• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ēģiptes arābu republikā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 23.07.1997., Nr. 187 https://www.vestnesis.lv/ta/id/30116

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Vēsturnirki - uz jauna gadsimta sliekšņa Arheologi - aiz bijušo gadsimtu vārtiem Arhitekti - par melngalvju namu

Vēl šajā numurā

23.07.1997., Nr. 187

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

SVĒTKI UN GODADIENAS

Ēģiptes Arābu Republikā

Šodien, 23. jūlijā, — valsts svētki

Ēģiptes Arābu Republika ir valsts ar miljonu kvadrātkilometru lielu teritoriju stratēģiski svarīgā reģionā — Vidusjūras dienvidu krastā Āfrikas ziemeļos; valsts teritorijā atrodas Suecas kanāls, kura ekonomisko un militāri stratēģisko nozīmi grūti pārvērtēt. Līdz ar to Ēģipte ne reizi vien nokļuvusi dažādu valstu interešu sadursmes epicentrā — gan senatnē, gan jaunākajā vēsturē.

Pagājušā gadsimta 40. gados Ēģiptes ekonomikā nozīmīgu vietu ieņēma angļu un franču kapitāls. Suecas kanāla būves pabeigšana 1869. gadā nostiprināja Rietumu lielvalstu ekonomisko un politisko ietekmi Ēģiptē. Kopš 1882. gada Ēģipti faktiski pārvaldīja Lielbritānijas ģenerālkonsuls. 1914. gadā Ēģipte tika pasludināta par Lielbritānijas protektorātu.

1922. gadā Lielbritānija atzina Ēģipti par suverēnu valsti. Otrā pasaules kara laikā Ēģiptes armija piedalījās angļu armijas kaujās pret itāļu un vācu ekspedīcijas karaspēku Lībijā.

1952. gadā Gamala Abdela Nāsera vadītaāmilitārā organizācija “Brīvie virsnieki” gāza karali Farūku. 1953. gadā Ēģipte tika pasludināta par republiku. 1956. gadā pēc prezidenta Nāsera valdības prasības angļu karaspēks atstāja Ēģipti. Ēģiptes valdība nacionalizēja Suecas kanālu. 1956. gadā izraisījās karš starp Ēģipti no vienas un Angliju, Franciju un Izraēlu no otras puses. Ēģipte šajā karā saņēma ļoti lielu Padomju Savienības palīdzību — PSRS jau kopš G.A. Nāsera nākšanas pie varas atvēlēja milzu līdzekļus savas ekonomiskās un militārās stratēģiskās ietekmes nostiprināšanai Ēģiptē.

1957. gadā Ēģipte apvienojās ar Sīriju, izveidojot Apvienoto Arābu Republiku, taču 1961. gadā Sīrija no AAR izstājās. 1963. gadā Ēģiptē tika nodibināta masu organizācija “Arābu Sociālistiskā savienība”, kas pasludināja sociālisma celšanu valstī. PSRS joprojām veltīja milzu līdzekļus savas ietekmes nostiprināšanai ekonomiski, militāri un politiski svarīgajā reģionā.

Pēc Nāsera nāves 1970. gadā strauji mainījās spēku samērs Ēģiptē, mazinājās arī PSRS ietekme. 1971. gadā valsti pārdēvēja par Ēģiptes Arābu Republiku. 1973. gada karā ar Izraēlu Ēģipte atguva daļu no 1967. gada karā zaudētās Sinaja pussalas. 1976. gadā Ēģipte denonsēja 1971. gadā noslēgto sadarbības līgumu ar PSRS, bet 1977. gadā likumdošanas ceļā likvidēja vairākas Nāsera valdības reformas. 1977. gada novembrī ĒAR prezidents Anvars Sādāts ieradās vizītē Jeruzālemē, aizsākot vēsturisko tuvināšanos ar Izraēlu. 1978. gada septembrī Kempdeividā (ASV) Ēģipte ar Izraēlu vienojās par separāta miera noslēgšanu. 1981. gada oktobrī prezidents Sādāts tika nogalināts atentātā, taču prezidents Mubāraks tūdaļ pēc stāšanās amatā paziņoja, ka turpinās iepriekšējās valdības politiku.

Ēģipte ir agrāri industriāla valsts, kuras ekonomikā nozīmīgu vietu ieņem naftas, krāsaino metālu un fosforītu ieguve, kā arī pārstrādes rūpniecība. Tomēr vairāk nekā ceturto daļu no rūpniecības kopprodukcijas dod tekstilrūpniecība un apmēram tikpat — pārtikas rūpniecība. Svarīga nozīme Ēģiptes ekonomikā ir Suecas kanālam. Galvenā lauksaimniecības kultūra ir garšķiedras kokvilna.

Diplomātiskās attiecības ar Ēģiptes Arābu Republiku Latvija nodibināja 1992. gada 23. augustā.

ĒAR intereses Latvijā pārstāv viņa ekselence Mohameds Samehs Abdels Hakims Perars, ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks, kura rezidence ir Stokholmā.

Jānis Ūdris,

“LV” ārpolitikas redaktors

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!