— starptautiskā izglītības programmu konferencē
No 16. līdz 19.martam izglītības un zinātnes ministrs Māris Vītols Portugālē, Lisabonā, piedalījās starptautiskajā Eiropas Savienības (ES) izglītības programmu "Leonardo da Vinci II", "Socrates II" un "Youth" atklāšanas konferencē.
Konference bija veltīta ES izglītības un mācību programmu otrās fāzes atklāšanai, kā arī informācijas apmaiņai par izglītības politiku un jaunākajām tendencēm mūžizglītībā. Konferences darbā tika ietverts temats par Eiropas mūžizglītības stratēģiju, inovāciju un efektivitāti izglītības, apmācības un jaunatnes lietu aktivitāšu organizēšanā, sociālo kohēziju un aktīvo pilsonību, mobilitāti, piemērošanās spēju un nodarbinātību, kā arī par jaunajām dimensijām izglītības, apmācības un jaunatnes programmās. Konferencē tika uzsvērta izglītotas sabiedrības loma solidaritātes un demokrātijas stratēģijā, kas vērsta uz globalizāciju un konkurētspēju.
Latvijas izglītības un zinātnes ministrs vadīja 3.darba grupu, kurā bija pārstāvētas 15 valstu delegācijas. Darba grupa pārrunāja sociālās kohēzijas aspektus Eiropas valstīs, riska grupas, kas ir izstumtas no sabiedrības un pilsoniskajām aktivitātēm, kā arī veidus, kā risināt šīs problēmas ar izglītības, apmācības un jaunatnes aktivitāšu palīdzību. Notika diskusijas par vienotām pamatzināšanām un priekšnosacījumiem Eiropas valstīs, lai novērstu sociālās izstumtības, izolētības problēmas, kā arī pilsoniskās izglītības lomu šajās norisēs.
Konferences noslēgumā tika pieņemts konferences noslēguma memorands, kurā uzsvērta mūžizglītības loma strauji progresējošajā informācijas un izglītības sabiedrībā, skolu, mācību centru, vietējo kopienu un sociālo partneru iesaistīšana izglītības un mācību procesa organizēšanā, kā arī informācijas un informācijas tehnoloģiju lietojums, zināšanu un prasmju caurspīdīgums un legalizēšana Eiropas valstīs, uz izglītību un jaunatni vērstas politikas nozīmīgā loma pilsoņu mobilitātes, pielāgošanās un nodarbinātības spēju veicināšanā.
Latvija programmām "Leonardo da Vinci", "Socrates" un "Youth" pievienojās 1998.gadā. Šajā laikā 239 pedagogu un akadēmiskais personāls, 450 skolēni, 264 profesionālās izglītības studenti, 400 studenti un 170 jaunieši un jaunatnes darbinieki un 14 izglītības sistēmas pārvaldes darbinieki piedalījušies 233 projektos. Latvijas dalība tiek plānota arī programmu otrajā fāzē, ko Eiropas Padome apstiprinājusi laikam no 2000. līdz 2006.gadam. Asociācijas padomes lēmumu par līdzdalību programmu otrajā fāzē Ministru kabinetā plānots apstiprināt šā gada aprīlī.
Programmas "Leonardo da Vinci" mērķis ir veicināt izglītības sistēmas pilnveidi, iesaistīt mācību procesā jaunas tehnoloģijas, paaugstināt zināšanu līmeni profesionālajā izglītībā, svešvalodās, kā arī nodrošināt vienlīdzīgas tiesības vīriešiem un sievietēm profesionālās izglītības iegūšanā. Viens no gaidāmajiem programmas rezultātiem ir Latvijas piešķirto diplomu un kvalifikāciju atzīšana Eiropā. "Socrates" programmas uzdevums ir uz izglītības pamata stiprināt Eiropas pilsonības garu, veicināt ES valodu zināšanu uzlabošanu, sekmēt skolēnu, studentu un skolotāju apmaiņu. Programma "Youth for Europe" atbalsta jauniešu apmaiņas programmas. Tā nav tieši saistīta ar izglītības procesu, bet sniedz iespēju jauniešiem iepazīties ar Eiropas valstu jauniešu dzīvi, kopīgi īstenojot kultūras, vides, veselības, jaunatnes un citu zinātņu projektus.
Gunda Ignatāne, ministra padomniece sabiedriskajās attiecībās