PROBLĒMAS
Mājsaimniecību viedoklis\: jūtamu uzlabojumu nav
Oļģerts Krastiņš, Latvijas Statistikas institūta laboratorijas vadītājs, Edmunds Vaskis, Valsts statistikas komitejas Sociālās statistikas departamenta direktors, — “Latvijas Vēstnesim”
Valsts statistikas komiteja ir apkopojusi mājsaimniecību
budžetu pētījumu rezultātus par 1997.gada I ceturksni un
publicējusi attiecīgu ziņojumu (Ziņojums par mājsaimniecību
budžetu pētījuma rezultātiem. 1997.gada I ceturksnis. R.:1997.,23
lpp.). Ir konstatēts, ka neliels iedzīvotāju ienākuma pieaugums,
salīdzinot ar iepriekšējā gada I ceturksni, bija gandrīz vienāds
ar patēriņa cenu indeksa pieaugumu, bet patēriņa izdevumu
augšanas temps atpalika no cenu pieauguma. Līdz ar to patēriņa
apjoms turpināja samazināties.
Ienākumu avoti
Mājsaimniecību rīcībā esošais ienākums 1997.gada I ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada I ceturksni visās mājsaimniecībās pieaudzis vidēji par 10,2 procentiem, kas nedaudz pārsniedza patēriņa cenu indeksa pieaugumu šajā pašā periodā — 9,9 procenti. Straujāks rīcībā esošā ienākuma pieaugums (11,5%) novērots lauku mājsaimniecībās (pilsētu — 9,6%), bet ienākumu summa, rēķinot vidēji uz vienu mājsaimniecības locekli, laukos joprojām ir mazāka: Ls 50,76 mēnesī pret 53,70 pilsētās un 57,31 Rīgā.
Mājsaimniecību rīcībā esošā ienākuma pieaugums tiklab pilsētās, kā laukos noticis uz naudas ienākumu pieauguma rēķina. Ienākumu naudas daļa salīdzināmajā laika posmā pilsētu mājsaimniecībās pieaugusi par 12%, bet lauku mājsaimniecībās par 18 procentiem. Tajā pašā laikā ienākumu naturālā daļa ir samazinājusies: pilsētās — par 9,5%, laukos — par 3,3 %. Rezultātā ir pieaudzis naudas ienākumu īpatsvars kopējos rīcībā esošajos ienākumos no 89,2% 1996.gada I ceturksnī līdz 90,9% 1997.gada I ceturksnī pilsētu mājsaimniecībās un no 70,7% līdz 74,5% lauku mājsaimniecībās.