starp piemēroto ieturētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi un likuma 15. panta piektajā daļā noteikto likmi. Ja tiek veikts proporcionāls pārrēķins, iegūst rezultātu, kurā par pusi no bruto summas – 250 euro (1/2 no 500 euro) – IIN ir aprēķināts pilnā apmērā (50 euro) (piemērojot 20 % likmi), bet par otru pusi – 250 euro – IIN ir vēl jāmaksā, piemērojot 20 % likmi.
2. Ieguldījumu konta īpašnieks 2018. gadā atver ieguldījumu kontu.
2018. gadā:
- iemaksa 1500 euro;
- izmaksa 1700 euro;
- saņemtas dividendes 800 euro, ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 160 euro (likme 20 %), ieguldījumu kontā ieskaitīti 640 euro.
2019. gadā:
- iemaksa 1000 euro;
- izmaksa 1500 euro;
- saņemtas dividendes 200 euro, ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 40 euro (likme 20 %), ieguldījumu kontā ieskaitīti 160 euro.
Informācija (taksācijas gads – 2018. gads) |
Summa |
1. Ieguldījumu konta numurs | |
2. Ieguldījumu konta atlikums 2018. gada sākumā |
0 euro |
3. Informācija par notikušajām iemaksām vai izmaksām 2018. gada laikā | |
3.1. ieguldījumu kontā iemaksāto un no tā izmaksāto naudas līdzekļu kopsumma pirms norādītās iemaksas (3.2.) un izmaksas (3.3.) veikšanas |
0 euro |
3.2. datums un iemaksas apmērs |
1500 euro |
3.3. datums un izmaksas apmērs |
1700 euro |
3.4. ieguldījumu kontā iemaksāto un no tā izmaksāto naudas līdzekļu kopsumma pēc norādītās iemaksas (3.2.) un izmaksas (3.3.) veikšanas ((3.1. + 3.2.) – 3.3.) |
–200 euro |
3.5. ar nodokli apliekamā summa, kas radusies pēc norādītās iemaksas (3.2.) un izmaksas (3.3.) veikšanas (ja 3.4. rindā ir summa ar negatīvu zīmi, tad tas ir apliekamais ienākums) |
200 euro |
4. Ieguldījumu konta atlikums taksācijas gada beigās |
0 euro |
5. Saskaņā ar likuma 11.9 panta 12.2 daļu informācija par summu, par kuru tiek samazināts ar nodokli apliekamais ienākums | |
5.1. taksācijas gada laikā gūtā summa saskaņā ar likuma 11.9 panta 12.2 daļas 1. un 2. punktu – dividendes 800 euro, no kurām izmaksas vietā ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 160 euro (likme 20 %), kontā ieskaitīti 640 euro |
640 euro |
5.2. iepriekšējā taksācijas gadā neizmantotā summa |
0 euro |
5.3. taksācijas gadā izmantotā summa |
200 euro |
5.4. atlikusī summa ((5.1. + 5.2.) – 5.3.) |
440 euro |
6. Kopējais ar nodokli apliekamais ienākums taksācijas gada beigās (3.5. – 5.3.) |
0 euro |
Informācija (taksācijas gads – 2019. gads) |
Summa |
1. Ieguldījumu konta numurs | |
2. Ieguldījumu konta atlikums 2019. gada sākumā |
0 euro |
3. Informācija par notikušajām iemaksām vai izmaksām 2019. gada laikā | |
3.1. ieguldījumu kontā iemaksāto un no tā izmaksāto naudas līdzekļu kopsumma pirms norādītās iemaksas (3.2.) un izmaksas (3.3.) veikšanas |
0 euro |
3.2. datums un iemaksas apmērs |
1000 euro |
3.3. datums un izmaksas apmērs |
1500 euro |
3.4. ieguldījumu kontā iemaksāto un no tā izmaksāto naudas līdzekļu kopsumma pēc norādītās iemaksas (3.2.) un izmaksas (3.3.) veikšanas ((3.1. + 3.2.) – 3.3.) |
–500 euro |
3.5. ar nodokli apliekamā summa, kas radusies pēc norādītās iemaksas (3.2.) un izmaksas (3.3.) veikšanas (ja 3.4. rindā ir summa ar negatīvu zīmi, tad tas ir apliekamais ienākums) |
500 euro |
4. Ieguldījumu konta atlikums taksācijas gada beigās |
0 euro |
5. Saskaņā ar likuma 11.9 panta 12.2 daļu informācija par summu, par kuru tiek samazināts ar nodokli apliekamais ienākums | |
5.1. taksācijas gada laikā gūtā summa saskaņā ar likuma 11.9 panta 12.2 daļas 1. un 2. punktu – dividendes 200 euro, no kurām izmaksas vietā ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 40 euro (likme 20 %), kontā ieskaitīti 160 euro |
160 euro |
5.2. iepriekšējā taksācijas gadā neizmantotā summa (no 2018. gada pārskata – 5.4. apakšpunktā norādītā summa) |
440 euro |
5.3. taksācijas gadā izmantotā summa |
500 euro |
5.4. atlikusī summa ((5.1. + 5.2.) – 5.3.) |
100 euro |
6. Kopējais ar nodokli apliekamais ienākums taksācijas gada beigās (3.5. – 5.3.) |
0 euro" |
2. Noteikumi stājas spēkā 2018. gada 1. janvārī.
Ministru prezidents Māris Kučinskis
Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola